Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko jest zbyt otulone macicą aby wykonać salto, ale będziesz czuć częste – choć mniej dramatyczne – ruchy. Pamiętaj-to znak że dziecko rozwija się prawidłowo. Poród zbliża się wielkimi krokami!

8 miesiąc

3 trymestr

5 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości melona miodowego

46 cm

2350 gram

Rozwój dziecka

Zmniejsza się ilość płynu owodniowego

W tym tygodniu Twoje dziecko jest w około jednej czwartej płynu owodniowego. Będzie się on stopniowo zmniejszać, aż do porodu.

Rozwój fizyczny prawie zakończony

Nerki są już w pełni rozwinięte a wątroba może przetwarzać niektóre produkty przemiany materii. Większość podstawowego rozwoju fizycznego jest już zakończona. Przez kilka następnych tygodni będzie nadal przybierać na wadze.

Zmiany u kobiety

Zgaga i wzdęcia

Twoja macica sięga teraz aż pod klatkę piersiową. Rozpycha ona również inne narządy wewnętrzne, dlatego coraz częściej odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety. Nawet kilka razy w nocy. Możesz też odczuwać  niekontrolowany wyciek moczu podczas kichnięcia czy kaszlu. Możesz również odczuwać zgagę i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Już końcówka! Szczególnie dotkliwe mogą być hemoroidy – pamiętaj, że właściwa dieta może Ci pomóc.

Czuję się ja Hulk

Możesz czuć się niezdarna i ociężała, co jest całkowicie zrozumiałe. Nie tylko jesteś cięższa, ale także duży brzuszek ciążowy powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu. Dodatkowo zmiany hormonalne powodują, że twoje więzadła są bardziej rozluźnione, więc twoje stawy są luźniejsze, co przyczynić się do utraty równowagi. Uważaj na siebie!

Masz dość?

Wiele kobiet męczy się ciążą w trzecim trymestrze ciąży (a niektóre nawet wcześniej). To, co ekscytujące i nowe w ciągu pierwszych kilku tygodni i miesięcy ciąży, może stać się dość uciążliwe w szóstym lub siódmym miesiącu. Dasz radę! Korzystaj z czasu wolnego, może go wkrótce zabraknąć.

Porady i zalecenia

Poznaj etapy porodu

Poród dzieli się na trzy główne etapy. Dowiedz się o nich , abyś czuła się lepiej przygotowany do porodu.

Wypierz ubranka i pościel

Wrzuć do prania wszystkie te urocze ubranka i kocyki, które kupiłaś. Możesz użyć delikatnego detergentu przeznaczonego dla niemowląt lub takiego, który jest oznaczony jako hipoalergiczny lub dobry dla wrażliwej skóry.