Najważniejsze w tym tygodniu

Gratulacje, jesteś w już w połowie drogi!! Nogi Twojego dziecka są już na tyle rozwinięte, że jest teraz mierzony od stóp do głów ale nie tylko do pośladków. Wszystkie zmiany będą postępować też dużo szybciej niż w pierwszej połowie ciąży.

5 miesiąc

2 trymestr

20 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości banana

25 cm

300 gram

Rozwój dziecka

Szybki wzrost?

Nie, spokojnie, twoje dziecko tak naprawdę nie urosło o 10 cm od zeszłego tygodnia. Po prostu jest inaczej mierzony. W pierwszej połowie ciąży (kiedy nogi dziecka są zwinięte po klatkę), pomiary są wykonywane od czubka głowy do pośladków. Od 20 tygodnia, mierzy się je od stóp do głów.

Testujemy kubki smakowe

Kubki smakowe Twojego dziecka mogą teraz przekazywać sygnały smakowe do jego mózgu. Połyka ono cząsteczki jedzenia, które jesz, które przeszły przez twoją krew do płynu owodniowego. Naukowcy nie są pewni, czy może posmakować tych cząsteczek, ale niektóre badania wskazują, że to, co jesz w czasie ciąży, może mieć wpływać na późniejsze preferencje smakowe Twojego dziecka.

Robię się wrażliwy

Twój maluszek rozpoznaje już coraz więcej bodźców z Twojego otoczenia. Czuje kiedy jest Ci zimno a kiedy ciepło. Czuje Twoje ruchy, słyszy co mówisz i reaguje na to. Kiedy się zestresuje potrafi się całkowicie unieruchomić. Mimo tego, że ma zamknięte powieki, odwraca się od mocnego światła padającego na brzuch.

Piję i robię siku

Twoje dziecko potrafi już połykać płyn owodniowy, w którym pływa. Oddaje też do niego mocz… Na szczęście przebywa w sterylnym środowisku i nic mu nie grozi.

Zmiany u Ciebie

Wzrost masy ciała

Czujesz, że ubrania są coraz ciaśniejsze? Nic dziwnego: górna część macicy znajduje się teraz mniej więcej na poziomie pępka i powinnaś przytyć około 4-5 kg.. Od teraz spodziewaj się, że będzie Ci przybywać co tydzień około 400-500 gram.. Jeśli zaczęłaś ciążę z niedowagą , być może będziesz potrzebować trochę więcej; jeśli miałeś nadwagę , trochę mniej. 

Swędząca skóra

Możesz odczuwać dziwne swędzenie wokół brzucha i piersi. Twoja skóra rozciąga się, aby dostosować się do rosnącego dziecka. Zastosuj zimne okłady lub kremy ​​nawilżające dla ulgi. (Drapanie może pogorszyć sytuację!) 

Niespokojny sen

Czujesz się niewyspana? Nie możesz znaleźć odpowiedniej pozycji do snu ? Połóż się na boku z ugiętymi kolanami i poduszką między nogami. Dla dodatkowego komfortu i wsparcia ułóż dodatkowe poduszki pod brzuchem i za plecami. Możesz również spróbować wyprofilowaną poduszkę ciążową .

Pajączki

Zwiększone stężenie hormonów ciążowych może powodować powstawanie kolejnych zmian naczyniowych. Naczynia rozszerzają się i powstają widoczne gołym okiem pajączki. Szczególnie jest to widoczne u osób z jasną karnacją. Nie przejmuj się tym, te zmiany powinny zniknąć do 3 miesięcy po porodzie.

Skurcze i obrzęki 

Dodatkowym objawem w 20 tygodniu mogą być skurcze łydek. Wynika to prawdopodobnie z niedoborów magnezu i potasu, dlatego warto je suplementować. Jakby tego było mało dochodzą nam jeszcze obrzęki kostek i twarzy. Nie przejmuj się! Dasz radę!

Porady i zalecenia

Wprowadź suplementacje

W czasie ciąży organizm potrzebuje więcej żelaza, aby nadążyć za zwiększającą się objętością krwi, a także aby odżywić rosnące dziecko i łożysko. Fasola, buraki i wzbogacone zboża to dobre źródła. Dodatkowo wprowadź potas i magnez i jod?

Zasięgnij wiedzy ekspertów na temat porodu

Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się konkretnych technik radzenia sobie z bólem, czy po prostu dowiedzieć się więcej o logistyce porodu , lekcje porodu pomogą Ci się przygotować.

Badania i wizyty

W tym tygodniu powinnaś się również zgłosić do swojego ginekologa. Weź ze sobą wyniki badania moczu i morfologii. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś czas na USG połówkowe! Zobacz czy maluch rozwija się prawidłowo. Nie przejmuj się, jeśli wymiary ciała maluszka nie będą idealnie odzwierciedlać jego wieku ciążowego – mierzone wartości są zawsze orientacyjne i muszą się po prostu mieścić w granicach normy. 

Czas na nagrodę

Dotarłaś do połowy ciąży! Gratulacje! Czas zrobić coś dla siebie! Co powiesz na sesję zdjęciową, masaż prenatalny lub zabieg pielęgnacyjny? Lub po prostu kup sobie coś, co już oglądasz od dłuższego czasu! A co!