Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko – wciąż jeszcze zarodek z małym ogonkiem – tworzy ręce i stopy. Twoja macica zwiększyła rozmiar dwukrotnie.

2 miesiąc

1 trymestr

33 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości ziarenka groszku

Rozwój dziecka

Pierwsze mrugnięcie

Najbardziej intensywnie rozwija się głowa zarodka – intensywne podziały komórek w mózgu formują jego poszczególne części. Pojawia się już także zarys nosa i powiek. Główne części oka, które pozwalają Twojemu dziecku widzieć – rogówka, tęczówka, źrenica, soczewka i siatkówka – zaczynają się rozwijać w tym tygodniu i zaledwie kilka tygodni później będą już prawie w pełni uformowane.

Mamy brzuszek

Zaczyna się formować żołądek i przełyk twojego dziecka. Aktualnie pełni funkcję rurki, która przenosi pokarm z ust dziecka do żołądka.

Narządy trawienne

W tym tygodniu zaczyna się rozwijać wątroba i trzustka twojego dziecka.

Zmiany u Ciebie

Twoje ciało, podczas ciąży, zmienia się tak szybko, że trudno jest stwierdzić, czy nowy ból lub objaw jest „normalny”, czy też należy zadzwonić do lekarza lub nawet udać się na pogotowie. Sprawdź naszą listę symptomów, których nigdy nie powinnaś ignorować . I co najważniejsze: jeśli się martwisz, zaufaj swojemu instynktowi i uzyskaj pomoc.

Wrażliwy węch

Wiele kobiet w ciąży zauważa, że wiele zapachów powoduje u nich mdłości. Może to być efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu w twoim organiźmie.

Niechęć do jedzenia

Możesz nagle zauważyć, że niektóre potrawy, które lubiłeś, są teraz dla ciebie całkowicie odpychające. To kolejny efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu.

Częste parcie na mocz (częstomocz)

Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Na tym etapie prawdopodobnie jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które przyspieszają przepływ krwi do nerek, częściej wypełniając pęcherz.

Wahania nastroju

Twój partner może zauważyć zmiany w Twoim nastroju – możesz być bardziej drażliwa, a nawet płaczliwa – są to na szczęście przemijające dolegliwości.

Brak objawów?

Nie martw się!  Niektóre kobiety nie czują prawie w ogóle zmian podczas ciąży. Ciesz się!

Porady i zalecenia

Jeśli krwawisz, natychmiast skonsultuj się z lekarzem

Plamienie jest stosunkowo częste we wczesnej ciąży. Nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak, ale czasami może to być pierwszy objaw poronienia lub ciąży pozamacicznej . Jeśli masz jakiekolwiek plamienie lub krwawienie, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym!

Dobrze się odżywiaj

Nie martw się, jeśli w pierwszym trymestrze nie jesteś w stanie utrzymać diety – nudności i stres mogą to utrudnić. Po prostu zrób wszystko, co możesz, aby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

Nawadniaj się

Jeśli nie jesteś w stanie przyjmować posiłków, staraj się dużo pić – nie zmniejszaj ilości przyjmowanych płynów. Poleca się pić często, ale małymi porcjami, np. po 2 łyki co kilka minut.

Umów się do ginekologa

Jeśli do tej pory nie odwiedziłaś ginekologa, to czas najwyższy udać się na taką wizytę.

Wypoczywaj

Staraj się dużo wypoczywać. Jeśli masz chęć na drzemkę, nie walcz z tym. Polecamy spacer lub ćwiczenia oddechowe.