Najważniejsze w tym tygodniu

Połowa ciąży jest już za Tobą! Twój brzuszek zacznie teraz rosnąć coraz szybciej. Czujesz ruchy swojego dziecka? Te wczesne drgnięcia zamieniają się w pełnoprawne kopnięcia. Ciekawostka: Twoje dziecko ma teraz brwi!

5 miesiąc

2 trymestr

19 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości pietruszki

26 cm

360 gram

Rozwój dziecka

Zdrowy i wesoły

Wkrótce możesz poczuć się, jakby ćwiczyła sztuki walki, początkowe  trzepoczące ruchy  zamienią się w pełnoprawne kopnięcia i szturchnięcia. Jeśli dobrze się wczujesz możesz zauważyć schemat kopnięć!

Brwi niemowlęce

Twojemu dziecku urosły już brwi. Powieki są nadal zamknięte a za nimi nadal brakuje pigmentu w tęczówce.

Zmiany u Ciebie

Żylaki

Jesteś teraz bardziej podatna na powstawanie żylaków . Wraz z postępem ciąży wzrasta nacisk na żyły w nogach. 

Pajączki

Możesz również zauważyć tak zwane pajączki (grupa drobnych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry), szczególnie na kostkach, nogach lub twarzy.

Zgaga

Powiększająca się macica podnosi cały Twój brzuch do góry a co za tym idzie jelita zostają również coraz bardziej spychane. Dodatkowo- za sprawą progesteronu- pokarm zalega dłużej w Twoim żołądku. To wszystko może powodować uczucie dyskomfortu w przełyku czyli zgaga. Jak sobie z tym radzić?

Porady i zalecenia

Zacznij spać na boku

Jeśli do tej pory tak nie spałaś, od teraz dobrze jest spać na boku . Aby spanie na boku było wygodniejsze, spróbuj umieścić poduszkę między nogami, pod brzuchem i za plecami.

Biżuteria

W miarę rozwoju ciąży, Twoje ciało powiększa się i puchnie. Może to być ostatnia szansa na zdjęcie pierścionków i bransoletek zanim utkną. Pierścionek zaręczynowy możesz nosić na łańcuszku. 

Rozstępy

W II trymestrze, z powodu szybko rozciągającej się skóry na brzuchu, mogą powstać rozstępy. Są to czerwono-purpurowe linie na skórze w okolicach brzucha, bioder, piersi lub ud. Najczęściej po ciąży bledną i stają się prawie niewidoczne jednak warto im zapobiegać. Dbaj o skórę. Rób peeling 2-3 razy w tygodniu, balsamuj i nawilżaj ją. Dodatkowo delikatne masaże poprawiają jej ukrwienie i sprężystość.

Wizyta u ginekologa

W tym tygodniu warto się umówić na kolejną wizytę kontrolną do swojego ginekologa. Na wizytę powinnaś przygotować wyniki badań: morfologię krwi, ogólne badanie moczu lub przeciwciała odpornościowe grupy krwi (jeśli masz grupę Rh minus), badanie w kierunku toksoplazmozy.

Wybierzcie imię dla dziecka

Połowa ciąży to dobry moment na wybranie imienia dla dziecka. Znacie już płeć i ciąża jest już potwierdzona.