Najważniejsze w tym tygodniu

W 4 tygodniu Twoje dziecko jest już zarodkiem złożonym z dwóch warstw umiejscowionym w głębi macicy. Zaczyna się również tworzyć łożysko. Twoje dziecko żywi się tym co tym, zadbaj o swoje zdrowie!

1 miesiąc

1 trymestr

36 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości ziarna maku

Rozwój dziecka

Mały zarodek

Twój zarodek składa się z dwóch warstw zwanych hypoblastem i epiblastem, z których w ciągu następnych 6 tygodni będą się rozwijać  wszystkie narządy Twojego dziecka. Jest to czas, kiedy będzie najbardziej narażony na wszystko, co może zakłócić jego rozwój.

Łożysko

Zewnętrzne komórki zarodka osadzają się w błonie śluzowej macicy. W tej części tworzą się przestrzenie, do których wpływa krew, dzięki czemu będziesz w stanie dostarczyć rosnącemu dziecku wartości odżywcze i tlen. 

Worek owodniowy i woreczek żółtkowy

Worek owodniowy zawiera płyn owodniowy, który otoczy twoje dziecko i zapewni mu amortyzację podczas wzrostu. Woreczek żółtkowy wytworzy pierwsze czerwone krwinki i naczynia krwionośne dziecka.

Zmiany u Ciebie

Brak objawów

Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.

Wrażliwe, opuchnięte piersi

Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.

Zmęczenie

Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.

Nudności lub wymioty

Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.

Wysoka temperatura ciała

Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

Plamienie

8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.

Porady i zalecenia

Zrób test ciążowy

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zrób test ciążowy. Aby mieć pewność i dokładniejszy wynik odczekaj kilka dni od planowanej miesiączki i powtórz test.

Umów się na badanie prenatalne

Jeśli wynik testu jest pozytywny, skontaktuj się z  lekarzem lub położną i umów się na pierwsze badanie prenatalne. W międzyczasie możesz sprawdzić planowaną datę narodzin. Pamiętaj, że data jest przybliżona ponieważ do zapłodnienia mogło dojść 2 tygodnie przed lub po zakładanym zapłodnieniu. 

Zadbaj o zdrowie

Przyjmuj kwas foliowy codziennie (najlepiej rozpocząć jego przyjmowanie w okresie, kiedy już planujesz ciążę) i staraj się dbać o siebie.

Jeśli próbujesz od dłuższego czasu, zgłoś się do lekarza

Jeśli próbujesz zajść w ciąże bez powodzenia przez rok lub dłużej (lub przez sześć miesięcy, jeśli masz ponad 35 lat), porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże on wykryć możliwe problemy z płodnością Twoje lub Twojego partnera.