Najważniejsze w tym tygodniu

Możesz zacząć odczuwać silne kopnięcia twojego dziecka i skurcze, nawet w nocy.

7 miesiąc

3 trymestr

9 tygodni

Twoje dziecko jest już długości kokosa

41 cm

1500 gram

Rozwój dziecka

Przybieram na wadze

Twoje dziecko potrafi już obracać głowę z boku na bok, a jego ramiona, nogi i ciało zaczynają się powiększać w momencie gdy potrzebny tłuszczyk gromadzi się pod skórą.

Dużo się ruszam

Twoje dziecko prawdopodobnie dużo się teraz rusza, więc możesz mieć problemy ze snem przy jego wszystkich kopnięciach i saltach. Kiedy się ruszasz w ciągu dnia- Twoje dziecko usypia delikatne bujanie, natomiast w nocy, gdy ty próbujesz zasnąć- zaczyna szaleć. Pocieszenie: całe to poruszanie się jest znakiem, że Twoje dziecko jest aktywne i zdrowe. Dodatkowo może się już zacząć układać w pozycji główkowej (czyli głową  do dołu). Czasami dzieci przyjmują taką pozycję dopiero przed porodem.

Widzę kontury

Źrenice Twojego dziecka mogą się już zwężać i rozszerzać. Może być w stanie wykryć niewyraźne kontury kształtów, ale jeszcze nie ich kolory.

Zmiany u Ciebie

Skurcze

Czy zauważyłeś, że mięśnie macicy napinają się od czasu do czasu? Wiele kobiet odczuwa te przypadkowe skurcze – zwane skurczami Braxtona Hicksa – w drugiej połowie ciąży. Często trwają około 30 sekund, są nieregularne i w tym momencie powinny być rzadkie i bezbolesne.

Nieszczelne piersi

Być może ostatnio zauważyłaś wyciek z piersi? Jeśli tak, spróbuj włożyć wkładki laktacyjne do stanika, aby chronić swoje ubrania. (Jeśli nie, nie ma się czym martwić. Twoje piersi wytwarzają siarę, nawet jeśli jej nie widzisz).

Wzrost wagi

Pod koniec ciąży możesz przybierać nawet 500 gram tygodniowo. Pamiętaj aby nie jeść za dwoje. Dbaj aby dieta była różnorodna. Powinnaś jeść tylko o 400-500 kcal więcej niż przed ciążą. Uwaga na zachcianki i pokusy! Pamiętaj, że wyrabiasz już nawyki jedzeniowe Twojego dziecka

Wahania nastrojów

Pod koniec ciąży możesz odczuwać spadek pozytywnej energii i większy stres. Pamiętaj że nawet krótki spacer czy trening podnosi poziom endorfin w Twoim organizmie.

Porady i zalecenia

Upamiętnij swój brzuch

Podziwiaj swój niesamowity brzuszek w ciąży! Rób mu zdjęcia. Możesz tez zrobić na nim ciekawy wzór henną!

Zacznij szukać pomocników

Jeśli przyjaciele i rodzina zaproponowali, że pomogą po porodzie, zacznij to planować już teraz. Najlepiej rozdziel już odpowiednie zadania (np. kto ma przygotować posiłek, zająć się dziećmi itp). Pamiętaj, że nie wszystko powinno być na Twojej głowie.

Unikaj zastygania w pozycji

Ruch, nie tylko poprawi Twoje krążenie, zmniejsza obrzęki ale również poprawi Twoje samopoczucie. staraj się nie siedzieć w jednej pozycji dłużej niż 40 minut. Masuj dłonie i stopy.

Wizyta kontrolna

Pamiętaj o wizytach i badaniach kontrolnych u lekarza prowadzącego. Możesz mieć obniżony poziom hemoglobiny, stosuj się do zaleceń lekarza.