Najważniejsze w tym tygodniu

2 tydzień to moment kiedy powstaje w Tobie nowe życie. Następuje owulacja i jeśli plemniki dotrą do komórki jajowej, rozpoczynasz swoja przygodę z ciażą!

1 miesiąc

1 trymestr

38 tygodni

Rozwój dziecka

Przygotowanie do rozwoju dziecka

W ciągu ostatnich kilku dni wzrost poziomu estrogenu i progesteronu spowodował zgrubienie błony śluzowej macicy w celu utrzymania zapłodnionej komórki jajowej. W tym samym czasie jajniki dojrzewały w wypełnionych płynem woreczkach zwanych pęcherzykami.

Komórka jajowa uwalnia się

Po owulacji komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka i jest przenoszone z jajnika do jajowodu. (Owulacja niekoniecznie występuje w środku cyklu. Może się zdarzyć w dowolnym czasie między 9 a 21 dniem dla kobiet z 28-dniowym cyklem.)

Podróż nasienia

W ciągu następnych 24 godzin jajo zostanie zapłodnione, jeśli jednemu z prawie 250 milionów plemników w ejakulacie uda się przepłynąć z pochwy przez szyjkę macicy, przez macicę do jajowodu i wniknąć do komórki jajowej. Około 400 plemników przeżywa 10-godzinną podróż do komórki jajowej, ale zwykle tylko tej, której uda się przedrzeć przez zewnętrzną błonę.

Geny łączą się

W ciągu następnych 10 do 30 godzin jądro plemnika łączy się z komórką jajową i łączą swój materiał genetyczny. Jeśli plemniki zawierają chromosom Y, Twoje dziecko będzie chłopcem. Jeśli chromosom X, będziesz nosiła dziewczynkę. Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą.

Implantacja

Komórka jajowa potrzebuje trzech lub czterech dni, aby przejść z jajowodu do macicy, dzieląc się po drodze na 100 lub więcej identycznych komórek. Po wejściu do macicy nazywa się ją blastocystą. Dzień lub dwa później zacznie zagnieżdżać się w macicy, gdzie nadal rośnie i dzieli się.

Zmiany u kobiety

Objawy owulacji

Mimo tego, że nie jesteś jeszcze w ciąży, możesz wykryć objawy owulacji. Nauka rozpoznawania objawów owulacji, może Ci pomóc zajść w ciąże poprzez lepsze planowanie seksu zaplanować kiedy uprawiać seks. Bądź czujna!

Śliski śluz szyjny

Śluz szyjki macicy to wydzielina z pochwy, którą czasami znajdujesz na bieliźnie. W dniach wokół owulacji będzie przezroczysta, śliska i rozciągliwa (jak surowe białka jaj).

Łagodne skurcze

Niektóre kobiety, w czasie owulacji,  zauważają łagodne skurcze bóle brzucha lub jednostronny ból pleców. 

Zwiększone libido

Możesz czuć się bardziej seksowna, a zapach twojego ciała może być bardziej atrakcyjny dla mężczyzn. Zdecydowanie podczas owulacji kobiety czują dużo większą ochotę na seks! 

Wrażliwe piersi

Hormonalne zmiany wokół owulacji mogą sprawić, że twoje piersi będą bardziej pełne lub obolałe.

Zmiany szyjki macicy

Podczas owulacji szyjka macicy jest bardziej miękka, wyższa, bardziej wilgotna i bardziej otwarta. Możesz to sprawdzić sięgając do pochwy palcem. Żeby zbadać szyjkę macicy, musisz ją sprawdzać codziennie aby rozpoznać różnice.

Zwiększenie temperatury Twojego ciała

Możesz się pokusić o mierzenie temperatury każdego dnia rano, przed wstaniem z łóżka. W dzień przed owulacją podnosi się nieznacznie a następnie wzrasta po owulacji utrzymuje się do następnego okresu (mówimy tu o wzroście temperatury o ok 0,2-0,5 stopnia)

Porady i zalecenia

Rozpocznij suplementację

Już od 2 tygodnia warto przyjmować witaminy prenatalne . Upewnij się, że zawierają min. 400 mikrogramów kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko niektórych wad wrodzonych u dziecka. 

Skontaktuj się ze swoim lekarzem

Wizyta kontrolna u ginekologa pozwala na upewnienie się, że jesteś w najlepszej kondycji do zajścia w ciąże. Przykładowo możesz się upewnić czy powinnaś przestać brać leki na receptę, leki bez recepty lub suplementy, które zażywałaś do dziś.

Rozważ badanie krwi

Ty i twój partner możecie udać się na badanie genetyczne pod kątem chorób dziedzicznych, aby sprawdzić, czy nie jesteście nosicielami chorób, które mogą zaszkodzić dziecku.

Znajdź czas na miłość

Uprawiajcie seks co drugi dzień, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Dowiedz się, ile czasu zajmuje zajście w ciążę – większość par potrzebuje więcej niż kilku prób, zanim mogą ogłosić, że dziecko jest w drodze.

Zadbaj o zdrowie

Wraz z partnerem zrezygnujcie z picia alkoholu, palenia papierosów oraz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na czas owulacji. Plemniki dojrzewają nawet 3 miesiące, więc warto pomyśleć o tym już wcześniej.

Powodzenia!