Moja ciąża

Preloader
 • Tydzień 1

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Ogólnie przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, zaczynając od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. W praktyce ciąża trwa około 38 tygodni licząc od daty zapłodnienia. Ponieważ bardzo ciężko jest określić dokładną datę zapłodnienia, dla ułatwienia podajemy datę ostatniej miesiączki i ten pierwszy tydzień z okresem liczymy jako pierwszy tydzień ciąży.
  Dzięki temu możemy w łatwy sposób obliczyć datę narodzin naszego dziecka! Oczywiście jest to tylko szacunkowa data porodu. Zazwyczaj poród przypada między 37 a 42 tygodniem ciąży. Od 23 tygodnia dziecko ma szansę przeżycia poza macicą- będzie wtedy wcześniakiem.

  1 miesiąc

  1 trymestr

  39 tygodni

  Porady i zalecenia

  Skonsultuj się ze swoimi lekarzami

  Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe, przyjmujesz leki na stałe- skonsultuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o planowanej ciąży.

  Zaplanuj wizytę u ginekologa

  Zaleca się wykonanie USG narządów rodnych, cytologii oraz morfologii. Możliwe, że lekarz zleci Ci wykonanie dodatkowych badań

  Zrelaksuj się

  Przede wszystkim niczym się nie przejmuj. Zadbaj o siebie, spróbuj się wyciszyć. Nie czytaj za dużo o ciąży. Nie kupuj za dużo książek. My o wszystkim Cię poinformujemy w swoim czasie:) Skup się na sobie i na seksie ze swoim partnerem! Może czas na weekend tylko we dwoje?

 • Tydzień 2

  Najważniejsze w tym tygodniu

  2 tydzień to moment kiedy powstaje w Tobie nowe życie. Następuje owulacja i jeśli plemniki dotrą do komórki jajowej, rozpoczynasz swoja przygodę z ciażą!

  1 miesiąc

  1 trymestr

  38 tygodni

  Rozwój dziecka

  Przygotowanie do rozwoju dziecka

  W ciągu ostatnich kilku dni wzrost poziomu estrogenu i progesteronu spowodował zgrubienie błony śluzowej macicy w celu utrzymania zapłodnionej komórki jajowej. W tym samym czasie jajniki dojrzewały w wypełnionych płynem woreczkach zwanych pęcherzykami.

  Komórka jajowa uwalnia się

  Po owulacji komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka i jest przenoszone z jajnika do jajowodu. (Owulacja niekoniecznie występuje w środku cyklu. Może się zdarzyć w dowolnym czasie między 9 a 21 dniem dla kobiet z 28-dniowym cyklem.)

  Podróż nasienia

  W ciągu następnych 24 godzin jajo zostanie zapłodnione, jeśli jednemu z prawie 250 milionów plemników w ejakulacie uda się przepłynąć z pochwy przez szyjkę macicy, przez macicę do jajowodu i wniknąć do komórki jajowej. Około 400 plemników przeżywa 10-godzinną podróż do komórki jajowej, ale zwykle tylko tej, której uda się przedrzeć przez zewnętrzną błonę.

  Geny łączą się

  W ciągu następnych 10 do 30 godzin jądro plemnika łączy się z komórką jajową i łączą swój materiał genetyczny. Jeśli plemniki zawierają chromosom Y, Twoje dziecko będzie chłopcem. Jeśli chromosom X, będziesz nosiła dziewczynkę. Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą.

  Implantacja

  Komórka jajowa potrzebuje trzech lub czterech dni, aby przejść z jajowodu do macicy, dzieląc się po drodze na 100 lub więcej identycznych komórek. Po wejściu do macicy nazywa się ją blastocystą. Dzień lub dwa później zacznie zagnieżdżać się w macicy, gdzie nadal rośnie i dzieli się.

  Zmiany u kobiety

  Objawy owulacji

  Mimo tego, że nie jesteś jeszcze w ciąży, możesz wykryć objawy owulacji. Nauka rozpoznawania objawów owulacji, może Ci pomóc zajść w ciąże poprzez lepsze planowanie seksu zaplanować kiedy uprawiać seks. Bądź czujna!

  Śliski śluz szyjny

  Śluz szyjki macicy to wydzielina z pochwy, którą czasami znajdujesz na bieliźnie. W dniach wokół owulacji będzie przezroczysta, śliska i rozciągliwa (jak surowe białka jaj).

  Łagodne skurcze

  Niektóre kobiety, w czasie owulacji,  zauważają łagodne skurcze bóle brzucha lub jednostronny ból pleców. 

  Zwiększone libido

  Możesz czuć się bardziej seksowna, a zapach twojego ciała może być bardziej atrakcyjny dla mężczyzn. Zdecydowanie podczas owulacji kobiety czują dużo większą ochotę na seks! 

  Wrażliwe piersi

  Hormonalne zmiany wokół owulacji mogą sprawić, że twoje piersi będą bardziej pełne lub obolałe.

  Zmiany szyjki macicy

  Podczas owulacji szyjka macicy jest bardziej miękka, wyższa, bardziej wilgotna i bardziej otwarta. Możesz to sprawdzić sięgając do pochwy palcem. Żeby zbadać szyjkę macicy, musisz ją sprawdzać codziennie aby rozpoznać różnice.

  Zwiększenie temperatury Twojego ciała

  Możesz się pokusić o mierzenie temperatury każdego dnia rano, przed wstaniem z łóżka. W dzień przed owulacją podnosi się nieznacznie a następnie wzrasta po owulacji utrzymuje się do następnego okresu (mówimy tu o wzroście temperatury o ok 0,2-0,5 stopnia)

  Porady i zalecenia

  Rozpocznij suplementację

  Już od 2 tygodnia warto przyjmować witaminy prenatalne . Upewnij się, że zawierają min. 400 mikrogramów kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko niektórych wad wrodzonych u dziecka. 

  Skontaktuj się ze swoim lekarzem

  Wizyta kontrolna u ginekologa pozwala na upewnienie się, że jesteś w najlepszej kondycji do zajścia w ciąże. Przykładowo możesz się upewnić czy powinnaś przestać brać leki na receptę, leki bez recepty lub suplementy, które zażywałaś do dziś.

  Rozważ badanie krwi

  Ty i twój partner możecie udać się na badanie genetyczne pod kątem chorób dziedzicznych, aby sprawdzić, czy nie jesteście nosicielami chorób, które mogą zaszkodzić dziecku.

  Znajdź czas na miłość

  Uprawiajcie seks co drugi dzień, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Dowiedz się, ile czasu zajmuje zajście w ciążę – większość par potrzebuje więcej niż kilku prób, zanim mogą ogłosić, że dziecko jest w drodze.

  Zadbaj o zdrowie

  Wraz z partnerem zrezygnujcie z picia alkoholu, palenia papierosów oraz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na czas owulacji. Plemniki dojrzewają nawet 3 miesiące, więc warto pomyśleć o tym już wcześniej.

  Powodzenia!

 • Tydzień 3

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Gratulacje, udało się! Plemniki dotarły! Twoje dziecko jest teraz małą kulką – zwaną blastocystą – złożoną z kilkuset komórek, które bardzo szybko się rozmnażają. Pierwszy trymestr to okres kiedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszystkie czynniki zewnętrzne. Staraj się teraz dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zrezygnuj z alkoholu, papierosów i używek. Dodatkowo ruszaj się i spędzaj czas na świeżym powietrzu.

  1 miesiąc

  1 trymestr

  37 tygodni

  Rozwój dziecka

  Implantacja

  Twoje rozwijające się dziecko jest małą kulką (zwaną blastocystą) złożoną z kilkuset komórek, które się namnażają i zagnieżdżają w wyściółce macicy. Komórki pośrodku staną się zarodkiem. Komórki na zewnątrz staną się łożyskiem czyli organem w kształcie naleśnika, który dostarcza Twojemu dziecku tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza odpady.

  Czas na Hormony

  Komórki, które staną się łożyskiem, wypompowują hormon ciążowy hCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową). Daje to sygnał jajnikom, aby przestały wypuszczać komórki jajowe i dalej wytwarzały progesteron, co zapobiega złuszczaniu się wyściółki macicy i przez jej małego pasażera (nie mamy okresu). Gdy w moczu pojawi się wystarczająca ilość hCG, otrzymasz pozytywny wynik testu ciążowego .

  Wygodne gniazdko

  Płyn owodniowy zaczyna gromadzić się w worku owodniowym. Amortyzuje on twoje dziecko w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

  Łączność z matką

  Twoja mała blastocysta otrzymuje tlen i składniki odżywcze (i odrzuca odpady) przez prymitywny system krążenia złożony z mikroskopijnych tuneli, które łączą rozwijające się dziecko z naczyniami krwionośnymi w ścianie macicy. Łożysko ostatecznie przejmie to zadanie.

  Zmiany u Ciebie

  Brak objawów

  Niektóre kobiety czują, że są w ciąży jeszcze przed wynikiem testu, ale większość raczej niczego nie zauważa. Jeśli masz objawy w 3 tygodniu, może to być również objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

  Wzdęcia i skurcze

  Progesteron rozluźnia mięśnie w całym ciele, w tym również  w przewodzie pokarmowym. Te rozluźnione mięśnie spowalniają trawienie, co może prowadzić do powstawania gazów i wzdęć , a także powodować dyskomfort w jelitach.

  Bolesne piersi

  Wiele kobiet twierdzi, że tkliwość piersi jaką czują w ciąży, jest podobne lub lekko mocniejsze do tego, jak bolały je piersi przed miesiączką.

  Plamienie

  Niektóre kobiety zauważają niewielką ilość plamienia. Nazywa się to krwawieniem z implantacji, ponieważ dzieje się to mniej więcej w czasie, gdy zapłodniona komórka jajowa wszczepia się do macicy. (Jeśli wraz z krwawieniem, odczuwasz ból, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką ciąży pozamacicznej ).

  Wysoka temperatura ciała

  Jeśli robiłaś wcześniej wykresy temperatury, powinna ona pozostać podwyższona w tym tygodniu.

  Bóle brzucha

  Proces wędrówki zygoty nie jest odczuwalny przez kobietę. Tak samo jak implantacja zarodka. Odczuwalne na tym etapie dolegliwości bólowe w dole brzucha wynikają z odbytej owulacji.

  Porady i zalecenia

  Kup test ciążowy

  Pod koniec tego tygodnia możesz zobaczyć pozytywny wynik testu ciążowego . Jeśli wynik jest negatywny, nie zakładaj, że nie jesteś w  ciąży  – być może zrobiłaś test zbyt wcześnie . Testy są bardziej dokładne gdy minie data Twojej kolejnej miesiączki, czyli pod koniec tego tygodnia.

  Ogranicz kawę

  Gdy starasz się o dziecko lub jest prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży, ogranicz kawę do jednej filiżanki dziennie.

  Zadbaj o zdrowie

  W ciąży nie powinno się pić alkoholu ani palić papierosów. 

 • Tydzień 4

  Najważniejsze w tym tygodniu

  W 4 tygodniu Twoje dziecko jest już zarodkiem złożonym z dwóch warstw umiejscowionym w głębi macicy. Zaczyna się również tworzyć łożysko. Twoje dziecko żywi się tym co tym, zadbaj o swoje zdrowie!

  1 miesiąc

  1 trymestr

  36 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarna maku

  Rozwój dziecka

  Mały zarodek

  Twój zarodek składa się z dwóch warstw zwanych hypoblastem i epiblastem, z których w ciągu następnych 6 tygodni będą się rozwijać  wszystkie narządy Twojego dziecka. Jest to czas, kiedy będzie najbardziej narażony na wszystko, co może zakłócić jego rozwój.

  Łożysko

  Zewnętrzne komórki zarodka osadzają się w błonie śluzowej macicy. W tej części tworzą się przestrzenie, do których wpływa krew, dzięki czemu będziesz w stanie dostarczyć rosnącemu dziecku wartości odżywcze i tlen. 

  Worek owodniowy i woreczek żółtkowy

  Worek owodniowy zawiera płyn owodniowy, który otoczy twoje dziecko i zapewni mu amortyzację podczas wzrostu. Woreczek żółtkowy wytworzy pierwsze czerwone krwinki i naczynia krwionośne dziecka.

  Zmiany u Ciebie

  Brak objawów

  Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.

  Wrażliwe, opuchnięte piersi

  Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.

  Zmęczenie

  Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.

  Nudności lub wymioty

  Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.

  Wysoka temperatura ciała

  Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

  Plamienie

  8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.

  Porady i zalecenia

  Zrób test ciążowy

  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zrób test ciążowy. Aby mieć pewność i dokładniejszy wynik odczekaj kilka dni od planowanej miesiączki i powtórz test.

  Umów się na badanie prenatalne

  Jeśli wynik testu jest pozytywny, skontaktuj się z  lekarzem lub położną i umów się na pierwsze badanie prenatalne. W międzyczasie możesz sprawdzić planowaną datę narodzin. Pamiętaj, że data jest przybliżona ponieważ do zapłodnienia mogło dojść 2 tygodnie przed lub po zakładanym zapłodnieniu. 

  Zadbaj o zdrowie

  Przyjmuj kwas foliowy codziennie (najlepiej rozpocząć jego przyjmowanie w okresie, kiedy już planujesz ciążę) i staraj się dbać o siebie.

  Jeśli próbujesz od dłuższego czasu, zgłoś się do lekarza

  Jeśli próbujesz zajść w ciąże bez powodzenia przez rok lub dłużej (lub przez sześć miesięcy, jeśli masz ponad 35 lat), porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże on wykryć możliwe problemy z płodnością Twoje lub Twojego partnera.

 • Tydzień 5

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Brak miesiączki, pozytywny test ciążowy, jesteś w ciąży! Twój malutki zarodek rośnie jak szalony i możesz zacząć odczuwać dyskomfort, taki jak obolałe piersi i zmęczenie.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  35 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarna sezamu

  Rozwój dziecka

  Mała kijanka

  W głębi Twojej macicy, w szalonym tempie rośnie maleńki zarodek i bardziej przypomina kijankę niż człowieka. Twój zarodek składa się teraz z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy – z których później powstaną wszystkie narządy i tkanki.

  Mózg

  Mózg , rdzeń kręgowy i nerwy dziecka tworzą się z cewki nerwowej, która zaczyna się rozwijać z górnej warstwy – ektodermy. Ta warstwa spowoduje także powstanie skóry, włosów, paznokci, gruczołów sutkowych i potowych oraz szkliwa zębów.

  Serce

  Serce i układ krążenia zaczynają się tworzyć w warstwie środkowej lub  mezodermie. (W tym tygodniu maleńkie serce zaczyna bić i pompować krew.) Mezoderma utworzy również mięśnie, chrząstki, kości i tkankę podskórną dziecka.

  Płuca i jelita

  Trzecia warstwa, czyli endoderma, stanie się płucami , jelitami i wczesnym układem moczowym, a także tarczycą, wątrobą i trzustką. W międzyczasie łożysko i pępowina, które dostarczają pokarm i tlen Twojemu dziecku cały czas pracują

  Zmiany u Ciebie

  Brak objawów

  Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.

  Wrażliwe, opuchnięte piersi

  Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.

  Zmęczenie

  Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.

  Nudności lub wymioty

  Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.

  Wysoka temperatura ciała

  Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

  Plamienie

  8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.

  Porady i zalecenia

  Zanotuj datę ostatniego okresu

  Zanotuj pierwszy dzień ostatniej miesiączki, aby Twój lekarz mógł ustalić termin porodu. Zacznij również sporządzać listę pytań, które chcesz mu zadać podczas pierwszej wizyty prenatalnej .

  Zrób listę wszystkich swoich leków i suplementów (jeżeli zażywasz)

  Zrób listę wszystkich leków i suplementów jakie zażywasz (na receptę i bez recepty). Lekarz prowadzący zdecyduje, czy możesz je dalej bezpiecznie zażywać.

  Zbierz historię zdrowia rodziny

  Porozmawiaj z krewnymi po obu stronach o historii medycznej rodzin. Twój lekarz będzie chciał wiedzieć, czy w którejkolwiek z twoich rodzin występują jakieś przewlekłe choroby lub nieprawidłowości genetyczne.

  Wstrzymaj się z wizytą lub umów na dalszy termin

  W piątym tygodnia ciąży bardzo często jeszcze nie mamy możliwości wizualizacji ciąży w badaniu USG. Dopiero bliżej skończonego 5. tygodnia ciąży jest możliwość zobrazowania drobnego pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Z tego powodu nie warto zgłaszać się do ginekologa zaraz po wykonaniu testu ciążowego i jego dodatnim wyniku – lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze ok. 10-14 dni i dopiero wtedy wykonać badanie.

 • Tydzień 6

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Nos, usta i uszy Twojego dziecka zaczynają nabierać kształtu. Możesz mieć poranne mdłości i plamienia.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  34 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarna soczewicy

  Rozwój dziecka

  Bicie serca

  Serce twojego dziecka bije prawie dwa razy szybciej niż twoje. Zobaczysz to już niedługo na badaniu USG. Możesz je również usłyszeć na dodatkowym badaniu dopplerowskim między 10 a 12 tygodniu

  Oczy, nos, usta i uszy

  Pojawiają się ciemne miejsca, w których zaczynają się tworzyć oczy i nozdrza dziecka . Pojawiające się również uszy są oznaczone małymi wgłębieniami po bokach głowy. W maleńkich ustach zaczynają się rozwijać struny głosowe i język.

  Ręce i nogi

  Ręce i nogi Twojego dziecka przypominają teraz małe wiosła. Kręgosłup rozciąga się a na jego końcu powstaje mały ogon, który zniknie za kilka tygodni.

  Zmiany u Ciebie

  Żadnych objawów?

  Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje, choć większość objawów zaczyna się pojawiać właśnie w tym tygodniu.

  Nudności lub wymioty

  Poranne mdłości to nudności, które mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczynają się około 6 tygodnia ciąży i prawdopodobnie ustąpią do końca pierwszego trymestru. Bądź dzielna!

  Częste uczucie, że chce nam się siku

  Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych, wczesnych objawów ciąży i zwykle zaczynają się po około 6 tygodniach.

  Wahania nastroju

  Wiele kobiet w ciąży odkrywa, zauważa nasilenie emocji między 6 a 10 tygodniem. Wahania nastrojów są prawdopodobnie spowodowane stresem, zmęczeniem i zmianami hormonalnymi. Na tym etapie, jest to oczywiste, że możesz mieć również uczucie paniki związane z zostaniem rodzicem! Nie stresuj się! My Ci we wszystkim pomożemy:)

  Wrażliwe, opuchnięte piersi

  Wrażliwość piersi może być jednym z Twoich pierwszych objawów ciąży. Podwyższony poziom hormonów przyspiesza przepływ krwi, co może powodować obrzęk , ból, mrowienie i niezwykłą wrażliwość na dotyk.

  Zmęczenie

  Dla wielu kobiet ciągłe zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Choć są kobiety, które prawie wcale nie zwalniają tempa. Nie ma dokładnych wyjaśnień, co powoduje zmęczenie we wczesnej ciąży, ale prawdopodobne jest, że przynajmniej częściowo są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne, rozpoczynające reorganizacje organizmu. 

  Plamienie

  Może się zdarzyć, że zauważysz u siebie delikatne plamienie z dróg rodnych – nie musi ono oznaczać nic złego. Warto jednak, na tym etapie, potwierdzić ciąże – jeśli do tej pory nie miałaś wykonanego USG, a zauważasz plamienie, zgłoś się na takie badanie. 

  Porady i zalecenia

  Uważaj, co jesz … i pijesz

  Krąży wiele mitów na temat tego, co można bezpiecznie (lub nie) jeść i pić w czasie ciąży. Jest teraz idealny moment aby zapoznać się z wykładem i materiałami naszej dietetyczki Magdy!

  Dowiedz się więcej o testach

  Testy przesiewowe wykorzystują próbki krwi i ultradźwięki, aby ocenić szanse na zespół Downa i inne dolegliwości. Wyniki mogą pomóc Ci zdecydować, czy chcesz wykonać kolejne badania: biopsja kosmówki (CVS) czy amniopunkcję, aby dowiedzieć się więcej o  możliwym stanie zdrowia Twojego dziecka.

  Upewnij się, że twoje miejsce pracy jest bezpieczne

  Niektóre zawody mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Jeśli jesteś narażony na chemikalia, metale ciężkie (takie jak ołów lub rtęć), niektóre czynniki biologiczne lub promieniowanie, musisz jak najszybciej wprowadzić zmiany.

  Pomoc na mdłości

  Na mdłości i nudności może pomóc Ci imbir – możesz go spożywać jako dodatek do herbaty lub ssać pastylki z imbirem czy jeść ciastka z jego dodatkiem. Dodatkowo staraj się jeść mniej ale częściej np co 3 godziny. Jeżeli mdłości masz zaraz po pierwszym posiłku, możesz próbować jeść pierwszy posiłek zanim wstaniesz z łóżka (przed pionizacją).

  Kwas foliowy

  Pamiętaj, aby w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego (jeśli nie zaczęłaś go przyjmować do tej pory). Profilaktyczne stosowanie kwasu foliowego redukuje o ok. 70% ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.

 • Tydzień 7

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko – wciąż jeszcze zarodek z małym ogonkiem – tworzy ręce i stopy. Twoja macica zwiększyła rozmiar dwukrotnie.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  33 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarenka groszku

  Rozwój dziecka

  Pierwsze mrugnięcie

  Najbardziej intensywnie rozwija się głowa zarodka – intensywne podziały komórek w mózgu formują jego poszczególne części. Pojawia się już także zarys nosa i powiek. Główne części oka, które pozwalają Twojemu dziecku widzieć – rogówka, tęczówka, źrenica, soczewka i siatkówka – zaczynają się rozwijać w tym tygodniu i zaledwie kilka tygodni później będą już prawie w pełni uformowane.

  Mamy brzuszek

  Zaczyna się formować żołądek i przełyk twojego dziecka. Aktualnie pełni funkcję rurki, która przenosi pokarm z ust dziecka do żołądka.

  Narządy trawienne

  W tym tygodniu zaczyna się rozwijać wątroba i trzustka twojego dziecka.

  Zmiany u Ciebie

  Twoje ciało, podczas ciąży, zmienia się tak szybko, że trudno jest stwierdzić, czy nowy ból lub objaw jest „normalny”, czy też należy zadzwonić do lekarza lub nawet udać się na pogotowie. Sprawdź naszą listę symptomów, których nigdy nie powinnaś ignorować . I co najważniejsze: jeśli się martwisz, zaufaj swojemu instynktowi i uzyskaj pomoc.

  Wrażliwy węch

  Wiele kobiet w ciąży zauważa, że wiele zapachów powoduje u nich mdłości. Może to być efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu w twoim organiźmie.

  Niechęć do jedzenia

  Możesz nagle zauważyć, że niektóre potrawy, które lubiłeś, są teraz dla ciebie całkowicie odpychające. To kolejny efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu.

  Częste parcie na mocz (częstomocz)

  Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Na tym etapie prawdopodobnie jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które przyspieszają przepływ krwi do nerek, częściej wypełniając pęcherz.

  Wahania nastroju

  Twój partner może zauważyć zmiany w Twoim nastroju – możesz być bardziej drażliwa, a nawet płaczliwa – są to na szczęście przemijające dolegliwości.

  Brak objawów?

  Nie martw się!  Niektóre kobiety nie czują prawie w ogóle zmian podczas ciąży. Ciesz się!

  Porady i zalecenia

  Jeśli krwawisz, natychmiast skonsultuj się z lekarzem

  Plamienie jest stosunkowo częste we wczesnej ciąży. Nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak, ale czasami może to być pierwszy objaw poronienia lub ciąży pozamacicznej . Jeśli masz jakiekolwiek plamienie lub krwawienie, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym!

  Dobrze się odżywiaj

  Nie martw się, jeśli w pierwszym trymestrze nie jesteś w stanie utrzymać diety – nudności i stres mogą to utrudnić. Po prostu zrób wszystko, co możesz, aby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

  Nawadniaj się

  Jeśli nie jesteś w stanie przyjmować posiłków, staraj się dużo pić – nie zmniejszaj ilości przyjmowanych płynów. Poleca się pić często, ale małymi porcjami, np. po 2 łyki co kilka minut.

  Umów się do ginekologa

  Jeśli do tej pory nie odwiedziłaś ginekologa, to czas najwyższy udać się na taką wizytę.

  Wypoczywaj

  Staraj się dużo wypoczywać. Jeśli masz chęć na drzemkę, nie walcz z tym. Polecamy spacer lub ćwiczenia oddechowe.

 • Tydzień 8

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Nie czujesz jeszcze tego ale Twoje dziecko cały czas się porusza. Chowa się ogonek i nie przypomina już konika morskiego.  Trwa proces kształtowania się rysów twarzy i noska, a oczy zabarwiają się pigmentem. Serce dziecka jest w 8. tygodniu ciąży nieproporcjonalnie duże – zajmuje ponad połowę szerokości klatki piersiowej. Jest to odpowiedni moment aby potwierdzić ciąże i wykonać badania prenatalne. W czasie badania USG można już zaobserwować pojedyncze sporadyczne ruchy zarodka – wyginanie tułowia.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  32 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości fasoli

  2 cm

  1 gram

  Rozwój dziecka

  Małe płetwy

  Twoje dziecko ma już palce u rąk i nóg – są one pokryte błoną! Ręce Twojego dziecka są zgięte w nadgarstku i spotykają się nad serduszkiem. Ma również kolana, a nogi mogą być na tyle długie, że stopy stykają się ze sobą przed ciałem. Na skoordynowaną pracę rączek lub nóżek jest jeszcze jednak za wcześnie. Ruchy są tak delikatne, że na razie nie możesz ich wyczuć. Mimo że nie poznasz jeszcze płci swojego maleństwa, 8. tydzień ciąży to etap, kiedy różnicują się narządy płciowe dziecka.

  Przygotowanie do oddychania

  U Twojego dziecka tworzy się układ oddechowy. Rurki oddechowe rozciągają się od gardła do gałęzi rozwijających się płuc .

  Sieć nerwowa

  Sieć nerwów Twojego maleństwa rozprzestrzenia się po całym ciele, łącząc się nie tylko ze sobą, ale także z mięśniami i innymi tkankami oraz także z narządami takimi jak oczy i uszy.

  Kręgosłup

  Kręgosłup zarodka to wciąż mała cienka igiełka. Pojawiły się już mięśnie i kształtują się stawy. Kształtuje się błędnik, czyli część ucha wewnętrznego, która będzie odpowiadać za utrzymanie równowagi w dalszym życiu.

  Zmiany u Ciebie

  Rosnące piersi

  Wzrost poziomu hormonów powoduje powiększenie piersi w ramach przygotowań do laktacji. Nie zdziw się, jeśli Twoja miseczka zwiększy się o jeden lub 2 rozmiary, zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Pamiętaj o tym kupując nowy stanik

  Wzdęcia i ból podbrzusza

  Zmiany hormonalne we wczesnej ciąży mogą powodować wzdęcia podobne do bólu brzucha tuż przed okresem. Możesz mieć także problemy z zaparciami – pamiętaj o diecie bogatej w błonnik. Możesz mieć również wrażenie, że ubrania zaczynają na Tobie bardziej przylegać mimo, że macica jest jeszcze wciąż mała.

  Chroniczne zmęczenie i ból głowy

  Większość kobiet w 8 tygodniu narzeka na ciągłe zmęczenie i bóle głowy. Jeśli dolegliwości są uciążliwe, możesz wziąć doraźnie lek przeciwbólowy lub rozkurczowy. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie nie wszystkich leków jest bezpieczne w trakcie ciąży i żadnego z leków nie powinnaś stosować bez konsultacji lekarskiej.

  Porady i zalecenia

  Zacznij dokumentować rosnący brzuszek

  Od teraz zmiany Twoje brzuszka będą bardziej zauważalne. Co kilka tygodni fotografuj swój brzuszek aby później stworzyć piękną galerię. 

  Obserwuj swoje zachowania

  To, że w ciąży mamy humorki to oczywiste. Jeśli jednak poczujesz, że stres się zasila a słaby nastrój utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, udaj się do specjalisty bo możesz mieć objawy depresji ciążowej.

  Zadbaj o regenerację

  W pierwszym okresie ciąży możesz czuć bardziej wyczerpana niż kiedykolwiek wcześniej. Staraj się więcej odpoczywać, kładź się wcześniej spać – nawet jeśli czujesz się jak babcia. Wypracuj nowe nawyki zdrowego snu- jeszcze przed Tobą sporo zarwanych nocek:) Zadbaj również o aktywność fizyczną.

  Badania

  Z pewnością jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa. Zapoznaj się z zalecaną listą badań, które powinnaś wykonać na tym etapie ciąży:

  • Grupa krwi – nie popadaj w panikę, jeśli masz grupę ujemną, a ojciec dziecka dodatnią. Jest to układ grupowy krwi, który może być powodem wystąpienia konfliktu grupowego, ale dopiero w następnej ciąży. O konflikcie świadczy obecność przeciwciał, które są rutynowo sprawdzane w czasie oznaczania grupy krwi. Więcej informacji na ten temat uzyskasz u swojego lekarza prowadzącego ciążę.
  •  Morfologia krwi – to badanie powtarza się dość często w ciąży, nawet na każdą wizytę ginekologiczną.
  •  Mocz (badanie ogólne) – to badanie zaleca się wykonywać na każdą wizytę kontrolną.
  •  Badania w kierunku chorób zakaźnych – wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (antygen HbS oraz przeciwciała anty-HCV), przeciwciała przeciwko toksoplazmozie, różyczce, cytomegalii, odczyn na kiłę oraz test przesiewowy w kierunku HIV.
  •  TSH – badanie w kierunku zaburzeń tarczycy, które wykrywa np. niedoczynność tarczycy, często spotykaną u kobiet w wieku rozrodczym.
  •  glukoza – badanie w kierunku ewentualnej cukrzycy.

  Na te badania powinnaś zgłosić się na czczo, tj. bez picia i jedzenia od co najmniej 8 godzin. 

  W czasie wizyty lekarskiej u ginekologa będziesz miała także pobrane badanie cytologiczne, o ile nie miałaś wykonanego takiego badania w ciągu ostatniego pół roku. Niekiedy rezygnuje się z pobrania cytologii na wizycie, jeśli np. obserwujemy plamienie z dróg rodnych. 

  Kolejna wizyta ginekologiczna odbędzie się dopiero za ok. 4 tygodnie. Z taką częstością będziesz odwiedzała ginekologa w czasie ciąży, o ile nie wystąpią żadne niepokojące dolegliwości.

   

 • Tydzień 9

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoja Dzidzia ma niecałe 2,5 cm i od teraz rośnie już coraz szybciej.  Ma również wszystkie istotne części ciała, w tym łokcie, kolana i inne stawy, które mogą się zginać.

  3 miesiąc

  1 trymestr

  31 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości kwiatu dzikiej róży

  2,5 cm

  2 gramy

  Rozwój dziecka

  Zęby

  W każdym paśmie dziąseł rozwija się dziesięć małych zawiązków zębów . (Przekształcą się w 20 „mlecznych zębów”, które ostatecznie wypadają w dzieciństwie.) W następnym tygodniu zęby zaczyną twardnieć i łączyć się ze szczęką.

  Serce

  U Twojego dziecka uformowały się już cztery komory serca. Teraz bije jak szalone:)

  Hormony

  Łożysko jest już na tyle rozwinięte, że może teraz zająć się produkcją hormonów.

  Głowa

  Głowa płodu w dalszym ciągu jest nieproporcjonalnie większa od reszty ciała – nic dziwnego, skoro powstaje w niej centrum dowodzenia całym małym organizmem. Oczy zajmują swoją docelową pozycję.

  Kręgosłup

  Paluszki są w dalszym ciągu zlepione cienką błoną. Główka zaczyna oddzielać się od klatki piersiowej – dzidzia przyjmuje bardziej wyprostowaną postawę. Uwidacznia się także jego szyja.

  Zmiany u Ciebie

  Zachcianki

  Ekstremalne zmiany hormonalne, których doświadczasz podczas ciąży, mogą mieć ogromny wpływ na smak i zapach. Możesz mieć również dziwne zachcianki nawet na produkty niespożywcze …, takie jak proszek do prania, kurz, gips lub glina (stan zwany pica: łaknienie zaburzone ). Oczywiście nie można pozwolić na spożycie tego typu produktów. Pamiętaj, że od tej pory wcale nie jesz za dwójkę tylko dla dwójki, odżywiaj się zdrowo i staraj się nie jeść więcej niż przed ciążą. Do tej pory nie powinnaś jeszcze przybrać na wadze.

  Awersje do jedzenia

  Możesz nagle odkryć, że niektóre potrawy, które lubiłaś, są teraz całkowicie odrażające. Może to być efektem ubocznym gwałtownie wzrastającego poziomu estrogenu w organizmie.

  Wzmocniony zmysł węchu

  Wiele kobiet w ciąży odkrywa, że ​​odrzuca je coraz większa ilość zamachów. Może to również wywołać torsje. To kolejny efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu.

  Częstomocz

  Możesz zauważysz częstszą potrzebę korzystania z toalety, często nawet w nocy.

  Porady i zalecenia

  Zacznij tworzyć więź z dzieckiem

  Nie jest za wcześnie, aby rozpocząć tworzenie więzi. Każdego dnia poświęć trochę czasu aby usiąść w ciszy i skupić się na cudzie, które rozwija się w Tobie. Masuj brzuszek, rozmawiaj z nim, wyobraź sobie jak będzie wyglądać Twoje maleństwo.

  Czas na trening

  Pamiętaj, że aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna. Przygotowuje Twoje ciało do porodu oraz do noszenia dziecka. Ruszaj się minimum 3 razy w tygodniu. Pomoże to zarówno Tobie jak i dziecku.

  Konsultacje u specjalistów

  W przypadku chorób przewlekłych 9. tydzień ciąży to dobry moment na odbycie dodatkowych konsultacji u specjalistów.
  Poleca się także odbyć rutynową konsultację u stomatologa – zadbaj o swoje uzębienie już od początku ciąży. Bardzo często zmiany próchnicze nasilają się w trakcie ciąży – warto temu zapobiegać, regularnie zgłaszając się do stomatologa.

  Suplementacja

  Od 9. tygodnia ciąży bezpiecznie można stosować preparaty wielowitaminowe. Musisz zwrócić szczególną uwagę, aby zawierały w swoim składzie kwas foliowy, jod, żelazo, witaminę D3 oraz kwasy DHA.

  Jaką rolę w trakcie ciąży pełnią suplementy diety?

  • Kwas foliowy – odpowiada za prawidłowe formowanie się układu nerwowego dziecka. Poleca się stosować go w dawce profilaktycznej min. 0,4 mg jeszcze przed ciążą i kontynuować suplementację do końca II trymestru ciąży, tj. do ok. 28. tygodnia ciąży.
  •  Jod – suplementacja tym pierwiastkiem zapobiega wystąpieniu chorób tarczycy u matki i u płodu. Jego niedobór zwiększa ryzyko niedorozwoju umysłowego u dzieci, może być przyczyną poronień i porodów przedwczesnych. Proponowana profilaktyczna dawka w czasie ciąży to 200 mikrogramów na dobę.
  •  Żelazo – dzienna zawartość tego pierwiastka w diecie ciężarnej powinna wynosić ok. 26 mg. Niedobory żelaza są powodem anemii u ciężarnych, mogą też być przyczyną przedwczesnego porodu. Jego niedobory nasilają uczucie zmęczenia w ciąży i potęgują nietolerancję wysiłku fizycznego.
  •  Witamina D3 – jej niedobory mogą być przyczyną zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, a tym samym odpowiadają za nieprawidłową budowę kości u matki, będąc przyczyną osteoporozy. Wrodzone niedobory u dziecka mogą być przyczyną zaburzeń w formowaniu kości u płodu. W ciąży poleca się przyjmować 2000 jednostek na dobę.
  •  Kwas DHA – to jeden z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiada za prawidłowe kształtowanie siatkówki oraz percepcję wrażeń wzrokowych u płodu. Jego suplementacja zapobiega porodom przedwczesnym. Dzienna dawka w ciąży powinna wynieść ok. 600 mg.
 • Tydzień 10

  Najważniejsze w tym tygodniu

  W 10. tygodniu ciąży dziecko waży zaledwie 5 gramów, ale bardzo szybko rośnie. W dalszym ciągu najintensywniej rozwija się jego mózg. Może także wykonywać ruchy malutkimi nóżkami i rączkami – nie są one jeszcze do wyczucia przez mamę. Zniknęły błonki między paluszkami u rączek, ale są obecne w dalszym ciągu u nóżek.  Organy i inne struktury są już na swoich miejscach gotowe na wzrost!

  3 miesiąc

  1 trymestr

  30 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości pomidora koktajlowego

  3 cm

  4 gramy

  Rozwój dziecka

  Twoja dzidzia zamyka oczy

  Powieki zakrywają oczy – pozostają one zamknięte do 27 tygodnia

  Zęby łączą się ze szczęką

  Zęby zaczynają twardnieć i łączyć się z kością szczęki.

  Mózg

  Czoło Twojego dziecka wybrzusza się na chwilę wraz z jego rozwijającym się mózgiem. Znajduje się tymczasowo bardzo wysoko na jego głowie, która mierzy połowę długości jego ciała.

  Serce

  W czasie badania USG z łatwością można zobaczyć jego bijące serduszko, które potrafi uderzać z szaleńczą prędkością nawet do 180. uderzeń na minutę.

  Zmiany u Ciebie

  Rosnący brzuszek

  Możesz zauważać delikatny przyrost masy ciała i wzdęty brzuch. Nie musisz jeszcze kupować odzieży dla kobiet w ciąży ale wybieraj luźniejsze ubrania, które nie uciskają Cię na brzuchu. Masz się czuć komfortowo.

  Ślinotok

  Możesz ślinić się bardziej niż zwykle , zwłaszcza jeśli nadal masz mdłości. Możesz się nawet zdarzyć, że zgromadzisz tyle śliny, że będziesz musiała trochę wypluć. Nie przejmuj się- to normalne.

  Upławy

  Tak naprawdę już od wczesnej ciąży aż do narodzin dziecka możesz zauważyć dużo więcej wydzieliny z pochwy . Powinna być ona bezwonna lub o delikatnym zapachu w kolorze mlecznobiałym. W razie potrzeby możesz nosić wkładki higieniczne, ale nie używaj tamponów.

  Zadbaj o dietę

  Nie spożywaj surowego mięsa, surowych jajek i serów pleśniowych. Z drugiej strony zadbaj o to, żeby w Twojej diecie nie zabrakło posiłków bogatych w żelazo: gotowanych i pieczonych mięs: wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, drobiu oraz gotowanych jaj i zielonych warzyw liściastych. Pamiętaj, że wszystko co jesz dociera także do Twojego dziecka.

  Nudności i wymioty

  Dziesiąty tydzień ciąży to moment, w którym nudności i wymioty mogą mieć największe nasilenie. Szacunkowo pojawiają się one u 25% ciężarnych. W większości przypadków trwają do końca 12. tygodnia ciąży. U nielicznych mogą trwać nawet do końca ciąży. Jak z nimi walczyć?

  Oto kilka porad:

  • Rano nie wstawaj gwałtownie – unikniesz ryzyka, że żołądek poskoczy Ci do gardła, dlatego najlepiej poleżeć po przebudzeniu ok. 20 minut.
  •  Postaraj się spożyć pierwszy posiłek przed wstaniem z łóżka (przed pionizacją ciała).
  •  Poranny posiłek powinien być lekki, niekonieczne sycący, zwłaszcza, że istnieje ryzyko nie przyswojenia go przez Twój organizm – spożyj np. sucharka, bułkę, suszone owoce, płatki czy jogurt. Możesz także wypić szklankę ciepłej herbaty lub wody mineralnej (niegazowanej) – poproś partnera czy bliską osobę o podanie śniadania do łóżka.
  •  Wybierz odpowiedni preparat witaminowy dla kobiet w ciąży – wiele kobiet ma torsje po wzięciu tabletki. Wybierz tabletki o neutralnym smaku i przyjaznym kształcie. Jeśli tabletka jest duża, podziel ją na pół, będzie łatwiejsza do połknięcia. Poleca się, aby w składzie takiego preparatu był imbir, który ma działanie przeciwwymiotne, tak samo jak witamina B1 oraz witamina B6.
  •  Nie zmuszaj się do jedzenia, ale nie czekaj, aż poczujesz się głodna – spadek poziomu cukru sprzyja mdłościom. Staraj się raczej jeść często, np. co dwie godziny, niż spożywać trzy duże posiłki. Warto mieć w torebce batonik lub jabłko.
  •  Zrezygnuj z tłustych, smażonych potraw.
  •  Zadbaj, aby się nie odwodnić – powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów na dobę – może być to zupa, kisiel , herbata z imbirem, miętą lub po prostu woda. W razie braku możliwości przyjęcia odpowiedniej ilości płynów skieruj się do szpitala. Niezbędna będzie kroplówka, aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu.

  Porady i zalecenia

  Zaangażuj swojego partnera

  Jest teraz dobry moment aby zaangażować swojego partnera. Może ustalić najszybszą trasę do szpitala, uczestniczyć z Tobą na kilku wizytach prenatalnych. Włącz go również w rytuału budowania więzi z dzieckiem, razem rozmawiajcie do brzucha, głaszczcie go. Wybierzcie razem imię dla dziecka oraz pomyślcie nad pokoikiem. Możesz go również poprosić aby zajął się zakupem fotelika do samochodu czy wózka.
  Uważaj na infekcje dróg moczowych

  Rozważ NIPT

  NIPT (nieinwazyjne badanie prenatalne) to badanie krwi stosowane do badań przesiewowych w kierunku zespołu Downa u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Możesz mieć to w 10 tygodniu ciąży lub później. (Pokazuje również płeć dziecka). Wyniki są zwykle dostępne za tydzień lub dwa.
  10. tydzień ciąży to ostateczny czas, abyś miała już odbytą pierwszą wizytę u ginekologa.

  Jeśli nie masz żadnych plamień ani krwawień, a ciąża nie jest zagrożona – możesz bezpiecznie uprawiać seks.

 • Tydzień 11

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Małymi krokami zbliżamy się do końca pierwszego trymestru. Dłonie twojego dziecka wkrótce się otworzą i zacisnąć w pięści. Mimo że ma około 4 cm długości zaczyna się już Intensywnie ruszać i rozciągać ale prawdopodobnie nie poczujesz tego aż do 16 tygodnia.

  3 miesiąc

  1 trymestr

  29 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości moreli

  4 cm

  7 gramy

  Rozwój dziecka

  Masz teraz płód

  Twoje dziecko nie jest już nazywane embrionem. Ten tydzień to początek okresu płodowego. Wszystkie niezbędne narządy powinny być już na miejscu, a wiele z nich już zaczęło funkcjonować.

  Części chłopca lub dziewczynki

  Pod koniec tego tygodnia zewnętrzne genitalia Twojego dziecka zaczną się rozwijać. Za kilka tygodni będziesz mogła zobaczyć płeć swojego dziecka na USG

  • Nie rozróżnia jeszcze dnia ani nocy i nie ma wykształconych oczu. Powieki ma zamknięte, ale pod nimi rozwija się już gałka oczna – tworzy się np. tęczówka.
  • Są już widoczne maleńkie uszka.
  • Mnożą się komórki węchowe.
  • Na skórze dziecka zaczyna pojawiać się meszek płodowy. Skóra zaczyna grubieć, pojawiają się w niej receptory odpowiadające za zmysł dotyku. Kształtują się także zawiązki paznokci.

  Zmiany u Ciebie

  Zaparcia

  Zaparcia są częste podczas ciąży, częściowo z powodu zmian hormonalnych, które mogą spowolnić trawienie. Pij wodę przez cały dzień i bądź aktywny, aby wszystko się poruszało.

  Zgaga

  Możesz zacząć odczuwać zgagę (zwaną także niestrawnością), pieczenie, które często rozciąga się od dolnej części mostka do dolnej części gardła. Wiele kobiet po raz pierwszy dostaje zgagę w czasie ciąży lub stwierdza, że ​​stan się pogarsza.

  Być może zauważyłaś już, że dotychczas pasujące na Ciebie spodnie zaczynają być nieco ciasne.  Możesz powoli zaobserwować lekkie uwypuklenie w dole brzucha – twoja macica rośnie z tygodnia na tydzień. Bliskie sąsiedztwo pęcherza moczowego (jest on tuż przed macicą) powoduje konieczność częstszych wizyt w toalecie – będziesz szybciej odczuwać parcie na pęcherz.

  Twoją uwagę może zwrócić też fakt, że na nogach i piersiach w formie błękitnych wstęg uwidaczniają się naczynia żylne. Nie ma powodu do niepokoju! Rozwijająca się ciąża sprawia, że krew w Twoich żyłach krąży szybciej, a także jest jej więcej – to wszystko po to, aby zapewnić Twojemu dziecku optymalny rozwój.

  Być może w 11. tygodniu ciąży odczujesz zawroty głowy – nie jest to nic niepokojącego i ma związek ze zmianami naczyniowymi w Twoim organizmie.

  Powoli odpuszczają występujące dotychczas nudności i znikają wymioty – wraca Ci apetyt i zaczynasz być bardziej radosna!

  Porady i zalecenia

  Dowiedz się o przybieraniu na wadze w ciąży

  Nie martw się, jeśli  nudności  uniemożliwiły ci dobre odżywianie lub jeśli jeszcze nie  przytyłeś  . Jeśli zaczynasz od zdrowej wagi, eksperci zalecają przybranie od 1 do 5 funtów w pierwszym trymestrze ciąży.

  Zbuduj swoją sieć wsparcia

  Inne mamy mogą zaoferować porady i dogłębne zrozumienie tego, przez co przechodzisz. Poproś znajomego, aby opowiedział Ci o swoich najlepszych i najgorszych wspomnieniach z ciąży. Lub skontaktuj się z  mamami w klubie BabyCenter Birth Club .

  Wiele przyszłych mam martwi się o swoja masę ciała w czasie ciąży. Ile można przytyć w ciągu tych 9. miesięcy?

  Wbrew pozorom, ciężarna nie zawsze powinna przybrać na wadze. O tym, ile można przybrać na masie ciała przez kluczowe 40 tygodni ciąży, decyduje nasz wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) jeszcze sprzed ciąży. Jest to międzynarodowy wskaźnik masy ciała. Obliczamy go następująco (pomiarów dokonujemy na początku ciąży):

  (masa) dzielona na (wzrost w metrach podniesiony do potęgi2)

  Normy BMI i zalecane zmiany masy ciała w ciąży:

  • BMI poniżej 18,5 kg/m2, czyli niedowaga – można przytyć przez całą ciążę dodatkowe 15-18 kg, 
  • BMI 18,5 do 25 kg/m2 to prawidłowa masa ciała – można przytyć w ciąży w granicach 11-15 kg,
  • BMI 25-30 kg/m2to nadwaga – można przytyć nie więcej niż 10 kg,
  • BMI powyżej 30 kg/m2– ten stan nazywamy otyłością – można przybrać przez całą ciążę nie więcej niż 7 kg,
  • BMI powyżej 40 kg/m2 to otyłość patologiczna – zalecana jest redukcja masy ciała w ciąży.

  Nieco inaczej jest oczywiście w ciążach bliźniaczych lub o większej krotności. Na każde dziecko liczymy dodatkowo ok. 6 kg (płyn owodniowy w ciąży bliźniaczej to dodatkowe ok. 2 kg, drugie łożysko – 1 kg, dziecko – ok. 3 kg).

  Zalecenia dietetyczne na czas ciąży możemy podsumować w jednym zdaniu: Mamy – jedzcie dla dwojga, nie za dwoje!

  Pamiętaj przyszła mamo, że w czasie ciąży uprawianie seksu jest bezpieczne.

  W przyszłym tygodniu czeka Cię wykonanie USG płodu oraz wizyta u lekarza. Na tę wizytę polecamy wykonać badanie moczu. Pozostałe badania są zalecane wg indywidualnych potrzeb.

 • Tydzień 12

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Jeżeli do tej pory czułaś się gorzej- od tej pory powinno być już lepiej. Twoje dziecko już na dobre się u Ciebie zadomowiło. Jego maleńkie palce mogą się już zwijać  i otwierać.  Mózg rośnie jak szalony, a nerki zaczynają wydalać mocz. 

  3 miesiąc

  1 trymestr

  28 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości limonki

  5,5 cm

  15 gramy

  Rozwój dziecka

  Odruchy

  Palce Twojego dziecka wkrótce zaczną się otwierać i zamykać. Co ciekawe palce u stóp ruszają się na razie w tym samym momencie co u dłoni. Mięśnie oczu będą się zaciskać, a usta zaczną wykonywać ruchy ssania.

  Włosy i paznokcie

  Twoje dziecko ma już wszystkie dziesięć palców u rąk i stóp (nie są już połączone), a na delikatnej skórze zaczynają rosnąć pierwsze włosy.

  Jelita wracają na miejsce

  Jego jelita , które rosły tak szybko, że wyszły aż do pępowiny, wracają teraz do jamy brzusznej.

  Mam już buźkę malucha

  Jego twarz przybiera dziecięcy wygląd i kształt. W czasie USG będziesz mogła zobaczyć, jak dziecko ziewa albo wkłada palce do buzi.  Można także uwidocznić zewnętrzne narządy płciowe, czyli poznać płeć płodu, ale tylko na dobrych aparatach ultrasonograficznych. W czasie USG widzimy także pęcherz moczowy – jest to dowód na to, że nerki dziecka intensywnie pracują – maluch oddaje mocz do płynu owodniowego.

  Zmiany u Ciebie

  Rosnąca macica

  Twoja macica urosła do tego stopnia, że ​​Twój lekarz może teraz poczuć jej górną część (dno) nisko w brzuchu, powyżej kości łonowej. Dodatkowo Twój brzuszek już niedługo zacznie być widoczny, więc to dobry moment żeby dać znać, że jesteś w ciąży bo od teraz ciężko będzie to ukryć:)

  Zmartwienia i stres

  Nie zdziw się, jeśli ty i twój partner czujecie się obecnie zestresowani . Wiele ciężarnych par martwi się o zdrowie swojego dziecka i to, jak poradzą sobie z nadchodzącymi zmianami. Radzenie sobie ze stresem może wywołać depresję, która często występuje podczas ciąży. Nie martw się, poradzisz sobie!

  Więcej energii

  W tym tygodniu, u większości kobiet, ustępują już wymioty i nudności. Możesz nadal mieć wrażliwy węch. Powinnaś również mieć więcej energii do ćwiczeń! Wykorzystaj ją! Spacery czy treningi dla kobiet w ciąży są teraz wskazane.

  Gęsta wydzielina

  Wydzielina z pochwy może stać się bardziej gęsta i pojawiać się w zwiększonej ilości – jeśli nie towarzyszą temu plamienia, krwawienia ani świąd pochwy – nie musisz się tym martwić.

  Porady i zalecenia

  Zrób listę zakupową

  Usiądź ze swoim partnerem i ustalcie jaki macie budżet na nowe wydatki: ubrania dziecięce , jedzenie, pieluchy , zabawki i akcesoria dla niemowląt. Pamiętaj, że dziecko nie potrzebuje aż tak dużo zabawek czy ubranek w pierwszych dniach swojego życia. Dodatkowo w pierwszej kolejności popytaj znajomych, rodziny czy nie mają akcesoriów dla dziecka. Są to często niepotrzebne wydatki na dosłownie kilka użyć.

  Jestem wciąż(y) aktywna

  Ćwiczenia pomogą Ci rozwinąć siłę i wytrzymałość potrzebną do porodu oraz do radzenia sobie z dodatkowym ciężarem, który będziesz nosić. Dodatkowo może złagodzić bóle pleców oraz zmniejszyć stres. 

  Nawadniaj się

  Twoje dziecko, tak jak ty, składa się w większości z wody. Dodatkowo uzupełniając regularnie płyny unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji ciąży takich jak hemoroidy, zaparcia i infekcje pęcherza.

  Umów się na USG i do ginekologa

  Czas na jedno z najważniejszych badań, czyli badanie USG I trymestru ciąży. Powinno się je wykonać między skończonym 11 a 14 tygodniem ciąży, więc już możesz je planować. Podczas tego badania są również przeprowadzane pomiary, które służą do obliczenia wystąpienia ryzyka wad genetycznych. Mierzona będzie długość ciała Twojego dziecka a także częstość uderzeń serca. Trzymamy kciuki! 12 tydzień to również dobry moment na wizytę u ginekologa. Kolejna wizyta za 4 tygodnie.

 • Tydzień 13

  Najważniejsze w tym tygodniu

  To ostatni tydzień pierwszego trymestru! Twoje dziecko ma już swoje indywidualne odciski palców i ok 7 cm długości! Jest to idealny czas dla Ciebie abyś przygotowała się do roli matki. Zadbaj o siebie i pozałatwiaj wszystkie ważne sprawy. Nudności i wymioty powinny ustąpić. Jedyne co to możesz dalej czuć ucisk na pęcherz, to zostanie z nami do końca ciąży.

  3 miesiąc

  1 trymestr

  27 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości papryczki chili

  7 cm

  20 gram

  Rozwój dziecka

  Pierwsza kupa

  Twoje dziecko wytwarza właśnie swoją pierwszą kupę czyli smółkę. Ta czarna, lepka substancja będzie gromadzić się w jego wnętrznościach i zobaczysz ją w pierwszej brudnej pieluszce.

  Odciski palców

  Na maleńkich opuszkach palców dziecka pojawiają się odciski.

  Wrażliwość na dotyk

  Twoje dziecko może już czuć jak dotykasz brzucha. Rób to jak najczęściej. Głaszcz brzuszek i rozmawiaj z dzieckiem.

  Pierwszy uśmiech

  Jeżeli byłaś już na USG to możliwe, że udało Ci się zobaczyć cały profil buzi swojego dziecka- oczy, nosek, usta i uszy (jeszcze nisko położone). Może być ciężko go uchwycić bo maluch ma bardzo dużo energii i cały czas się rusza!

  Zmiany u Ciebie

  Dużo energii

  Możesz być zaskoczona jak dużo masz teraz energii. Możesz czuć , że Twoje serce bije szybciej- to nic dziwnego- w Twoich żyłach płynie dużo więcej krwi. Nadmiar energii warto wykorzystać do uprawiania sportu i ćwiczeń, jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Oczywiście unikaj sportów wyczynowych i tych, które mogą spowodować kontuzję. Pamiętaj, że pozostanie aktywną pozwoli Ci łatwiej przejść przez proces adaptacyjny organizmu do czasu ciąży. Regularne ćwiczenia działają stabilizująco na ciśnienie tętnicze krwi, redukują ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego w ciąży, a także niekontrolowanych spadków ciśnienia oraz zawrotów głowy. 

  Tworzenie Siary

  Możesz tego nie czuć, ale Twoje piersi mogły już zacząć wytwarzać siarę -bogaty w składniki odżywcze płyn, którym będziesz karmić swoje dziecko przez kilka pierwszych dni po urodzeniu, zanim zacznie wypływać mleko.

  Pierwsze skurcze

  Lekki ból połączony ze skurczami ciąży jest  bardzo powszechny we wczesnej ciąży. Jeśli ból nie ustąpi po kilku minutach odpoczynku, skonsultuj się z lekarzem.

  Porady i zalecenia

  Umów się na USG

  Jeżeli jeszcze nie wykonałaś swojego pierwszego USG, spokojnie masz na to czas do końca 14 tygodnia. Polecamy zabrać swojego partnera. Słuchanie bicia serduszka Waszego dziecka będzie ogromnym przeżyciem dla Waszej dwójki.

  Przygotuj się na więcej wizyt

  W drugim trymestrze będziesz widywać się z lekarzem raz na cztery tygodnie. 

  Pilnuj aby nie przytyć więcej niż trzeba

  Średnio, w drugim trymestrze, potrzebujesz około 300-350 dodatkowych kalorii dziennie  i około 450 dodatkowych kalorii dziennie w trzecim trymestrze. To wcale nie jest dużo kalorii, jeżeli czujesz że tyjesz w innych miejscach niż brzuch skonsultuj się z dietetykiem.

  Kalorie- kaloriom nierówne

  Pamiętaj aby nie patrzeć tylko na kalorie ale także na zawarte w posiłkach składniki mineralne i witaminy. Postaw na świeże owoce i warzywa, najlepiej te sezonowe. Staraj się urozmaicać swoje posiłki, Jedz dużo warzyw i pij dużo wody!

 • Tydzień 14

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Witamy w drugim trymestrze! Ciesz tym czasem! To prawdopodobnie najpiękniejsze chwile Twojej ciąży! Twoje dziecko potrafi już zmieniać wyraz twarzy.  Powinnaś czuć się już znacznie lepiej a poranne mdłości powinny ustąpić. Twoja waga dopiero teraz powinna się zmieniać i będzie rosła około 400 gram tygodniowo ( w sumie powinnaś przytyć 10-15 kg).

  4 miesiąc

  2 trymestr

  26 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości kiwi

  9 cm

  40 gram

  Rozwój dziecka

  Mimika twarzy

  Dzięki impulsom mózgowym mięśnie twarzy Twojego dziecka cały czas się ruszają, a jego drobne rysy formują się jeden po drugim. Twoje dziecko zaczyna również ssać. Jeśli zdarzy się, że jego kciuk znajdzie się blisko ust, może go złapać i zacząć ssać! Będzie to jego ulubione zajęcia również po porodzie.

  Rozwój

  Jego ciało rośnie już szybciej niż głowa, która teraz spoczywa na wyraźniejszej szyi. Jego ramiona rosną bardziej proporcjonalnie do reszty ciała. (Jego nogi wciąż mają trochę do wydłużenia.)

  Kung Fu

  Chociaż nie możesz jeszcze poczuć jego drobnych uderzeń i kopnięć, rączki i stopy Twojego malucha są bardziej elastyczne i aktywne. W tym tygodniu zaczynają się również formować paznokcie u rąk i nóg .

  Chcę już mówić!

  W 14 tygodniu tworzą się także struny głosowe, które już nie mogą się doczekać aby wydać swój pierwszy dźwięk!

  Zmiany u Ciebie

  Czujesz się znacznie lepiej?

  Powinnaś poczuć przypływ energii! Twoje piersi mogą być już mniej wrażliwe, a mdłości powinny już ustąpić. Jeśli nie, poczekaj – szanse są duże, że wkrótce wszystko przejdzie (choć zdarzają się kobiety- które mają mdłości prawie do końca ciąży).

  Widać już brzuszek

  Wierzchołek macicy znajduje się już nieco powyżej kości łonowej, co może wystarczyć do uwydatnienia brzucha. Dla większości kobiet jest to bardzo ekscytujące, ponieważ jest to bardzo widoczny dowód ciąży! Nie zapomnij tego udokumentować!

  Krwawiące dziąsła

  Około 50% kobiet w ciąży ma opuchnięte, zaczerwienione i delikatne dziąsła, które krwawią podczas nitkowania lub szczotkowania. To zapalenie dziąseł jest częściowo spowodowane zmianami hormonalnymi, które powodują, że dziąsła są bardziej wrażliwe na bakterie w płytce nazębnej.

  Pigmentacja skóry

  Możesz zauważyć, że Twoja skóra w niektórych miejscach przybiera ciemniejszą barwę. Przebarwienia te zbledną po porodzie lub znikną całkowicie. Pamiętaj aby stosować krem z filtrem i unikać wystawiania ciała na słońce. Zmiany możesz zauważyć w okolicach brodawek, pach, krocza lub dołu brzucha.

  Cała promieniejesz

  Czy słyszałaś już komplementy, że pięknie wyglądasz? Dzięki dużym stężeniom estrogenu, Twoja cera wydaje się gładka i lepiej ukrwiona. Twoje włosy stają się gęstsze i przestają wypadać. Niestety po ciąży nadrobisz to wypadanie- ale spokojnie, będziesz mieć po prostu tyle włosów co przed ciążą.

  Porady i zalecenia

  Znajdź czas na trening

  Dołącz do zajęć, które lubisz najbardziej. Joga w ciąży, Pilates czy zajęcia na basenie pozwolą Ci zachować kondycję oraz uniknąć skutków wywołanych ciążą. Poprawi to też Twoje samopoczucie!

  Dbaj o zęby

  To, że zęby trzeba myć to chyba oczywiste. Zadbaj o to teraz ze szczególną starannością. Dobierz pastę dla wrażliwych dziąseł. Kobiety w ciąży są bardziej podatne na stany zapalne dziąseł.

  Unikaj słońca

  Aby zmniejszyć nasilenie przebarwień skóry nie przesiaduj długo na słońcu lub używaj kremów z wysokimi filtrami. Polecamy również kapelusze z rondem!

  Dbaj o życie towarzyskie

  Nie zapominaj o spotkaniach z przyjaciółmi! Niedługo Tego czasu może zabraknąć, więc wykorzystaj ten czas teraz! Poprawi to na pewno Twoje samopoczucie! Jeżeli nie masz zagrożonej ciąży, nie występują plamienia lub krwawienia możesz też śmiało uprawiać seks! 

  Wątpliwości

  O wszystkie wątpliwości zawsze pytaj swojego lekarza prowadzącego, nie doszukuj się informacji w internecie bo te są często nieprawdziwe lub bardzo indywidualne. Twój lekarz będzie wiedział najlepiej jak Ci pomóc. Możesz też zawsze zasięgnąć porady u swojej mamy. Ona też kiedyś była w ciąży!

 • Tydzień 15

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko zaczyna bardzo intensywnie rosnąć!  Jeszcze niedawno był wielkości ziarenka ryżu a dzisiaj waży prawie 70 gram!  Dodatkowo wyczuwa już światło i uczy się oddychać. Skóra na jego ciele jest bardzo cienka i przezroczysta.

  4 miesiąc

  2 trymestr

  25 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości jabłka

  10 cm

  70 gram

  Rozwój dziecka

  Zmysł smaku

  W tym momencie Twoje dziecko nie ma zbyt wiele do spróbowania, ale tworzy już kubki smakowe, a nerwy zaczynają łączyć je z mózgiem.

  Dziewczynka czy chłopczyk

  Jeśli jeszcze tego nie wiesz to na najbliższym badaniu USG być może uda się sprawdzić płeć dziecka!

  Rosnę w swoim tempie

  Od teraz rośnie już w swoim tempie- jedne dzieci szybciej, inne wolniej. Pomiary, które wykonają Ci na kolejnym USG, nie porównuj do żadnych innych. Twoje dziecko zmienia się teraz indywidualnie z tygodnia na tydzień.

  Zmiany u Ciebie

  Zatkany nos

  Jeśli twój nos jest zatkany , prawdopodobnie można to przypisać zmianom hormonalnym i zwiększonemu przepływowi krwi do błon śluzowych. Ten stan jest bardzo powszechny i objawia się przekrwieniem błon śluzowych, kichaniem i wodnistą wydzieliną.

  Krwotok z nosa

  Niektóre kobiety w ciąży cierpią na krwawienia z nosa w wyniku zwiększonej objętości krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych w nosie.

  Wrażliwe piersi

  Możesz mieć wrażenie, że denerwuje Cię koronkowa bielizna, polecamy stosowanie bawełnianych staników, szczególnie że rozmiar Twoich piersi będzie się teraz zmieniał.

  Stany zapalne pochwy

  Na tym etapie ciąży możesz mieć dolegliwości ze strony pochwy: świąd lub nieprzyjemne upławy. Są to objawy infekcji pochwy. Nie martw się, Twojemu dziecku nic nie grozi, bakterie do niego nie dotrą ale może to być dla Ciebie uciążliwe.

  Mały brzuszek

  Twoje dziecko ma dopiero 10 cm i możliwe, że jeszcze nic nie widać. Chyba, że jesteś w ciąży bliźniaczej to każde dziecko ma już po 10 cm- będzie widać brzuszek.

  Porady i zalecenia

  Zacznij zbierać wspomnienia

  Niezależnie od tego czy prowadzisz wielką księgę czy tylko robisz zdjęcia telefonem- już teraz zacznij robić zdjęcia swojego brzuszka i zapisywać w kalendarzu daty najważniejszych zmian. Potem będziesz do tego wracać!

  Zacznij już dbać o brzuch

  Już teraz zacznij delikatnie masować brzuch balsamem i robić peeling 2-3 razy w tygodniu. Zmniejszysz ryzyko powstania rozstępów oraz polepszysz kondycję skóry!

  Umów się do ginekologa

  W 16 tygodniu warto wybrać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Poinformuj go również, jeżeli zaniepokoiła Cię wydzielina z pochwy.

  Unikaj cukru

  Najlepiej całkowicie zaprzestać jedzenia słodyczy. Zamień je na smaczne kefiry i kiszonki, które pomogą Ci zapobiec infekcją pochwy. Dodatkowo zadbaj o higienę okolic intymnych- są specjalne preparaty stosowane przy nawrotowych grzybicach.

 • Tydzień 16

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Przygotuj się na gwałtowny wzrost Twojego maleństwa. W ciągu najbliższych kilku tygodni dziecko podwoi swoją wagę i doda centymetry do swojej długości. Potrafi już rozróżniać dzień i noc! 

  4 miesiąc

  2 trymestr

  24 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości awokado

  11 cm

  100 gram

  Rozwój dziecka

  Szybki wzrost

  W ciągu następnych kilku tygodni Twoje dziecko podwoi swoją wagę i doda centymetry do swojej długości. Od szczytu głowy do pośladków ma około 11 cm ale jego nogi to drugie tyle! Pamiętajmy, że z podkulonymi nóżkami nadal zmieściłby się w Twojej dłoni:)

  Serce pracuje

  Serce Twojego dziecka pompuje teraz około 25 litrów krwi każdego dnia i będzie wzrastać wraz z rozwojem dziecka.

  Twarz

  Oczy są nadal przykryte powiekami ale rozpoznaje już dzień i noc! Choć jest tego nieświadomy, ćwiczy już piękny uśmiech dla swoich rodziców! Jego skóra jest nadal bardzo cienka i tworzą się już pierwsze gruczoły potowe.

  Zmiany u Ciebie

  Rosnąca macica

  Macica przerosła już pęcherz moczowy i możesz mieć wrażenie, że już tak bardzo nie uciska na niego.

  Czujesz się lepiej?

  Mniej nudności, mniej wahań nastroju i błyszcząca skóra powinny poprawić Ci nastrój i ogólne samopoczucie!

  Zawroty głowy

  Dopiero co minęły nudności a już kolejne niedogodności. Staraj się pomału wstawać z łóżka, najlepiej przez bok. Chwilę posiedź a dopiero potem wstawaj. Unikniesz nieprzyjemnego kręcenia się w głowie.

  Czy czujesz jak kopie?

  Wkrótce możliwe, że poczujesz, jak Twoje dziecko się porusza . Większość kobiet nie czuje ruchu dziecka aż do 18 tygodnia lub więcej. (Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, możesz odczuwać ruchy dopiero po 20 tygodniach lub więcej). Pierwsze ruchy mogą przypominać drobne trzepotanie, bąbelki gazu lub nawet pękanie prażonej kukurydzy! Z czasem staną się silniejsze i częstsze.

  Obrzęki nóg

  W Twoim ciele krąży teraz dużo więcej krwi i dużo szybciej aby odżywić maleństwo. Na Twojej skórze mogą pojawiać się żylaki lub obrzęki. Staraj się być aktywna fizycznie- oczywiście z umiarem. Aktywność pozwoli Ci polepszyć krążenie i uniknąć nieprzyjemnych skutków ciąży.

  Porady i zalecenia

  Kontroluj swoją wagę

  Twój lekarz na pewno będzie monitorował Twoją wagę, ale sama też możesz sprawdzać czy wszystko idzie w dobrym tempie. Powinnaś przybierać około 

  Zrób listę wybranych imion

  Zacznijcie z partnerem Tworzyć listę imion. Niech każdy wpisze po 10 ulubionych imion.

  Porozmawiaj ze swoim dzieckiem

  Chociaż nie możesz jeszcze rozmawiać z nim  twarzą w twarz, rozmowa z dzieckiem to świetny sposób na rozpoczęcie procesu budowania więzi. Jeśli faktyczna rozmowa wydaje Ci się dziwna, opowiedz o swoim dniu, przeczytaj na głos fragment książki lub podziel się sekretnymi życzeniami dla dziecka.

  Wizyta u ginekologa

  Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś 16 tydzień to dobry moment na wizyte u ginekologa. Na to spotkanie powinnaś wykonać badanie moczu a w razie potrzeby inne badania np. morfologię krwi.

 • Tydzień 17

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Możesz już z dumą prezentować brzuszek! Czy oswoiłaś się z myślą, że będziesz mamą? Szkielet twojego dziecka przemienia się z miękkiej chrząstki w kość, a pępowina staje się mocniejsza i grubsza.

  4 miesiąc

  2 trymestr

  23 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości buraka

  12 cm

  140 gram

  Rozwój dziecka

  Mocne kości

  Szkielet Twojego dziecka zmienia się z miękkiej chrząstki w kość.

  Linia życia

  Pępowina – linia życia prowadząca do łożyska – staje się silniejsza i grubsza.

  Twarz

  Mimo tego, że powieki wciąż są zamknięte pojawiają się już na nich rzęsy a nad nimi rosną już brwi. 

  Robię się pulchniutki

  Od tego momentu na całym ciele dziecka zaczyna się formować tkanka tłuszczowa. Chyba to wyczuwa bo zaczyna już intensywnie ćwiczyć. Wygina kręgosłup i ćwiczy kopniaki. Niedługo poczujesz, że chyba za dużo trenuje.

  Zmiany u Ciebie

  Brak równowagi

  Zaczynasz tracić równowagę? Wraz ze wzrostem brzucha zmienia się środek ciężkości, więc od czasu do czasu możesz zacząć czuć się niepewnie na stopach. Staraj się unikać sytuacji obarczonych dużym ryzykiem upadku. Noś buty na niskim obcasie, aby zmniejszyć ryzyko upadku; uraz brzucha może być niebezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.

  Suche oczy

  Możesz również zauważyć, że twoje oczy stają się bardziej suche . Pomocne może być stosowanie dostępnych bez recepty kropli nawilżających. Jeśli soczewki kontaktowe stają się niewygodne, spróbuj je nosić przez krótszy czas. Jeśli nadal odczuwasz dyskomfort, zamień soczewki na okulary aż do momentu porodu.

  Wzrost masy ciała

  Oprócz rozwijającego się dziecka wewnątrz macicy jest również łożysko i płyn owodniowy, więc to normalne jeśli przytyłaś już ok 1,5- 2 kg.

  Zgaga

  Na tym etapie ciąży możesz już zacząć czuć nieprzyjemne palenie w przełyku. Ten objaw może już Tobie towarzyszyć do końca ciąży. Staraj się unikać jedzenie na noc. Wzbogać swoją dietę o migdały i unikaj produktów wywołujących zgagę.

  Porady i zalecenia

  Naucz się relaksować

  Znajdź swój idealny sposób na relaks. Czy to głębokie oddychanie na kanapie czy w fotelu. Być może na ławce w parku lub podczas spaceru. Poświęcaj na relaks minimum 10 minut dziennie. Spróbuj się wtedy całkowicie wyciszyć i skupić tylko na sobie i dziecku. Pomoże Ci to uniknąć większych stresów, przygotuje Cię do porodu oraz macierzyństwa.

  Zapisuj swoje sny

  Może się okazać, że dzięki szalonym hormonom ciążowym, Twoje sny będą dużo ciekawsze niż przedtem. Postaraj się zapamiętać chociaż jeden i zapisać go na pamiątkę.

  Spać na plecach czy na boku?

  Twoja rosnąca macica uciska coraz bardziej na naczynia krwionośne i może blokować przepływ krwi dla dziecka. Jest to jednak bardzo indywidualne i zależy od wielkości Twojego brzuszka. Jeżeli czujesz się z tym komfortowo nadal możesz spać na plecach a nawet na brzuchu. Jeżeli po około 30 minutach poczujesz się słabo lub zrobi Ci się duszno- to znak, że ta pozycja nie jest już dla Was dobra. Jeżeli boisz się o swoje maleństwo, wybierz pozycję pośrednią na boku. Możesz też pod kolano podłożyć większą poduszkę. Masz się czuć komfortowo.

  Bądź w ciągłym ruchu

  Staraj się unikać zastygania na dłużej w jednej pozycji. Pamiętaj o aktywności fizycznej i spacerach.

  Rozmawiaj z maluchem

  Twoje dziecko ma już zdolność słuchania. Opowiadaj mu co się dzieje teraz na świecie. Początkowo słyszy to jako wibracje dlatego dobrze działa na niego muzyka klasyczna. Pamiętaj, że reaguje ono również na kłótnie i sprzeczki, staraj się ograniczać stresujące sytuacje do minimum.

 • Tydzień 18

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Narządy płciowe Twojego dziecka są już wystarczająco rozwinięte, aby zobaczyć je na USG, więc możesz już sprawdzić płeć dziecka. Głodna? Wzrost apetytu jest teraz normalny, ale uważaj aby nie przegiąć.

  5 miesiąc

  2 trymestr

  22 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości papryki

  14 cm

  190 gram

  Rozwój dziecka

  Uszy są już na miejscu

  Uszy Twojego dziecka są teraz w ostatecznej pozycji, chociaż nadal trochę odstają od jego głowy.

  Płuca

  Płuca cały czas się rozwijają. Twój maluch umie już ziewać ale jeszcze nie potrafi samodzielnie oddychać.

  Narządy płciowe

  Jeśli będziesz mieć dziewczynkę, jej macica i jajowody są już uformowane i na swoim miejscu. Jeśli to będzie chłopczyk, jego genitalia są teraz zauważalne, ale może je ukryć przed tobą podczas USG.

  Zabawa pępowiną

  Na tym etapie rozwoju Twój maluszek ćwiczy swoją motorykę bawiąc się pępowiną. Bez obaw! Nawet jeśli ją ściśnie- nic się nie stanie.

  Zmiany u Ciebie

  Wilczy apetyt

  Głodna? Wzrost apetytu – i specyficzne zachcianki żywieniowe – będą teraz dość powszechne. Staraj się zadbać o zdrowe przekąski o niskiej kaloryce tak aby nie przytyć więcej niż powinnaś. Polecamy przekąski warzywne!

  Zawroty głowy

  Twój układ sercowo-naczyniowy przechodzi teraz dramatyczne zmiany i podczas tego trymestru ciśnienie Twojej krwi prawdopodobnie będzie niższe niż zwykle. Nie podnoś się zbyt szybko z pozycji leżącej lub siedzącej- możesz poczuć zawroty głowy .

  Suchość

  Możesz mieć wrażenie, że powietrze jest bardzo suche. Suche oczy, suche i przekrwione śluzówki a nawet krwawienie z nosa to popularne objawy na tym etapie ciąży. Staraj się nawilżać pomieszczenie, w którym przebywasz i pić dużo wody.

  Zmiany skórne

  W II i III trymestrze u prawie 75% ciężarnych występuje ostuda ciążowa. Są to  charakterystyczne dla kobiet w ciąży przebarwienia, które pojawiają się na twarzy w okolicach ust, na policzkach i na czole. Plamy mają zwykle kolor brązowy lub szary. Są to zmiany mało estetyczne ale niegroźne. W końcu same znikną. Pamiętaj aby stosować kremy z filtrem. Możesz też zauważyć czerwone dłonie a dodatkowy pigment może przyciemniać również sutki, piegi, blizny, pachy i wewnętrzne strony ud. Nie stresuj się! To wszystko zniknie!

  Porady i zalecenia

  Pomyśl o swoim urlopie macierzyńskim

  Nie jest za wcześnie, aby zastanowić się, co należy zrobić, aby przygotować się do urlopu macierzyńskiego . Dowiedz się, do jakich świadczeń się kwalifikujesz, i wypełnij z wyprzedzeniem wszystkie dokumenty. Polecamy zadzwonić do zakładu ubezpieczeń społecznych lub u swojego pracodawcy.

  Przygotuj swoje starsze dzieci

  Jeśli masz już dziecko, nowe dziecko może wstrząsnąć jego światem jeszcze bardziej niż Twoim. Zaangażuj je do pomocy przy nowym domowniku.

  Dowiedz się, jak najlepiej zapiąć pasy

  Zapinanie pasów podczas ciąży jest niezwykle ważne- i mowa tu o zapinaniu ich we właściwy sposób. Pas biodrowy powinien być przeciągnięty nad udami, zapięty i dociągnięty. Nie wolno go umieszczać na wysokości brzucha, lecz płasko pod nim. Pas barkowy przeciągnąć pomiędzy piersiami aż do boku brzucha i dociągnąć; Nie należy wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy.

  Uprawiaj seks

  Jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwskazań, nie masz upławów czy krwawień- nadal zachęcamy Cię do uprawiania seksu:) Korzystajcie póki jeszcze macie na to siłę i czas!

  Zapisz się na USG połówkowe

  Między 18 a 22 tygodniem powinnaś zrobić USG aby sprawdzić czy maluszek rozwija się prawidłowo.

  Jedz częściej ale mniej

  Aby uniknąć napadów głodu, sięgaj po zdrową przekąskę nawet co 3 godziny.

 • Tydzień 19

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Jesteś już prawie w połowie ciąży! To Twoje najlepsze chwile! Ciąży już nie da się ukryć, więc ciesz się razem z bliskimi tym pięknym cudem!

  5 miesiąc

  2 trymestr

  21 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości pomarańczy

  15 cm

  240 gram

  Rozwój dziecka

  Eksplozja sensoryczna

  Rozwój sensoryczny Twojego dziecka eksplodował! Jego mózg wyznacza teraz obszary zapachu, smaku, słuchu, wzroku i dotyku.

  Proporcjonalnie

  Ręce i nogi Twojego dziecka są teraz proporcjonalne zarówno do siebie jak i do reszty ciała.

  Energiczne ruchy

  Twój maluch ma jeszcze sporo miejsca w macicy, więc cały czas się rusza i z minuty na minutę zmienia swoje położenie. Dodatkowo płyn owodniowy zapewnia stabilizację środowiska, dzięki czemu maluch rośnie w siłę! Pamiętaj, że to ile waży Twoje dziecko jest bardzo indywidualne a podawane przez nas wartości mają Ci tylko zobrazować przybliżoną wielkość Twojego dziecka.

  Płeć dziecka

  Jeżeli byłaś już na USG- powinnaś była już poznać płeć dziecka. A może wolisz nie wiedzieć? Ciekawym pomysłem na poznanie płci dziecka jest poproszenie lekarza a zapisanie płci na karteczce i włożenie do koperty. Taką kopertę zanosisz do piekarni gdzie piekarz w zależności od płci dziecka przygotowuje babeczki z różowym bądź niebieskim środkiem. Zapraszam gości i częstujesz ich babeczkami! Jest to niespodzianka zarówno dla Ciebie jak i najbliższych.

  Zmiany u Ciebie

  Ból podbrzusza

  W nadchodzących tygodniach Twój brzuch zacznie rosnąć jeszcze szybciej. W rezultacie możesz odczuwać ból w dolnej części brzucha, a nawet sporadyczny, krótki, przeszywający ból po jednej lub obu stronach – szczególnie podczas zmiany pozycji lub pod koniec aktywnego dnia. Najprawdopodobniej jest to ból więzadła obłego macicy . Więzadła podtrzymujące macicę rozciągają się, aby dostosować się do jej rosnącej wagi.

  Bóle kręgosłupa

  Rosnąca macica powoduje zmiany w Twoim kręgosłupie. Zmienia się również środek ciężkości co wymusza inną postawę kręgosłupa. Może to powodować bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. Pamiętaj, że możesz temu przeciwdziałać! po pierwsze staraj się cały czas prostować poprzez unoszenie mostka do góry. Zapisz się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Staraj się codziennie robić krążenia ramion i rozciągać klatkę piersiową. Staraj się zrelaksować w pozycji leżącej, wtedy Twój kręgosłup odpoczywa.

  Trzęsący się brzuszek

  Twoje dziecko potrafi już czkać! Gdy ma ona napad czkawki- cały brzuszek się trzęsie:)

  Zaparcia

  Zaparcia to niestety bardzo częsty problem u kobiet w ciąży. Pamiętaj, że może to wynikać ze zbyt małej ilości płynów. Staraj się nawadniać, wprowadź również do diety produkty bogate w błonnik. Jedz produkty lekkostrawne, warzywa, owoce, kiszonki, kefiry i probiotyki.

  Porady i zalecenia

  Poszukaj opiekunki

  Jeżeli będziesz potrzebować opieki nad dzieckiem, zapoznaj się już teraz z dostępnymi opcjami . Zapytaj znajomych mam o rekomendacje i szukaj opiekunki w swojej okolicy. Może się okazać, że Twoja sąsiadka bardzo chętnie zajmie się starszymi dziećmi lub pomoże Ci przy małym dziecku. Przekaż znajomym, że jak szukają pomysłu na prezent to najlepszy będzie voucher na chociaż jeden dzień pomocy przy dziecku:)

  Czas dla Ciebie

  Poświęć chwilę, aby cieszyć się czasem wolnym od dziecka. Kup bilety na muzykę na żywo lub występ (odradzamy zbyt głośne koncerty).  Wybierz się do kina ze znajomymi. Wybierz się z partnerem do waszej ulubionej restauracji. Przejdź się do swojego ulubionego sklepu! Ciesz się wolnym czasem! Delikatnie przypominamy, że jeżeli nie masz przeciwwskazań od lekarza nadal możesz uprawiać seks:)

  USG kontrolne

  Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś , umów się na USG połówkowe do końca 22 tygodnia.

  Zmień styl na luźny

  Twoje ciało teraz wyglądać zupełnie inaczej niż przedtem. Polecamy luźne ubrania, w których będziesz wyglądać pięknie a dodatkowo nie będa ograniczały Twoich ruchów.

 • Tydzień 20

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Gratulacje, jesteś w już w połowie drogi!! Nogi Twojego dziecka są już na tyle rozwinięte, że jest teraz mierzony od stóp do głów ale nie tylko do pośladków. Wszystkie zmiany będą postępować też dużo szybciej niż w pierwszej połowie ciąży.

  5 miesiąc

  2 trymestr

  20 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości banana

  25 cm

  300 gram

  Rozwój dziecka

  Szybki wzrost?

  Nie, spokojnie, twoje dziecko tak naprawdę nie urosło o 10 cm od zeszłego tygodnia. Po prostu jest inaczej mierzony. W pierwszej połowie ciąży (kiedy nogi dziecka są zwinięte po klatkę), pomiary są wykonywane od czubka głowy do pośladków. Od 20 tygodnia, mierzy się je od stóp do głów.

  Testujemy kubki smakowe

  Kubki smakowe Twojego dziecka mogą teraz przekazywać sygnały smakowe do jego mózgu. Połyka ono cząsteczki jedzenia, które jesz, które przeszły przez twoją krew do płynu owodniowego. Naukowcy nie są pewni, czy może posmakować tych cząsteczek, ale niektóre badania wskazują, że to, co jesz w czasie ciąży, może mieć wpływać na późniejsze preferencje smakowe Twojego dziecka.

  Robię się wrażliwy

  Twój maluszek rozpoznaje już coraz więcej bodźców z Twojego otoczenia. Czuje kiedy jest Ci zimno a kiedy ciepło. Czuje Twoje ruchy, słyszy co mówisz i reaguje na to. Kiedy się zestresuje potrafi się całkowicie unieruchomić. Mimo tego, że ma zamknięte powieki, odwraca się od mocnego światła padającego na brzuch.

  Piję i robię siku

  Twoje dziecko potrafi już połykać płyn owodniowy, w którym pływa. Oddaje też do niego mocz… Na szczęście przebywa w sterylnym środowisku i nic mu nie grozi.

  Zmiany u Ciebie

  Wzrost masy ciała

  Czujesz, że ubrania są coraz ciaśniejsze? Nic dziwnego: górna część macicy znajduje się teraz mniej więcej na poziomie pępka i powinnaś przytyć około 4-5 kg.. Od teraz spodziewaj się, że będzie Ci przybywać co tydzień około 400-500 gram.. Jeśli zaczęłaś ciążę z niedowagą , być może będziesz potrzebować trochę więcej; jeśli miałeś nadwagę , trochę mniej. 

  Swędząca skóra

  Możesz odczuwać dziwne swędzenie wokół brzucha i piersi. Twoja skóra rozciąga się, aby dostosować się do rosnącego dziecka. Zastosuj zimne okłady lub kremy ​​nawilżające dla ulgi. (Drapanie może pogorszyć sytuację!) 

  Niespokojny sen

  Czujesz się niewyspana? Nie możesz znaleźć odpowiedniej pozycji do snu ? Połóż się na boku z ugiętymi kolanami i poduszką między nogami. Dla dodatkowego komfortu i wsparcia ułóż dodatkowe poduszki pod brzuchem i za plecami. Możesz również spróbować wyprofilowaną poduszkę ciążową .

  Pajączki

  Zwiększone stężenie hormonów ciążowych może powodować powstawanie kolejnych zmian naczyniowych. Naczynia rozszerzają się i powstają widoczne gołym okiem pajączki. Szczególnie jest to widoczne u osób z jasną karnacją. Nie przejmuj się tym, te zmiany powinny zniknąć do 3 miesięcy po porodzie.

  Skurcze i obrzęki 

  Dodatkowym objawem w 20 tygodniu mogą być skurcze łydek. Wynika to prawdopodobnie z niedoborów magnezu i potasu, dlatego warto je suplementować. Jakby tego było mało dochodzą nam jeszcze obrzęki kostek i twarzy. Nie przejmuj się! Dasz radę!

  Porady i zalecenia

  Wprowadź suplementacje

  W czasie ciąży organizm potrzebuje więcej żelaza, aby nadążyć za zwiększającą się objętością krwi, a także aby odżywić rosnące dziecko i łożysko. Fasola, buraki i wzbogacone zboża to dobre źródła. Dodatkowo wprowadź potas i magnez i jod?

  Zasięgnij wiedzy ekspertów na temat porodu

  Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się konkretnych technik radzenia sobie z bólem, czy po prostu dowiedzieć się więcej o logistyce porodu , lekcje porodu pomogą Ci się przygotować.

  Badania i wizyty

  W tym tygodniu powinnaś się również zgłosić do swojego ginekologa. Weź ze sobą wyniki badania moczu i morfologii. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś czas na USG połówkowe! Zobacz czy maluch rozwija się prawidłowo. Nie przejmuj się, jeśli wymiary ciała maluszka nie będą idealnie odzwierciedlać jego wieku ciążowego – mierzone wartości są zawsze orientacyjne i muszą się po prostu mieścić w granicach normy. 

  Czas na nagrodę

  Dotarłaś do połowy ciąży! Gratulacje! Czas zrobić coś dla siebie! Co powiesz na sesję zdjęciową, masaż prenatalny lub zabieg pielęgnacyjny? Lub po prostu kup sobie coś, co już oglądasz od dłuższego czasu! A co!

 • Tydzień 21

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Połowa ciąży jest już za Tobą! Twój brzuszek zacznie teraz rosnąć coraz szybciej. Czujesz ruchy swojego dziecka? Te wczesne drgnięcia zamieniają się w pełnoprawne kopnięcia. Ciekawostka: Twoje dziecko ma teraz brwi!

  5 miesiąc

  2 trymestr

  19 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości pietruszki

  26 cm

  360 gram

  Rozwój dziecka

  Zdrowy i wesoły

  Wkrótce możesz poczuć się, jakby ćwiczyła sztuki walki, początkowe  trzepoczące ruchy  zamienią się w pełnoprawne kopnięcia i szturchnięcia. Jeśli dobrze się wczujesz możesz zauważyć schemat kopnięć!

  Brwi niemowlęce

  Twojemu dziecku urosły już brwi. Powieki są nadal zamknięte a za nimi nadal brakuje pigmentu w tęczówce.

  Zmiany u Ciebie

  Żylaki

  Jesteś teraz bardziej podatna na powstawanie żylaków . Wraz z postępem ciąży wzrasta nacisk na żyły w nogach. 

  Pajączki

  Możesz również zauważyć tak zwane pajączki (grupa drobnych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry), szczególnie na kostkach, nogach lub twarzy.

  Zgaga

  Powiększająca się macica podnosi cały Twój brzuch do góry a co za tym idzie jelita zostają również coraz bardziej spychane. Dodatkowo- za sprawą progesteronu- pokarm zalega dłużej w Twoim żołądku. To wszystko może powodować uczucie dyskomfortu w przełyku czyli zgaga. Jak sobie z tym radzić?

  Porady i zalecenia

  Zacznij spać na boku

  Jeśli do tej pory tak nie spałaś, od teraz dobrze jest spać na boku . Aby spanie na boku było wygodniejsze, spróbuj umieścić poduszkę między nogami, pod brzuchem i za plecami.

  Biżuteria

  W miarę rozwoju ciąży, Twoje ciało powiększa się i puchnie. Może to być ostatnia szansa na zdjęcie pierścionków i bransoletek zanim utkną. Pierścionek zaręczynowy możesz nosić na łańcuszku. 

  Rozstępy

  W II trymestrze, z powodu szybko rozciągającej się skóry na brzuchu, mogą powstać rozstępy. Są to czerwono-purpurowe linie na skórze w okolicach brzucha, bioder, piersi lub ud. Najczęściej po ciąży bledną i stają się prawie niewidoczne jednak warto im zapobiegać. Dbaj o skórę. Rób peeling 2-3 razy w tygodniu, balsamuj i nawilżaj ją. Dodatkowo delikatne masaże poprawiają jej ukrwienie i sprężystość.

  Wizyta u ginekologa

  W tym tygodniu warto się umówić na kolejną wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Na wizytę powinnaś przygotować wyniki badań: morfologię krwi, ogólne badanie moczu lub przeciwciała odpornościowe grupy krwi (jeśli masz grupę Rh minus), badanie w kierunku toksoplazmozy.

  Wybierzcie imię dla dziecka

  Połowa ciąży to dobry moment na wybranie imienia dla dziecka. Znacie już płeć i ciąża jest już potwierdzona.

 • Tydzień 22

  Najważniejsze w tym tygodniu

  22 tydzień to czas gdy warto wybierać luźniejsze ubrania i zadbać o swój kręgosłup. Twoje dziecko zaczyna wyglądać jak miniaturowy noworodek. A twój rosnący brzuch może stać się magnesem ręcznym, każdy będzie chciał go dotknąć!

  5 miesiąc

  2 trymestr

  18 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości marchewki

  27 cm

  420 gram

  Rozwój dziecka

  Słysząc bicie twojego serca

  Twoje dziecko potrafi już usłyszeć Twoje bicie serca, Twój oddech oraz inne dźwięki dochodzące z wnętrza Twojego ciała. Reaguje również na temperaturę co możesz sprawdzić podczas kąpieli.

  Włosy i zmarszczki

  Twoje maleństwo jest teraz całe pomarszczone i będzie tak dopóki nie obrośnie trochę tłuszczykiem. Dodatkowo jego ciało pokrywają cienkie włoski (meszek) i mazia w celu ochrony jego delikatnej skóry.

  Coraz lepiej

  Jego serduszko jest już w pełni uformowane, niestety nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać. Jego małe rączki potrafią już złapać pępowinę i włożyć kciuka do ust. Cały czas ćwiczy!

  Zmiany u Ciebie

  Trądzik

  Zwiększona produkcja sebum może spowodować rozwój trądziku. Pamiętaj aby zastąpić preparaty z kwasem salicylowym na preparaty z kwasem azealiowym.

  Częstomocz

  Rosnąca macica coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy. Może to skutkować częstszymi wizytami w toalecie. Pamiętaj aby nie wstrzymywać moczu- może to prowadzić do infekcji. Możesz również czuć konieczność skorzystania z toalety po tym, jak Twoja dzidzia podczas swojego treningu, kopnie Cię w pęcherz.

  Ból kręgosłupa

  Zaczynasz nosić dodatkowy ciężar. Zmienia się również Twój środek ciężkości. Staraj się cały czas wzmacniać ciało i odpowiednio je rozciągnąć. Pamiętaj też, że kręgosłup odpoczywa w pozycji leżącej, pozwól mu czasem odetchnąć.

  Obrzęk kostek i bolące stopy

  Rosnący ciężar może powodować ból stóp i obrzęk kostek. Może Ci pomóc uniesienie nóg lekko ku górze. Na bolące stopy mogą pomóc wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Zrezygnuj też z butów na obcasie.

  Porady i zalecenia

  Zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy

  Trening mięśni kegla może pomóc w nietrzymaniu moczu zarówno podczas ciąży, jak i po ciąży. Dodatkowo zapobiega powstawaniu hemoroidów oraz poprawia napięcie mięśni pochwy czego korzyści możesz odczuć podczas seksu. A pro po. Jeżeli nie masz niepokojących objawów w postaci skurczy czy plamień, nadal możesz uprawiać seks. Unikaj tylko pozycji w leżeniu na plecach i po każdym stosunku obserwuj swoje ciało. Podwójnie zadbaj też o higienę przed i po stosunku aby uniknąć infekcji.

  Pomyśl o swoim “baby shower”

  Zanim Twoje życie towarzyskie odejdzie na drugi plan, każda okazja jest dobra do spotkania się ze znajomymi. Jest to idealny moment aby zorganizować babskie spotkanie a partnerowi dać czas z kolegami! Jeżeli jeszcze nie mówiłaś o płci dziecka- będzie to również dobra okazja. 

  USG połówkowe

  Jeżeli do tej pory nie wykonałaś jeszcze drugiego USG- teraz jest ostatni moment aby sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Nie zapomnij zabrać przyszłego taty na badanie!

  Przygotuj wyprawkę dla dziecka

  Jest teraz idealny moment aby zacząć się rozglądać za produktami dla dziecka: łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy. Dodatkowo możesz myśleć już nad kącikiem dla dziecka. Pamiętaj aby w miarę możliwości korzystać z produktów używanych od rodziny czy bliskich. Wiemy, że nowe jest fajne ale tym samym prowadzimy do nadprodukcji śmieci. Dziecko bardzo szybko rośnie i za chwilę połowa rzeczy będzie Ci już niepotrzebna a wydatki będą dalej rosnąć. 

  Uważaj na wagę

  W drugim trymestrze zaczniesz gwałtownie przybierać na wadze. Uważaj na to co jesz. unikaj słodyczy, kolorowych napojów oraz fast foodów. Postaw na zdrowe przekąski i dietę bogatą w witaminy. Jedz małe porcje, staraj się je dłużej żuć. Pij wodę niegazowaną przed każdym posiłkiem. 

  Uważaj na kontuzje

  Unikaj już teraz aktywności, które mogą powodować urazy. Uważaj aby nie upaść czy nie uderzyć się w brzuch. Dodatkowo pamiętaj, że to nie jest dobry moment żeby złamać rękę czy nogę. Po porodzie musisz być sprawna w 100%. 

 • Tydzień 23

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko czuje kiedy się ruszasz! Od tego tygodnia dziecko ma szansę przeżycia poza macicą przy pomocy specjalistycznej aparatury. Twoje dziecko ma już rzęsy, brwi i paznokcie ale brakuje mu… barwnika! Wszystko jest w kolorze białym!

  5 miesiąc

  2 trymestr

  17 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości mango

  30 cm

  500 gram

  Rozwój dziecka

  Mały podsłuchiwacz

  Twoje dziecko słyszy teraz również dźwięki z zewnątrz Twojego ciała, takie jak np. szczekanie psa. Na początku uszy Twojego dziecka słyszą tylko niskie dźwięki, co oznacza, że ​​słyszy ono głosy męskie wyraźniej niż głosy żeńskie.

  Wspólne treningi

  Twoje dziecko ma już rozwinięty zmysł ruchu więc może poczuć, jak tańczysz czy ćwiczysz! Tym bardziej zachęcamy do ruchu i treningów! Twoje maleństwo bardzo to lubi!

  Umiejętności trawienne

  Rozpoczynają się ruchy przypominające fale, które napędzają pokarm wzdłuż przewodu pokarmowego (perystaltyka). Podobnie jak w przypadku połykania, w tym momencie jest to po prostu praktyka dla systemu twojego dziecka, ponieważ nie ma rzeczywistego pokarmu do przetransportowania.

  Narządy płciowe

  Jeżeli spodziewasz się dziewczynki- ma ona już w pełni wykształconą pochwę, jeżeli chłopca- jego jądra zstępują właśnie z brzucha do moszny!

  Ćwiczę przełykanie

  Może to trochę dziwne ale i konieczne aby narządy były gotowe do pełnienia swoich funkcji. Nerki już pracują, a dziecko wydala mocz do płynu owodniowego, który potem połyka. Spokojnie- wszystko jest bardzo sterylne i bez bakterii. Dodatkowo łożysko pracuje pełną parą i w 2 godziny wymienia cały płyn owodniowy na nowy!

  Zmiany u Ciebie

  Opuchnięte ciało

  Możesz zauważyć, że kostki i stopy zaczną nieco puchnąć w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, szczególnie pod koniec dnia lub podczas upałów lata. 

  Spowolnione krążenie w nogach – w połączeniu ze zmianami w składzie krwi, które mogą powodować zatrzymywanie wody – może powodować to obrzęk w okolicach kostek. Jest to zupełnie normalne. Jeżeli jednak zauważysz zbyt duży (większy niż lekki) obrzęk przykładowo w okolicach twarzy i dłoni- skonsultuj się ze swoim lekarzem.

  Zaparcia i świąd

  Hormony nie dają za wygraną. Zaparcia, hemoroidy, świąd i pieczenie w okolicach odbytu potrafi zepsuć dobry humor. Na szczęście te zmiany cofają się do kilku tygodni po porodzie ale staraj się im zapobiegać. Pij dużo płynów i pamiętaj o spożywaniu produktów z dużą zawartością błonnika. Unikaj dłuższego siedzenia na toalecie i staraj się być aktywną fizycznie. W razie braku efektu sięgnij po czopki.

  Porady i zalecenia

  Trzymaj dietę

  Nadal Twoja dieta nie powinna się zbytnio różnić od diety sprzed ciąży. Zakładając jednorazowe zachcianki i zmniejszoną aktywność fizyczną, Twoja dieta powinna się wzbogacić o max 300 kcal dziennie. Kontroluj swoją wagę. Zbyt duży przyrost masy może źle wpłynąć na późniejsze odżywianie się Twojego dziecka. Zamiast batonika- sięgnij po owoc- wspomoże dodatkowo pracę jelit. Stosuj zasadę- mniejsze posiłki ale częściej.

  Przemyśl nad spotkaniem z Doulą

  Doula to doświadczona w macierzyństwie i porodach kobieta, która pomaga Ci podczas porodu i zaraz po. 

  Napisz list do swojego dziecka

  Może to być wspaniała pamiątka, którą później pokażesz dziecku. Słuchaj się serca i podążaj za inspiracją. A jeśli nie lubisz pisać, ułóż kolaż lub przygotuj pudełko zawierające pamiątki z ciąży. Pamiętaj też aby systematycznie fotografować swój brzuszek!

  Umów się do ginekologa

  W następnym tygodniu czeka Cię kolejna wizyta u ginekologa. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, umów się już teraz na dogodny dla Ciebie termin. Nie zapomnij wykonać obowiązkowych badań: morfologia krwi oraz badanie moczu. Przygotuj też sobie listę pytań- w gabinecie nagle wszystko się zapomina.

 • Tydzień 24

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko jest długie i szczuplutkie, jak kłos kukurydzy. Twoja rosnąca macica ma teraz rozmiar piłki nożnej. 

  6 miesiąc

  2 trymestr

  16 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości bakłażana

  30 cm

  560 gram

  Rozwój dziecka

  Przygotowanie do oddychania

  Pęcherzyki płucne na końcach najmniejszych rozgałęzień płuc dziecka rosną i rozmnażają się. Zwiększają tym samym powierzchnię wymiany tlenu i dwutlenku węgla po urodzeniu dziecka. 

  Chudy i długi

  Twoje dziecko ma w tym momencie dość szczupłą sylwetkę. NIe na długo! Jego ciało rośnie proporcjonalnie i wkrótce zacznie się wypełniać tkanką tłuszczową. Jego skóra jest nadal cienka i przezroczysta. To też zaraz zacznie zacznie się zmieniać.

  Wewnętrzny zegar

  Twoje dziecko pomału ustala sobie swój rytm dobowy. W podobnych porach śpi oraz w podobnych porach “ćwiczy”. Może być tak, że największą aktywność wykazuje wieczorami.

  Zmiany u Ciebie

  Rosnąca macica

  Wierzchołek macicy urósł ponad pępek. Jest teraz mniej więcej wielkości piłki nożnej.

  Zmartwienia są normalne

  Od czasu do czasu możesz odczuć chwile słabości. Spróbuj skupić się na dbaniu o siebie i swoje dziecko. My wiemy, że jesteś dobrze przygotowana na to, co Cię czeka.

  Poznaj oznaki przedwczesnego porodu

  Jeśli zaczniesz mieć regularne skurcze, które powodują, że szyjka macicy zaczyna się otwierać- możesz mieć objawy przedwczesnego porodu. Jeśli zauważysz jakieś inne niepokojące zmiany (krwawienie, plamienie, mocniejsze bóle), natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub położną.

  Samo plamienie może być reakcją na odbyty stosunek płciowy lub badanie USG. Szyjka macicy w ciąży jest bardziej wrażliwa.

  Same skurcze mogą się również pojawić na tym etapie ciąży. Nie powinno im towarzyszyć plamienie i nie powinny być częściej niż 10 razy na dobę.

  Wizyta u ginekologa

  W tym tygodniu czas na kolejną wizytę u ginekologa. Na tej wizycie powinnaś mieć zrobione badanie polegające na odsłuchu tętna Twojego dziecka. Przyłożą Ci do brzucha niewielką głowicę. Spodziewaj się 110-160 uderzeń na minutę!

  Porady i zalecenia

  Przygotuj swój dom na powitanie dziecka

  Możliwe, że Twój instynkt już sam Ci podpowiada, że czas wić gniazdo! Oprócz organizacji rzeczy dla dziecka, sprzątania i szykowania kącika dla dziecka, pomyśl o bezpieczeństwie : zrób listę ważnych telefonów, sprawdź czy w domu masz gaśnicę, upewnij się, że na trasie łóżeczko- drzwi wyjściowe nie ma żadnych przeszkód. Uzupełnij apteczkę. Zakryj ostre krawędzie mebli, umieść podkładki antypoślizgowe pod dywanami, ustaw maksymalną temperaturę na bojlerze- max 48 st., uprzątnij dom z niepotrzebnych gratów.

  Rozważ bankowanie krwi pępowinowej

  Zabezpieczenie krwi pępowinowej przy porodzie jest zapewne jedną z najważniejszych decyzji jakie przyjdzie Ci podjąć w życiu. Prawo do jej podjęcia daje Ci Rezolucja Parlamentu Europejskiego o dobrowolnym dawstwie tkanek oraz standard organizacyjny opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia. Zobacz co warto wiedzieć, do czego się przydaje oraz jakie ma ograniczenia, aby podjąć tą decyzję świadomie.

  Łagodzenie skurczy

  Jeżeli pojawi się skurcz, usiądź, połóż się odpocznij.  Weź ciepłą kąpiel. Możesz także wziąć tabletkę o działaniu rozkurczowym- zapytaj swojego lekarza.

 • Tydzień 25

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje maleństwo zaczyna przybierać na wadze i obrastać tłuszczykiem. Na głowie pojawia się więcej włosów. Twoje włosy też mogą wyglądać wyjątkowo lśniąco. W razie przedwczesnego porodu, Twój  maluszek- z pomocą inkubatora- mógłby już funkcjonować poza macicą.

  6 miesiąc

  2 trymestr

  15 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości papai

  35 cm

  700 gram

  Rozwój dziecka

  Pulchniutkie ciałko

  Twoje dziecko wkrótce zamieni swój długi, chudziutki wygląd na pulchniutkie ciałko. Pojawia się tłuszczyk dziecięcy. Gdy to zrobi, jego pomarszczona skórka zacznie się wygładzać i coraz bardziej przypominać noworodka.

  Można mnie już czesać

  Na głowie Twojego maleństwa rośnie coraz więcej włosów – i gdybyś mogła to zobaczyć, byłabyś w stanie dostrzec ich kolor i teksturę!

  Oddycham już prawie samodzielnie!

  Płuca Twojego dziecka już są prawie gotowe jednak wciąż się rozwijają.  W tym tygodniu udrażniają się także nozdrza dziecka aby zaraz po urodzeniu mogło wziąć głęboki wdech!

  Zmiany u Ciebie

  Gęste włosy

  Twoje włosy mogą wyglądać teraz pełniej i bardziej lśniąco niż wcześniej. To nie dlatego, że rośnie Ci więcej włosów tylko dzięki zmianom hormonalnym włosy, które normalnie by wypadły, trzymają się teraz dłużej niż zwykle. Ciesz się tym póki możesz – dodatkowe włosy wypadną po porodzie.

  Masz bladą skórę?

  Bladość skóry jest oznaką niedokrwistości z niedoboru żelaza . Jest to dość powszechne w tym  czasie ciąży, dlatego lekarze w tym czasie proszą o zbadanie poziomu żelaza.

  Nie czuję ruchów mojego dziecka

  Przyzwyczaiłaś się do kopnięć i ruchów dziecka o różnych porach dnia? Twoje dziecko dopasowuje się teraz do Twojego trybu dnia i pomału zaczyna mieć już swoje stałe pory spania i ruchu. Dodatkowo jak się ruszasz, Twoje dziecko jest wtedy kołysane do snu a jak siadasz czy chcesz chwilę odpocząć- wtedy się aktywuje!

  Zmienił się kształt Twojego brzucha?

  Twoje dziecko rozpycha teraz macicę również na boki, dlatego jego kształt może nie być już taki okrąglutki. Każdy brzuch jest inny i nie ma wpływu na datę porodu. Może jedynie przesuwać Twój środek ciężkości co wpływa na Twoją postawę ciała i sposób chodzenia. Może to również nasilić bóle pleców. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach.

  Zachcianki

  Zmiany hormonalne mogą wpływać na Twój smak i zapach. Może to powodować zachcianki lub awersje do niektórych produktów. Pamiętaj aby nie dać się za bardzo ponieść. Dla zdrowia dziecka staraj się trzymać dietę.

  Porady i zalecenia

  Wybierz imię dla dziecka

  Jeżeli nie masz jeszcze wybranych propozycji, poświęć chwilę na wybór imienia dla dziecka. 

  Obserwuj zmiany

  Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany: zmiana wydzieliny, mocniejsze niż zwykle bóle, nagłe wymioty, częste skurcze, bolesne oddawanie moczu, dreszcze, gorączka, ostry nieustępujący ból głowy, obrzęk twarzy czy inne niewystępujące wcześniej objawy- skonsultuj się ze swoim lekarzem.

  Cukrzyca ciążowa

  Cukrzyca ciążowa występuje głównie między 24. a 28. tygodniem.  Ponieważ ciężko ją rozpoznać, w tym tygodniu warto zrobić przesiewowe badania stężenia glukozy we krwi. Twój lekarz prowadzący pewnie już Ci to zlecił. Badanie polega na pobraniu krwi na czczo, następnie wypiciu roztworu glukozy i ponownym pobraniu krwi po godzinie i po 2 godzinach. Spokojnie, najczęściej leczy się to odpowiednią dietą, a dopiero jeżeli ta nie zadziała- włączamy insulinę. Pamiętaj aby cały czas aktywną. Jeżeli nie masz przeciwwskazań- możesz uprawiać seks:)

 • Tydzień 26

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko wdycha i wydycha niewielkie ilości płynu owodniowego, co jest dobrą praktyką w oddychaniu.

  6 miesiąc

  2 trymestr

  14 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości cukini

  36 cm

  800 gram

  Rozwój dziecka

  Reaguje na dźwięki

  Twoje dziecko ma już bardzo dobry słuch i może reagować na głośniejsze dźwięki: szczekanie czy klakson. Nic mu się nie dzieje. Staraj się nie chodzić “na paluszkach” i szeptać. Zachowuj się normalnie. Przyzwyczajaj dziecko do warunków w jakich funkcjonujesz aby po narodzinach potrafiło zasypiać przy muzyce czy rozmowach. Oczywiście bardzo głośna muzyka czy koncerty nie są teraz wskazane.

  Robi się ciasno

  Twoja macica już za chwilę powiększy się do swojej maksymalnej wysokości przez co maluszek będzie miał coraz mniej miejsca do poruszania się. Wymusi to też na nim konkretną pozycję.

  Otwieram oczy

  Dopiero w tym tygodniu, szczelna do tej pory powieki, zaczynają się pomału otwierać.

  Nadal przybiera na wadze

  Twoje maleństwo już do końca ciąży będzie odkładało tkankę tłuszczyku pod skórą.

  Zmiany u Ciebie

  Bóle pleców

  Jeśli ostatnio czujesz się coraz bardziej obolała, możesz podziękować zarówno rosnącej macicy – która przesuwa środek ciężkości, rozciąga się i osłabia mięśnie brzucha i może uciskać na nerw – jak również zmianom hormonalnym, które rozluźniają stawy i więzadeł. Cały czas staraj dbać o plecy wykonując odpowiednie ćwiczenia

  Poznaj objawy stanu przedżółtaczkowy

  Stan przedżółtaczkowy – poważny stan charakteryzujący się wysokim ciśnieniem krwi – najczęściej pojawia się po 37 tygodniach, ale może wystąpić wcześniej, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów ostrzegawczych. Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli masz obrzęk twarzy lub opuchliznę wokół oczu, większy niż lekki obrzęk dłoni, nadmierny lub nagły obrzęk stóp lub kostek lub szybki przyrost masy ciała (ponad 1,5 do 2,5 kg na tydzień) .

  Porady i zalecenia

  Ostatni moment na urlop

  Teraz jest idealny czas na ostatnią podróż przed narodzinami dziecka. Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo- nie stresuj się. Do 32. tygodnia możesz również latać samolotem.

  Dowiedz się więcej

  Korzystaj z naszych zajęć ze szkoły rodzenia. Porozmawiaj z koleżankami, które mają już dzieci lub ze swoją mamą. Dowiedz się więcej o pielęgnacji noworodka. Nie ma nic lepszego nic praktyczne porady. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko będzie całkiem nową mieszanką genetyczną i nie wszystkie rady mogą się u Ciebie sprawdzić:) Jeżeli masz partnera, koniecznie doszkalają się razem. Pamiętaj, że opieką nad dzieckiem mogą sprawować oboje rodzice.

  Przemyśl nad spotkaniem z Doulą

  Doula to doświadczona w macierzyństwie i porodach kobieta, która pomaga Ci podczas porodu i zaraz po. 

  Nie przejmuj się

  Nasza rada! Nie przejmuj się! Zmiana lekarza? Zmiana diety? Lęk przed porodem? Spokojnie! Pamiętaj, że Twoje dziecko słyszy bicie Twojego serca i odczuwa to co ty! Wyluzuj, dasz sobie radę! Wszystkie matki przez to przechodziły!

 • Tydzień 27

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Czujesz łaskotanie? Może to być czkawka twojego dziecka. Otwiera on już i zamyka oczy, a nawet wysysa palce.

  6 miesiąc

  2 trymestr

  13 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości szczypiorku

  37 cm

  900 gram

  Rozwój dziecka

  Widzę Cię

  Powieki Twojego dziecka , które do tej pory były zamknięte, mogą się teraz otwierać i zamykać, a dziecko może mrugać w odpowiedzi na światło. Jeśli skierujesz latarkę w swój brzuch, możesz poczuć, jak reaguje poruszaniem się.

  Pierwsza czkawka

  Zapamiętaj te delikatne, rytmiczne ruchy, które możesz teraz odczuwać gry Twoje maleństwo ma czkawkę. Może to być teraz bardzo popularne, trwa zaledwie kilka chwil. Dziecku to nie przeszkadzaj, więc po prostu zrelaksuj się i ciesz się łaskotaniem.

  Wiem co jesz

  Pamiętaj aby przez cały okres ciąży spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Staraj się również aby Twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona. Twoja dzidzia ma teraz bardzo rozwinięte kubki smakowe. Intensywne smaki przypraw przenikają do płynu owodniowego i kształtują upodobania smakowe dziecka. Nie wszystko może mu smakować, na co będzie reagować czkawką:)

  Zmiany u Ciebie

  Dodatkowe owłosienie na ciele

  Jakby tego było mało, włosy na twarzy i ciele mogą rosnąć teraz szybciej niż wcześniej. Jest to prawdopodobnie spowodowane wzrostem hormonów zwanych androgenami.

  Niespokojne nogi

  Mniej więcej w tym tygodniu niektóre kobiety odczuwają nieprzyjemne uczucie “pełzania”, mrowienia lub pieczenia w podudziach. Powoduje to potrzebę poruszania nimi podczas próby relaksu lub snu. Zespół niespokojnych nóg jest nieprzyjemny a czasem i bolesny i może powodować problemy ze snem. Najlepszym sposobem leczenia są regularne ćwiczenia i rozciąganie. Krótka sesja jogi przed snem powinna pomóc. 

  Porady i zalecenia

  Przygotuj się na więcej wizyt prenatalnych

  W trzecim trymestrze będziesz częściej widywać się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

  Pobierz naszą listę kontrolną zakupów w trzecim trymestrze

  Te niezbędne rzeczy dla Ciebie i Twojego dziecka sprawią, że koniec ciąży i początek rodzicielstwa będzie łatwiejszy do opanowania.

  Śledź ruchy swojego dziecka

  Zwróć uwagę na kopnięcia, drgania i przewrotki dziecka. Poświęć codziennie chwilę na jego obserwacje. Jeżeli zauważysz znaczące spowolnienie lub brak ruchów natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

  Zrób coś dla siebie

  Kiedy ostatnio pomyślałaś o sobie? Teraz jest ten moment. Zrób sobie domowe spa: peeling, maseczka, książka i świeczka. Do tego Twoja ulubiona przekąska, owocowe smoothie lub może rozgrzewająca herbatka? Pamiętaj, że w ciąży można pić kawę! Możesz również poprosić partnera aby zrobił Ci delikatny masaż. 

 • Tydzień 28

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Witamy w ostatnim trymestrze ciąży! Oczy Twojego dziecka rozpoznają światło przebijające się przez macicę. Waży już około kilograma i gdyby się teraz urodził, spokojnie poradziłby sobie z konsekwencjami wcześniaka. Twój brzuch jest już dosyć spory a będzie jeszcze większy! 

  6 miesiąc

  3 trymestr

  12 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości brokuła

  38 cm

  1000 gram

  Rozwój dziecka

  Miejsce na wiedzę

  Mózg Twojego dziecka dodaje miliardy nowych komórek nerwowych. Jego zmysły słuchu, węchu i dotyku są już bardzo rozwinięte. W trzecim trymestrze ciężar mózgu wzrasta nawet trzykrotnie!

  Ochrona nerwów

  W tym trymestrze wokół jego nerwów zaczyna tworzyć się ochronna powłoka mieliny , która będzie utrzymywać się do roku po urodzeniu.

  Mały człowiek

  Twoje maleństwo już jest prawie gotowe na powitanie świata. Tkanka tłuszczowa dosyć szybko kumuluje się pod skórą. Znika także meszek płodowy, oraz bruzdy i zmarszczki- skóra dziecka staje się gładka. Reaguje na światło, otwiera i zamyka oczy.

  Zmiany u Ciebie

  Kopnięcia

  Twoje dziecko jest teraz bardzo aktywne. Lekarz może Cię poprosić o poświęcenie trochę czasu każdego dnia na liczenie kopnięć. Udzieli Ci szczegółowych instrukcji jak to zrobić. Jeżeli zauważysz że aktywność Twojego dziecka wyraźnie spadła skonsultuj się ze swoim lekarzem.

  Skurcze nóg

  Skurcze nóg są częstsze w nocy, ale mogą również wystąpić w ciągu dnia. Twoje nogi noszą teraz dodatkowy ciężar, a rozszerzająca się macica wywiera nacisk na żyły, które odprowadzają krew z nóg do serca, a także na nerwy prowadzące od tułowia do nóg. Pamiętaj aby cały czas być w ruchu i jeżeli nie masz przeciwskazań- regularnie ćwiczyć.

  Nowe paznokcie

  Niektóre kobiety w ciąży zauważają twardsze paznokcie. Inne natomiast uważają, że ich paznokcie są bardziej miękkie lub łamliwe.

  Łagodne skurcza

  W 3 trymestrze możesz zacząć zauważać skurcze Braxtona-Hicksa. Są to delikatne skurcze, które “trenują” Twoja macice do porodu. Nie powinno być ich więcej niż 10 na dobę. Jeżeli skurcze są bolesne możesz zastosować leki rozkurczowe bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie powinnaś krwawić ani plamić z dróg rodnych. Jeżeli zauważysz takie objawy udaj się najlepiej do szpitala.

  Porady i zalecenia

  Przygotuj się do karmienia piersią

  Jeśli planujesz karmić dziecko piersią , dowiedz się o tym jak najwięcej. Porozmawiaj z mamami karmiącymi, przeczytaj książki i rozważ udział w zajęciach z karmienia piersią.

  Szukaj wygodnej pozycji

  Duży brzuch może ograniczać Cię podczas snu. Najlepsza pozycja to spanie na boku lub “prawie” na plecach. Używaj do tego poduszek i kocy i staraj się znaleźć pozycję najlepsza dla siebie.

  Poświęć czas swojemu partnerowi

  Pośrodku wszystkich przygotowań do dziecka poświęć czas na nawiązanie więzi ze swoim partnerem i świętowanie tego, co Was łączy i sprawia, że ​​się kochacie.

  Zaplanuj pogodzenie pracy i rodziny

  Spróbuj znaleźć równowagę między pracą a rodziną, zmieniając harmonogramy, znajdując dobrą opiekę nad dziećmi i spisanie swoich priorytetów. Pamiętaj aby w tym wszystkim uwzględnić swojego partnera.

  Zgłoś się do ginekologa

  W tym tygodniu powinnaś wykonać kolejne badania krwi, moczu oraz test obciążenia glukozą. Za około 2-3 tygodnie czeka Cię również trzecie USG dziecka. Już dziś je zaplanuj.

 • Tydzień 29

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Mięśnie i płuca dziecka nadal się rozwijają, a głowa rośnie, aby zrobić miejsce dla rozwijającego się mózgu.

  7 miesiąc

  3 trymestr

  11 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości dyni francuskiej

  38 cm

  1150 gram

  Rozwój dziecka

  Mocne kości

  Kości Twojego dziecka wchłaniają dużo wapnia gdy twardnieją, więc pamiętaj, aby spożywać produkty bogate w wapń takie jak ser, jogurt lub wzbogacony sok pomarańczowy Każdego dnia, w szkielecie dziecka, odkłada się około 250 miligramów wapnia.

  Szykuję się na pierwszy wdech

  Pęcherzyki płucne zaczęły wytwarzać substancję, która utrzymuje nadmuchane płuca, gdy nie ma w nich dużo powietrza (na przykład podczas wydechu).Chociaż płuca są jeszcze niedojrzałe, gdyby dziecko urodziło się teraz- z dużą pomocą medyczną – byłoby zdolne do oddychania.

  Zmiany u Ciebie

  Gazy i wzdęcia

  Hormon ciążowy, progesteron, rozluźnia tkankę mięśni gładkich w całym ciele, w tym również w przewodzie pokarmowym. To,  w połączeniu ze stłoczeniem w brzuchu spowalnia trawienie. Spowolnione trawienie może powodować gazy i zgagę – szczególnie po dużym posiłku – i przyczyniać się do zaparć .

  Hemoroidy

  Twoja rosnąca macica może również przyczyniać się do powstawania hemoroidów . Te obrzęknięte naczynia krwionośne w okolicy odbytu są niestety częste podczas ciąży. Na szczęście zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie. Dasz radę!

  Zawroty głowy

  U niektórych kobiet w czasie ciąży występuje coś, co nazywa się Hipotensją (niedociśnienie). Dzieje się tak, gdy leżenie płasko na plecach powoduje zmianę tętna i ciśnienia krwi, co skutkuje zawrotami głowy, aż do zmiany pozycji. Możesz również zauważyć zawroty głowy, jeśli zbyt szybko wstajesz.

  Nadmierna potliwość

  W III trymestrze możesz zauważyć nasilone działanie gruczołów potowych. W okolicy brzucha, piersi i karku możesz zauważyć potówki.  Dokuczliwi może być także świąd skóry. Wszystko minie po porodzie.

  Włosy i paznokcie

  Kojarzycie te artykuły o wypadaniu włosów po ciąży? Spokojnie, po prostu teraz rosną Ci ona szybciej i prawie w ogóle nie wypadają. Po ciąży wypadną te co nie wypadły wcześniej, przez co masz wrażenie że zaraz wyłysiejesz. Wszystko wróci do normy. To samo dotyczy paznokci- rosną teraz szybciej co może prowadzić do deformacji lub przebarwień. Jakby Możesz także zaobserwować dodatkowe owłosienie na brzuchu lub twarzy.

  Porady i zalecenia

  Znajdź lekarza dla swojego dziecka

  Zanim wybierzesz lekarza dla swojego dziecka, zapoznaj się z zaleceniami i spróbuj umówić się z nim na spotkanie. Możliwe, że na miejscu spotkasz mamy, które możesz zapytać o opinie. Postaraj się aby przychodnia była blisko Twojego domu. 

  Przygotuj kącik dla dziecka

  To idealna praca dla Twojego partnera lub przyjaciela, który chce pomóc. Łóżeczka, kołyski i wózki mogą być trudne do złożenia, zwłaszcza gdy jesteś pozbawiona snu, więc zrób to teraz!

  Zaplanuj urlop macierzyński

  Dowiedz się wszystkiego na temat urlopu macierzyńskiego. Możesz zapytać swojego pracodawcy lub bezpośrednio w ZUS-ie.

  Dbaj o siebie

  Pamiętaj aby korzystać z ostatnich chwil relaksu w ciszy. Zrób sobie maseczkę lub poczytaj ulubioną książkę. Przygotuj się na opiekę nad dzieckiem. Pamiętaj, że jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nadal możesz współżyć tak często jak masz ochotę.. Orgazm pozwala rozładować napięcie.

 • Tydzień 30

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko waży teraz prawie 1,5 kilograma. Tymczasem możesz zauważyć u siebie wahania nastroju i zmęczenie.

  7 miesiąc

  3 trymestr

  10 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości główki kapusty

  40 cm

  1350 gram

  Rozwój dziecka

  Otoczka z płynu owodniowego

  Około półtora litra płynu owodniowego otacza teraz Twoje dziecko. Jego wielkość osiągnie max około 34 – 36 tygodnia.

  Widzenie w ciemności

  Twoje dziecko widzi teraz niewyraźne kształty. Jego źrenice mogą się zwężać i rozszerzać, pozwalając oczom wpuszczać mniej lub więcej światła.

  Nabieram kolorów

  Komórki skóry Twojego dziecka wytwarzają pigment, który nadaje jej kolor. Większość produkcji melaniny następuje dopiero po urodzeniu, więc nie zdziw się, że skóra Twoja dziecka zaraz po urodzeniu będzie blada.

  Przybieram na wadze

  Twój maluch nie jest już taki pomarszczony, ze względu na ciągły wzrost tkanki tłuszczowej. Gdyby urodził się teraz wyglądałby jak nieco chudszy wcześniaczek.

  Zmiany u Ciebie

  Zmęczenie

  W tym tygodniu możesz czuć się bardziej zmęczona, zwłaszcza jeśli masz problemy ze snem .

  Rosnące stopy

  Rozluźnienie więzadeł może spowodować powiększenie się Twoich stóp. Możliwe, że będziesz musiała zainwestować w nowe buty w większym rozmiarze.

  Problemy jelitowe

  Powiększająca się macica uciska coraz bardziej na jelita i żołądek. Możesz mieć objawy takie jak: niestrawność, zgaga, zaparcia czy hemoroidy. Pamiętaj! Właściwa dieta jest lekiem na wszystsko!

  Wahania nastroju

  Nieprzyjemne objawy w połączeniu ze zmianami hormonalnymi mogą skutkować nawrotem wahań nastroju . To normalne, że martwisz się o to, jak będzie wyglądać poród lub czy będziesz dobrym rodzicem. Jeśli czujesz się coraz bardziej rozdrażniona lub wzburzona i Twoje, Twój stan się pogarsza i trwa przez dłuższy czas, możesz znaleźć się wśród 10% kobiet, które walczą z depresją podczas ciąży. Poinformuj swojego lekarza o swoim stanie.

  Porady i zalecenia

  Utwórz plan porodu

  Czy myślałaś już o osobie towarzyszącej podczas porodu i po urodzeniu dziecka? Pomyśl o swoich preferencjach, a następnie wypełnij nasz plan porodu i omów go ze swoim lekarzem.

  Wybierz miejsce do porodu

  Rozeznaj się w temacie szpitali w swoim mieście. Popytaj mam z okolicy, którą położną polecają. Opieka położnej jest bezpłatna ale często możesz wybrać konkretną położną w zamian za dobrowolną wpłatę na fundację.
  Przygotuj najszybszą trasę do wybranego miejsca.

  Umów się na ostatnie USG

  Przed Tobą ostatnie obowiązkowe badanie USG. Podczas tego badania, Twoje dziecko zostanie zmierzone aby sprawdzić czy prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze. 

 • Tydzień 31

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Możesz zacząć odczuwać silne kopnięcia twojego dziecka i skurcze, nawet w nocy.

  7 miesiąc

  3 trymestr

  9 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości kokosa

  41 cm

  1500 gram

  Rozwój dziecka

  Przybieram na wadze

  Twoje dziecko potrafi już obracać głowę z boku na bok, a jego ramiona, nogi i ciało zaczynają się powiększać w momencie gdy potrzebny tłuszczyk gromadzi się pod skórą.

  Dużo się ruszam

  Twoje dziecko prawdopodobnie dużo się teraz rusza, więc możesz mieć problemy ze snem przy jego wszystkich kopnięciach i saltach. Kiedy się ruszasz w ciągu dnia- Twoje dziecko usypia delikatne bujanie, natomiast w nocy, gdy ty próbujesz zasnąć- zaczyna szaleć. Pocieszenie: całe to poruszanie się jest znakiem, że Twoje dziecko jest aktywne i zdrowe. Dodatkowo może się już zacząć układać w pozycji główkowej (czyli głową  do dołu). Czasami dzieci przyjmują taką pozycję dopiero przed porodem.

  Widzę kontury

  Źrenice Twojego dziecka mogą się już zwężać i rozszerzać. Może być w stanie wykryć niewyraźne kontury kształtów, ale jeszcze nie ich kolory.

  Zmiany u Ciebie

  Skurcze

  Czy zauważyłeś, że mięśnie macicy napinają się od czasu do czasu? Wiele kobiet odczuwa te przypadkowe skurcze – zwane skurczami Braxtona Hicksa – w drugiej połowie ciąży. Często trwają około 30 sekund, są nieregularne i w tym momencie powinny być rzadkie i bezbolesne.

  Nieszczelne piersi

  Być może ostatnio zauważyłaś wyciek z piersi? Jeśli tak, spróbuj włożyć wkładki laktacyjne do stanika, aby chronić swoje ubrania. (Jeśli nie, nie ma się czym martwić. Twoje piersi wytwarzają siarę, nawet jeśli jej nie widzisz).

  Wzrost wagi

  Pod koniec ciąży możesz przybierać nawet 500 gram tygodniowo. Pamiętaj aby nie jeść za dwoje. Dbaj aby dieta była różnorodna. Powinnaś jeść tylko o 400-500 kcal więcej niż przed ciążą. Uwaga na zachcianki i pokusy! Pamiętaj, że wyrabiasz już nawyki jedzeniowe Twojego dziecka

  Wahania nastrojów

  Pod koniec ciąży możesz odczuwać spadek pozytywnej energii i większy stres. Pamiętaj że nawet krótki spacer czy trening podnosi poziom endorfin w Twoim organizmie.

  Porady i zalecenia

  Upamiętnij swój brzuch

  Podziwiaj swój niesamowity brzuszek w ciąży! Rób mu zdjęcia. Możesz tez zrobić na nim ciekawy wzór henną!

  Zacznij szukać pomocników

  Jeśli przyjaciele i rodzina zaproponowali, że pomogą po porodzie, zacznij to planować już teraz. Najlepiej rozdziel już odpowiednie zadania (np. kto ma przygotować posiłek, zająć się dziećmi itp). Pamiętaj, że nie wszystko powinno być na Twojej głowie.

  Unikaj zastygania w pozycji

  Ruch, nie tylko poprawi Twoje krążenie, zmniejsza obrzęki ale również poprawi Twoje samopoczucie. staraj się nie siedzieć w jednej pozycji dłużej niż 40 minut. Masuj dłonie i stopy.

  Wizyta kontrolna

  Pamiętaj o wizytach i badaniach kontrolnych u lekarza prowadzącego. Możesz mieć obniżony poziom hemoglobiny, stosuj się do zaleceń lekarza.

 • Tydzień 32

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko rośnie i rozpycha macicę ku górze co może powodować zgagę i duszności. Leżenie na boku może przynieść ulgę.

  8 miesiąc

  3 trymestr

  8 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości melona galia

  42 cm

  1700 gram

  Rozwój dziecka

  Więcej widzę

  Twoje dziecko może skupić się na dużych obiektach, które nie są zbyt daleko, a zdolność skupiania się pozostanie taka aż do urodzenia.

  Robię masę

  Tygodniowo zyskujesz około 500 gram , z czego mniej więcej połowa trafia prosto na Twoje dziecko. W ciągu następnych siedmiu tygodni przybierze od jednej trzeciej do połowy masy z jaką się urodzi!

  Włosy i paznokcie

  Wyrosły mu już  paznokcie u nóg i paznokci, a także prawdziwe włosy na głowie.

  Zmiany u kobiety

  Duszności

  Aby sprostać rosnącym potrzebom Twoim i Twojego dziecka, od czasu zajścia w ciążę objętość Twojej krwi wzrosła o 40 do 50 procent. Gdy twoja macica unosi się w stronę przepony i styka się z żołądkiem, możesz odczuwać duszności i zgagę. Możesz też mieć problem z wzięciem pełnego oddechu.

  Ból dolnej części pleców

  W miarę postępów ciąży możesz odczuwać ból w dole pleców . Regularne ćwiczenia powinny złagodzić te objawy.  Jeżeli wcześniej nie miałaś bólu pleców, powiadom o tym swojego lekarza.

  Ruch dziecka

  Monitoruj kopnięcia dziecka i natychmiast poinformuj lekarza, jeśli zauważysz spadek. Powinno nadal być tak samo aktywne jak wcześniej.

  Porady i zalecenia

  Przeczytaj o opiece nad dzieckiem

  Nie będziesz mieć tyle energii do czytania po urodzeniu dziecka, więc dowiedz się wszystkiego o pierwszych kilku tygodniach. 

  Zdecyduj, kto będzie na sali porodowej

  Nie czuj się zmuszony do wpuszczania krewnych i przyjaciół na salę porodową, jeśli nie chcesz. Większość przyszłych mam chciało mieć tylko swojego partnera i personel medyczny w pokoju.

  Dbaj o siebie

  Pamiętaj, że dbając o siebie- dbasz o dziecko. Możesz odczuwać zmęczenie. Jeżeli masz ochotę na drzemkę- zrób to. Nie bój się prosić o pomoc. Zrezygnuj z najbardziej wymagających czynności.

  Wizyty kontrolne

  Pamiętaj, że w 3 trymestrze wizyty kontrole powinny odbywać się nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Pamiętaj aby poinformować lekarza o wszystkich swoich zmianach. Zabierz też wyniki badania moczu.

  Seks

  Jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań nadal możesz uprawiać seks jeśli masz na niego ochotę (i siłę).

 • Tydzień 33

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko waży teraz ok. 2 kilogramów, więc możesz odczuwać dyskomfort podczas chodzenia i mieć problem z wygodnym ułożeniem się w łóżku. 

   

  8 miesiąc

  3 trymestr

  7 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości kapusty pekińskiej

  43 cm

  2000 gram

  Rozwój dziecka

  Elastyczna czaszka

  To zadziwiające ale kości w czaszce Twojego dziecka nie są zespolone, co pozwala im się poruszać i nieznacznie zachodzić na siebie. Dzięki temu mogą się dopasować do kanału rodnego. Nacisk wywierany na głowę podczas porodu jest tak intensywny, że wiele dzieci rodzi się ze stożkowatym kształtem głowy, co się później zmienia.

  Wygładzenie skóry

  Twoje dziecko zaczyna tracić pomarszczony wygląd, a jego skóra jest mniej czerwona i przezroczysta. Robi się miękka i gładka.

  Dużo ruchu

  Dziecko zaczyna się układać w macicy, więc nie wykonuje już tylu salt, ale liczba kopnięć powinna pozostać mniej więcej taka sama.

  Zmiany u kobiety

  Problemy ze snem

  Znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia – nie mówiąc już o spaniu – staje się coraz większym wyzwaniem. Dodatkowo stałe parcie na pęcherz i bóle w stawach stają się uciążliwe. Pomagaj sobie poduszkami i kocami. Pamiętaj też o drzemkach w ciągu dnia kiedy Twoje dziecko śpi:)

  Ból nadgarstka

  Możesz odczuwać ból, a nawet drętwienie palców, nadgarstków i dłoni. Podobnie jak w  wielu innych tkankach w organizmie zbiera się płyn, który może zwiększyć ciśnienie w nadgarstku.

  Zwiększone libido?

  Wiele kobiet na tym etapie nadal czuje się sexy – a ich partnerzy często się z tym zgadzają. W wygodnej dla Ciebie pozycji seks nadal jest bezpieczny jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań.

  Porady i zalecenia

  Pomyśl o imionach 

  Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś pomyśl o imieniu dla swojego dziecka.

  Policz kopnięcia

  Wybierz porę dnia, o której Twoje dziecko jest aktywne. Usiądź cichutko lub połóż się na boku i sprawdź czas, po jakim odczujesz 10 różnych ruchów (kopnięcia, drgania i przewroty). Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli czujesz mniej niż  10 ruchów w ciągu dwóch godzin.

 • Tydzień 34

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Centralny układ nerwowy i płuca dziecka dojrzewają, a Twoje zawroty głowy i zmęczenie mogą zanikać. Twoje dziecko jest już na tyle dojrzałe, że nawet gdyby urodził się teraz będzie w stanie już samodzielnie oddychać! Ma już także wykształcone wszystkie inne ważne do życia organy.

  8 miesiąc

  3 trymestr

  6 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości ananasa

  45 cm

  2150 gram

  Rozwój dziecka

  Robię się okrągły

  Warstwy tłuszczyku Twojego dziecka – które pomogą regulować jego temperaturę ciała po urodzeniu – wypełniają się, powodując, że Twoje dziecko robi się okrągłe i pulchne.

  Jeśli urodzę się w tym tygodniu…

  Jeśli obawiałaś się przedwczesnego porodu , możesz odetchnąć z ulgą. Dzieci urodzone między 34 a 37 tygodniem życia, które nie mają innych problemów zdrowotnych, na ogół czują się dobrze. Mogą potrzebować krótkiego pobytu w inkubatorze i mogą mieć kilka krótkotrwałych problemów zdrowotnych, ale na dłuższą metę mają się tak dobrze, jak dzieci urodzone o czasie.

  Zmiany u kobiety

  Zmęczenie

  W tym tygodniu może wrócić zmęczenie i senność z pierwszego trymestru. Jest to całkowicie normalne, biorąc pod uwagę ciężar dziecka oraz niespokojne noce z przerwami na toaletę.

  Zawroty głowy

  Jeśli długo siedzisz lub leżysz, nie wstawaj zbyt szybko. Krew może gromadzić się w stopach i nogach, powodując tymczasowy spadek ciśnienia krwi, co może powodować zawroty głowy .

  Swędząca wysypka?

  Możesz zauważysz swędzące czerwone kropki lub pręgi  na brzuchu, a być może również na udach i pośladkach. Swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka ciężarnych występuje po 34 tygodniu i ustępuje po porodzie. Skonsultuj się z lekarzem w celu dobrania metody leczenia.

  Obrzęki

  Obciążony układ krwionośny oraz zastój wody może powodować obrzęki. Pamiętaj o ciągłym ruchu. Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Ulgę może przynieść również kąpiel stóp w zimnej wodzie.

  Porady i zalecenia

  Poszukaj opieki

  Jeżeli masz już dzieci albo zwierzęta, zastanów się kto mógłby Ci pomóc z opieką w pierwszym tygodniu po porodzie.

  Przygotuj kącik i sprawdź bezpieczeństwo

  Bez względu na to, gdzie śpi Twój maluch, ważne jest, aby było bezpieczne. Sprawdź ostre krawędzie. Upewnij się, że droga ewakuacyjna nie jest zastawiona. Sprawdź czy na podłodze,  pod meblami nie ma małych elementów. Upewnij się, że w zasięgu Twojego dziecka nie ma żadnych przedmiotów, które mogą mu zrobić krzywdę.

  Uzupełnij zapasy

  Narodziny dziecka to początek nowego życia a nie koniec świata. Uzupełnij swoje podstawowe zapasy, lekarstwa, przybory toaletowe. Nie kupuj produktów, których nie jesteś pewna albo nie potrzebujesz. Skorzystaj z naszej listy niezbędnych rzeczy.

  Wizyta kontrolna

  Nadszedł moment na kolejną wizytę kontrolną. Pamiętaj o badaniach krwi  moczu. Na tej wizycie powinno zostać wykonane badanie na obecność bakterii- paciorkowca. Pobiorą Ci wymaz z pochwy oraz odbytu. Jeżeli wynik wyjdzie dodatni, podczas porodu podadzą Ci antybiotyk.

 • Tydzień 35

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko jest zbyt otulone macicą aby wykonać salto, ale będziesz czuć częste – choć mniej dramatyczne – ruchy. Pamiętaj-to znak że dziecko rozwija się prawidłowo. Poród zbliża się wielkimi krokami!

  8 miesiąc

  3 trymestr

  5 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości melona miodowego

  46 cm

  2350 gram

  Rozwój dziecka

  Zmniejsza się ilość płynu owodniowego

  W tym tygodniu Twoje dziecko jest w około jednej czwartej płynu owodniowego. Będzie się on stopniowo zmniejszać, aż do porodu.

  Rozwój fizyczny prawie zakończony

  Nerki są już w pełni rozwinięte a wątroba może przetwarzać niektóre produkty przemiany materii. Większość podstawowego rozwoju fizycznego jest już zakończona. Przez kilka następnych tygodni będzie nadal przybierać na wadze.

  Zmiany u kobiety

  Zgaga i wzdęcia

  Twoja macica sięga teraz aż pod klatkę piersiową. Rozpycha ona również inne narządy wewnętrzne, dlatego coraz częściej odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety. Nawet kilka razy w nocy. Możesz też odczuwać  niekontrolowany wyciek moczu podczas kichnięcia czy kaszlu. Możesz również odczuwać zgagę i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Już końcówka! Szczególnie dotkliwe mogą być hemoroidy – pamiętaj, że właściwa dieta może Ci pomóc.

  Czuję się ja Hulk

  Możesz czuć się niezdarna i ociężała, co jest całkowicie zrozumiałe. Nie tylko jesteś cięższa, ale także duży brzuszek ciążowy powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu. Dodatkowo zmiany hormonalne powodują, że twoje więzadła są bardziej rozluźnione, więc twoje stawy są luźniejsze, co przyczynić się do utraty równowagi. Uważaj na siebie!

  Masz dość?

  Wiele kobiet męczy się ciążą w trzecim trymestrze ciąży (a niektóre nawet wcześniej). To, co ekscytujące i nowe w ciągu pierwszych kilku tygodni i miesięcy ciąży, może stać się dość uciążliwe w szóstym lub siódmym miesiącu. Dasz radę! Korzystaj z czasu wolnego, może go wkrótce zabraknąć.

  Porady i zalecenia

  Poznaj etapy porodu

  Poród dzieli się na trzy główne etapy. Dowiedz się o nich , abyś czuła się lepiej przygotowany do porodu.

  Wypierz ubranka i pościel

  Wrzuć do prania wszystkie te urocze ubranka i kocyki, które kupiłaś. Możesz użyć delikatnego detergentu przeznaczonego dla niemowląt lub takiego, który jest oznaczony jako hipoalergiczny lub dobry dla wrażliwej skóry.

 • Tydzień 36

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko przybiera około 30 gram dziennie. Możesz poczuć coraz większy ucisk na dno miednicy i pęcherz. Do porodu został miesiąc!

  9 miesiąc

  3 trymestr

  4 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości melona zimowy

  47 cm

  2600 gram

  Rozwój dziecka

  Robię masę

  Twoje dziecko przybiera około 200 gram dziennie! 

  Smółka

  Twoje dziecko zrzuca większość meszka płodowego ( lanugo ), a także maź płodowa, która chroniła jego skórę podczas długiej kąpieli owodniowej. Połyka obie te substancje wraz z innymi wydzielinami, w wyniku czego powstaje czarna mieszanina zwana smółką , czyli jego pierwszą po porodzie kupką.. Połykając płyn owodniowy przygotowuje układ pokarmowy do pracy po porodzie.

  Ograniczone ruchy

  Twoje dziecko nadal powinno się ruszać ale możesz to słabiej odczuwać ze względu na ograniczoną ilość miejsca w macicy. Jeżeli jesteś zaniepokojona- pomasuj brzuszek lub zjedz coś słodkiego- dziecko powinno się poruszyć. Jeżeli nadal odczuwasz niepokój- skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na KTG.

  Zmiany u kobiety

  Zmniejszony apetyt

  Twoje dziecko zajmuje teraz dużo miejsca, możesz mieć problemy z jedzeniem normalnej wielkości posiłku. Staraj się jeść mniej ale częściej.

  Łatwiejsze oddychanie

  Gdy dziecko zacznie „opadać” do miednicy możesz odczuć, że lepiej Ci się oddycha. Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, możesz to odczuwać nawet kilka tygodni przed porodem.

  Ucisk w dole brzucha

  Dziecko szykuje się już do wyjścia, możesz odczuwać dodatkowy ucisk w dolnej części brzucha a chodzenie będzie coraz bardziej niewygodne. Prawdopodobnie będziesz musiała korzystać z toalety jeszcze częściej. Jeśli Twoje dziecko jest już bardzo nisko, możesz odczuwać duży ucisk w pochwie i dyskomfort. Niektóre kobiety mówią, że czują się tak, jakby trzymały kulę do kręgli między nogami!

  Umów się z położną

  Pamiętaj, aby omówić objawy porodu ze swoim lekarzem lub położną i dowiedzieć się więcej o pierwszych oznakach porodu.

  Porady i zalecenia

  Przygotuj posiłki

  Jeżeli gotujesz, zacznij podwajać porcje i połowę zamrażać. Kiedy będziesz już z dzieckiem, pokochasz domowe posiłki, które możesz szybko odgrzać.

  Przygotuj wyprawkę

  Sprawdź nasze listy. Zaznacz na nich produkty, które już masz!

  Dowiedz się więcej

  Odpowiednie przygotowanie do porodu sprawia, że strach jest dużo mniejszy. Dowiedz się jak łagodzić ból podczas porodu. Zrealizuj trening przygotowujący do porodu.

 • Tydzień 37

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Mózg i płuca Twojego dziecka nadal się rozwijają. Możesz zauważyć więcej wydzieliny z pochwy oraz sporadyczne skurcze.

  9 miesiąc

  3 trymestr

  3 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości botwiny

  48 cm

  2800 gram

  Rozwój dziecka

  Już prawie

  Chociaż Twoje dziecko już mogłoby się urodzić, lekarze twierdzą, że pędzenie kolejnych dwóch tygodni w łonie matki pozwala w pełni dojrzeć  mózgowi i płucom Twojego dziecka. Jeśli więc planujesz cesarskie cięcie , lekarz zaplanuje je na nie wcześniej niż 39 tygodni, chyba że istnieje medyczny powód, aby interweniować wcześniej.

  Włosy dziecka: czego się spodziewać

  Wiele dzieci ma po urodzeniu głowę z lokami o długości od 1 do 3,5 cm. Oczywiście, niektóre dzieci mają tylko brzoskwiniowy meszek. Nie zdziw się, jeśli włosy Twojego dziecka będą miały inny kolor niż Twoje. Wszystko może wypaść i odrosnąć w innym kolorze.

  Wciąż kopie

  W Twoim łonie jest już bardzo ciasno, więc Twoje dziecko nie wykonuje już wielu salt.  Liczba kopnięć powinna pozostać mniej więcej taka sama, jeżeli zauważysz spadek- skonsultuj się z lekarzem.

  Głowa w dół

  Na tym etapie, u większości kobiet, dziecko jest już ułożone głową w dół. Może się okazać, że dziecko jest ułożone inaczej. Lekarz zdecyduje czy należy wykonać cesarskie cięcie.

  Zmiany u kobiety

  Skurcze Braxtona Hicksa

  W ostatnich dniach lub tygodniach tuż przed porodem skurcze Braxtona Hicksa mogą stać się rytmiczne, częstsze , a nawet bolesne, co może spowodować, że zaczniesz myśleć, że już rodzisz. Ale w przeciwieństwie do prawdziwego porodu, zwykle nie rosną konsekwentnie dłużej, silniej i bliżej siebie.

  Oto kilka kluczowych różnic: (możesz to dać jak dasz- nie musisz)

  Braxton Hicks
  (fałszywa praca)

  Prawdziwa praca

  Skurcze są nieregularne i nie zbliżają się do siebie.

  Skurcze pojawiają się w regularnych odstępach czasu iż czasem zbliżają się do siebie. Każdy trwa od 30 do 90 sekund.

  Skurcze mogą ustać podczas chodzenia, odpoczynku lub zmiany pozycji.

  Skurcze trwają bez względu na to, jak się poruszasz.

  Skurcze są zwykle słabe (lub mogą być silne, a następnie słabe).

  Skurcze stają się coraz bardziej intensywne.
  Czujesz skurcze w przedniej części brzucha.

  Wydaje się, że skurcze zaczynają się z tyłu i przesuwają się do przodu.

   

  Upławy lub plamienia z pochwy

  Jeśli zobaczysz śluz zabarwiony niewielką ilością krwi w toalecie lub na majtkach, oznacza to, że poród prawdopodobnie nastąpi za kilka dni – lub mniej. (Jeśli masz cięższe plamienie lub krwawienie , natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub położną).

  Dużo kopania

  Monitoruj ruchy dziecka i natychmiast poinformuj lekarza, jeśli zauważysz zmniejszoną ilość kopnięć. Dziecko powinno nadal być tak samo aktywne jak wcześniej.

  Hemoroidy

  Obniżona macica może powodować żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Ich objawem jest świąd i pieczenie w okolicy odbytu, a także obecność krwi na papierze toaletowym po oddaniu stolca. W celu złagodzenia tych objawów możesz zastosować maść lub czopki.

  Porady i zalecenia

  Dowiedz się, co zrobić, gdy zacznie się poród

  Zapytaj swojego lekarza lub położną o jasny zestaw wskazówek, kiedy zadzwonić i kiedy udać się do szpitala.

  Ostatnia wizyta

  Na ostatniej wizycie zostanie poproszona o wykonanie badań, które będą potrzebne do porodu. Lekarz oceni również stopień przygotowania macicy i ułożenie dziecka. 

  Wiadomość o narodzinach

  Zalecamy już teraz zastanowić się jak powiadomić znajomych i rodzinę o narodzinach. Możesz opublikować zdjęcie w mediach społecznościowych lub stworzyć konwersacje. Unikniesz miliona telefonów:)

 • Tydzień 38

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko ma już  mocny uścisk dłoni, który wkrótce będziesz mogła przetestować osobiście! Tymczasem uważaj na oznaki stanu przed rzucawkowego (nadciśnienie i drgawki). Mimo, że do wyznaczonego terminu porodu masz jeszcze trochę czasu, być może już teraz Twoje dziecko będzie chciało przyjść na świat.

  9 miesiąc

  3 trymestr

  2 tygodni

  Twoje dziecko jest już długości pora

  49 cm

  3000 gram

  Rozwój dziecka

  Mocny uścisk

  Twoje dziecko ma już mocny chwyt.  Paznokcie,  zarówno u rąk i stóp są teraz w pełni uformowane. 

  Kolor oczu: czego się spodziewać

  Zastanawiasz się, jakiego koloru będą oczy Twojego dziecka ?
  Jeśli urodzisz dziecko z brązowymi oczami, prawdopodobnie pozostaną brązowe. Jeśli ze stalowoszarymi lub ciemnoniebieskimi oczami, mogą pozostać szare lub niebieskie lub zmienić kolor na zielony, orzechowy lub brązowy do 9 miesiąca życia. Dzieje się tak dlatego, że tęczówki dziecka (kolorowa część oka) mogą uzyskać więcej pigmentu w miesiącach po urodzeniu, ale zwykle nie stają się jaśniejsze ani bardziej niebieskie. (Oczy zielone, orzechowe i brązowe mają więcej pigmentu niż oczy szare lub niebieskie).

  Jestem już duży

  Twoje dziecko waży już 3 kg i ma około 50 cm długości. Jeżeli jesteś drobnej budowy, Twoje dziecko też może być mniejsze- około 2,5 kg. Wygląda już jak zdrowy, donoszony noworodek. Powinnaś cały czas czuć ruchy dziecka. Jeżeli do wieczora nie wyczujesz minimum 10 ruchów- zgłoś się do lekarza.

  Zmiany u Ciebie

  Opuchnięte kostki

  To normalne, że Twoje stopy, kostki czy dłonie mogą być napuchnięte. Jeśli jednak zauważysz nadmierny lub nagły obrzęk stóp lub kostek, skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem lub położną.  Większy niż lekki obrzęk dłoni, obrzęk twarzy lub obrzęk wokół oczu lub nagły przyrost masy ciała. Mogą to być objawy stanu przed rzucawkowego.

  Problemy ze snem

  Pełna regeneracja i spokojny sen, może być nieosiągalne lub trudniejsze niż kiedykolwiek . Jeżeli masz ochotę na drzemkę w ciągu dnia- śmiało. To może być Twój ostatni tak długi moment odpoczynku.

  Szalone sny

  Jeżeli już uda ci się zasnąć, możesz być zaskoczona intensywnością snów. Niepokój związany zarówno z porodem, jak i  macierzyństwem, może podsycać wiele dziwnych fantazji:)

  Objawy porodu

  Wyraźne obniżenie brzucha– główka dziecka schodzi do kanału
  Odejście czopa śluzowego– najłagodniej mówiąc “korka” , który chronił do tej pory Twoje dziecko przed Światem zewnętrznym. Tak, korka.
  Jest spora ilość śluzu, może być w kolorze różowym.
  Nagły ból pleców i ud–  dyskomfort podobny do bólu podczas okresu (tego się nie zapomina), zwiastuje, że główka dziecka uciska na nerwy.

  Porady i zalecenia

  Na spokojnie

  Od pierwszych objawów porodu, do rozpoczęcia akcji porodowej mija trochę czasu (szczególnie przy pierwszych porodach).  Jesteś już spakowana, trasę do szpitala znasz, powiadom najbliższych że niedługo urodzisz. Ty się skup na sobie i dziecku. Pamiętaj, że ono czuje Twój stres.

  Kiedy jechać do szpitala?

  Regularne skurcze- co 10 min lub częściej. Każdy skurcz trwa około 30 sekund. Początkowo skurcze są co 30 minut. Nie warto wtedy jechac do szpitala, poczekaj na regularne skurcze co 10 min. Tuż przed porodem występują co 2 minuty.

  “Odejdą wody”- czynności skurczowe mogą spowodować odpłynięcie płynu owodniowego. Może to też być tylko delikatne sączenie. W obu przypadkach należy się zgłosić do szpitala lub zadzwonić do położnej.

  Powikłania późnej ciąży

  Niestety pod koniec ciąży mogą wystąpić poważne problemy , takie jak stan przed rzucawkowy . Zwracaj uwagę na objawy, które wymagają wezwania lekarza lub położnej .

  Oczyść dom

  Nie ma nic lepszego niż powrót do czystego domu ze swoim nowym dzieckiem! Przede wszystkim pochowaj niepotrzebne rzeczy do szaf. Zostaw sobie jak najwięcej miejsca dla siebie i dziecka. Na wierzchu niech będa tylko najbardziej potrzebne produkty. Może to nastąpić również naturalnie, tzw. “instynkt wicia gniazda”. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, spakuj się do szpitala. Skorzystaj oczywiście z naszych list.

 • Tydzień 39

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Gratulacje! Twoje dziecko jest już gotowe. Jest bardzo duża szansa, że urodzi się zdrowe! Jeśli odejdą Ci wody, skonsultuj się z lekarzem

  9 miesiąc

  3 trymestr

  1 tydzień

  Twoje dziecko jest już wielkości arbuza

  50 cm

  3300 gram

  Rozwój dziecka

  Jestem gotowy!

  Twoje dziecko jest już gotowe powitać świat! Dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży są wcześniakami , 37 do 38 tygodni są wcześnie urodzone. 41 tydzień-  późno urodzone a 42- urodzone po terminie. 

  Wciąż rosnę

  Nadal buduje się warstwa tłuszczu, aby pomóc dziecku kontrolować temperaturę ciała po urodzeniu. Twoje dziecko ma około 50 cm i waży ponad 3 kg. Chłopcy są zazwyczaj nieco więksi od dziewczynek. 

  Długie paznokcie

  Może Cię to zaskoczyć, ale noworodek może mieć paznokcie wystające ponad opuszki palców. W szpitalu nie można obcinać paznokci dlatego możesz wziąć dla niego mini rękawiczki aby się nie zadrapał.

  Widzę ale mało

  Wzrok noworodka jest dużo słabszy od dorosłego człowieka. Widzi jedynie zarysy i kształty. Nie rozpozna twarzy ale spokojnie- rozpozna Twój zapach i głos!

  Zmiany u kobiety

  Podobne objawy

  W tym tygodniu możesz mieć podobne objawy jak w poprzednich. Bóle pleców, problemy ze snem, czy ciągłe parcie na pęcherz.
  Możesz czuć się ociężała a Twoje ruchu mogą wydawać się spowolnione.
  znalezienie wygodnej pozycji może być sporym wyzwaniem! Spokojnie, to już końcówka! 

  Obrzęki stóp

  Możesz mieć problem z dobraniem odpowiedniego obuwia. Stopy mogą być opuchnięte nawet po porodzie. Znikną do 6 tygodni.
  Jeżeli obrzęki są bardzo duże, lub drastycznie zmieniła się Twoja waga- skonsultuj się z lekarzem.

  Bóle pleców

  Bardzo duży brzuszek może powodować bóle pleców. Pomaga pozycja na boku. Delikatny stretching czy masaż. Termofor też będzie pomocny. Unikaj leków przeciwbólowych, stosuj je w ostateczności i zwróć uwagę czy są odpowiednie dla kobiet w ciąży.

  Ruchy dziecka

  Pamiętaj że cały czas powinnaś odczuwać ruchy swojego dziecka.

  Oczyszczenie organizmu

  Często przed porodem nasz organizm się oczyszcza. Możesz zauważyć częstsze wizyty w toalecie, biegunkę a nawet wymioty.

  Porady i zalecenia

  Dowiedz się więcej o połogu

  Połóg to czas do 6 tygodni po porodzie. Niezależnie czy rodzisz naturalnie czy przez cesarskie cięcie, Twój organizm będzie potrzebował czasu na regeneracje. Wbrew pozorom jest to idealny moment aby stworzyć swoją “lepszą wersję” gdyż ciało będzie bardziej plastyczne i nastawione na regenerację. Zadbaj  odpowiedni ruch. Umów się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Zadbaj o mięśnie dna miednicy. Dowiedz się jakie ćwiczenia wykonywać w pierwszych chwilach po porodzie.

  Zaopatrz się w “rozpraszacze uwagi”

  W naszych szpitalach nie licz na wygodny sofy i netflixa. Poród to długa droga a telewizor jest na monety. Zaopatrz się w rzeczy, które skutecznie odwrócą Twoją uwagę od stresu związanego z porodem. Możesz zgrać na telefon ulubione playlisty i słuchać muzyki na słuchawkach. Możesz wziąć ulubiona gazetę czy krzyżowki:) Oczywiście mówimy tu o czasie przed porodem, kiedy z różnych przyczyn musisz już być w szpitalu.

  Kup biustonosze do karmienia

  Jeśli planujesz karmić piersią i nie kupiłaś jeszcze biustonoszy do karmienia, teraz jest na to czas. Możesz wziąć je ze sobą do szpitala. Przyda się odrobina komfortu.

  Czas na poród

  Tylko 5% kobiet rodzi dokładnie w swoim terminie porodu wyliczonym na podstawie miesiączki. Bądź gotowa. Uprawianie seksu, spacery czy masowanie brodawek może przyspieszyć skurcze (przez wyrzut oksytocyny).

 • Tydzień 40

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko jest już wielkości małej dyni! Nie martw się, jeśli nadal nie urodziłaś dziecka. Około połowa dzieci rodzi się po terminie.

  9 miesiąc

  3 trymestr

  0 tydzień

  Twoje dziecko jest już wielkości małej dyni

  50 cm

  3500 gram

  Rozwój dziecka

  Jak duży będę?

  Trudno powiedzieć jak duże będzie Twoje dziecko, ale przeciętny noworodek waży około 3500 gram i ma około 50 cm długości.

  Kolor skóry: czego się spodziewać

  Dzieci wszystkich grup etnicznych rodzą się z czerwono-fioletową skórą, która w ciągu jednego dnia zmienia się w różowawo-czerwoną. Różowy odcień pochodzi z czerwonych naczyń krwionośnych, które są widoczne przez wciąż jeszcze cienką skórę Twojego dziecka. Ponieważ krążenie krwi Twojego dziecka wciąż się rozwija, jego dłonie i stopy mogą być przez kilka dni niebieskawe. Przez następne sześć miesięcy skóra Twojego dziecka nabierze trwałego koloru.

  Zmiany u kobiety

  Frustracja

  Po miesiącach oczekiwania zbliża się termin i … nadal jesteś w ciąży. To frustrująca, ale powszechna sytuacja. Możliwe, że wcale nie jesteś po terminie, zwłaszcza jeśli polegasz na terminie porodu liczonym od dnia ostatniego okresu.  Dzieje się tak dlatego, że czasami kobiety mają owulację później niż oczekiwano. Jednak nawet przy rzetelnych obliczeniach niektóre później rodzą bez wyraźnego powodu.

  Dojrzałość szyjki macicy i skala Bishopa

  Twój lekarz sprawdzi dojrzałość i gotowość szyjki macicy do porodu. Aby ocenić gotowość szyjki macicy do porodu, stosuje się skalę Bishopa. Szyjkę macicy uznaje się ją za dojrzałą, gdy jest: skrócona (do około jednego centymetra), miękka i elastyczna, rozwarta (można włożyć dwa palce do jej kanału), znajduje się w osi kanału rodnego lub skierowana jest ku przodowi (położona wzdłuż osi długiej pochwy). Jeśli nie zaczniesz samodzielnie rodzić, poród zostanie wywołany, zwykle między 41 a 42 tygodniem.

  Objawy porodu

  Wyraźne obniżenie brzucha– główka dziecka schodzi do kanału, lepiej oddychasz.
  Odejście czopa śluzowego– najłagodniej mówiąc “korka” , który chronił do tej pory Twoje dziecko przed Światem zewnętrznym. Tak, korka.
  Jest spora ilość śluzu, może być w kolorze różowym.
  Nagły ból pleców i ud–  dyskomfort podobny do bólu podczas okresu (tego się nie zapomina), zwiastuje, że główka dziecka uciska na nerwy.

  Porady i zalecenia

  Przygotuj ostateczną listę imion

  Czekasz z podjęciem decyzji aż do porodu? W porządku! Ale upewnij się, że masz kilka pewnych opcji.

  Odpręż się i zrelaksuj

  Oglądaj swoje ulubione programy, czytaj książki, zadzwoń do starego przyjaciela, prześpij się lub zdrzemnij, kiedy tylko możesz. Jesteś na ostatniej prostej !

  Kontakt skóra do skóry

  Pierwszy moment z dzieckiem jest bardzo ważny. Jeszcze przed odcięciem pępowiny noworodek powinien zostać położony na gołą skórę matki. Dzięki temu dziecko kolonizuje się z florą bakteryjną mamy. Zapach i ciepło Twojej skóry- uspokajają maluszka, niwelują stres termiczny. Kontakt skóra do skóry uruchamia instynkty zarówno u matki- laktacja, jak i u dziecka- zaczyna szukać cycka. W czasie wykonywania niezbędnych procedur – takich jak: poród łożyska, oględziny krocza i łożyska, szycie naciętego lub pękniętego krocza w znieczuleniu miejscowym – nie powinno się przerywać kontaktu skóra do skóry”. Poród zabiegowy, mnogi czy też cesarskie cięcie- również powinny być zakończone nieprzerwanym- około 2 godzinny- kontaktem ze skórą. Może on być opóźniony, nawet do 2 godzin. Dziecko zaraz po narodzinach może także trafić na gołą klatkę partnera.

  Nie panikuj, jeśli przekroczysz termin

  Po miesiącach oczekiwania zbliża się termin i … nadal jesteś w ciąży. To powszechna, ale frustrująca sytuacja . Jeśli nie zaczniesz rodzić w ciągu mniej więcej tygodnia, poród zostanie wywołany przez lekarza. W 40 tygodniu będziesz mieć prawdopodobnie ostatnia wizytę u ginekologa i zostaniesz skierowana do szpitala na dalszą opiekę. Jeżeli masz już termin porodu możesz również sama zgłosić się do szpitala. Po wykonaniu KTG lekarz decyduje co dalej i najczęściej prosi o zgłoszenie się na ponowne badania za 1-2 dni.

 • Tydzień 41

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Choć  Twojemu dziecku jest bardzo przytulnie, nie może już dłużej tam zostać. Wkrótce urodzisz:)

  9 miesiąc

  3 trymestr

  0 tydzień

  Twoje dziecko jest już prawie na świecie!!!

  Rozwój dziecka

  Robi się ciasno

  Ze względów bezpieczeństwa lekarz lub położna porozmawiają z Tobą na temat wywołania porodu, jeśli Twoje dziecko nie urodzi się w następnym tygodniu – lub wcześniej lub jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy. Większość lekarzy nie pozwala czekać dłużej niż dwa tygodnie po porodzie, ponieważ naraża to Ciebie i Twoje dziecko na zwiększone ryzyko powikłań. 

  Mogę wyglądać śmiesznie

  Głowa twojego dziecka może mieć różne kształty od przeciskania się przez kanał rodny, a jego skóra może łuszczyć się po długiej kąpieli w płynie owodniowym. Spokojnie, wszystko się zmieni nawet do 6 miesięcy!

  Zmiany u kobiety

  Niepokój

  Trudno być spokojnym, gdy nie masz pewności kiedy urodzisz. Nadal jesteś w zaawansowanej ciąży a rodzina i przyjaciele o dobrych intencjach dzwonią, by sprawdzić Twój stan :). Nie martw się – nie będziesz w ciąży na zawsze. Istnieje duża szansa, że ​​w tym tygodniu zaczniesz samodzielnie rodzić, a jeśli do tego nie dojdzie, poród zostanie wywołany w 42 tygodniu lub wcześniej.

  Kopanie

  Zwracaj uwagę na ruchy dziecka i natychmiast poinformuj lekarza lub położną, jeśli zaczną słabnąć. Twoje dziecko powinno być cały czas aktywne aż do porodu.

  Odchodzą wody?

  Zadzwoń od razu do lekarza, jeśli zauważysz nawet mały i powolny wyciek płynu owodniowego. Nie próbuj samodzielnie stawiać diagnozy. Zadzwoń, nawet jeśli tylko podejrzewasz wyciek. 

  Objawy porodu

  Wyraźne obniżenie brzucha– główka dziecka schodzi do kanału, lepiej oddychasz.
  Odejście czopa śluzowego– najłagodniej mówiąc “korka” , który chronił do tej pory Twoje dziecko przed Światem zewnętrznym. Tak, korka.
  Jest spora ilość śluzu, może być w kolorze różowym.
  Nagły ból pleców i ud–  dyskomfort podobny do bólu podczas okresu (tego się nie zapomina), zwiastuje, że główka dziecka uciska na nerwy.

  Porady i zalecenia

  Skontaktuj się z lekarzem

  Nawet jeżeli nie dzieje się nic złego, skontaktuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o swoim stanie.

  Zrób dla siebie coś miłego

  Niezależnie od tego, czy jest to mani-pedi, masaż prenatalny , wieczór filmowy, czy coś innego. Śmiało- ostatnie chwile tylko dla Ciebie!

Możesz zmienić dane dotyczące Twojej ciąży w zakładce “Moje konto”