Najważniejsze w tym tygodniu
Czujesz łaskotanie? Może to być czkawka twojego dziecka. Otwiera on już i zamyka oczy, a nawet wysysa palce.
6 miesiąc
2 trymestr
13 tygodni
Twoje dziecko jest już wielkości szczypiorku
37 cm
900 gram
Rozwój dziecka
Widzę Cię
Powieki Twojego dziecka , które do tej pory były zamknięte, mogą się teraz otwierać i zamykać, a dziecko może mrugać w odpowiedzi na światło. Jeśli skierujesz latarkę w swój brzuch, możesz poczuć, jak reaguje poruszaniem się.
Pierwsza czkawka
Zapamiętaj te delikatne, rytmiczne ruchy, które możesz teraz odczuwać gry Twoje maleństwo ma czkawkę. Może to być teraz bardzo popularne, trwa zaledwie kilka chwil. Dziecku to nie przeszkadzaj, więc po prostu zrelaksuj się i ciesz się łaskotaniem.
Wiem co jesz
Pamiętaj aby przez cały okres ciąży spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Staraj się również aby Twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona. Twoja dzidzia ma teraz bardzo rozwinięte kubki smakowe. Intensywne smaki przypraw przenikają do płynu owodniowego i kształtują upodobania smakowe dziecka. Nie wszystko może mu smakować, na co będzie reagować czkawką:)
Zmiany u Ciebie
Dodatkowe owłosienie na ciele
Jakby tego było mało, włosy na twarzy i ciele mogą rosnąć teraz szybciej niż wcześniej. Jest to prawdopodobnie spowodowane wzrostem hormonów zwanych androgenami.
Niespokojne nogi
Mniej więcej w tym tygodniu niektóre kobiety odczuwają nieprzyjemne uczucie “pełzania”, mrowienia lub pieczenia w podudziach. Powoduje to potrzebę poruszania nimi podczas próby relaksu lub snu. Zespół niespokojnych nóg jest nieprzyjemny a czasem i bolesny i może powodować problemy ze snem. Najlepszym sposobem leczenia są regularne ćwiczenia i rozciąganie. Krótka sesja jogi przed snem powinna pomóc.
Porady i zalecenia
Przygotuj się na więcej wizyt prenatalnych
W trzecim trymestrze będziesz częściej widywać się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Pobierz naszą listę kontrolną zakupów w trzecim trymestrze
Te niezbędne rzeczy dla Ciebie i Twojego dziecka sprawią, że koniec ciąży i początek rodzicielstwa będzie łatwiejszy do opanowania.
Śledź ruchy swojego dziecka
Zwróć uwagę na kopnięcia, drgania i przewrotki dziecka. Poświęć codziennie chwilę na jego obserwacje. Jeżeli zauważysz znaczące spowolnienie lub brak ruchów natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Zrób coś dla siebie
Kiedy ostatnio pomyślałaś o sobie? Teraz jest ten moment. Zrób sobie domowe spa: peeling, maseczka, książka i świeczka. Do tego Twoja ulubiona przekąska, owocowe smoothie lub może rozgrzewająca herbatka? Pamiętaj, że w ciąży można pić kawę! Możesz również poprosić partnera aby zrobił Ci delikatny masaż.