Najważniejsze w tym tygodniu
Gratulacje! Twoje dziecko jest już gotowe. Jest bardzo duża szansa, że urodzi się zdrowe! Jeśli odejdą Ci wody, skonsultuj się z lekarzem
9 miesiąc
3 trymestr
1 tydzień
Twoje dziecko jest już wielkości arbuza
50 cm
3300 gram
Rozwój dziecka
Jestem gotowy!
Twoje dziecko jest już gotowe powitać świat! Dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży są wcześniakami , 37 do 38 tygodni są wcześnie urodzone. 41 tydzień- późno urodzone a 42- urodzone po terminie.
Wciąż rosnę
Nadal buduje się warstwa tłuszczu, aby pomóc dziecku kontrolować temperaturę ciała po urodzeniu. Twoje dziecko ma około 50 cm i waży ponad 3 kg. Chłopcy są zazwyczaj nieco więksi od dziewczynek.
Długie paznokcie
Może Cię to zaskoczyć, ale noworodek może mieć paznokcie wystające ponad opuszki palców. W szpitalu nie można obcinać paznokci dlatego możesz wziąć dla niego mini rękawiczki aby się nie zadrapał.
Widzę ale mało
Wzrok noworodka jest dużo słabszy od dorosłego człowieka. Widzi jedynie zarysy i kształty. Nie rozpozna twarzy ale spokojnie- rozpozna Twój zapach i głos!
Zmiany u kobiety
Podobne objawy
W tym tygodniu możesz mieć podobne objawy jak w poprzednich. Bóle pleców, problemy ze snem, czy ciągłe parcie na pęcherz.
Możesz czuć się ociężała a Twoje ruchu mogą wydawać się spowolnione.
znalezienie wygodnej pozycji może być sporym wyzwaniem! Spokojnie, to już końcówka!
Obrzęki stóp
Możesz mieć problem z dobraniem odpowiedniego obuwia. Stopy mogą być opuchnięte nawet po porodzie. Znikną do 6 tygodni.
Jeżeli obrzęki są bardzo duże, lub drastycznie zmieniła się Twoja waga- skonsultuj się z lekarzem.
Bóle pleców
Bardzo duży brzuszek może powodować bóle pleców. Pomaga pozycja na boku. Delikatny stretching czy masaż. Termofor też będzie pomocny. Unikaj leków przeciwbólowych, stosuj je w ostateczności i zwróć uwagę czy są odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Ruchy dziecka
Pamiętaj że cały czas powinnaś odczuwać ruchy swojego dziecka.
Oczyszczenie organizmu
Często przed porodem nasz organizm się oczyszcza. Możesz zauważyć częstsze wizyty w toalecie, biegunkę a nawet wymioty.
Porady i zalecenia
Dowiedz się więcej o połogu
Połóg to czas do 6 tygodni po porodzie. Niezależnie czy rodzisz naturalnie czy przez cesarskie cięcie, Twój organizm będzie potrzebował czasu na regeneracje. Wbrew pozorom jest to idealny moment aby stworzyć swoją “lepszą wersję” gdyż ciało będzie bardziej plastyczne i nastawione na regenerację. Zadbaj odpowiedni ruch. Umów się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Zadbaj o mięśnie dna miednicy. Dowiedz się jakie ćwiczenia wykonywać w pierwszych chwilach po porodzie.
Zaopatrz się w “rozpraszacze uwagi”
W naszych szpitalach nie licz na wygodny sofy i netflixa. Poród to długa droga a telewizor jest na monety. Zaopatrz się w rzeczy, które skutecznie odwrócą Twoją uwagę od stresu związanego z porodem. Możesz zgrać na telefon ulubione playlisty i słuchać muzyki na słuchawkach. Możesz wziąć ulubiona gazetę czy krzyżowki:) Oczywiście mówimy tu o czasie przed porodem, kiedy z różnych przyczyn musisz już być w szpitalu.
Kup biustonosze do karmienia
Jeśli planujesz karmić piersią i nie kupiłaś jeszcze biustonoszy do karmienia, teraz jest na to czas. Możesz wziąć je ze sobą do szpitala. Przyda się odrobina komfortu.
Czas na poród
Tylko 5% kobiet rodzi dokładnie w swoim terminie porodu wyliczonym na podstawie miesiączki. Bądź gotowa. Uprawianie seksu, spacery czy masowanie brodawek może przyspieszyć skurcze (przez wyrzut oksytocyny).