Najważniejsze w tym tygodniu

To ostatni tydzień pierwszego trymestru! Twoje dziecko ma już swoje indywidualne odciski palców i ok 7 cm długości! Jest to idealny czas dla Ciebie abyś przygotowała się do roli matki. Zadbaj o siebie i pozałatwiaj wszystkie ważne sprawy. Nudności i wymioty powinny ustąpić. Jedyne co to możesz dalej czuć ucisk na pęcherz, to zostanie z nami do końca ciąży.

3 miesiąc

1 trymestr

27 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości papryczki chili

7 cm

20 gram

Rozwój dziecka

Pierwsza kupa

Twoje dziecko wytwarza właśnie swoją pierwszą kupę czyli smółkę. Ta czarna, lepka substancja będzie gromadzić się w jego wnętrznościach i zobaczysz ją w pierwszej brudnej pieluszce.

Odciski palców

Na maleńkich opuszkach palców dziecka pojawiają się odciski.

Wrażliwość na dotyk

Twoje dziecko może już czuć jak dotykasz brzucha. Rób to jak najczęściej. Głaszcz brzuszek i rozmawiaj z dzieckiem.

Pierwszy uśmiech

Jeżeli byłaś już na USG to możliwe, że udało Ci się zobaczyć cały profil buzi swojego dziecka- oczy, nosek, usta i uszy (jeszcze nisko położone). Może być ciężko go uchwycić bo maluch ma bardzo dużo energii i cały czas się rusza!

Zmiany u Ciebie

Dużo energii

Możesz być zaskoczona jak dużo masz teraz energii. Możesz czuć , że Twoje serce bije szybciej- to nic dziwnego- w Twoich żyłach płynie dużo więcej krwi. Nadmiar energii warto wykorzystać do uprawiania sportu i ćwiczeń, jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Oczywiście unikaj sportów wyczynowych i tych, które mogą spowodować kontuzję. Pamiętaj, że pozostanie aktywną pozwoli Ci łatwiej przejść przez proces adaptacyjny organizmu do czasu ciąży. Regularne ćwiczenia działają stabilizująco na ciśnienie tętnicze krwi, redukują ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego w ciąży, a także niekontrolowanych spadków ciśnienia oraz zawrotów głowy. 

Tworzenie Siary

Możesz tego nie czuć, ale Twoje piersi mogły już zacząć wytwarzać siarę -bogaty w składniki odżywcze płyn, którym będziesz karmić swoje dziecko przez kilka pierwszych dni po urodzeniu, zanim zacznie wypływać mleko.

Pierwsze skurcze

Lekki ból połączony ze skurczami ciąży jest  bardzo powszechny we wczesnej ciąży. Jeśli ból nie ustąpi po kilku minutach odpoczynku, skonsultuj się z lekarzem.

Porady i zalecenia

Umów się na USG

Jeżeli jeszcze nie wykonałaś swojego pierwszego USG, spokojnie masz na to czas do końca 14 tygodnia. Polecamy zabrać swojego partnera. Słuchanie bicia serduszka Waszego dziecka będzie ogromnym przeżyciem dla Waszej dwójki.

Przygotuj się na więcej wizyt

W drugim trymestrze będziesz widywać się z lekarzem raz na cztery tygodnie. 

Pilnuj aby nie przytyć więcej niż trzeba

Średnio, w drugim trymestrze, potrzebujesz około 300-350 dodatkowych kalorii dziennie  i około 450 dodatkowych kalorii dziennie w trzecim trymestrze. To wcale nie jest dużo kalorii, jeżeli czujesz że tyjesz w innych miejscach niż brzuch skonsultuj się z dietetykiem.

Kalorie- kaloriom nierówne

Pamiętaj aby nie patrzeć tylko na kalorie ale także na zawarte w posiłkach składniki mineralne i witaminy. Postaw na świeże owoce i warzywa, najlepiej te sezonowe. Staraj się urozmaicać swoje posiłki, Jedz dużo warzyw i pij dużo wody!