Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko wdycha i wydycha niewielkie ilości płynu owodniowego, co jest dobrą praktyką w oddychaniu.

6 miesiąc

2 trymestr

14 tygodni

Twoje dziecko jest już długości cukini

36 cm

800 gram

Rozwój dziecka

Reaguje na dźwięki

Twoje dziecko ma już bardzo dobry słuch i może reagować na głośniejsze dźwięki: szczekanie czy klakson. Nic mu się nie dzieje. Staraj się nie chodzić “na paluszkach” i szeptać. Zachowuj się normalnie. Przyzwyczajaj dziecko do warunków w jakich funkcjonujesz aby po narodzinach potrafiło zasypiać przy muzyce czy rozmowach. Oczywiście bardzo głośna muzyka czy koncerty nie są teraz wskazane.

Robi się ciasno

Twoja macica już za chwilę powiększy się do swojej maksymalnej wysokości przez co maluszek będzie miał coraz mniej miejsca do poruszania się. Wymusi to też na nim konkretną pozycję.

Otwieram oczy

Dopiero w tym tygodniu, szczelna do tej pory powieki, zaczynają się pomału otwierać.

Nadal przybiera na wadze

Twoje maleństwo już do końca ciąży będzie odkładało tkankę tłuszczyku pod skórą.

Zmiany u Ciebie

Bóle pleców

Jeśli ostatnio czujesz się coraz bardziej obolała, możesz podziękować zarówno rosnącej macicy – która przesuwa środek ciężkości, rozciąga się i osłabia mięśnie brzucha i może uciskać na nerw – jak również zmianom hormonalnym, które rozluźniają stawy i więzadeł. Cały czas staraj dbać o plecy wykonując odpowiednie ćwiczenia

Poznaj objawy stanu przedżółtaczkowy

Stan przedżółtaczkowy – poważny stan charakteryzujący się wysokim ciśnieniem krwi – najczęściej pojawia się po 37 tygodniach, ale może wystąpić wcześniej, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów ostrzegawczych. Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli masz obrzęk twarzy lub opuchliznę wokół oczu, większy niż lekki obrzęk dłoni, nadmierny lub nagły obrzęk stóp lub kostek lub szybki przyrost masy ciała (ponad 1,5 do 2,5 kg na tydzień) .

Porady i zalecenia

Ostatni moment na urlop

Teraz jest idealny czas na ostatnią podróż przed narodzinami dziecka. Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo- nie stresuj się. Do 32. tygodnia możesz również latać samolotem.

Dowiedz się więcej

Korzystaj z naszych zajęć ze szkoły rodzenia. Porozmawiaj z koleżankami, które mają już dzieci lub ze swoją mamą. Dowiedz się więcej o pielęgnacji noworodka. Nie ma nic lepszego nic praktyczne porady. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko będzie całkiem nową mieszanką genetyczną i nie wszystkie rady mogą się u Ciebie sprawdzić:) Jeżeli masz partnera, koniecznie doszkalają się razem. Pamiętaj, że opieką nad dzieckiem mogą sprawować oboje rodzice.

Przemyśl nad spotkaniem z Doulą

Doula to doświadczona w macierzyństwie i porodach kobieta, która pomaga Ci podczas porodu i zaraz po. 

Nie przejmuj się

Nasza rada! Nie przejmuj się! Zmiana lekarza? Zmiana diety? Lęk przed porodem? Spokojnie! Pamiętaj, że Twoje dziecko słyszy bicie Twojego serca i odczuwa to co ty! Wyluzuj, dasz sobie radę! Wszystkie matki przez to przechodziły!