Najważniejsze w tym tygodniu

Gratulacje, udało się! Plemniki dotarły! Twoje dziecko jest teraz małą kulką – zwaną blastocystą – złożoną z kilkuset komórek, które bardzo szybko się rozmnażają. Pierwszy trymestr to okres kiedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszystkie czynniki zewnętrzne. Staraj się teraz dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zrezygnuj z alkoholu, papierosów i używek. Dodatkowo ruszaj się i spędzaj czas na świeżym powietrzu.

1 miesiąc

1 trymestr

37 tygodni

Rozwój dziecka

Implantacja

Twoje rozwijające się dziecko jest małą kulką (zwaną blastocystą) złożoną z kilkuset komórek, które się namnażają i zagnieżdżają w wyściółce macicy. Komórki pośrodku staną się zarodkiem. Komórki na zewnątrz staną się łożyskiem czyli organem w kształcie naleśnika, który dostarcza Twojemu dziecku tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza odpady.

Czas na Hormony

Komórki, które staną się łożyskiem, wypompowują hormon ciążowy hCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową). Daje to sygnał jajnikom, aby przestały wypuszczać komórki jajowe i dalej wytwarzały progesteron, co zapobiega złuszczaniu się wyściółki macicy i przez jej małego pasażera (nie mamy okresu). Gdy w moczu pojawi się wystarczająca ilość hCG, otrzymasz pozytywny wynik testu ciążowego .

Wygodne gniazdko

Płyn owodniowy zaczyna gromadzić się w worku owodniowym. Amortyzuje on twoje dziecko w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Łączność z matką

Twoja mała blastocysta otrzymuje tlen i składniki odżywcze (i odrzuca odpady) przez prymitywny system krążenia złożony z mikroskopijnych tuneli, które łączą rozwijające się dziecko z naczyniami krwionośnymi w ścianie macicy. Łożysko ostatecznie przejmie to zadanie.

Zmiany u Ciebie

Brak objawów

Niektóre kobiety czują, że są w ciąży jeszcze przed wynikiem testu, ale większość raczej niczego nie zauważa. Jeśli masz objawy w 3 tygodniu, może to być również objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Wzdęcia i skurcze

Progesteron rozluźnia mięśnie w całym ciele, w tym również  w przewodzie pokarmowym. Te rozluźnione mięśnie spowalniają trawienie, co może prowadzić do powstawania gazów i wzdęć , a także powodować dyskomfort w jelitach.

Bolesne piersi

Wiele kobiet twierdzi, że tkliwość piersi jaką czują w ciąży, jest podobne lub lekko mocniejsze do tego, jak bolały je piersi przed miesiączką.

Plamienie

Niektóre kobiety zauważają niewielką ilość plamienia. Nazywa się to krwawieniem z implantacji, ponieważ dzieje się to mniej więcej w czasie, gdy zapłodniona komórka jajowa wszczepia się do macicy. (Jeśli wraz z krwawieniem, odczuwasz ból, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką ciąży pozamacicznej ).

Wysoka temperatura ciała

Jeśli robiłaś wcześniej wykresy temperatury, powinna ona pozostać podwyższona w tym tygodniu.

Bóle brzucha

Proces wędrówki zygoty nie jest odczuwalny przez kobietę. Tak samo jak implantacja zarodka. Odczuwalne na tym etapie dolegliwości bólowe w dole brzucha wynikają z odbytej owulacji.

Porady i zalecenia

Kup test ciążowy

Pod koniec tego tygodnia możesz zobaczyć pozytywny wynik testu ciążowego . Jeśli wynik jest negatywny, nie zakładaj, że nie jesteś w  ciąży  – być może zrobiłaś test zbyt wcześnie . Testy są bardziej dokładne gdy minie data Twojej kolejnej miesiączki, czyli pod koniec tego tygodnia.

Ogranicz kawę

Gdy starasz się o dziecko lub jest prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży, ogranicz kawę do jednej filiżanki dziennie.

Zadbaj o zdrowie

W ciąży nie powinno się pić alkoholu ani palić papierosów.