Najważniejsze w tym tygodniu

Brak miesiączki, pozytywny test ciążowy, jesteś w ciąży! Twój malutki zarodek rośnie jak szalony i możesz zacząć odczuwać dyskomfort, taki jak obolałe piersi i zmęczenie.

2 miesiąc

1 trymestr

35 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości ziarna sezamu

Rozwój dziecka

Mała kijanka

W głębi Twojej macicy, w szalonym tempie rośnie maleńki zarodek i bardziej przypomina kijankę niż człowieka. Twój zarodek składa się teraz z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy – z których później powstaną wszystkie narządy i tkanki.

Mózg

Mózg , rdzeń kręgowy i nerwy dziecka tworzą się z cewki nerwowej, która zaczyna się rozwijać z górnej warstwy – ektodermy. Ta warstwa spowoduje także powstanie skóry, włosów, paznokci, gruczołów sutkowych i potowych oraz szkliwa zębów.

Serce

Serce i układ krążenia zaczynają się tworzyć w warstwie środkowej lub  mezodermie. (W tym tygodniu maleńkie serce zaczyna bić i pompować krew.) Mezoderma utworzy również mięśnie, chrząstki, kości i tkankę podskórną dziecka.

Płuca i jelita

Trzecia warstwa, czyli endoderma, stanie się płucami , jelitami i wczesnym układem moczowym, a także tarczycą, wątrobą i trzustką. W międzyczasie łożysko i pępowina, które dostarczają pokarm i tlen Twojemu dziecku cały czas pracują

Zmiany u Ciebie

Brak objawów

Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.

Wrażliwe, opuchnięte piersi

Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.

Zmęczenie

Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.

Nudności lub wymioty

Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.

Wysoka temperatura ciała

Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

Plamienie

8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.

Porady i zalecenia

Zanotuj datę ostatniego okresu

Zanotuj pierwszy dzień ostatniej miesiączki, aby Twój lekarz mógł ustalić termin porodu. Zacznij również sporządzać listę pytań, które chcesz mu zadać podczas pierwszej wizyty prenatalnej .

Zrób listę wszystkich swoich leków i suplementów (jeżeli zażywasz)

Zrób listę wszystkich leków i suplementów jakie zażywasz (na receptę i bez recepty). Lekarz prowadzący zdecyduje, czy możesz je dalej bezpiecznie zażywać.

Zbierz historię zdrowia rodziny

Porozmawiaj z krewnymi po obu stronach o historii medycznej rodzin. Twój lekarz będzie chciał wiedzieć, czy w którejkolwiek z twoich rodzin występują jakieś przewlekłe choroby lub nieprawidłowości genetyczne.

Wstrzymaj się z wizytą lub umów na dalszy termin

W piątym tygodnia ciąży bardzo często jeszcze nie mamy możliwości wizualizacji ciąży w badaniu USG. Dopiero bliżej skończonego 5. tygodnia ciąży jest możliwość zobrazowania drobnego pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Z tego powodu nie warto zgłaszać się do ginekologa zaraz po wykonaniu testu ciążowego i jego dodatnim wyniku – lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze ok. 10-14 dni i dopiero wtedy wykonać badanie.