Najważniejsze w tym tygodniu

Mięśnie i płuca dziecka nadal się rozwijają, a głowa rośnie, aby zrobić miejsce dla rozwijającego się mózgu.

7 miesiąc

3 trymestr

11 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości dyni francuskiej

38 cm

1150 gram

Rozwój dziecka

Mocne kości

Kości Twojego dziecka wchłaniają dużo wapnia gdy twardnieją, więc pamiętaj, aby spożywać produkty bogate w wapń takie jak ser, jogurt lub wzbogacony sok pomarańczowy Każdego dnia, w szkielecie dziecka, odkłada się około 250 miligramów wapnia.

Szykuję się na pierwszy wdech

Pęcherzyki płucne zaczęły wytwarzać substancję, która utrzymuje nadmuchane płuca, gdy nie ma w nich dużo powietrza (na przykład podczas wydechu).Chociaż płuca są jeszcze niedojrzałe, gdyby dziecko urodziło się teraz- z dużą pomocą medyczną – byłoby zdolne do oddychania.

Zmiany u Ciebie

Gazy i wzdęcia

Hormon ciążowy, progesteron, rozluźnia tkankę mięśni gładkich w całym ciele, w tym również w przewodzie pokarmowym. To,  w połączeniu ze stłoczeniem w brzuchu spowalnia trawienie. Spowolnione trawienie może powodować gazy i zgagę – szczególnie po dużym posiłku – i przyczyniać się do zaparć .

Hemoroidy

Twoja rosnąca macica może również przyczyniać się do powstawania hemoroidów . Te obrzęknięte naczynia krwionośne w okolicy odbytu są niestety częste podczas ciąży. Na szczęście zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie. Dasz radę!

Zawroty głowy

U niektórych kobiet w czasie ciąży występuje coś, co nazywa się Hipotensją (niedociśnienie). Dzieje się tak, gdy leżenie płasko na plecach powoduje zmianę tętna i ciśnienia krwi, co skutkuje zawrotami głowy, aż do zmiany pozycji. Możesz również zauważyć zawroty głowy, jeśli zbyt szybko wstajesz.

Nadmierna potliwość

W III trymestrze możesz zauważyć nasilone działanie gruczołów potowych. W okolicy brzucha, piersi i karku możesz zauważyć potówki.  Dokuczliwi może być także świąd skóry. Wszystko minie po porodzie.

Włosy i paznokcie

Kojarzycie te artykuły o wypadaniu włosów po ciąży? Spokojnie, po prostu teraz rosną Ci ona szybciej i prawie w ogóle nie wypadają. Po ciąży wypadną te co nie wypadły wcześniej, przez co masz wrażenie że zaraz wyłysiejesz. Wszystko wróci do normy. To samo dotyczy paznokci- rosną teraz szybciej co może prowadzić do deformacji lub przebarwień. Jakby Możesz także zaobserwować dodatkowe owłosienie na brzuchu lub twarzy.

Porady i zalecenia

Znajdź lekarza dla swojego dziecka

Zanim wybierzesz lekarza dla swojego dziecka, zapoznaj się z zaleceniami i spróbuj umówić się z nim na spotkanie. Możliwe, że na miejscu spotkasz mamy, które możesz zapytać o opinie. Postaraj się aby przychodnia była blisko Twojego domu. 

Przygotuj kącik dla dziecka

To idealna praca dla Twojego partnera lub przyjaciela, który chce pomóc. Łóżeczka, kołyski i wózki mogą być trudne do złożenia, zwłaszcza gdy jesteś pozbawiona snu, więc zrób to teraz!

Zaplanuj urlop macierzyński

Dowiedz się wszystkiego na temat urlopu macierzyńskiego. Możesz zapytać swojego pracodawcy lub bezpośrednio w ZUS-ie.

Dbaj o siebie

Pamiętaj aby korzystać z ostatnich chwil relaksu w ciszy. Zrób sobie maseczkę lub poczytaj ulubioną książkę. Przygotuj się na opiekę nad dzieckiem. Pamiętaj, że jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nadal możesz współżyć tak często jak masz ochotę.. Orgazm pozwala rozładować napięcie.