Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje dziecko czuje kiedy się ruszasz! Od tego tygodnia dziecko ma szansę przeżycia poza macicą przy pomocy specjalistycznej aparatury. Twoje dziecko ma już rzęsy, brwi i paznokcie ale brakuje mu… barwnika! Wszystko jest w kolorze białym!

5 miesiąc

2 trymestr

17 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości mango

30 cm

500 gram

Rozwój dziecka

Mały podsłuchiwacz

Twoje dziecko słyszy teraz również dźwięki z zewnątrz Twojego ciała, takie jak np. szczekanie psa. Na początku uszy Twojego dziecka słyszą tylko niskie dźwięki, co oznacza, że ​​słyszy ono głosy męskie wyraźniej niż głosy żeńskie.

Wspólne treningi

Twoje dziecko ma już rozwinięty zmysł ruchu więc może poczuć, jak tańczysz czy ćwiczysz! Tym bardziej zachęcamy do ruchu i treningów! Twoje maleństwo bardzo to lubi!

Umiejętności trawienne

Rozpoczynają się ruchy przypominające fale, które napędzają pokarm wzdłuż przewodu pokarmowego (perystaltyka). Podobnie jak w przypadku połykania, w tym momencie jest to po prostu praktyka dla systemu twojego dziecka, ponieważ nie ma rzeczywistego pokarmu do przetransportowania.

Narządy płciowe

Jeżeli spodziewasz się dziewczynki- ma ona już w pełni wykształconą pochwę, jeżeli chłopca- jego jądra zstępują właśnie z brzucha do moszny!

Ćwiczę przełykanie

Może to trochę dziwne ale i konieczne aby narządy były gotowe do pełnienia swoich funkcji. Nerki już pracują, a dziecko wydala mocz do płynu owodniowego, który potem połyka. Spokojnie- wszystko jest bardzo sterylne i bez bakterii. Dodatkowo łożysko pracuje pełną parą i w 2 godziny wymienia cały płyn owodniowy na nowy!

Zmiany u Ciebie

Opuchnięte ciało

Możesz zauważyć, że kostki i stopy zaczną nieco puchnąć w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, szczególnie pod koniec dnia lub podczas upałów lata. 

Spowolnione krążenie w nogach – w połączeniu ze zmianami w składzie krwi, które mogą powodować zatrzymywanie wody – może powodować to obrzęk w okolicach kostek. Jest to zupełnie normalne. Jeżeli jednak zauważysz zbyt duży (większy niż lekki) obrzęk przykładowo w okolicach twarzy i dłoni- skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Zaparcia i świąd

Hormony nie dają za wygraną. Zaparcia, hemoroidy, świąd i pieczenie w okolicach odbytu potrafi zepsuć dobry humor. Na szczęście te zmiany cofają się do kilku tygodni po porodzie ale staraj się im zapobiegać. Pij dużo płynów i pamiętaj o spożywaniu produktów z dużą zawartością błonnika. Unikaj dłuższego siedzenia na toalecie i staraj się być aktywną fizycznie. W razie braku efektu sięgnij po czopki.

Porady i zalecenia

Trzymaj dietę

Nadal Twoja dieta nie powinna się zbytnio różnić od diety sprzed ciąży. Zakładając jednorazowe zachcianki i zmniejszoną aktywność fizyczną, Twoja dieta powinna się wzbogacić o max 300 kcal dziennie. Kontroluj swoją wagę. Zbyt duży przyrost masy może źle wpłynąć na późniejsze odżywianie się Twojego dziecka. Zamiast batonika- sięgnij po owoc- wspomoże dodatkowo pracę jelit. Stosuj zasadę- mniejsze posiłki ale częściej.

Przemyśl nad spotkaniem z Doulą

Doula to doświadczona w macierzyństwie i porodach kobieta, która pomaga Ci podczas porodu i zaraz po. 

Napisz list do swojego dziecka

Może to być wspaniała pamiątka, którą później pokażesz dziecku. Słuchaj się serca i podążaj za inspiracją. A jeśli nie lubisz pisać, ułóż kolaż lub przygotuj pudełko zawierające pamiątki z ciąży. Pamiętaj też aby systematycznie fotografować swój brzuszek!

Umów się do ginekologa

W następnym tygodniu czeka Cię kolejna wizyta u ginekologa. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, umów się już teraz na dogodny dla Ciebie termin. Nie zapomnij wykonać obowiązkowych badań: morfologia krwi oraz badanie moczu. Przygotuj też sobie listę pytań- w gabinecie nagle wszystko się zapomina.