Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko jest już wielkości małej dyni! Nie martw się, jeśli nadal nie urodziłaś dziecka. Około połowa dzieci rodzi się po terminie.

9 miesiąc

3 trymestr

0 tydzień

Twoje dziecko jest już wielkości małej dyni

50 cm

3500 gram

Rozwój dziecka

Jak duży będę?

Trudno powiedzieć jak duże będzie Twoje dziecko, ale przeciętny noworodek waży około 3500 gram i ma około 50 cm długości.

Kolor skóry: czego się spodziewać

Dzieci wszystkich grup etnicznych rodzą się z czerwono-fioletową skórą, która w ciągu jednego dnia zmienia się w różowawo-czerwoną. Różowy odcień pochodzi z czerwonych naczyń krwionośnych, które są widoczne przez wciąż jeszcze cienką skórę Twojego dziecka. Ponieważ krążenie krwi Twojego dziecka wciąż się rozwija, jego dłonie i stopy mogą być przez kilka dni niebieskawe. Przez następne sześć miesięcy skóra Twojego dziecka nabierze trwałego koloru.

Zmiany u kobiety

Frustracja

Po miesiącach oczekiwania zbliża się termin i … nadal jesteś w ciąży. To frustrująca, ale powszechna sytuacja. Możliwe, że wcale nie jesteś po terminie, zwłaszcza jeśli polegasz na terminie porodu liczonym od dnia ostatniego okresu.  Dzieje się tak dlatego, że czasami kobiety mają owulację później niż oczekiwano. Jednak nawet przy rzetelnych obliczeniach niektóre później rodzą bez wyraźnego powodu.

Dojrzałość szyjki macicy i skala Bishopa

Twój lekarz sprawdzi dojrzałość i gotowość szyjki macicy do porodu. Aby ocenić gotowość szyjki macicy do porodu, stosuje się skalę Bishopa. Szyjkę macicy uznaje się ją za dojrzałą, gdy jest: skrócona (do około jednego centymetra), miękka i elastyczna, rozwarta (można włożyć dwa palce do jej kanału), znajduje się w osi kanału rodnego lub skierowana jest ku przodowi (położona wzdłuż osi długiej pochwy). Jeśli nie zaczniesz samodzielnie rodzić, poród zostanie wywołany, zwykle między 41 a 42 tygodniem.

Objawy porodu

Wyraźne obniżenie brzucha– główka dziecka schodzi do kanału, lepiej oddychasz.
Odejście czopa śluzowego– najłagodniej mówiąc “korka” , który chronił do tej pory Twoje dziecko przed Światem zewnętrznym. Tak, korka.
Jest spora ilość śluzu, może być w kolorze różowym.
Nagły ból pleców i ud–  dyskomfort podobny do bólu podczas okresu (tego się nie zapomina), zwiastuje, że główka dziecka uciska na nerwy.

Porady i zalecenia

Przygotuj ostateczną listę imion

Czekasz z podjęciem decyzji aż do porodu? W porządku! Ale upewnij się, że masz kilka pewnych opcji.

Odpręż się i zrelaksuj

Oglądaj swoje ulubione programy, czytaj książki, zadzwoń do starego przyjaciela, prześpij się lub zdrzemnij, kiedy tylko możesz. Jesteś na ostatniej prostej !

Kontakt skóra do skóry

Pierwszy moment z dzieckiem jest bardzo ważny. Jeszcze przed odcięciem pępowiny noworodek powinien zostać położony na gołą skórę matki. Dzięki temu dziecko kolonizuje się z florą bakteryjną mamy. Zapach i ciepło Twojej skóry- uspokajają maluszka, niwelują stres termiczny. Kontakt skóra do skóry uruchamia instynkty zarówno u matki- laktacja, jak i u dziecka- zaczyna szukać cycka. W czasie wykonywania niezbędnych procedur – takich jak: poród łożyska, oględziny krocza i łożyska, szycie naciętego lub pękniętego krocza w znieczuleniu miejscowym – nie powinno się przerywać kontaktu skóra do skóry”. Poród zabiegowy, mnogi czy też cesarskie cięcie- również powinny być zakończone nieprzerwanym- około 2 godzinny- kontaktem ze skórą. Może on być opóźniony, nawet do 2 godzin. Dziecko zaraz po narodzinach może także trafić na gołą klatkę partnera.

Nie panikuj, jeśli przekroczysz termin

Po miesiącach oczekiwania zbliża się termin i … nadal jesteś w ciąży. To powszechna, ale frustrująca sytuacja . Jeśli nie zaczniesz rodzić w ciągu mniej więcej tygodnia, poród zostanie wywołany przez lekarza. W 40 tygodniu będziesz mieć prawdopodobnie ostatnia wizytę u ginekologa i zostaniesz skierowana do szpitala na dalszą opiekę. Jeżeli masz już termin porodu możesz również sama zgłosić się do szpitala. Po wykonaniu KTG lekarz decyduje co dalej i najczęściej prosi o zgłoszenie się na ponowne badania za 1-2 dni.