Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko zaczyna bardzo intensywnie rosnąć!  Jeszcze niedawno był wielkości ziarenka ryżu a dzisiaj waży prawie 70 gram!  Dodatkowo wyczuwa już światło i uczy się oddychać. Skóra na jego ciele jest bardzo cienka i przezroczysta.

4 miesiąc

2 trymestr

25 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości jabłka

10 cm

70 gram

Rozwój dziecka

Zmysł smaku

W tym momencie Twoje dziecko nie ma zbyt wiele do spróbowania, ale tworzy już kubki smakowe, a nerwy zaczynają łączyć je z mózgiem.

Dziewczynka czy chłopczyk

Jeśli jeszcze tego nie wiesz to na najbliższym badaniu USG być może uda się sprawdzić płeć dziecka!

Rosnę w swoim tempie

Od teraz rośnie już w swoim tempie- jedne dzieci szybciej, inne wolniej. Pomiary, które wykonają Ci na kolejnym USG, nie porównuj do żadnych innych. Twoje dziecko zmienia się teraz indywidualnie z tygodnia na tydzień.

Zmiany u Ciebie

Zatkany nos

Jeśli twój nos jest zatkany , prawdopodobnie można to przypisać zmianom hormonalnym i zwiększonemu przepływowi krwi do błon śluzowych. Ten stan jest bardzo powszechny i objawia się przekrwieniem błon śluzowych, kichaniem i wodnistą wydzieliną.

Krwotok z nosa

Niektóre kobiety w ciąży cierpią na krwawienia z nosa w wyniku zwiększonej objętości krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych w nosie.

Wrażliwe piersi

Możesz mieć wrażenie, że denerwuje Cię koronkowa bielizna, polecamy stosowanie bawełnianych staników, szczególnie że rozmiar Twoich piersi będzie się teraz zmieniał.

Stany zapalne pochwy

Na tym etapie ciąży możesz mieć dolegliwości ze strony pochwy: świąd lub nieprzyjemne upławy. Są to objawy infekcji pochwy. Nie martw się, Twojemu dziecku nic nie grozi, bakterie do niego nie dotrą ale może to być dla Ciebie uciążliwe.

Mały brzuszek

Twoje dziecko ma dopiero 10 cm i możliwe, że jeszcze nic nie widać. Chyba, że jesteś w ciąży bliźniaczej to każde dziecko ma już po 10 cm- będzie widać brzuszek.

Porady i zalecenia

Zacznij zbierać wspomnienia

Niezależnie od tego czy prowadzisz wielką księgę czy tylko robisz zdjęcia telefonem- już teraz zacznij robić zdjęcia swojego brzuszka i zapisywać w kalendarzu daty najważniejszych zmian. Potem będziesz do tego wracać!

Zacznij już dbać o brzuch

Już teraz zacznij delikatnie masować brzuch balsamem i robić peeling 2-3 razy w tygodniu. Zmniejszysz ryzyko powstania rozstępów oraz polepszysz kondycję skóry!

Umów się do ginekologa

W 16 tygodniu warto wybrać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Poinformuj go również, jeżeli zaniepokoiła Cię wydzielina z pochwy.

Unikaj cukru

Najlepiej całkowicie zaprzestać jedzenia słodyczy. Zamień je na smaczne kefiry i kiszonki, które pomogą Ci zapobiec infekcją pochwy. Dodatkowo zadbaj o higienę okolic intymnych- są specjalne preparaty stosowane przy nawrotowych grzybicach.