Najważniejsze w tym tygodniu

Przygotuj się na gwałtowny wzrost Twojego maleństwa. W ciągu najbliższych kilku tygodni dziecko podwoi swoją wagę i doda centymetry do swojej długości. Potrafi już rozróżniać dzień i noc! 

4 miesiąc

2 trymestr

24 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości awokado

11 cm

100 gram

Rozwój dziecka

Szybki wzrost

W ciągu następnych kilku tygodni Twoje dziecko podwoi swoją wagę i doda centymetry do swojej długości. Od szczytu głowy do pośladków ma około 11 cm ale jego nogi to drugie tyle! Pamiętajmy, że z podkulonymi nóżkami nadal zmieściłby się w Twojej dłoni:)

Serce pracuje

Serce Twojego dziecka pompuje teraz około 25 litrów krwi każdego dnia i będzie wzrastać wraz z rozwojem dziecka.

Twarz

Oczy są nadal przykryte powiekami ale rozpoznaje już dzień i noc! Choć jest tego nieświadomy, ćwiczy już piękny uśmiech dla swoich rodziców! Jego skóra jest nadal bardzo cienka i tworzą się już pierwsze gruczoły potowe.

Zmiany u Ciebie

Rosnąca macica

Macica przerosła już pęcherz moczowy i możesz mieć wrażenie, że już tak bardzo nie uciska na niego.

Czujesz się lepiej?

Mniej nudności, mniej wahań nastroju i błyszcząca skóra powinny poprawić Ci nastrój i ogólne samopoczucie!

Zawroty głowy

Dopiero co minęły nudności a już kolejne niedogodności. Staraj się pomału wstawać z łóżka, najlepiej przez bok. Chwilę posiedź a dopiero potem wstawaj. Unikniesz nieprzyjemnego kręcenia się w głowie.

Czy czujesz jak kopie?

Wkrótce możliwe, że poczujesz, jak Twoje dziecko się porusza . Większość kobiet nie czuje ruchu dziecka aż do 18 tygodnia lub więcej. (Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, możesz odczuwać ruchy dopiero po 20 tygodniach lub więcej). Pierwsze ruchy mogą przypominać drobne trzepotanie, bąbelki gazu lub nawet pękanie prażonej kukurydzy! Z czasem staną się silniejsze i częstsze.

Obrzęki nóg

W Twoim ciele krąży teraz dużo więcej krwi i dużo szybciej aby odżywić maleństwo. Na Twojej skórze mogą pojawiać się żylaki lub obrzęki. Staraj się być aktywna fizycznie- oczywiście z umiarem. Aktywność pozwoli Ci polepszyć krążenie i uniknąć nieprzyjemnych skutków ciąży.

Porady i zalecenia

Kontroluj swoją wagę

Twój lekarz na pewno będzie monitorował Twoją wagę, ale sama też możesz sprawdzać czy wszystko idzie w dobrym tempie. Powinnaś przybierać około 

Zrób listę wybranych imion

Zacznijcie z partnerem Tworzyć listę imion. Niech każdy wpisze po 10 ulubionych imion.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem

Chociaż nie możesz jeszcze rozmawiać z nim  twarzą w twarz, rozmowa z dzieckiem to świetny sposób na rozpoczęcie procesu budowania więzi. Jeśli faktyczna rozmowa wydaje Ci się dziwna, opowiedz o swoim dniu, przeczytaj na głos fragment książki lub podziel się sekretnymi życzeniami dla dziecka.

Wizyta u ginekologa

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś 16 tydzień to dobry moment na wizyte u ginekologa. Na to spotkanie powinnaś wykonać badanie moczu a w razie potrzeby inne badania np. morfologię krwi.