Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko waży teraz prawie 1,5 kilograma. Tymczasem możesz zauważyć u siebie wahania nastroju i zmęczenie.

7 miesiąc

3 trymestr

10 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości główki kapusty

40 cm

1350 gram

Rozwój dziecka

Otoczka z płynu owodniowego

Około półtora litra płynu owodniowego otacza teraz Twoje dziecko. Jego wielkość osiągnie max około 34 – 36 tygodnia.

Widzenie w ciemności

Twoje dziecko widzi teraz niewyraźne kształty. Jego źrenice mogą się zwężać i rozszerzać, pozwalając oczom wpuszczać mniej lub więcej światła.

Nabieram kolorów

Komórki skóry Twojego dziecka wytwarzają pigment, który nadaje jej kolor. Większość produkcji melaniny następuje dopiero po urodzeniu, więc nie zdziw się, że skóra Twoja dziecka zaraz po urodzeniu będzie blada.

Przybieram na wadze

Twój maluch nie jest już taki pomarszczony, ze względu na ciągły wzrost tkanki tłuszczowej. Gdyby urodził się teraz wyglądałby jak nieco chudszy wcześniaczek.

Zmiany u Ciebie

Zmęczenie

W tym tygodniu możesz czuć się bardziej zmęczona, zwłaszcza jeśli masz problemy ze snem .

Rosnące stopy

Rozluźnienie więzadeł może spowodować powiększenie się Twoich stóp. Możliwe, że będziesz musiała zainwestować w nowe buty w większym rozmiarze.

Problemy jelitowe

Powiększająca się macica uciska coraz bardziej na jelita i żołądek. Możesz mieć objawy takie jak: niestrawność, zgaga, zaparcia czy hemoroidy. Pamiętaj! Właściwa dieta jest lekiem na wszystsko!

Wahania nastroju

Nieprzyjemne objawy w połączeniu ze zmianami hormonalnymi mogą skutkować nawrotem wahań nastroju . To normalne, że martwisz się o to, jak będzie wyglądać poród lub czy będziesz dobrym rodzicem. Jeśli czujesz się coraz bardziej rozdrażniona lub wzburzona i Twoje, Twój stan się pogarsza i trwa przez dłuższy czas, możesz znaleźć się wśród 10% kobiet, które walczą z depresją podczas ciąży. Poinformuj swojego lekarza o swoim stanie.

Porady i zalecenia

Utwórz plan porodu

Czy myślałaś już o osobie towarzyszącej podczas porodu i po urodzeniu dziecka? Pomyśl o swoich preferencjach, a następnie wypełnij nasz plan porodu i omów go ze swoim lekarzem.

Wybierz miejsce do porodu

Rozeznaj się w temacie szpitali w swoim mieście. Popytaj mam z okolicy, którą położną polecają. Opieka położnej jest bezpłatna ale często możesz wybrać konkretną położną w zamian za dobrowolną wpłatę na fundację.
Przygotuj najszybszą trasę do wybranego miejsca.

Umów się na ostatnie USG

Przed Tobą ostatnie obowiązkowe badanie USG. Podczas tego badania, Twoje dziecko zostanie zmierzone aby sprawdzić czy prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze.