Najważniejsze w tym tygodniu

Choć  Twojemu dziecku jest bardzo przytulnie, nie może już dłużej tam zostać. Wkrótce urodzisz:)

9 miesiąc

3 trymestr

0 tydzień

Twoje dziecko jest już prawie na świecie!!!

Rozwój dziecka

Robi się ciasno

Ze względów bezpieczeństwa lekarz lub położna porozmawiają z Tobą na temat wywołania porodu, jeśli Twoje dziecko nie urodzi się w następnym tygodniu – lub wcześniej lub jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy. Większość lekarzy nie pozwala czekać dłużej niż dwa tygodnie po porodzie, ponieważ naraża to Ciebie i Twoje dziecko na zwiększone ryzyko powikłań. 

Mogę wyglądać śmiesznie

Głowa twojego dziecka może mieć różne kształty od przeciskania się przez kanał rodny, a jego skóra może łuszczyć się po długiej kąpieli w płynie owodniowym. Spokojnie, wszystko się zmieni nawet do 6 miesięcy!

Zmiany u kobiety

Niepokój

Trudno być spokojnym, gdy nie masz pewności kiedy urodzisz. Nadal jesteś w zaawansowanej ciąży a rodzina i przyjaciele o dobrych intencjach dzwonią, by sprawdzić Twój stan :). Nie martw się – nie będziesz w ciąży na zawsze. Istnieje duża szansa, że ​​w tym tygodniu zaczniesz samodzielnie rodzić, a jeśli do tego nie dojdzie, poród zostanie wywołany w 42 tygodniu lub wcześniej.

Kopanie

Zwracaj uwagę na ruchy dziecka i natychmiast poinformuj lekarza lub położną, jeśli zaczną słabnąć. Twoje dziecko powinno być cały czas aktywne aż do porodu.

Odchodzą wody?

Zadzwoń od razu do lekarza, jeśli zauważysz nawet mały i powolny wyciek płynu owodniowego. Nie próbuj samodzielnie stawiać diagnozy. Zadzwoń, nawet jeśli tylko podejrzewasz wyciek. 

Objawy porodu

Wyraźne obniżenie brzucha– główka dziecka schodzi do kanału, lepiej oddychasz.
Odejście czopa śluzowego– najłagodniej mówiąc “korka” , który chronił do tej pory Twoje dziecko przed Światem zewnętrznym. Tak, korka.
Jest spora ilość śluzu, może być w kolorze różowym.
Nagły ból pleców i ud–  dyskomfort podobny do bólu podczas okresu (tego się nie zapomina), zwiastuje, że główka dziecka uciska na nerwy.

Porady i zalecenia

Skontaktuj się z lekarzem

Nawet jeżeli nie dzieje się nic złego, skontaktuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o swoim stanie.

Zrób dla siebie coś miłego

Niezależnie od tego, czy jest to mani-pedi, masaż prenatalny , wieczór filmowy, czy coś innego. Śmiało- ostatnie chwile tylko dla Ciebie!