Najważniejsze w tym tygodniu

22 tydzień to czas gdy warto wybierać luźniejsze ubrania i zadbać o swój kręgosłup. Twoje dziecko zaczyna wyglądać jak miniaturowy noworodek. A twój rosnący brzuch może stać się magnesem ręcznym, każdy będzie chciał go dotknąć!

5 miesiąc

2 trymestr

18 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości marchewki

27 cm

420 gram

Rozwój dziecka

Słysząc bicie twojego serca

Twoje dziecko potrafi już usłyszeć Twoje bicie serca, Twój oddech oraz inne dźwięki dochodzące z wnętrza Twojego ciała. Reaguje również na temperaturę co możesz sprawdzić podczas kąpieli.

Włosy i zmarszczki

Twoje maleństwo jest teraz całe pomarszczone i będzie tak dopóki nie obrośnie trochę tłuszczykiem. Dodatkowo jego ciało pokrywają cienkie włoski (meszek) i mazia w celu ochrony jego delikatnej skóry.

Coraz lepiej

Jego serduszko jest już w pełni uformowane, niestety nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać. Jego małe rączki potrafią już złapać pępowinę i włożyć kciuka do ust. Cały czas ćwiczy!

Zmiany u Ciebie

Trądzik

Zwiększona produkcja sebum może spowodować rozwój trądziku. Pamiętaj aby zastąpić preparaty z kwasem salicylowym na preparaty z kwasem azealiowym.

Częstomocz

Rosnąca macica coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy. Może to skutkować częstszymi wizytami w toalecie. Pamiętaj aby nie wstrzymywać moczu- może to prowadzić do infekcji. Możesz również czuć konieczność skorzystania z toalety po tym, jak Twoja dzidzia podczas swojego treningu, kopnie Cię w pęcherz.

Ból kręgosłupa

Zaczynasz nosić dodatkowy ciężar. Zmienia się również Twój środek ciężkości. Staraj się cały czas wzmacniać ciało i odpowiednio je rozciągnąć. Pamiętaj też, że kręgosłup odpoczywa w pozycji leżącej, pozwól mu czasem odetchnąć.

Obrzęk kostek i bolące stopy

Rosnący ciężar może powodować ból stóp i obrzęk kostek. Może Ci pomóc uniesienie nóg lekko ku górze. Na bolące stopy mogą pomóc wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Zrezygnuj też z butów na obcasie.

Porady i zalecenia

Zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy

Trening mięśni kegla może pomóc w nietrzymaniu moczu zarówno podczas ciąży, jak i po ciąży. Dodatkowo zapobiega powstawaniu hemoroidów oraz poprawia napięcie mięśni pochwy czego korzyści możesz odczuć podczas seksu. A pro po. Jeżeli nie masz niepokojących objawów w postaci skurczy czy plamień, nadal możesz uprawiać seks. Unikaj tylko pozycji w leżeniu na plecach i po każdym stosunku obserwuj swoje ciało. Podwójnie zadbaj też o higienę przed i po stosunku aby uniknąć infekcji.

Pomyśl o swoim “baby shower”

Zanim Twoje życie towarzyskie odejdzie na drugi plan, każda okazja jest dobra do spotkania się ze znajomymi. Jest to idealny moment aby zorganizować babskie spotkanie a partnerowi dać czas z kolegami! Jeżeli jeszcze nie mówiłaś o płci dziecka- będzie to również dobra okazja. 

USG połówkowe

Jeżeli do tej pory nie wykonałaś jeszcze drugiego USG- teraz jest ostatni moment aby sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Nie zapomnij zabrać przyszłego taty na badanie!

Przygotuj wyprawkę dla dziecka

Jest teraz idealny moment aby zacząć się rozglądać za produktami dla dziecka: łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy. Dodatkowo możesz myśleć już nad kącikiem dla dziecka. Pamiętaj aby w miarę możliwości korzystać z produktów używanych od rodziny czy bliskich. Wiemy, że nowe jest fajne ale tym samym prowadzimy do nadprodukcji śmieci. Dziecko bardzo szybko rośnie i za chwilę połowa rzeczy będzie Ci już niepotrzebna a wydatki będą dalej rosnąć. 

Uważaj na wagę

W drugim trymestrze zaczniesz gwałtownie przybierać na wadze. Uważaj na to co jesz. unikaj słodyczy, kolorowych napojów oraz fast foodów. Postaw na zdrowe przekąski i dietę bogatą w witaminy. Jedz małe porcje, staraj się je dłużej żuć. Pij wodę niegazowaną przed każdym posiłkiem. 

Uważaj na kontuzje

Unikaj już teraz aktywności, które mogą powodować urazy. Uważaj aby nie upaść czy nie uderzyć się w brzuch. Dodatkowo pamiętaj, że to nie jest dobry moment żeby złamać rękę czy nogę. Po porodzie musisz być sprawna w 100%.