Najważniejsze w tym tygodniu
Twoje dziecko przybiera około 30 gram dziennie. Możesz poczuć coraz większy ucisk na dno miednicy i pęcherz. Do porodu został miesiąc!
9 miesiąc
3 trymestr
4 tygodni
Twoje dziecko jest już długości melona zimowy
47 cm
2600 gram
Rozwój dziecka
Robię masę
Twoje dziecko przybiera około 200 gram dziennie!
Smółka
Twoje dziecko zrzuca większość meszka płodowego ( lanugo ), a także maź płodowa, która chroniła jego skórę podczas długiej kąpieli owodniowej. Połyka obie te substancje wraz z innymi wydzielinami, w wyniku czego powstaje czarna mieszanina zwana smółką , czyli jego pierwszą po porodzie kupką.. Połykając płyn owodniowy przygotowuje układ pokarmowy do pracy po porodzie.
Ograniczone ruchy
Twoje dziecko nadal powinno się ruszać ale możesz to słabiej odczuwać ze względu na ograniczoną ilość miejsca w macicy. Jeżeli jesteś zaniepokojona- pomasuj brzuszek lub zjedz coś słodkiego- dziecko powinno się poruszyć. Jeżeli nadal odczuwasz niepokój- skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na KTG.
Zmiany u kobiety
Zmniejszony apetyt
Twoje dziecko zajmuje teraz dużo miejsca, możesz mieć problemy z jedzeniem normalnej wielkości posiłku. Staraj się jeść mniej ale częściej.
Łatwiejsze oddychanie
Gdy dziecko zacznie „opadać” do miednicy możesz odczuć, że lepiej Ci się oddycha. Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, możesz to odczuwać nawet kilka tygodni przed porodem.
Ucisk w dole brzucha
Dziecko szykuje się już do wyjścia, możesz odczuwać dodatkowy ucisk w dolnej części brzucha a chodzenie będzie coraz bardziej niewygodne. Prawdopodobnie będziesz musiała korzystać z toalety jeszcze częściej. Jeśli Twoje dziecko jest już bardzo nisko, możesz odczuwać duży ucisk w pochwie i dyskomfort. Niektóre kobiety mówią, że czują się tak, jakby trzymały kulę do kręgli między nogami!
Umów się z położną
Pamiętaj, aby omówić objawy porodu ze swoim lekarzem lub położną i dowiedzieć się więcej o pierwszych oznakach porodu.
Porady i zalecenia
Przygotuj posiłki
Jeżeli gotujesz, zacznij podwajać porcje i połowę zamrażać. Kiedy będziesz już z dzieckiem, pokochasz domowe posiłki, które możesz szybko odgrzać.
Przygotuj wyprawkę
Sprawdź nasze listy. Zaznacz na nich produkty, które już masz!
Dowiedz się więcej
Odpowiednie przygotowanie do porodu sprawia, że strach jest dużo mniejszy. Dowiedz się jak łagodzić ból podczas porodu. Zrealizuj trening przygotowujący do porodu.