Najważniejsze w tym tygodniu

Narządy płciowe Twojego dziecka są już wystarczająco rozwinięte, aby zobaczyć je na USG, więc możesz już sprawdzić płeć dziecka. Głodna? Wzrost apetytu jest teraz normalny, ale uważaj aby nie przegiąć.

5 miesiąc

2 trymestr

22 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości papryki

14 cm

190 gram

Rozwój dziecka

Uszy są już na miejscu

Uszy Twojego dziecka są teraz w ostatecznej pozycji, chociaż nadal trochę odstają od jego głowy.

Płuca

Płuca cały czas się rozwijają. Twój maluch umie już ziewać ale jeszcze nie potrafi samodzielnie oddychać.

Narządy płciowe

Jeśli będziesz mieć dziewczynkę, jej macica i jajowody są już uformowane i na swoim miejscu. Jeśli to będzie chłopczyk, jego genitalia są teraz zauważalne, ale może je ukryć przed tobą podczas USG.

Zabawa pępowiną

Na tym etapie rozwoju Twój maluszek ćwiczy swoją motorykę bawiąc się pępowiną. Bez obaw! Nawet jeśli ją ściśnie- nic się nie stanie.

Zmiany u Ciebie

Wilczy apetyt

Głodna? Wzrost apetytu – i specyficzne zachcianki żywieniowe – będą teraz dość powszechne. Staraj się zadbać o zdrowe przekąski o niskiej kaloryce tak aby nie przytyć więcej niż powinnaś. Polecamy przekąski warzywne!

Zawroty głowy

Twój układ sercowo-naczyniowy przechodzi teraz dramatyczne zmiany i podczas tego trymestru ciśnienie Twojej krwi prawdopodobnie będzie niższe niż zwykle. Nie podnoś się zbyt szybko z pozycji leżącej lub siedzącej- możesz poczuć zawroty głowy .

Suchość

Możesz mieć wrażenie, że powietrze jest bardzo suche. Suche oczy, suche i przekrwione śluzówki a nawet krwawienie z nosa to popularne objawy na tym etapie ciąży. Staraj się nawilżać pomieszczenie, w którym przebywasz i pić dużo wody.

Zmiany skórne

W II i III trymestrze u prawie 75% ciężarnych występuje ostuda ciążowa. Są to  charakterystyczne dla kobiet w ciąży przebarwienia, które pojawiają się na twarzy w okolicach ust, na policzkach i na czole. Plamy mają zwykle kolor brązowy lub szary. Są to zmiany mało estetyczne ale niegroźne. W końcu same znikną. Pamiętaj aby stosować kremy z filtrem. Możesz też zauważyć czerwone dłonie a dodatkowy pigment może przyciemniać również sutki, piegi, blizny, pachy i wewnętrzne strony ud. Nie stresuj się! To wszystko zniknie!

Porady i zalecenia

Pomyśl o swoim urlopie macierzyńskim

Nie jest za wcześnie, aby zastanowić się, co należy zrobić, aby przygotować się do urlopu macierzyńskiego . Dowiedz się, do jakich świadczeń się kwalifikujesz, i wypełnij z wyprzedzeniem wszystkie dokumenty. Polecamy zadzwonić do zakładu ubezpieczeń społecznych lub u swojego pracodawcy.

Przygotuj swoje starsze dzieci

Jeśli masz już dziecko, nowe dziecko może wstrząsnąć jego światem jeszcze bardziej niż Twoim. Zaangażuj je do pomocy przy nowym domowniku.

Dowiedz się, jak najlepiej zapiąć pasy

Zapinanie pasów podczas ciąży jest niezwykle ważne- i mowa tu o zapinaniu ich we właściwy sposób. Pas biodrowy powinien być przeciągnięty nad udami, zapięty i dociągnięty. Nie wolno go umieszczać na wysokości brzucha, lecz płasko pod nim. Pas barkowy przeciągnąć pomiędzy piersiami aż do boku brzucha i dociągnąć; Nie należy wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy.

Uprawiaj seks

Jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwskazań, nie masz upławów czy krwawień- nadal zachęcamy Cię do uprawiania seksu:) Korzystajcie póki jeszcze macie na to siłę i czas!

Zapisz się na USG połówkowe

Między 18 a 22 tygodniem powinnaś zrobić USG aby sprawdzić czy maluszek rozwija się prawidłowo.

Jedz częściej ale mniej

Aby uniknąć napadów głodu, sięgaj po zdrową przekąskę nawet co 3 godziny.