Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko waży teraz ok. 2 kilogramów, więc możesz odczuwać dyskomfort podczas chodzenia i mieć problem z wygodnym ułożeniem się w łóżku. 

 

8 miesiąc

3 trymestr

7 tygodni

Twoje dziecko jest już długości kapusty pekińskiej

43 cm

2000 gram

Rozwój dziecka

Elastyczna czaszka

To zadziwiające ale kości w czaszce Twojego dziecka nie są zespolone, co pozwala im się poruszać i nieznacznie zachodzić na siebie. Dzięki temu mogą się dopasować do kanału rodnego. Nacisk wywierany na głowę podczas porodu jest tak intensywny, że wiele dzieci rodzi się ze stożkowatym kształtem głowy, co się później zmienia.

Wygładzenie skóry

Twoje dziecko zaczyna tracić pomarszczony wygląd, a jego skóra jest mniej czerwona i przezroczysta. Robi się miękka i gładka.

Dużo ruchu

Dziecko zaczyna się układać w macicy, więc nie wykonuje już tylu salt, ale liczba kopnięć powinna pozostać mniej więcej taka sama.

Zmiany u kobiety

Problemy ze snem

Znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia – nie mówiąc już o spaniu – staje się coraz większym wyzwaniem. Dodatkowo stałe parcie na pęcherz i bóle w stawach stają się uciążliwe. Pomagaj sobie poduszkami i kocami. Pamiętaj też o drzemkach w ciągu dnia kiedy Twoje dziecko śpi:)

Ból nadgarstka

Możesz odczuwać ból, a nawet drętwienie palców, nadgarstków i dłoni. Podobnie jak w  wielu innych tkankach w organizmie zbiera się płyn, który może zwiększyć ciśnienie w nadgarstku.

Zwiększone libido?

Wiele kobiet na tym etapie nadal czuje się sexy – a ich partnerzy często się z tym zgadzają. W wygodnej dla Ciebie pozycji seks nadal jest bezpieczny jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań.

Porady i zalecenia

Pomyśl o imionach 

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś pomyśl o imieniu dla swojego dziecka.

Policz kopnięcia

Wybierz porę dnia, o której Twoje dziecko jest aktywne. Usiądź cichutko lub połóż się na boku i sprawdź czas, po jakim odczujesz 10 różnych ruchów (kopnięcia, drgania i przewroty). Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli czujesz mniej niż  10 ruchów w ciągu dwóch godzin.