Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko jest długie i szczuplutkie, jak kłos kukurydzy. Twoja rosnąca macica ma teraz rozmiar piłki nożnej. 

6 miesiąc

2 trymestr

16 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości bakłażana

30 cm

560 gram

Rozwój dziecka

Przygotowanie do oddychania

Pęcherzyki płucne na końcach najmniejszych rozgałęzień płuc dziecka rosną i rozmnażają się. Zwiększają tym samym powierzchnię wymiany tlenu i dwutlenku węgla po urodzeniu dziecka. 

Chudy i długi

Twoje dziecko ma w tym momencie dość szczupłą sylwetkę. NIe na długo! Jego ciało rośnie proporcjonalnie i wkrótce zacznie się wypełniać tkanką tłuszczową. Jego skóra jest nadal cienka i przezroczysta. To też zaraz zacznie zacznie się zmieniać.

Wewnętrzny zegar

Twoje dziecko pomału ustala sobie swój rytm dobowy. W podobnych porach śpi oraz w podobnych porach “ćwiczy”. Może być tak, że największą aktywność wykazuje wieczorami.

Zmiany u Ciebie

Rosnąca macica

Wierzchołek macicy urósł ponad pępek. Jest teraz mniej więcej wielkości piłki nożnej.

Zmartwienia są normalne

Od czasu do czasu możesz odczuć chwile słabości. Spróbuj skupić się na dbaniu o siebie i swoje dziecko. My wiemy, że jesteś dobrze przygotowana na to, co Cię czeka.

Poznaj oznaki przedwczesnego porodu

Jeśli zaczniesz mieć regularne skurcze, które powodują, że szyjka macicy zaczyna się otwierać- możesz mieć objawy przedwczesnego porodu. Jeśli zauważysz jakieś inne niepokojące zmiany (krwawienie, plamienie, mocniejsze bóle), natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub położną.

Samo plamienie może być reakcją na odbyty stosunek płciowy lub badanie USG. Szyjka macicy w ciąży jest bardziej wrażliwa.

Same skurcze mogą się również pojawić na tym etapie ciąży. Nie powinno im towarzyszyć plamienie i nie powinny być częściej niż 10 razy na dobę.

Wizyta u ginekologa

W tym tygodniu czas na kolejną wizytę u ginekologa. Na tej wizycie powinnaś mieć zrobione badanie polegające na odsłuchu tętna Twojego dziecka. Przyłożą Ci do brzucha niewielką głowicę. Spodziewaj się 110-160 uderzeń na minutę!

Porady i zalecenia

Przygotuj swój dom na powitanie dziecka

Możliwe, że Twój instynkt już sam Ci podpowiada, że czas wić gniazdo! Oprócz organizacji rzeczy dla dziecka, sprzątania i szykowania kącika dla dziecka, pomyśl o bezpieczeństwie : zrób listę ważnych telefonów, sprawdź czy w domu masz gaśnicę, upewnij się, że na trasie łóżeczko- drzwi wyjściowe nie ma żadnych przeszkód. Uzupełnij apteczkę. Zakryj ostre krawędzie mebli, umieść podkładki antypoślizgowe pod dywanami, ustaw maksymalną temperaturę na bojlerze- max 48 st., uprzątnij dom z niepotrzebnych gratów.

Rozważ bankowanie krwi pępowinowej

Zabezpieczenie krwi pępowinowej przy porodzie jest zapewne jedną z najważniejszych decyzji jakie przyjdzie Ci podjąć w życiu. Prawo do jej podjęcia daje Ci Rezolucja Parlamentu Europejskiego o dobrowolnym dawstwie tkanek oraz standard organizacyjny opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia. Zobacz co warto wiedzieć, do czego się przydaje oraz jakie ma ograniczenia, aby podjąć tą decyzję świadomie.

Łagodzenie skurczy

Jeżeli pojawi się skurcz, usiądź, połóż się odpocznij.  Weź ciepłą kąpiel. Możesz także wziąć tabletkę o działaniu rozkurczowym- zapytaj swojego lekarza.