Najważniejsze w tym tygodniu
W 10. tygodniu ciąży dziecko waży zaledwie 5 gramów, ale bardzo szybko rośnie. W dalszym ciągu najintensywniej rozwija się jego mózg. Może także wykonywać ruchy malutkimi nóżkami i rączkami – nie są one jeszcze do wyczucia przez mamę. Zniknęły błonki między paluszkami u rączek, ale są obecne w dalszym ciągu u nóżek. Organy i inne struktury są już na swoich miejscach gotowe na wzrost!
3 miesiąc
1 trymestr
30 tygodni
Twoje dziecko jest już wielkości pomidora koktajlowego
3 cm
4 gramy
Rozwój dziecka
Twoja dzidzia zamyka oczy
Powieki zakrywają oczy – pozostają one zamknięte do 27 tygodnia
Zęby łączą się ze szczęką
Zęby zaczynają twardnieć i łączyć się z kością szczęki.
Mózg
Czoło Twojego dziecka wybrzusza się na chwilę wraz z jego rozwijającym się mózgiem. Znajduje się tymczasowo bardzo wysoko na jego głowie, która mierzy połowę długości jego ciała.
Serce
W czasie badania USG z łatwością można zobaczyć jego bijące serduszko, które potrafi uderzać z szaleńczą prędkością nawet do 180. uderzeń na minutę.
Zmiany u Ciebie
Rosnący brzuszek
Możesz zauważać delikatny przyrost masy ciała i wzdęty brzuch. Nie musisz jeszcze kupować odzieży dla kobiet w ciąży ale wybieraj luźniejsze ubrania, które nie uciskają Cię na brzuchu. Masz się czuć komfortowo.
Ślinotok
Możesz ślinić się bardziej niż zwykle , zwłaszcza jeśli nadal masz mdłości. Możesz się nawet zdarzyć, że zgromadzisz tyle śliny, że będziesz musiała trochę wypluć. Nie przejmuj się- to normalne.
Upławy
Tak naprawdę już od wczesnej ciąży aż do narodzin dziecka możesz zauważyć dużo więcej wydzieliny z pochwy . Powinna być ona bezwonna lub o delikatnym zapachu w kolorze mlecznobiałym. W razie potrzeby możesz nosić wkładki higieniczne, ale nie używaj tamponów.
Zadbaj o dietę
Nie spożywaj surowego mięsa, surowych jajek i serów pleśniowych. Z drugiej strony zadbaj o to, żeby w Twojej diecie nie zabrakło posiłków bogatych w żelazo: gotowanych i pieczonych mięs: wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, drobiu oraz gotowanych jaj i zielonych warzyw liściastych. Pamiętaj, że wszystko co jesz dociera także do Twojego dziecka.
Nudności i wymioty
Dziesiąty tydzień ciąży to moment, w którym nudności i wymioty mogą mieć największe nasilenie. Szacunkowo pojawiają się one u 25% ciężarnych. W większości przypadków trwają do końca 12. tygodnia ciąży. U nielicznych mogą trwać nawet do końca ciąży. Jak z nimi walczyć?
Oto kilka porad:
- Rano nie wstawaj gwałtownie – unikniesz ryzyka, że żołądek poskoczy Ci do gardła, dlatego najlepiej poleżeć po przebudzeniu ok. 20 minut.
- Postaraj się spożyć pierwszy posiłek przed wstaniem z łóżka (przed pionizacją ciała).
- Poranny posiłek powinien być lekki, niekonieczne sycący, zwłaszcza, że istnieje ryzyko nie przyswojenia go przez Twój organizm – spożyj np. sucharka, bułkę, suszone owoce, płatki czy jogurt. Możesz także wypić szklankę ciepłej herbaty lub wody mineralnej (niegazowanej) – poproś partnera czy bliską osobę o podanie śniadania do łóżka.
- Wybierz odpowiedni preparat witaminowy dla kobiet w ciąży – wiele kobiet ma torsje po wzięciu tabletki. Wybierz tabletki o neutralnym smaku i przyjaznym kształcie. Jeśli tabletka jest duża, podziel ją na pół, będzie łatwiejsza do połknięcia. Poleca się, aby w składzie takiego preparatu był imbir, który ma działanie przeciwwymiotne, tak samo jak witamina B1 oraz witamina B6.
- Nie zmuszaj się do jedzenia, ale nie czekaj, aż poczujesz się głodna – spadek poziomu cukru sprzyja mdłościom. Staraj się raczej jeść często, np. co dwie godziny, niż spożywać trzy duże posiłki. Warto mieć w torebce batonik lub jabłko.
- Zrezygnuj z tłustych, smażonych potraw.
- Zadbaj, aby się nie odwodnić – powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów na dobę – może być to zupa, kisiel , herbata z imbirem, miętą lub po prostu woda. W razie braku możliwości przyjęcia odpowiedniej ilości płynów skieruj się do szpitala. Niezbędna będzie kroplówka, aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu.
Porady i zalecenia
Zaangażuj swojego partnera
Jest teraz dobry moment aby zaangażować swojego partnera. Może ustalić najszybszą trasę do szpitala, uczestniczyć z Tobą na kilku wizytach prenatalnych. Włącz go również w rytuału budowania więzi z dzieckiem, razem rozmawiajcie do brzucha, głaszczcie go. Wybierzcie razem imię dla dziecka oraz pomyślcie nad pokoikiem. Możesz go również poprosić aby zajął się zakupem fotelika do samochodu czy wózka.
Uważaj na infekcje dróg moczowych
Rozważ NIPT
NIPT (nieinwazyjne badanie prenatalne) to badanie krwi stosowane do badań przesiewowych w kierunku zespołu Downa u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Możesz mieć to w 10 tygodniu ciąży lub później. (Pokazuje również płeć dziecka). Wyniki są zwykle dostępne za tydzień lub dwa.
10. tydzień ciąży to ostateczny czas, abyś miała już odbytą pierwszą wizytę u ginekologa.
Jeśli nie masz żadnych plamień ani krwawień, a ciąża nie jest zagrożona – możesz bezpiecznie uprawiać seks.