Najważniejsze w tym tygodniu

Małymi krokami zbliżamy się do końca pierwszego trymestru. Dłonie twojego dziecka wkrótce się otworzą i zacisnąć w pięści. Mimo że ma około 4 cm długości zaczyna się już Intensywnie ruszać i rozciągać ale prawdopodobnie nie poczujesz tego aż do 16 tygodnia.

3 miesiąc

1 trymestr

29 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości moreli

4 cm

7 gramy

Rozwój dziecka

Masz teraz płód

Twoje dziecko nie jest już nazywane embrionem. Ten tydzień to początek okresu płodowego. Wszystkie niezbędne narządy powinny być już na miejscu, a wiele z nich już zaczęło funkcjonować.

Części chłopca lub dziewczynki

Pod koniec tego tygodnia zewnętrzne genitalia Twojego dziecka zaczną się rozwijać. Za kilka tygodni będziesz mogła zobaczyć płeć swojego dziecka na USG

  • Nie rozróżnia jeszcze dnia ani nocy i nie ma wykształconych oczu. Powieki ma zamknięte, ale pod nimi rozwija się już gałka oczna – tworzy się np. tęczówka.
  • Są już widoczne maleńkie uszka.
  • Mnożą się komórki węchowe.
  • Na skórze dziecka zaczyna pojawiać się meszek płodowy. Skóra zaczyna grubieć, pojawiają się w niej receptory odpowiadające za zmysł dotyku. Kształtują się także zawiązki paznokci.

Zmiany u Ciebie

Zaparcia

Zaparcia są częste podczas ciąży, częściowo z powodu zmian hormonalnych, które mogą spowolnić trawienie. Pij wodę przez cały dzień i bądź aktywny, aby wszystko się poruszało.

Zgaga

Możesz zacząć odczuwać zgagę (zwaną także niestrawnością), pieczenie, które często rozciąga się od dolnej części mostka do dolnej części gardła. Wiele kobiet po raz pierwszy dostaje zgagę w czasie ciąży lub stwierdza, że ​​stan się pogarsza.

Być może zauważyłaś już, że dotychczas pasujące na Ciebie spodnie zaczynają być nieco ciasne.  Możesz powoli zaobserwować lekkie uwypuklenie w dole brzucha – twoja macica rośnie z tygodnia na tydzień. Bliskie sąsiedztwo pęcherza moczowego (jest on tuż przed macicą) powoduje konieczność częstszych wizyt w toalecie – będziesz szybciej odczuwać parcie na pęcherz.

Twoją uwagę może zwrócić też fakt, że na nogach i piersiach w formie błękitnych wstęg uwidaczniają się naczynia żylne. Nie ma powodu do niepokoju! Rozwijająca się ciąża sprawia, że krew w Twoich żyłach krąży szybciej, a także jest jej więcej – to wszystko po to, aby zapewnić Twojemu dziecku optymalny rozwój.

Być może w 11. tygodniu ciąży odczujesz zawroty głowy – nie jest to nic niepokojącego i ma związek ze zmianami naczyniowymi w Twoim organizmie.

Powoli odpuszczają występujące dotychczas nudności i znikają wymioty – wraca Ci apetyt i zaczynasz być bardziej radosna!

Porady i zalecenia

Dowiedz się o przybieraniu na wadze w ciąży

Nie martw się, jeśli  nudności  uniemożliwiły ci dobre odżywianie lub jeśli jeszcze nie  przytyłeś  . Jeśli zaczynasz od zdrowej wagi, eksperci zalecają przybranie od 1 do 5 funtów w pierwszym trymestrze ciąży.

Zbuduj swoją sieć wsparcia

Inne mamy mogą zaoferować porady i dogłębne zrozumienie tego, przez co przechodzisz. Poproś znajomego, aby opowiedział Ci o swoich najlepszych i najgorszych wspomnieniach z ciąży. Lub skontaktuj się z  mamami w klubie BabyCenter Birth Club .

Wiele przyszłych mam martwi się o swoja masę ciała w czasie ciąży. Ile można przytyć w ciągu tych 9. miesięcy?

Wbrew pozorom, ciężarna nie zawsze powinna przybrać na wadze. O tym, ile można przybrać na masie ciała przez kluczowe 40 tygodni ciąży, decyduje nasz wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) jeszcze sprzed ciąży. Jest to międzynarodowy wskaźnik masy ciała. Obliczamy go następująco (pomiarów dokonujemy na początku ciąży):

(masa) dzielona na (wzrost w metrach podniesiony do potęgi2)

Normy BMI i zalecane zmiany masy ciała w ciąży:

  • BMI poniżej 18,5 kg/m2, czyli niedowaga – można przytyć przez całą ciążę dodatkowe 15-18 kg, 
  • BMI 18,5 do 25 kg/m2 to prawidłowa masa ciała – można przytyć w ciąży w granicach 11-15 kg,
  • BMI 25-30 kg/m2to nadwaga – można przytyć nie więcej niż 10 kg,
  • BMI powyżej 30 kg/m2– ten stan nazywamy otyłością – można przybrać przez całą ciążę nie więcej niż 7 kg,
  • BMI powyżej 40 kg/m2 to otyłość patologiczna – zalecana jest redukcja masy ciała w ciąży.

Nieco inaczej jest oczywiście w ciążach bliźniaczych lub o większej krotności. Na każde dziecko liczymy dodatkowo ok. 6 kg (płyn owodniowy w ciąży bliźniaczej to dodatkowe ok. 2 kg, drugie łożysko – 1 kg, dziecko – ok. 3 kg).

Zalecenia dietetyczne na czas ciąży możemy podsumować w jednym zdaniu: Mamy – jedzcie dla dwojga, nie za dwoje!

Pamiętaj przyszła mamo, że w czasie ciąży uprawianie seksu jest bezpieczne.

W przyszłym tygodniu czeka Cię wykonanie USG płodu oraz wizyta u lekarza. Na tę wizytę polecamy wykonać badanie moczu. Pozostałe badania są zalecane wg indywidualnych potrzeb.