Najważniejsze w tym tygodniu

Nie czujesz jeszcze tego ale Twoje dziecko cały czas się porusza. Chowa się ogonek i nie przypomina już konika morskiego.  Trwa proces kształtowania się rysów twarzy i noska, a oczy zabarwiają się pigmentem. Serce dziecka jest w 8. tygodniu ciąży nieproporcjonalnie duże – zajmuje ponad połowę szerokości klatki piersiowej. Jest to odpowiedni moment aby potwierdzić ciąże i wykonać badania prenatalne. W czasie badania USG można już zaobserwować pojedyncze sporadyczne ruchy zarodka – wyginanie tułowia.

2 miesiąc

1 trymestr

32 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości fasoli

2 cm

1 gram

Rozwój dziecka

Małe płetwy

Twoje dziecko ma już palce u rąk i nóg – są one pokryte błoną! Ręce Twojego dziecka są zgięte w nadgarstku i spotykają się nad serduszkiem. Ma również kolana, a nogi mogą być na tyle długie, że stopy stykają się ze sobą przed ciałem. Na skoordynowaną pracę rączek lub nóżek jest jeszcze jednak za wcześnie. Ruchy są tak delikatne, że na razie nie możesz ich wyczuć. Mimo że nie poznasz jeszcze płci swojego maleństwa, 8. tydzień ciąży to etap, kiedy różnicują się narządy płciowe dziecka.

Przygotowanie do oddychania

U Twojego dziecka tworzy się układ oddechowy. Rurki oddechowe rozciągają się od gardła do gałęzi rozwijających się płuc .

Sieć nerwowa

Sieć nerwów Twojego maleństwa rozprzestrzenia się po całym ciele, łącząc się nie tylko ze sobą, ale także z mięśniami i innymi tkankami oraz także z narządami takimi jak oczy i uszy.

Kręgosłup

Kręgosłup zarodka to wciąż mała cienka igiełka. Pojawiły się już mięśnie i kształtują się stawy. Kształtuje się błędnik, czyli część ucha wewnętrznego, która będzie odpowiadać za utrzymanie równowagi w dalszym życiu.

Zmiany u Ciebie

Rosnące piersi

Wzrost poziomu hormonów powoduje powiększenie piersi w ramach przygotowań do laktacji. Nie zdziw się, jeśli Twoja miseczka zwiększy się o jeden lub 2 rozmiary, zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Pamiętaj o tym kupując nowy stanik

Wzdęcia i ból podbrzusza

Zmiany hormonalne we wczesnej ciąży mogą powodować wzdęcia podobne do bólu brzucha tuż przed okresem. Możesz mieć także problemy z zaparciami – pamiętaj o diecie bogatej w błonnik. Możesz mieć również wrażenie, że ubrania zaczynają na Tobie bardziej przylegać mimo, że macica jest jeszcze wciąż mała.

Chroniczne zmęczenie i ból głowy

Większość kobiet w 8 tygodniu narzeka na ciągłe zmęczenie i bóle głowy. Jeśli dolegliwości są uciążliwe, możesz wziąć doraźnie lek przeciwbólowy lub rozkurczowy. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie nie wszystkich leków jest bezpieczne w trakcie ciąży i żadnego z leków nie powinnaś stosować bez konsultacji lekarskiej.

Porady i zalecenia

Zacznij dokumentować rosnący brzuszek

Od teraz zmiany Twoje brzuszka będą bardziej zauważalne. Co kilka tygodni fotografuj swój brzuszek aby później stworzyć piękną galerię. 

Obserwuj swoje zachowania

To, że w ciąży mamy humorki to oczywiste. Jeśli jednak poczujesz, że stres się zasila a słaby nastrój utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, udaj się do specjalisty bo możesz mieć objawy depresji ciążowej.

Zadbaj o regenerację

W pierwszym okresie ciąży możesz czuć bardziej wyczerpana niż kiedykolwiek wcześniej. Staraj się więcej odpoczywać, kładź się wcześniej spać – nawet jeśli czujesz się jak babcia. Wypracuj nowe nawyki zdrowego snu- jeszcze przed Tobą sporo zarwanych nocek:) Zadbaj również o aktywność fizyczną.

Badania

Z pewnością jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa. Zapoznaj się z zalecaną listą badań, które powinnaś wykonać na tym etapie ciąży:

  • Grupa krwi – nie popadaj w panikę, jeśli masz grupę ujemną, a ojciec dziecka dodatnią. Jest to układ grupowy krwi, który może być powodem wystąpienia konfliktu grupowego, ale dopiero w następnej ciąży. O konflikcie świadczy obecność przeciwciał, które są rutynowo sprawdzane w czasie oznaczania grupy krwi. Więcej informacji na ten temat uzyskasz u swojego lekarza prowadzącego ciążę.
  •  Morfologia krwi – to badanie powtarza się dość często w ciąży, nawet na każdą wizytę ginekologiczną.
  •  Mocz (badanie ogólne) – to badanie zaleca się wykonywać na każdą wizytę kontrolną.
  •  Badania w kierunku chorób zakaźnych – wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (antygen HbS oraz przeciwciała anty-HCV), przeciwciała przeciwko toksoplazmozie, różyczce, cytomegalii, odczyn na kiłę oraz test przesiewowy w kierunku HIV.
  •  TSH – badanie w kierunku zaburzeń tarczycy, które wykrywa np. niedoczynność tarczycy, często spotykaną u kobiet w wieku rozrodczym.
  •  glukoza – badanie w kierunku ewentualnej cukrzycy.

Na te badania powinnaś zgłosić się na czczo, tj. bez picia i jedzenia od co najmniej 8 godzin. 

W czasie wizyty lekarskiej u ginekologa będziesz miała także pobrane badanie cytologiczne, o ile nie miałaś wykonanego takiego badania w ciągu ostatniego pół roku. Niekiedy rezygnuje się z pobrania cytologii na wizycie, jeśli np. obserwujemy plamienie z dróg rodnych. 

Kolejna wizyta ginekologiczna odbędzie się dopiero za ok. 4 tygodnie. Z taką częstością będziesz odwiedzała ginekologa w czasie ciąży, o ile nie wystąpią żadne niepokojące dolegliwości.