Najważniejsze w tym tygodniu

Nos, usta i uszy Twojego dziecka zaczynają nabierać kształtu. Możesz mieć poranne mdłości i plamienia.

2 miesiąc

1 trymestr

34 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości ziarna soczewicy

Rozwój dziecka

Bicie serca

Serce twojego dziecka bije prawie dwa razy szybciej niż twoje. Zobaczysz to już niedługo na badaniu USG. Możesz je również usłyszeć na dodatkowym badaniu dopplerowskim między 10 a 12 tygodniu

Oczy, nos, usta i uszy

Pojawiają się ciemne miejsca, w których zaczynają się tworzyć oczy i nozdrza dziecka . Pojawiające się również uszy są oznaczone małymi wgłębieniami po bokach głowy. W maleńkich ustach zaczynają się rozwijać struny głosowe i język.

Ręce i nogi

Ręce i nogi Twojego dziecka przypominają teraz małe wiosła. Kręgosłup rozciąga się a na jego końcu powstaje mały ogon, który zniknie za kilka tygodni.

Zmiany u Ciebie

Żadnych objawów?

Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje, choć większość objawów zaczyna się pojawiać właśnie w tym tygodniu.

Nudności lub wymioty

Poranne mdłości to nudności, które mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczynają się około 6 tygodnia ciąży i prawdopodobnie ustąpią do końca pierwszego trymestru. Bądź dzielna!

Częste uczucie, że chce nam się siku

Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych, wczesnych objawów ciąży i zwykle zaczynają się po około 6 tygodniach.

Wahania nastroju

Wiele kobiet w ciąży odkrywa, zauważa nasilenie emocji między 6 a 10 tygodniem. Wahania nastrojów są prawdopodobnie spowodowane stresem, zmęczeniem i zmianami hormonalnymi. Na tym etapie, jest to oczywiste, że możesz mieć również uczucie paniki związane z zostaniem rodzicem! Nie stresuj się! My Ci we wszystkim pomożemy:)

Wrażliwe, opuchnięte piersi

Wrażliwość piersi może być jednym z Twoich pierwszych objawów ciąży. Podwyższony poziom hormonów przyspiesza przepływ krwi, co może powodować obrzęk , ból, mrowienie i niezwykłą wrażliwość na dotyk.

Zmęczenie

Dla wielu kobiet ciągłe zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Choć są kobiety, które prawie wcale nie zwalniają tempa. Nie ma dokładnych wyjaśnień, co powoduje zmęczenie we wczesnej ciąży, ale prawdopodobne jest, że przynajmniej częściowo są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne, rozpoczynające reorganizacje organizmu. 

Plamienie

Może się zdarzyć, że zauważysz u siebie delikatne plamienie z dróg rodnych – nie musi ono oznaczać nic złego. Warto jednak, na tym etapie, potwierdzić ciąże – jeśli do tej pory nie miałaś wykonanego USG, a zauważasz plamienie, zgłoś się na takie badanie. 

Porady i zalecenia

Uważaj, co jesz … i pijesz

Krąży wiele mitów na temat tego, co można bezpiecznie (lub nie) jeść i pić w czasie ciąży. Jest teraz idealny moment aby zapoznać się z wykładem i materiałami naszej dietetyczki Magdy!

Dowiedz się więcej o testach

Testy przesiewowe wykorzystują próbki krwi i ultradźwięki, aby ocenić szanse na zespół Downa i inne dolegliwości. Wyniki mogą pomóc Ci zdecydować, czy chcesz wykonać kolejne badania: biopsja kosmówki (CVS) czy amniopunkcję, aby dowiedzieć się więcej o  możliwym stanie zdrowia Twojego dziecka.

Upewnij się, że twoje miejsce pracy jest bezpieczne

Niektóre zawody mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Jeśli jesteś narażony na chemikalia, metale ciężkie (takie jak ołów lub rtęć), niektóre czynniki biologiczne lub promieniowanie, musisz jak najszybciej wprowadzić zmiany.

Pomoc na mdłości

Na mdłości i nudności może pomóc Ci imbir – możesz go spożywać jako dodatek do herbaty lub ssać pastylki z imbirem czy jeść ciastka z jego dodatkiem. Dodatkowo staraj się jeść mniej ale częściej np co 3 godziny. Jeżeli mdłości masz zaraz po pierwszym posiłku, możesz próbować jeść pierwszy posiłek zanim wstaniesz z łóżka (przed pionizacją).

Kwas foliowy

Pamiętaj, aby w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego (jeśli nie zaczęłaś go przyjmować do tej pory). Profilaktyczne stosowanie kwasu foliowego redukuje o ok. 70% ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.