Najważniejsze w tym tygodniu

Mózg i płuca Twojego dziecka nadal się rozwijają. Możesz zauważyć więcej wydzieliny z pochwy oraz sporadyczne skurcze.

9 miesiąc

3 trymestr

3 tygodni

Twoje dziecko jest już długości botwiny

48 cm

2800 gram

Rozwój dziecka

Już prawie

Chociaż Twoje dziecko już mogłoby się urodzić, lekarze twierdzą, że pędzenie kolejnych dwóch tygodni w łonie matki pozwala w pełni dojrzeć  mózgowi i płucom Twojego dziecka. Jeśli więc planujesz cesarskie cięcie , lekarz zaplanuje je na nie wcześniej niż 39 tygodni, chyba że istnieje medyczny powód, aby interweniować wcześniej.

Włosy dziecka: czego się spodziewać

Wiele dzieci ma po urodzeniu głowę z lokami o długości od 1 do 3,5 cm. Oczywiście, niektóre dzieci mają tylko brzoskwiniowy meszek. Nie zdziw się, jeśli włosy Twojego dziecka będą miały inny kolor niż Twoje. Wszystko może wypaść i odrosnąć w innym kolorze.

Wciąż kopie

W Twoim łonie jest już bardzo ciasno, więc Twoje dziecko nie wykonuje już wielu salt.  Liczba kopnięć powinna pozostać mniej więcej taka sama, jeżeli zauważysz spadek- skonsultuj się z lekarzem.

Głowa w dół

Na tym etapie, u większości kobiet, dziecko jest już ułożone głową w dół. Może się okazać, że dziecko jest ułożone inaczej. Lekarz zdecyduje czy należy wykonać cesarskie cięcie.

Zmiany u kobiety

Skurcze Braxtona Hicksa

W ostatnich dniach lub tygodniach tuż przed porodem skurcze Braxtona Hicksa mogą stać się rytmiczne, częstsze , a nawet bolesne, co może spowodować, że zaczniesz myśleć, że już rodzisz. Ale w przeciwieństwie do prawdziwego porodu, zwykle nie rosną konsekwentnie dłużej, silniej i bliżej siebie.

Oto kilka kluczowych różnic: (możesz to dać jak dasz- nie musisz)

Braxton Hicks
(fałszywa praca)

Prawdziwa praca

Skurcze są nieregularne i nie zbliżają się do siebie.

Skurcze pojawiają się w regularnych odstępach czasu iż czasem zbliżają się do siebie. Każdy trwa od 30 do 90 sekund.

Skurcze mogą ustać podczas chodzenia, odpoczynku lub zmiany pozycji.

Skurcze trwają bez względu na to, jak się poruszasz.

Skurcze są zwykle słabe (lub mogą być silne, a następnie słabe).

Skurcze stają się coraz bardziej intensywne.
Czujesz skurcze w przedniej części brzucha.

Wydaje się, że skurcze zaczynają się z tyłu i przesuwają się do przodu.

 

Upławy lub plamienia z pochwy

Jeśli zobaczysz śluz zabarwiony niewielką ilością krwi w toalecie lub na majtkach, oznacza to, że poród prawdopodobnie nastąpi za kilka dni – lub mniej. (Jeśli masz cięższe plamienie lub krwawienie , natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub położną).

Dużo kopania

Monitoruj ruchy dziecka i natychmiast poinformuj lekarza, jeśli zauważysz zmniejszoną ilość kopnięć. Dziecko powinno nadal być tak samo aktywne jak wcześniej.

Hemoroidy

Obniżona macica może powodować żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Ich objawem jest świąd i pieczenie w okolicy odbytu, a także obecność krwi na papierze toaletowym po oddaniu stolca. W celu złagodzenia tych objawów możesz zastosować maść lub czopki.

Porady i zalecenia

Dowiedz się, co zrobić, gdy zacznie się poród

Zapytaj swojego lekarza lub położną o jasny zestaw wskazówek, kiedy zadzwonić i kiedy udać się do szpitala.

Ostatnia wizyta

Na ostatniej wizycie zostanie poproszona o wykonanie badań, które będą potrzebne do porodu. Lekarz oceni również stopień przygotowania macicy i ułożenie dziecka. 

Wiadomość o narodzinach

Zalecamy już teraz zastanowić się jak powiadomić znajomych i rodzinę o narodzinach. Możesz opublikować zdjęcie w mediach społecznościowych lub stworzyć konwersacje. Unikniesz miliona telefonów:)