Najważniejsze w tym tygodniu

Witamy w drugim trymestrze! Ciesz tym czasem! To prawdopodobnie najpiękniejsze chwile Twojej ciąży! Twoje dziecko potrafi już zmieniać wyraz twarzy.  Powinnaś czuć się już znacznie lepiej a poranne mdłości powinny ustąpić. Twoja waga dopiero teraz powinna się zmieniać i będzie rosła około 400 gram tygodniowo ( w sumie powinnaś przytyć 10-15 kg).

4 miesiąc

2 trymestr

26 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości kiwi

9 cm

40 gram

Rozwój dziecka

Mimika twarzy

Dzięki impulsom mózgowym mięśnie twarzy Twojego dziecka cały czas się ruszają, a jego drobne rysy formują się jeden po drugim. Twoje dziecko zaczyna również ssać. Jeśli zdarzy się, że jego kciuk znajdzie się blisko ust, może go złapać i zacząć ssać! Będzie to jego ulubione zajęcia również po porodzie.

Rozwój

Jego ciało rośnie już szybciej niż głowa, która teraz spoczywa na wyraźniejszej szyi. Jego ramiona rosną bardziej proporcjonalnie do reszty ciała. (Jego nogi wciąż mają trochę do wydłużenia.)

Kung Fu

Chociaż nie możesz jeszcze poczuć jego drobnych uderzeń i kopnięć, rączki i stopy Twojego malucha są bardziej elastyczne i aktywne. W tym tygodniu zaczynają się również formować paznokcie u rąk i nóg .

Chcę już mówić!

W 14 tygodniu tworzą się także struny głosowe, które już nie mogą się doczekać aby wydać swój pierwszy dźwięk!

Zmiany u Ciebie

Czujesz się znacznie lepiej?

Powinnaś poczuć przypływ energii! Twoje piersi mogą być już mniej wrażliwe, a mdłości powinny już ustąpić. Jeśli nie, poczekaj – szanse są duże, że wkrótce wszystko przejdzie (choć zdarzają się kobiety- które mają mdłości prawie do końca ciąży).

Widać już brzuszek

Wierzchołek macicy znajduje się już nieco powyżej kości łonowej, co może wystarczyć do uwydatnienia brzucha. Dla większości kobiet jest to bardzo ekscytujące, ponieważ jest to bardzo widoczny dowód ciąży! Nie zapomnij tego udokumentować!

Krwawiące dziąsła

Około 50% kobiet w ciąży ma opuchnięte, zaczerwienione i delikatne dziąsła, które krwawią podczas nitkowania lub szczotkowania. To zapalenie dziąseł jest częściowo spowodowane zmianami hormonalnymi, które powodują, że dziąsła są bardziej wrażliwe na bakterie w płytce nazębnej.

Pigmentacja skóry

Możesz zauważyć, że Twoja skóra w niektórych miejscach przybiera ciemniejszą barwę. Przebarwienia te zbledną po porodzie lub znikną całkowicie. Pamiętaj aby stosować krem z filtrem i unikać wystawiania ciała na słońce. Zmiany możesz zauważyć w okolicach brodawek, pach, krocza lub dołu brzucha.

Cała promieniejesz

Czy słyszałaś już komplementy, że pięknie wyglądasz? Dzięki dużym stężeniom estrogenu, Twoja cera wydaje się gładka i lepiej ukrwiona. Twoje włosy stają się gęstsze i przestają wypadać. Niestety po ciąży nadrobisz to wypadanie- ale spokojnie, będziesz mieć po prostu tyle włosów co przed ciążą.

Porady i zalecenia

Znajdź czas na trening

Dołącz do zajęć, które lubisz najbardziej. Joga w ciąży, Pilates czy zajęcia na basenie pozwolą Ci zachować kondycję oraz uniknąć skutków wywołanych ciążą. Poprawi to też Twoje samopoczucie!

Dbaj o zęby

To, że zęby trzeba myć to chyba oczywiste. Zadbaj o to teraz ze szczególną starannością. Dobierz pastę dla wrażliwych dziąseł. Kobiety w ciąży są bardziej podatne na stany zapalne dziąseł.

Unikaj słońca

Aby zmniejszyć nasilenie przebarwień skóry nie przesiaduj długo na słońcu lub używaj kremów z wysokimi filtrami. Polecamy również kapelusze z rondem!

Dbaj o życie towarzyskie

Nie zapominaj o spotkaniach z przyjaciółmi! Niedługo Tego czasu może zabraknąć, więc wykorzystaj ten czas teraz! Poprawi to na pewno Twoje samopoczucie! Jeżeli nie masz zagrożonej ciąży, nie występują plamienia lub krwawienia możesz też śmiało uprawiać seks! 

Wątpliwości

O wszystkie wątpliwości zawsze pytaj swojego lekarza prowadzącego, nie doszukuj się informacji w internecie bo te są często nieprawdziwe lub bardzo indywidualne. Twój lekarz będzie wiedział najlepiej jak Ci pomóc. Możesz też zawsze zasięgnąć porady u swojej mamy. Ona też kiedyś była w ciąży!