Najważniejsze w tym tygodniu
Twoje dziecko ma już mocny uścisk dłoni, który wkrótce będziesz mogła przetestować osobiście! Tymczasem uważaj na oznaki stanu przed rzucawkowego (nadciśnienie i drgawki). Mimo, że do wyznaczonego terminu porodu masz jeszcze trochę czasu, być może już teraz Twoje dziecko będzie chciało przyjść na świat.
9 miesiąc
3 trymestr
2 tygodni
Twoje dziecko jest już długości pora
49 cm
3000 gram
Rozwój dziecka
Mocny uścisk
Twoje dziecko ma już mocny chwyt. Paznokcie, zarówno u rąk i stóp są teraz w pełni uformowane.
Kolor oczu: czego się spodziewać
Zastanawiasz się, jakiego koloru będą oczy Twojego dziecka ?
Jeśli urodzisz dziecko z brązowymi oczami, prawdopodobnie pozostaną brązowe. Jeśli ze stalowoszarymi lub ciemnoniebieskimi oczami, mogą pozostać szare lub niebieskie lub zmienić kolor na zielony, orzechowy lub brązowy do 9 miesiąca życia. Dzieje się tak dlatego, że tęczówki dziecka (kolorowa część oka) mogą uzyskać więcej pigmentu w miesiącach po urodzeniu, ale zwykle nie stają się jaśniejsze ani bardziej niebieskie. (Oczy zielone, orzechowe i brązowe mają więcej pigmentu niż oczy szare lub niebieskie).
Jestem już duży
Twoje dziecko waży już 3 kg i ma około 50 cm długości. Jeżeli jesteś drobnej budowy, Twoje dziecko też może być mniejsze- około 2,5 kg. Wygląda już jak zdrowy, donoszony noworodek. Powinnaś cały czas czuć ruchy dziecka. Jeżeli do wieczora nie wyczujesz minimum 10 ruchów- zgłoś się do lekarza.
Zmiany u Ciebie
Opuchnięte kostki
To normalne, że Twoje stopy, kostki czy dłonie mogą być napuchnięte. Jeśli jednak zauważysz nadmierny lub nagły obrzęk stóp lub kostek, skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem lub położną. Większy niż lekki obrzęk dłoni, obrzęk twarzy lub obrzęk wokół oczu lub nagły przyrost masy ciała. Mogą to być objawy stanu przed rzucawkowego.
Problemy ze snem
Pełna regeneracja i spokojny sen, może być nieosiągalne lub trudniejsze niż kiedykolwiek . Jeżeli masz ochotę na drzemkę w ciągu dnia- śmiało. To może być Twój ostatni tak długi moment odpoczynku.
Szalone sny
Jeżeli już uda ci się zasnąć, możesz być zaskoczona intensywnością snów. Niepokój związany zarówno z porodem, jak i macierzyństwem, może podsycać wiele dziwnych fantazji:)
Objawy porodu
Wyraźne obniżenie brzucha– główka dziecka schodzi do kanału
Odejście czopa śluzowego– najłagodniej mówiąc “korka” , który chronił do tej pory Twoje dziecko przed Światem zewnętrznym. Tak, korka.
Jest spora ilość śluzu, może być w kolorze różowym.
Nagły ból pleców i ud– dyskomfort podobny do bólu podczas okresu (tego się nie zapomina), zwiastuje, że główka dziecka uciska na nerwy.
Porady i zalecenia
Na spokojnie
Od pierwszych objawów porodu, do rozpoczęcia akcji porodowej mija trochę czasu (szczególnie przy pierwszych porodach). Jesteś już spakowana, trasę do szpitala znasz, powiadom najbliższych że niedługo urodzisz. Ty się skup na sobie i dziecku. Pamiętaj, że ono czuje Twój stres.
Kiedy jechać do szpitala?
Regularne skurcze- co 10 min lub częściej. Każdy skurcz trwa około 30 sekund. Początkowo skurcze są co 30 minut. Nie warto wtedy jechac do szpitala, poczekaj na regularne skurcze co 10 min. Tuż przed porodem występują co 2 minuty.
“Odejdą wody”- czynności skurczowe mogą spowodować odpłynięcie płynu owodniowego. Może to też być tylko delikatne sączenie. W obu przypadkach należy się zgłosić do szpitala lub zadzwonić do położnej.
Powikłania późnej ciąży
Niestety pod koniec ciąży mogą wystąpić poważne problemy , takie jak stan przed rzucawkowy . Zwracaj uwagę na objawy, które wymagają wezwania lekarza lub położnej .
Oczyść dom
Nie ma nic lepszego niż powrót do czystego domu ze swoim nowym dzieckiem! Przede wszystkim pochowaj niepotrzebne rzeczy do szaf. Zostaw sobie jak najwięcej miejsca dla siebie i dziecka. Na wierzchu niech będa tylko najbardziej potrzebne produkty. Może to nastąpić również naturalnie, tzw. “instynkt wicia gniazda”. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, spakuj się do szpitala. Skorzystaj oczywiście z naszych list.