Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko przybiera około 30 gram dziennie. Możesz poczuć coraz większy ucisk na dno miednicy i pęcherz. Do porodu został miesiąc!

9 miesiąc

3 trymestr

4 tygodni

Twoje dziecko jest już długości melona zimowy

47 cm

2600 gram

Rozwój dziecka

Robię masę

Twoje dziecko przybiera około 200 gram dziennie! 

Smółka

Twoje dziecko zrzuca większość meszka płodowego ( lanugo ), a także maź płodowa, która chroniła jego skórę podczas długiej kąpieli owodniowej. Połyka obie te substancje wraz z innymi wydzielinami, w wyniku czego powstaje czarna mieszanina zwana smółką , czyli jego pierwszą po porodzie kupką.. Połykając płyn owodniowy przygotowuje układ pokarmowy do pracy po porodzie.

Ograniczone ruchy

Twoje dziecko nadal powinno się ruszać ale możesz to słabiej odczuwać ze względu na ograniczoną ilość miejsca w macicy. Jeżeli jesteś zaniepokojona- pomasuj brzuszek lub zjedz coś słodkiego- dziecko powinno się poruszyć. Jeżeli nadal odczuwasz niepokój- skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na KTG.

Zmiany u kobiety

Zmniejszony apetyt

Twoje dziecko zajmuje teraz dużo miejsca, możesz mieć problemy z jedzeniem normalnej wielkości posiłku. Staraj się jeść mniej ale częściej.

Łatwiejsze oddychanie

Gdy dziecko zacznie „opadać” do miednicy możesz odczuć, że lepiej Ci się oddycha. Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, możesz to odczuwać nawet kilka tygodni przed porodem.

Ucisk w dole brzucha

Dziecko szykuje się już do wyjścia, możesz odczuwać dodatkowy ucisk w dolnej części brzucha a chodzenie będzie coraz bardziej niewygodne. Prawdopodobnie będziesz musiała korzystać z toalety jeszcze częściej. Jeśli Twoje dziecko jest już bardzo nisko, możesz odczuwać duży ucisk w pochwie i dyskomfort. Niektóre kobiety mówią, że czują się tak, jakby trzymały kulę do kręgli między nogami!

Umów się z położną

Pamiętaj, aby omówić objawy porodu ze swoim lekarzem lub położną i dowiedzieć się więcej o pierwszych oznakach porodu.

Porady i zalecenia

Przygotuj posiłki

Jeżeli gotujesz, zacznij podwajać porcje i połowę zamrażać. Kiedy będziesz już z dzieckiem, pokochasz domowe posiłki, które możesz szybko odgrzać.

Przygotuj wyprawkę

Sprawdź nasze listy. Zaznacz na nich produkty, które już masz!

Dowiedz się więcej

Odpowiednie przygotowanie do porodu sprawia, że strach jest dużo mniejszy. Dowiedz się jak łagodzić ból podczas porodu. Zrealizuj trening przygotowujący do porodu.