Najważniejsze w tym tygodniu

Jesteś już prawie w połowie ciąży! To Twoje najlepsze chwile! Ciąży już nie da się ukryć, więc ciesz się razem z bliskimi tym pięknym cudem!

5 miesiąc

2 trymestr

21 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości pomarańczy

15 cm

240 gram

Rozwój dziecka

Eksplozja sensoryczna

Rozwój sensoryczny Twojego dziecka eksplodował! Jego mózg wyznacza teraz obszary zapachu, smaku, słuchu, wzroku i dotyku.

Proporcjonalnie

Ręce i nogi Twojego dziecka są teraz proporcjonalne zarówno do siebie jak i do reszty ciała.

Energiczne ruchy

Twój maluch ma jeszcze sporo miejsca w macicy, więc cały czas się rusza i z minuty na minutę zmienia swoje położenie. Dodatkowo płyn owodniowy zapewnia stabilizację środowiska, dzięki czemu maluch rośnie w siłę! Pamiętaj, że to ile waży Twoje dziecko jest bardzo indywidualne a podawane przez nas wartości mają Ci tylko zobrazować przybliżoną wielkość Twojego dziecka.

Płeć dziecka

Jeżeli byłaś już na USG- powinnaś była już poznać płeć dziecka. A może wolisz nie wiedzieć? Ciekawym pomysłem na poznanie płci dziecka jest poproszenie lekarza a zapisanie płci na karteczce i włożenie do koperty. Taką kopertę zanosisz do piekarni gdzie piekarz w zależności od płci dziecka przygotowuje babeczki z różowym bądź niebieskim środkiem. Zapraszam gości i częstujesz ich babeczkami! Jest to niespodzianka zarówno dla Ciebie jak i najbliższych.

Zmiany u Ciebie

Ból podbrzusza

W nadchodzących tygodniach Twój brzuch zacznie rosnąć jeszcze szybciej. W rezultacie możesz odczuwać ból w dolnej części brzucha, a nawet sporadyczny, krótki, przeszywający ból po jednej lub obu stronach – szczególnie podczas zmiany pozycji lub pod koniec aktywnego dnia. Najprawdopodobniej jest to ból więzadła obłego macicy . Więzadła podtrzymujące macicę rozciągają się, aby dostosować się do jej rosnącej wagi.

Bóle kręgosłupa

Rosnąca macica powoduje zmiany w Twoim kręgosłupie. Zmienia się również środek ciężkości co wymusza inną postawę kręgosłupa. Może to powodować bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. Pamiętaj, że możesz temu przeciwdziałać! po pierwsze staraj się cały czas prostować poprzez unoszenie mostka do góry. Zapisz się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Staraj się codziennie robić krążenia ramion i rozciągać klatkę piersiową. Staraj się zrelaksować w pozycji leżącej, wtedy Twój kręgosłup odpoczywa.

Trzęsący się brzuszek

Twoje dziecko potrafi już czkać! Gdy ma ona napad czkawki- cały brzuszek się trzęsie:)

Zaparcia

Zaparcia to niestety bardzo częsty problem u kobiet w ciąży. Pamiętaj, że może to wynikać ze zbyt małej ilości płynów. Staraj się nawadniać, wprowadź również do diety produkty bogate w błonnik. Jedz produkty lekkostrawne, warzywa, owoce, kiszonki, kefiry i probiotyki.

Porady i zalecenia

Poszukaj opiekunki

Jeżeli będziesz potrzebować opieki nad dzieckiem, zapoznaj się już teraz z dostępnymi opcjami . Zapytaj znajomych mam o rekomendacje i szukaj opiekunki w swojej okolicy. Może się okazać, że Twoja sąsiadka bardzo chętnie zajmie się starszymi dziećmi lub pomoże Ci przy małym dziecku. Przekaż znajomym, że jak szukają pomysłu na prezent to najlepszy będzie voucher na chociaż jeden dzień pomocy przy dziecku:)

Czas dla Ciebie

Poświęć chwilę, aby cieszyć się czasem wolnym od dziecka. Kup bilety na muzykę na żywo lub występ (odradzamy zbyt głośne koncerty).  Wybierz się do kina ze znajomymi. Wybierz się z partnerem do waszej ulubionej restauracji. Przejdź się do swojego ulubionego sklepu! Ciesz się wolnym czasem! Delikatnie przypominamy, że jeżeli nie masz przeciwwskazań od lekarza nadal możesz uprawiać seks:)

USG kontrolne

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś , umów się na USG połówkowe do końca 22 tygodnia.

Zmień styl na luźny

Twoje ciało teraz wyglądać zupełnie inaczej niż przedtem. Polecamy luźne ubrania, w których będziesz wyglądać pięknie a dodatkowo nie będa ograniczały Twoich ruchów.