Najważniejsze w tym tygodniu

Witamy w ostatnim trymestrze ciąży! Oczy Twojego dziecka rozpoznają światło przebijające się przez macicę. Waży już około kilograma i gdyby się teraz urodził, spokojnie poradziłby sobie z konsekwencjami wcześniaka. Twój brzuch jest już dosyć spory a będzie jeszcze większy! 

6 miesiąc

3 trymestr

12 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości brokuła

38 cm

1000 gram

Rozwój dziecka

Miejsce na wiedzę

Mózg Twojego dziecka dodaje miliardy nowych komórek nerwowych. Jego zmysły słuchu, węchu i dotyku są już bardzo rozwinięte. W trzecim trymestrze ciężar mózgu wzrasta nawet trzykrotnie!

Ochrona nerwów

W tym trymestrze wokół jego nerwów zaczyna tworzyć się ochronna powłoka mieliny , która będzie utrzymywać się do roku po urodzeniu.

Mały człowiek

Twoje maleństwo już jest prawie gotowe na powitanie świata. Tkanka tłuszczowa dosyć szybko kumuluje się pod skórą. Znika także meszek płodowy, oraz bruzdy i zmarszczki- skóra dziecka staje się gładka. Reaguje na światło, otwiera i zamyka oczy.

Zmiany u Ciebie

Kopnięcia

Twoje dziecko jest teraz bardzo aktywne. Lekarz może Cię poprosić o poświęcenie trochę czasu każdego dnia na liczenie kopnięć. Udzieli Ci szczegółowych instrukcji jak to zrobić. Jeżeli zauważysz że aktywność Twojego dziecka wyraźnie spadła skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Skurcze nóg

Skurcze nóg są częstsze w nocy, ale mogą również wystąpić w ciągu dnia. Twoje nogi noszą teraz dodatkowy ciężar, a rozszerzająca się macica wywiera nacisk na żyły, które odprowadzają krew z nóg do serca, a także na nerwy prowadzące od tułowia do nóg. Pamiętaj aby cały czas być w ruchu i jeżeli nie masz przeciwskazań- regularnie ćwiczyć.

Nowe paznokcie

Niektóre kobiety w ciąży zauważają twardsze paznokcie. Inne natomiast uważają, że ich paznokcie są bardziej miękkie lub łamliwe.

Łagodne skurcza

W 3 trymestrze możesz zacząć zauważać skurcze Braxtona-Hicksa. Są to delikatne skurcze, które “trenują” Twoja macice do porodu. Nie powinno być ich więcej niż 10 na dobę. Jeżeli skurcze są bolesne możesz zastosować leki rozkurczowe bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie powinnaś krwawić ani plamić z dróg rodnych. Jeżeli zauważysz takie objawy udaj się najlepiej do szpitala.

Porady i zalecenia

Przygotuj się do karmienia piersią

Jeśli planujesz karmić dziecko piersią , dowiedz się o tym jak najwięcej. Porozmawiaj z mamami karmiącymi, przeczytaj książki i rozważ udział w zajęciach z karmienia piersią.

Szukaj wygodnej pozycji

Duży brzuch może ograniczać Cię podczas snu. Najlepsza pozycja to spanie na boku lub “prawie” na plecach. Używaj do tego poduszek i kocy i staraj się znaleźć pozycję najlepsza dla siebie.

Poświęć czas swojemu partnerowi

Pośrodku wszystkich przygotowań do dziecka poświęć czas na nawiązanie więzi ze swoim partnerem i świętowanie tego, co Was łączy i sprawia, że ​​się kochacie.

Zaplanuj pogodzenie pracy i rodziny

Spróbuj znaleźć równowagę między pracą a rodziną, zmieniając harmonogramy, znajdując dobrą opiekę nad dziećmi i spisanie swoich priorytetów. Pamiętaj aby w tym wszystkim uwzględnić swojego partnera.

Zgłoś się do ginekologa

W tym tygodniu powinnaś wykonać kolejne badania krwi, moczu oraz test obciążenia glukozą. Za około 2-3 tygodnie czeka Cię również trzecie USG dziecka. Już dziś je zaplanuj.