Najważniejsze w tym tygodniu

Czujesz łaskotanie? Może to być czkawka twojego dziecka. Otwiera on już i zamyka oczy, a nawet wysysa palce.

6 miesiąc

2 trymestr

13 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości szczypiorku

37 cm

900 gram

Rozwój dziecka

Widzę Cię

Powieki Twojego dziecka , które do tej pory były zamknięte, mogą się teraz otwierać i zamykać, a dziecko może mrugać w odpowiedzi na światło. Jeśli skierujesz latarkę w swój brzuch, możesz poczuć, jak reaguje poruszaniem się.

Pierwsza czkawka

Zapamiętaj te delikatne, rytmiczne ruchy, które możesz teraz odczuwać gry Twoje maleństwo ma czkawkę. Może to być teraz bardzo popularne, trwa zaledwie kilka chwil. Dziecku to nie przeszkadzaj, więc po prostu zrelaksuj się i ciesz się łaskotaniem.

Wiem co jesz

Pamiętaj aby przez cały okres ciąży spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Staraj się również aby Twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona. Twoja dzidzia ma teraz bardzo rozwinięte kubki smakowe. Intensywne smaki przypraw przenikają do płynu owodniowego i kształtują upodobania smakowe dziecka. Nie wszystko może mu smakować, na co będzie reagować czkawką:)

Zmiany u Ciebie

Dodatkowe owłosienie na ciele

Jakby tego było mało, włosy na twarzy i ciele mogą rosnąć teraz szybciej niż wcześniej. Jest to prawdopodobnie spowodowane wzrostem hormonów zwanych androgenami.

Niespokojne nogi

Mniej więcej w tym tygodniu niektóre kobiety odczuwają nieprzyjemne uczucie “pełzania”, mrowienia lub pieczenia w podudziach. Powoduje to potrzebę poruszania nimi podczas próby relaksu lub snu. Zespół niespokojnych nóg jest nieprzyjemny a czasem i bolesny i może powodować problemy ze snem. Najlepszym sposobem leczenia są regularne ćwiczenia i rozciąganie. Krótka sesja jogi przed snem powinna pomóc. 

Porady i zalecenia

Przygotuj się na więcej wizyt prenatalnych

W trzecim trymestrze będziesz częściej widywać się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Pobierz naszą listę kontrolną zakupów w trzecim trymestrze

Te niezbędne rzeczy dla Ciebie i Twojego dziecka sprawią, że koniec ciąży i początek rodzicielstwa będzie łatwiejszy do opanowania.

Śledź ruchy swojego dziecka

Zwróć uwagę na kopnięcia, drgania i przewrotki dziecka. Poświęć codziennie chwilę na jego obserwacje. Jeżeli zauważysz znaczące spowolnienie lub brak ruchów natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Zrób coś dla siebie

Kiedy ostatnio pomyślałaś o sobie? Teraz jest ten moment. Zrób sobie domowe spa: peeling, maseczka, książka i świeczka. Do tego Twoja ulubiona przekąska, owocowe smoothie lub może rozgrzewająca herbatka? Pamiętaj, że w ciąży można pić kawę! Możesz również poprosić partnera aby zrobił Ci delikatny masaż.