Najważniejsze w tym tygodniu

Jeżeli do tej pory czułaś się gorzej- od tej pory powinno być już lepiej. Twoje dziecko już na dobre się u Ciebie zadomowiło. Jego maleńkie palce mogą się już zwijać  i otwierać.  Mózg rośnie jak szalony, a nerki zaczynają wydalać mocz. 

3 miesiąc

1 trymestr

28 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości limonki

5,5 cm

15 gramy

Rozwój dziecka

Odruchy

Palce Twojego dziecka wkrótce zaczną się otwierać i zamykać. Co ciekawe palce u stóp ruszają się na razie w tym samym momencie co u dłoni. Mięśnie oczu będą się zaciskać, a usta zaczną wykonywać ruchy ssania.

Włosy i paznokcie

Twoje dziecko ma już wszystkie dziesięć palców u rąk i stóp (nie są już połączone), a na delikatnej skórze zaczynają rosnąć pierwsze włosy.

Jelita wracają na miejsce

Jego jelita , które rosły tak szybko, że wyszły aż do pępowiny, wracają teraz do jamy brzusznej.

Mam już buźkę malucha

Jego twarz przybiera dziecięcy wygląd i kształt. W czasie USG będziesz mogła zobaczyć, jak dziecko ziewa albo wkłada palce do buzi.  Można także uwidocznić zewnętrzne narządy płciowe, czyli poznać płeć płodu, ale tylko na dobrych aparatach ultrasonograficznych. W czasie USG widzimy także pęcherz moczowy – jest to dowód na to, że nerki dziecka intensywnie pracują – maluch oddaje mocz do płynu owodniowego.

Zmiany u Ciebie

Rosnąca macica

Twoja macica urosła do tego stopnia, że ​​Twój lekarz może teraz poczuć jej górną część (dno) nisko w brzuchu, powyżej kości łonowej. Dodatkowo Twój brzuszek już niedługo zacznie być widoczny, więc to dobry moment żeby dać znać, że jesteś w ciąży bo od teraz ciężko będzie to ukryć:)

Zmartwienia i stres

Nie zdziw się, jeśli ty i twój partner czujecie się obecnie zestresowani . Wiele ciężarnych par martwi się o zdrowie swojego dziecka i to, jak poradzą sobie z nadchodzącymi zmianami. Radzenie sobie ze stresem może wywołać depresję, która często występuje podczas ciąży. Nie martw się, poradzisz sobie!

Więcej energii

W tym tygodniu, u większości kobiet, ustępują już wymioty i nudności. Możesz nadal mieć wrażliwy węch. Powinnaś również mieć więcej energii do ćwiczeń! Wykorzystaj ją! Spacery czy treningi dla kobiet w ciąży są teraz wskazane.

Gęsta wydzielina

Wydzielina z pochwy może stać się bardziej gęsta i pojawiać się w zwiększonej ilości – jeśli nie towarzyszą temu plamienia, krwawienia ani świąd pochwy – nie musisz się tym martwić.

Porady i zalecenia

Zrób listę zakupową

Usiądź ze swoim partnerem i ustalcie jaki macie budżet na nowe wydatki: ubrania dziecięce , jedzenie, pieluchy , zabawki i akcesoria dla niemowląt. Pamiętaj, że dziecko nie potrzebuje aż tak dużo zabawek czy ubranek w pierwszych dniach swojego życia. Dodatkowo w pierwszej kolejności popytaj znajomych, rodziny czy nie mają akcesoriów dla dziecka. Są to często niepotrzebne wydatki na dosłownie kilka użyć.

Jestem wciąż(y) aktywna

Ćwiczenia pomogą Ci rozwinąć siłę i wytrzymałość potrzebną do porodu oraz do radzenia sobie z dodatkowym ciężarem, który będziesz nosić. Dodatkowo może złagodzić bóle pleców oraz zmniejszyć stres. 

Nawadniaj się

Twoje dziecko, tak jak ty, składa się w większości z wody. Dodatkowo uzupełniając regularnie płyny unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji ciąży takich jak hemoroidy, zaparcia i infekcje pęcherza.

Umów się na USG i do ginekologa

Czas na jedno z najważniejszych badań, czyli badanie USG I trymestru ciąży. Powinno się je wykonać między skończonym 11 a 14 tygodniem ciąży, więc już możesz je planować. Podczas tego badania są również przeprowadzane pomiary, które służą do obliczenia wystąpienia ryzyka wad genetycznych. Mierzona będzie długość ciała Twojego dziecka a także częstość uderzeń serca. Trzymamy kciuki! 12 tydzień to również dobry moment na wizytę u ginekologa. Kolejna wizyta za 4 tygodnie.