Najważniejsze w tym tygodniu

Ogólnie przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, zaczynając od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. W praktyce ciąża trwa około 38 tygodni licząc od daty zapłodnienia. Ponieważ bardzo ciężko jest określić dokładną datę zapłodnienia, dla ułatwienia podajemy datę ostatniej miesiączki i ten pierwszy tydzień z okresem liczymy jako pierwszy tydzień ciąży.
Dzięki temu możemy w łatwy sposób obliczyć datę narodzin naszego dziecka! Oczywiście jest to tylko szacunkowa data porodu. Zazwyczaj poród przypada między 37 a 42 tygodniem ciąży. Od 23 tygodnia dziecko ma szansę przeżycia poza macicą- będzie wtedy wcześniakiem.

1 miesiąc

1 trymestr

39 tygodni

Porady i zalecenia

Skonsultuj się ze swoimi lekarzami

Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe, przyjmujesz leki na stałe- skonsultuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o planowanej ciąży.

Zaplanuj wizytę u ginekologa

Zaleca się wykonanie USG narządów rodnych, cytologii oraz morfologii. Możliwe, że lekarz zleci Ci wykonanie dodatkowych badań

Zrelaksuj się

Przede wszystkim niczym się nie przejmuj. Zadbaj o siebie, spróbuj się wyciszyć. Nie czytaj za dużo o ciąży. Nie kupuj za dużo książek. My o wszystkim Cię poinformujemy w swoim czasie:) Skup się na sobie i na seksie ze swoim partnerem! Może czas na weekend tylko we dwoje?