Najważniejsze w tym tygodniu

Twoja Dzidzia ma niecałe 2,5 cm i od teraz rośnie już coraz szybciej.  Ma również wszystkie istotne części ciała, w tym łokcie, kolana i inne stawy, które mogą się zginać.

3 miesiąc

1 trymestr

31 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości kwiatu dzikiej róży

2,5 cm

2 gramy

Rozwój dziecka

Zęby

W każdym paśmie dziąseł rozwija się dziesięć małych zawiązków zębów . (Przekształcą się w 20 „mlecznych zębów”, które ostatecznie wypadają w dzieciństwie.) W następnym tygodniu zęby zaczyną twardnieć i łączyć się ze szczęką.

Serce

U Twojego dziecka uformowały się już cztery komory serca. Teraz bije jak szalone:)

Hormony

Łożysko jest już na tyle rozwinięte, że może teraz zająć się produkcją hormonów.

Głowa

Głowa płodu w dalszym ciągu jest nieproporcjonalnie większa od reszty ciała – nic dziwnego, skoro powstaje w niej centrum dowodzenia całym małym organizmem. Oczy zajmują swoją docelową pozycję.

Kręgosłup

Paluszki są w dalszym ciągu zlepione cienką błoną. Główka zaczyna oddzielać się od klatki piersiowej – dzidzia przyjmuje bardziej wyprostowaną postawę. Uwidacznia się także jego szyja.

Zmiany u Ciebie

Zachcianki

Ekstremalne zmiany hormonalne, których doświadczasz podczas ciąży, mogą mieć ogromny wpływ na smak i zapach. Możesz mieć również dziwne zachcianki nawet na produkty niespożywcze …, takie jak proszek do prania, kurz, gips lub glina (stan zwany pica: łaknienie zaburzone ). Oczywiście nie można pozwolić na spożycie tego typu produktów. Pamiętaj, że od tej pory wcale nie jesz za dwójkę tylko dla dwójki, odżywiaj się zdrowo i staraj się nie jeść więcej niż przed ciążą. Do tej pory nie powinnaś jeszcze przybrać na wadze.

Awersje do jedzenia

Możesz nagle odkryć, że niektóre potrawy, które lubiłaś, są teraz całkowicie odrażające. Może to być efektem ubocznym gwałtownie wzrastającego poziomu estrogenu w organizmie.

Wzmocniony zmysł węchu

Wiele kobiet w ciąży odkrywa, że ​​odrzuca je coraz większa ilość zamachów. Może to również wywołać torsje. To kolejny efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu.

Częstomocz

Możesz zauważysz częstszą potrzebę korzystania z toalety, często nawet w nocy.

Porady i zalecenia

Zacznij tworzyć więź z dzieckiem

Nie jest za wcześnie, aby rozpocząć tworzenie więzi. Każdego dnia poświęć trochę czasu aby usiąść w ciszy i skupić się na cudzie, które rozwija się w Tobie. Masuj brzuszek, rozmawiaj z nim, wyobraź sobie jak będzie wyglądać Twoje maleństwo.

Czas na trening

Pamiętaj, że aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna. Przygotowuje Twoje ciało do porodu oraz do noszenia dziecka. Ruszaj się minimum 3 razy w tygodniu. Pomoże to zarówno Tobie jak i dziecku.

Konsultacje u specjalistów

W przypadku chorób przewlekłych 9. tydzień ciąży to dobry moment na odbycie dodatkowych konsultacji u specjalistów.
Poleca się także odbyć rutynową konsultację u stomatologa – zadbaj o swoje uzębienie już od początku ciąży. Bardzo często zmiany próchnicze nasilają się w trakcie ciąży – warto temu zapobiegać, regularnie zgłaszając się do stomatologa.

Suplementacja

Od 9. tygodnia ciąży bezpiecznie można stosować preparaty wielowitaminowe. Musisz zwrócić szczególną uwagę, aby zawierały w swoim składzie kwas foliowy, jod, żelazo, witaminę D3 oraz kwasy DHA.

Jaką rolę w trakcie ciąży pełnią suplementy diety?

  • Kwas foliowy – odpowiada za prawidłowe formowanie się układu nerwowego dziecka. Poleca się stosować go w dawce profilaktycznej min. 0,4 mg jeszcze przed ciążą i kontynuować suplementację do końca II trymestru ciąży, tj. do ok. 28. tygodnia ciąży.
  •  Jod – suplementacja tym pierwiastkiem zapobiega wystąpieniu chorób tarczycy u matki i u płodu. Jego niedobór zwiększa ryzyko niedorozwoju umysłowego u dzieci, może być przyczyną poronień i porodów przedwczesnych. Proponowana profilaktyczna dawka w czasie ciąży to 200 mikrogramów na dobę.
  •  Żelazo – dzienna zawartość tego pierwiastka w diecie ciężarnej powinna wynosić ok. 26 mg. Niedobory żelaza są powodem anemii u ciężarnych, mogą też być przyczyną przedwczesnego porodu. Jego niedobory nasilają uczucie zmęczenia w ciąży i potęgują nietolerancję wysiłku fizycznego.
  •  Witamina D3 – jej niedobory mogą być przyczyną zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, a tym samym odpowiadają za nieprawidłową budowę kości u matki, będąc przyczyną osteoporozy. Wrodzone niedobory u dziecka mogą być przyczyną zaburzeń w formowaniu kości u płodu. W ciąży poleca się przyjmować 2000 jednostek na dobę.
  •  Kwas DHA – to jeden z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiada za prawidłowe kształtowanie siatkówki oraz percepcję wrażeń wzrokowych u płodu. Jego suplementacja zapobiega porodom przedwczesnym. Dzienna dawka w ciąży powinna wynieść ok. 600 mg.