Najważniejsze w tym tygodniu

Możesz już z dumą prezentować brzuszek! Czy oswoiłaś się z myślą, że będziesz mamą? Szkielet twojego dziecka przemienia się z miękkiej chrząstki w kość, a pępowina staje się mocniejsza i grubsza.

4 miesiąc

2 trymestr

23 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości buraka

12 cm

140 gram

Rozwój dziecka

Mocne kości

Szkielet Twojego dziecka zmienia się z miękkiej chrząstki w kość.

Linia życia

Pępowina – linia życia prowadząca do łożyska – staje się silniejsza i grubsza.

Twarz

Mimo tego, że powieki wciąż są zamknięte pojawiają się już na nich rzęsy a nad nimi rosną już brwi. 

Robię się pulchniutki

Od tego momentu na całym ciele dziecka zaczyna się formować tkanka tłuszczowa. Chyba to wyczuwa bo zaczyna już intensywnie ćwiczyć. Wygina kręgosłup i ćwiczy kopniaki. Niedługo poczujesz, że chyba za dużo trenuje.

Zmiany u Ciebie

Brak równowagi

Zaczynasz tracić równowagę? Wraz ze wzrostem brzucha zmienia się środek ciężkości, więc od czasu do czasu możesz zacząć czuć się niepewnie na stopach. Staraj się unikać sytuacji obarczonych dużym ryzykiem upadku. Noś buty na niskim obcasie, aby zmniejszyć ryzyko upadku; uraz brzucha może być niebezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.

Suche oczy

Możesz również zauważyć, że twoje oczy stają się bardziej suche . Pomocne może być stosowanie dostępnych bez recepty kropli nawilżających. Jeśli soczewki kontaktowe stają się niewygodne, spróbuj je nosić przez krótszy czas. Jeśli nadal odczuwasz dyskomfort, zamień soczewki na okulary aż do momentu porodu.

Wzrost masy ciała

Oprócz rozwijającego się dziecka wewnątrz macicy jest również łożysko i płyn owodniowy, więc to normalne jeśli przytyłaś już ok 1,5- 2 kg.

Zgaga

Na tym etapie ciąży możesz już zacząć czuć nieprzyjemne palenie w przełyku. Ten objaw może już Tobie towarzyszyć do końca ciąży. Staraj się unikać jedzenie na noc. Wzbogać swoją dietę o migdały i unikaj produktów wywołujących zgagę.

Porady i zalecenia

Naucz się relaksować

Znajdź swój idealny sposób na relaks. Czy to głębokie oddychanie na kanapie czy w fotelu. Być może na ławce w parku lub podczas spaceru. Poświęcaj na relaks minimum 10 minut dziennie. Spróbuj się wtedy całkowicie wyciszyć i skupić tylko na sobie i dziecku. Pomoże Ci to uniknąć większych stresów, przygotuje Cię do porodu oraz macierzyństwa.

Zapisuj swoje sny

Może się okazać, że dzięki szalonym hormonom ciążowym, Twoje sny będą dużo ciekawsze niż przedtem. Postaraj się zapamiętać chociaż jeden i zapisać go na pamiątkę.

Spać na plecach czy na boku?

Twoja rosnąca macica uciska coraz bardziej na naczynia krwionośne i może blokować przepływ krwi dla dziecka. Jest to jednak bardzo indywidualne i zależy od wielkości Twojego brzuszka. Jeżeli czujesz się z tym komfortowo nadal możesz spać na plecach a nawet na brzuchu. Jeżeli po około 30 minutach poczujesz się słabo lub zrobi Ci się duszno- to znak, że ta pozycja nie jest już dla Was dobra. Jeżeli boisz się o swoje maleństwo, wybierz pozycję pośrednią na boku. Możesz też pod kolano podłożyć większą poduszkę. Masz się czuć komfortowo.

Bądź w ciągłym ruchu

Staraj się unikać zastygania na dłużej w jednej pozycji. Pamiętaj o aktywności fizycznej i spacerach.

Rozmawiaj z maluchem

Twoje dziecko ma już zdolność słuchania. Opowiadaj mu co się dzieje teraz na świecie. Początkowo słyszy to jako wibracje dlatego dobrze działa na niego muzyka klasyczna. Pamiętaj, że reaguje ono również na kłótnie i sprzeczki, staraj się ograniczać stresujące sytuacje do minimum.