Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko rośnie i rozpycha macicę ku górze co może powodować zgagę i duszności. Leżenie na boku może przynieść ulgę.

8 miesiąc

3 trymestr

8 tygodni

Twoje dziecko jest już długości melona galia

42 cm

1700 gram

Rozwój dziecka

Więcej widzę

Twoje dziecko może skupić się na dużych obiektach, które nie są zbyt daleko, a zdolność skupiania się pozostanie taka aż do urodzenia.

Robię masę

Tygodniowo zyskujesz około 500 gram , z czego mniej więcej połowa trafia prosto na Twoje dziecko. W ciągu następnych siedmiu tygodni przybierze od jednej trzeciej do połowy masy z jaką się urodzi!

Włosy i paznokcie

Wyrosły mu już  paznokcie u nóg i paznokci, a także prawdziwe włosy na głowie.

Zmiany u kobiety

Duszności

Aby sprostać rosnącym potrzebom Twoim i Twojego dziecka, od czasu zajścia w ciążę objętość Twojej krwi wzrosła o 40 do 50 procent. Gdy twoja macica unosi się w stronę przepony i styka się z żołądkiem, możesz odczuwać duszności i zgagę. Możesz też mieć problem z wzięciem pełnego oddechu.

Ból dolnej części pleców

W miarę postępów ciąży możesz odczuwać ból w dole pleców . Regularne ćwiczenia powinny złagodzić te objawy.  Jeżeli wcześniej nie miałaś bólu pleców, powiadom o tym swojego lekarza.

Ruch dziecka

Monitoruj kopnięcia dziecka i natychmiast poinformuj lekarza, jeśli zauważysz spadek. Powinno nadal być tak samo aktywne jak wcześniej.

Porady i zalecenia

Przeczytaj o opiece nad dzieckiem

Nie będziesz mieć tyle energii do czytania po urodzeniu dziecka, więc dowiedz się wszystkiego o pierwszych kilku tygodniach. 

Zdecyduj, kto będzie na sali porodowej

Nie czuj się zmuszony do wpuszczania krewnych i przyjaciół na salę porodową, jeśli nie chcesz. Większość przyszłych mam chciało mieć tylko swojego partnera i personel medyczny w pokoju.

Dbaj o siebie

Pamiętaj, że dbając o siebie- dbasz o dziecko. Możesz odczuwać zmęczenie. Jeżeli masz ochotę na drzemkę- zrób to. Nie bój się prosić o pomoc. Zrezygnuj z najbardziej wymagających czynności.

Wizyty kontrolne

Pamiętaj, że w 3 trymestrze wizyty kontrole powinny odbywać się nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Pamiętaj aby poinformować lekarza o wszystkich swoich zmianach. Zabierz też wyniki badania moczu.

Seks

Jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań nadal możesz uprawiać seks jeśli masz na niego ochotę (i siłę).