Preloader
 • Tydzień 1

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Ogólnie przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, zaczynając od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. W praktyce ciąża trwa około 38 tygodni licząc od daty zapłodnienia. Ponieważ bardzo ciężko jest określić dokładną datę zapłodnienia, dla ułatwienia podajemy datę ostatniej miesiączki i ten pierwszy tydzień z okresem liczymy jako pierwszy tydzień ciąży.
  Dzięki temu możemy w łatwy sposób obliczyć datę narodzin naszego dziecka! Oczywiście jest to tylko szacunkowa data porodu. Zazwyczaj poród przypada między 37 a 42 tygodniem ciąży. Od 23 tygodnia dziecko ma szansę przeżycia poza macicą- będzie wtedy wcześniakiem.

  1 miesiąc

  1 trymestr

  39 tygodni

  Porady i zalecenia

  Skonsultuj się ze swoimi lekarzami

  Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe, przyjmujesz leki na stałe- skonsultuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o planowanej ciąży.

  Zaplanuj wizytę u ginekologa

  Zaleca się wykonanie USG narządów rodnych, cytologii oraz morfologii. Możliwe, że lekarz zleci Ci wykonanie dodatkowych badań

  Zrelaksuj się

  Przede wszystkim niczym się nie przejmuj. Zadbaj o siebie, spróbuj się wyciszyć. Nie czytaj za dużo o ciąży. Nie kupuj za dużo książek. My o wszystkim Cię poinformujemy w swoim czasie:) Skup się na sobie i na seksie ze swoim partnerem! Może czas na weekend tylko we dwoje?

 • Tydzień 2

  Najważniejsze w tym tygodniu

  2 tydzień to moment kiedy powstaje w Tobie nowe życie. Następuje owulacja i jeśli plemniki dotrą do komórki jajowej, rozpoczynasz swoja przygodę z ciażą!

  1 miesiąc

  1 trymestr

  38 tygodni

  Rozwój dziecka

  Przygotowanie do rozwoju dziecka

  W ciągu ostatnich kilku dni wzrost poziomu estrogenu i progesteronu spowodował zgrubienie błony śluzowej macicy w celu utrzymania zapłodnionej komórki jajowej. W tym samym czasie jajniki dojrzewały w wypełnionych płynem woreczkach zwanych pęcherzykami.

  Komórka jajowa uwalnia się

  Po owulacji komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka i jest przenoszone z jajnika do jajowodu. (Owulacja niekoniecznie występuje w środku cyklu. Może się zdarzyć w dowolnym czasie między 9 a 21 dniem dla kobiet z 28-dniowym cyklem.)

  Podróż nasienia

  W ciągu następnych 24 godzin jajo zostanie zapłodnione, jeśli jednemu z prawie 250 milionów plemników w ejakulacie uda się przepłynąć z pochwy przez szyjkę macicy, przez macicę do jajowodu i wniknąć do komórki jajowej. Około 400 plemników przeżywa 10-godzinną podróż do komórki jajowej, ale zwykle tylko tej, której uda się przedrzeć przez zewnętrzną błonę.

  Geny łączą się

  W ciągu następnych 10 do 30 godzin jądro plemnika łączy się z komórką jajową i łączą swój materiał genetyczny. Jeśli plemniki zawierają chromosom Y, Twoje dziecko będzie chłopcem. Jeśli chromosom X, będziesz nosiła dziewczynkę. Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą.

  Implantacja

  Komórka jajowa potrzebuje trzech lub czterech dni, aby przejść z jajowodu do macicy, dzieląc się po drodze na 100 lub więcej identycznych komórek. Po wejściu do macicy nazywa się ją blastocystą. Dzień lub dwa później zacznie zagnieżdżać się w macicy, gdzie nadal rośnie i dzieli się.

  Zmiany u kobiety

  Objawy owulacji

  Mimo tego, że nie jesteś jeszcze w ciąży, możesz wykryć objawy owulacji. Nauka rozpoznawania objawów owulacji, może Ci pomóc zajść w ciąże poprzez lepsze planowanie seksu zaplanować kiedy uprawiać seks. Bądź czujna!

  Śliski śluz szyjny

  Śluz szyjki macicy to wydzielina z pochwy, którą czasami znajdujesz na bieliźnie. W dniach wokół owulacji będzie przezroczysta, śliska i rozciągliwa (jak surowe białka jaj).

  Łagodne skurcze

  Niektóre kobiety, w czasie owulacji,  zauważają łagodne skurcze bóle brzucha lub jednostronny ból pleców. 

  Zwiększone libido

  Możesz czuć się bardziej seksowna, a zapach twojego ciała może być bardziej atrakcyjny dla mężczyzn. Zdecydowanie podczas owulacji kobiety czują dużo większą ochotę na seks! 

  Wrażliwe piersi

  Hormonalne zmiany wokół owulacji mogą sprawić, że twoje piersi będą bardziej pełne lub obolałe.

  Zmiany szyjki macicy

  Podczas owulacji szyjka macicy jest bardziej miękka, wyższa, bardziej wilgotna i bardziej otwarta. Możesz to sprawdzić sięgając do pochwy palcem. Żeby zbadać szyjkę macicy, musisz ją sprawdzać codziennie aby rozpoznać różnice.

  Zwiększenie temperatury Twojego ciała

  Możesz się pokusić o mierzenie temperatury każdego dnia rano, przed wstaniem z łóżka. W dzień przed owulacją podnosi się nieznacznie a następnie wzrasta po owulacji utrzymuje się do następnego okresu (mówimy tu o wzroście temperatury o ok 0,2-0,5 stopnia)

  Porady i zalecenia

  Rozpocznij suplementację

  Już od 2 tygodnia warto przyjmować witaminy prenatalne . Upewnij się, że zawierają min. 400 mikrogramów kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko niektórych wad wrodzonych u dziecka. 

  Skontaktuj się ze swoim lekarzem

  Wizyta kontrolna u ginekologa pozwala na upewnienie się, że jesteś w najlepszej kondycji do zajścia w ciąże. Przykładowo możesz się upewnić czy powinnaś przestać brać leki na receptę, leki bez recepty lub suplementy, które zażywałaś do dziś.

  Rozważ badanie krwi

  Ty i twój partner możecie udać się na badanie genetyczne pod kątem chorób dziedzicznych, aby sprawdzić, czy nie jesteście nosicielami chorób, które mogą zaszkodzić dziecku.

  Znajdź czas na miłość

  Uprawiajcie seks co drugi dzień, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Dowiedz się, ile czasu zajmuje zajście w ciążę – większość par potrzebuje więcej niż kilku prób, zanim mogą ogłosić, że dziecko jest w drodze.

  Zadbaj o zdrowie

  Wraz z partnerem zrezygnujcie z picia alkoholu, palenia papierosów oraz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na czas owulacji. Plemniki dojrzewają nawet 3 miesiące, więc warto pomyśleć o tym już wcześniej.

  Powodzenia!

 • Tydzień 3

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Gratulacje, udało się! Plemniki dotarły! Twoje dziecko jest teraz małą kulką – zwaną blastocystą – złożoną z kilkuset komórek, które bardzo szybko się rozmnażają. Pierwszy trymestr to okres kiedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszystkie czynniki zewnętrzne. Staraj się teraz dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zrezygnuj z alkoholu, papierosów i używek. Dodatkowo ruszaj się i spędzaj czas na świeżym powietrzu.

  1 miesiąc

  1 trymestr

  37 tygodni

  Rozwój dziecka

  Implantacja

  Twoje rozwijające się dziecko jest małą kulką (zwaną blastocystą) złożoną z kilkuset komórek, które się namnażają i zagnieżdżają w wyściółce macicy. Komórki pośrodku staną się zarodkiem. Komórki na zewnątrz staną się łożyskiem czyli organem w kształcie naleśnika, który dostarcza Twojemu dziecku tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza odpady.

  Czas na Hormony

  Komórki, które staną się łożyskiem, wypompowują hormon ciążowy hCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową). Daje to sygnał jajnikom, aby przestały wypuszczać komórki jajowe i dalej wytwarzały progesteron, co zapobiega złuszczaniu się wyściółki macicy i przez jej małego pasażera (nie mamy okresu). Gdy w moczu pojawi się wystarczająca ilość hCG, otrzymasz pozytywny wynik testu ciążowego .

  Wygodne gniazdko

  Płyn owodniowy zaczyna gromadzić się w worku owodniowym. Amortyzuje on twoje dziecko w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

  Łączność z matką

  Twoja mała blastocysta otrzymuje tlen i składniki odżywcze (i odrzuca odpady) przez prymitywny system krążenia złożony z mikroskopijnych tuneli, które łączą rozwijające się dziecko z naczyniami krwionośnymi w ścianie macicy. Łożysko ostatecznie przejmie to zadanie.

  Zmiany u Ciebie

  Brak objawów

  Niektóre kobiety czują, że są w ciąży jeszcze przed wynikiem testu, ale większość raczej niczego nie zauważa. Jeśli masz objawy w 3 tygodniu, może to być również objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

  Wzdęcia i skurcze

  Progesteron rozluźnia mięśnie w całym ciele, w tym również  w przewodzie pokarmowym. Te rozluźnione mięśnie spowalniają trawienie, co może prowadzić do powstawania gazów i wzdęć , a także powodować dyskomfort w jelitach.

  Bolesne piersi

  Wiele kobiet twierdzi, że tkliwość piersi jaką czują w ciąży, jest podobne lub lekko mocniejsze do tego, jak bolały je piersi przed miesiączką.

  Plamienie

  Niektóre kobiety zauważają niewielką ilość plamienia. Nazywa się to krwawieniem z implantacji, ponieważ dzieje się to mniej więcej w czasie, gdy zapłodniona komórka jajowa wszczepia się do macicy. (Jeśli wraz z krwawieniem, odczuwasz ból, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką ciąży pozamacicznej ).

  Wysoka temperatura ciała

  Jeśli robiłaś wcześniej wykresy temperatury, powinna ona pozostać podwyższona w tym tygodniu.

  Bóle brzucha

  Proces wędrówki zygoty nie jest odczuwalny przez kobietę. Tak samo jak implantacja zarodka. Odczuwalne na tym etapie dolegliwości bólowe w dole brzucha wynikają z odbytej owulacji.

  Porady i zalecenia

  Kup test ciążowy

  Pod koniec tego tygodnia możesz zobaczyć pozytywny wynik testu ciążowego . Jeśli wynik jest negatywny, nie zakładaj, że nie jesteś w  ciąży  – być może zrobiłaś test zbyt wcześnie . Testy są bardziej dokładne gdy minie data Twojej kolejnej miesiączki, czyli pod koniec tego tygodnia.

  Ogranicz kawę

  Gdy starasz się o dziecko lub jest prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży, ogranicz kawę do jednej filiżanki dziennie.

  Zadbaj o zdrowie

  W ciąży nie powinno się pić alkoholu ani palić papierosów. 

 • Tydzień 4

  Najważniejsze w tym tygodniu

  W 4 tygodniu Twoje dziecko jest już zarodkiem złożonym z dwóch warstw umiejscowionym w głębi macicy. Zaczyna się również tworzyć łożysko. Twoje dziecko żywi się tym co tym, zadbaj o swoje zdrowie!

  1 miesiąc

  1 trymestr

  36 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarna maku

  Rozwój dziecka

  Mały zarodek

  Twój zarodek składa się z dwóch warstw zwanych hypoblastem i epiblastem, z których w ciągu następnych 6 tygodni będą się rozwijać  wszystkie narządy Twojego dziecka. Jest to czas, kiedy będzie najbardziej narażony na wszystko, co może zakłócić jego rozwój.

  Łożysko

  Zewnętrzne komórki zarodka osadzają się w błonie śluzowej macicy. W tej części tworzą się przestrzenie, do których wpływa krew, dzięki czemu będziesz w stanie dostarczyć rosnącemu dziecku wartości odżywcze i tlen. 

  Worek owodniowy i woreczek żółtkowy

  Worek owodniowy zawiera płyn owodniowy, który otoczy twoje dziecko i zapewni mu amortyzację podczas wzrostu. Woreczek żółtkowy wytworzy pierwsze czerwone krwinki i naczynia krwionośne dziecka.

  Zmiany u Ciebie

  Brak objawów

  Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.

  Wrażliwe, opuchnięte piersi

  Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.

  Zmęczenie

  Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.

  Nudności lub wymioty

  Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.

  Wysoka temperatura ciała

  Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

  Plamienie

  8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.

  Porady i zalecenia

  Zrób test ciążowy

  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zrób test ciążowy. Aby mieć pewność i dokładniejszy wynik odczekaj kilka dni od planowanej miesiączki i powtórz test.

  Umów się na badanie prenatalne

  Jeśli wynik testu jest pozytywny, skontaktuj się z  lekarzem lub położną i umów się na pierwsze badanie prenatalne. W międzyczasie możesz sprawdzić planowaną datę narodzin. Pamiętaj, że data jest przybliżona ponieważ do zapłodnienia mogło dojść 2 tygodnie przed lub po zakładanym zapłodnieniu. 

  Zadbaj o zdrowie

  Przyjmuj kwas foliowy codziennie (najlepiej rozpocząć jego przyjmowanie w okresie, kiedy już planujesz ciążę) i staraj się dbać o siebie.

  Jeśli próbujesz od dłuższego czasu, zgłoś się do lekarza

  Jeśli próbujesz zajść w ciąże bez powodzenia przez rok lub dłużej (lub przez sześć miesięcy, jeśli masz ponad 35 lat), porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże on wykryć możliwe problemy z płodnością Twoje lub Twojego partnera.

 • Tydzień 5

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Brak miesiączki, pozytywny test ciążowy, jesteś w ciąży! Twój malutki zarodek rośnie jak szalony i możesz zacząć odczuwać dyskomfort, taki jak obolałe piersi i zmęczenie.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  35 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarna sezamu

  Rozwój dziecka

  Mała kijanka

  W głębi Twojej macicy, w szalonym tempie rośnie maleńki zarodek i bardziej przypomina kijankę niż człowieka. Twój zarodek składa się teraz z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy – z których później powstaną wszystkie narządy i tkanki.

  Mózg

  Mózg , rdzeń kręgowy i nerwy dziecka tworzą się z cewki nerwowej, która zaczyna się rozwijać z górnej warstwy – ektodermy. Ta warstwa spowoduje także powstanie skóry, włosów, paznokci, gruczołów sutkowych i potowych oraz szkliwa zębów.

  Serce

  Serce i układ krążenia zaczynają się tworzyć w warstwie środkowej lub  mezodermie. (W tym tygodniu maleńkie serce zaczyna bić i pompować krew.) Mezoderma utworzy również mięśnie, chrząstki, kości i tkankę podskórną dziecka.

  Płuca i jelita

  Trzecia warstwa, czyli endoderma, stanie się płucami , jelitami i wczesnym układem moczowym, a także tarczycą, wątrobą i trzustką. W międzyczasie łożysko i pępowina, które dostarczają pokarm i tlen Twojemu dziecku cały czas pracują

  Zmiany u Ciebie

  Brak objawów

  Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.

  Wrażliwe, opuchnięte piersi

  Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.

  Zmęczenie

  Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.

  Nudności lub wymioty

  Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.

  Wysoka temperatura ciała

  Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

  Plamienie

  8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.

  Porady i zalecenia

  Zanotuj datę ostatniego okresu

  Zanotuj pierwszy dzień ostatniej miesiączki, aby Twój lekarz mógł ustalić termin porodu. Zacznij również sporządzać listę pytań, które chcesz mu zadać podczas pierwszej wizyty prenatalnej .

  Zrób listę wszystkich swoich leków i suplementów (jeżeli zażywasz)

  Zrób listę wszystkich leków i suplementów jakie zażywasz (na receptę i bez recepty). Lekarz prowadzący zdecyduje, czy możesz je dalej bezpiecznie zażywać.

  Zbierz historię zdrowia rodziny

  Porozmawiaj z krewnymi po obu stronach o historii medycznej rodzin. Twój lekarz będzie chciał wiedzieć, czy w którejkolwiek z twoich rodzin występują jakieś przewlekłe choroby lub nieprawidłowości genetyczne.

  Wstrzymaj się z wizytą lub umów na dalszy termin

  W piątym tygodnia ciąży bardzo często jeszcze nie mamy możliwości wizualizacji ciąży w badaniu USG. Dopiero bliżej skończonego 5. tygodnia ciąży jest możliwość zobrazowania drobnego pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Z tego powodu nie warto zgłaszać się do ginekologa zaraz po wykonaniu testu ciążowego i jego dodatnim wyniku – lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze ok. 10-14 dni i dopiero wtedy wykonać badanie.

 • Tydzień 6

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Nos, usta i uszy Twojego dziecka zaczynają nabierać kształtu. Możesz mieć poranne mdłości i plamienia.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  34 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarna soczewicy

  Rozwój dziecka

  Bicie serca

  Serce twojego dziecka bije prawie dwa razy szybciej niż twoje. Zobaczysz to już niedługo na badaniu USG. Możesz je również usłyszeć na dodatkowym badaniu dopplerowskim między 10 a 12 tygodniu

  Oczy, nos, usta i uszy

  Pojawiają się ciemne miejsca, w których zaczynają się tworzyć oczy i nozdrza dziecka . Pojawiające się również uszy są oznaczone małymi wgłębieniami po bokach głowy. W maleńkich ustach zaczynają się rozwijać struny głosowe i język.

  Ręce i nogi

  Ręce i nogi Twojego dziecka przypominają teraz małe wiosła. Kręgosłup rozciąga się a na jego końcu powstaje mały ogon, który zniknie za kilka tygodni.

  Zmiany u Ciebie

  Żadnych objawów?

  Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje, choć większość objawów zaczyna się pojawiać właśnie w tym tygodniu.

  Nudności lub wymioty

  Poranne mdłości to nudności, które mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczynają się około 6 tygodnia ciąży i prawdopodobnie ustąpią do końca pierwszego trymestru. Bądź dzielna!

  Częste uczucie, że chce nam się siku

  Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych, wczesnych objawów ciąży i zwykle zaczynają się po około 6 tygodniach.

  Wahania nastroju

  Wiele kobiet w ciąży odkrywa, zauważa nasilenie emocji między 6 a 10 tygodniem. Wahania nastrojów są prawdopodobnie spowodowane stresem, zmęczeniem i zmianami hormonalnymi. Na tym etapie, jest to oczywiste, że możesz mieć również uczucie paniki związane z zostaniem rodzicem! Nie stresuj się! My Ci we wszystkim pomożemy:)

  Wrażliwe, opuchnięte piersi

  Wrażliwość piersi może być jednym z Twoich pierwszych objawów ciąży. Podwyższony poziom hormonów przyspiesza przepływ krwi, co może powodować obrzęk , ból, mrowienie i niezwykłą wrażliwość na dotyk.

  Zmęczenie

  Dla wielu kobiet ciągłe zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Choć są kobiety, które prawie wcale nie zwalniają tempa. Nie ma dokładnych wyjaśnień, co powoduje zmęczenie we wczesnej ciąży, ale prawdopodobne jest, że przynajmniej częściowo są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne, rozpoczynające reorganizacje organizmu. 

  Plamienie

  Może się zdarzyć, że zauważysz u siebie delikatne plamienie z dróg rodnych – nie musi ono oznaczać nic złego. Warto jednak, na tym etapie, potwierdzić ciąże – jeśli do tej pory nie miałaś wykonanego USG, a zauważasz plamienie, zgłoś się na takie badanie. 

  Porady i zalecenia

  Uważaj, co jesz … i pijesz

  Krąży wiele mitów na temat tego, co można bezpiecznie (lub nie) jeść i pić w czasie ciąży. Jest teraz idealny moment aby zapoznać się z wykładem i materiałami naszej dietetyczki Magdy!

  Dowiedz się więcej o testach

  Testy przesiewowe wykorzystują próbki krwi i ultradźwięki, aby ocenić szanse na zespół Downa i inne dolegliwości. Wyniki mogą pomóc Ci zdecydować, czy chcesz wykonać kolejne badania: biopsja kosmówki (CVS) czy amniopunkcję, aby dowiedzieć się więcej o  możliwym stanie zdrowia Twojego dziecka.

  Upewnij się, że twoje miejsce pracy jest bezpieczne

  Niektóre zawody mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Jeśli jesteś narażony na chemikalia, metale ciężkie (takie jak ołów lub rtęć), niektóre czynniki biologiczne lub promieniowanie, musisz jak najszybciej wprowadzić zmiany.

  Pomoc na mdłości

  Na mdłości i nudności może pomóc Ci imbir – możesz go spożywać jako dodatek do herbaty lub ssać pastylki z imbirem czy jeść ciastka z jego dodatkiem. Dodatkowo staraj się jeść mniej ale częściej np co 3 godziny. Jeżeli mdłości masz zaraz po pierwszym posiłku, możesz próbować jeść pierwszy posiłek zanim wstaniesz z łóżka (przed pionizacją).

  Kwas foliowy

  Pamiętaj, aby w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego (jeśli nie zaczęłaś go przyjmować do tej pory). Profilaktyczne stosowanie kwasu foliowego redukuje o ok. 70% ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.

 • Tydzień 7

  Najważniejsze w tym tygodniu

  Twoje dziecko – wciąż jeszcze zarodek z małym ogonkiem – tworzy ręce i stopy. Twoja macica zwiększyła rozmiar dwukrotnie.

  2 miesiąc

  1 trymestr

  33 tygodni

  Twoje dziecko jest już wielkości ziarenka groszku

  Rozwój dziecka

  Pierwsze mrugnięcie

  Najbardziej intensywnie rozwija się głowa zarodka – intensywne podziały komórek w mózgu formują jego poszczególne części. Pojawia się już także zarys nosa i powiek. Główne części oka, które pozwalają Twojemu dziecku widzieć – rogówka, tęczówka, źrenica, soczewka i siatkówka – zaczynają się rozwijać w tym tygodniu i zaledwie kilka tygodni później będą już prawie w pełni uformowane.

  Mamy brzuszek

  Zaczyna się formować żołądek i przełyk twojego dziecka. Aktualnie pełni funkcję rurki, która przenosi pokarm z ust dziecka do żołądka.

  Narządy trawienne

  W tym tygodniu zaczyna się rozwijać wątroba i trzustka twojego dziecka.

  Zmiany u Ciebie

  Twoje ciało, podczas ciąży, zmienia się tak szybko, że trudno jest stwierdzić, czy nowy ból lub objaw jest „normalny”, czy też należy zadzwonić do lekarza lub nawet udać się na pogotowie. Sprawdź naszą listę symptomów, których nigdy nie powinnaś ignorować . I co najważniejsze: jeśli się martwisz, zaufaj swojemu instynktowi i uzyskaj pomoc.

  Wrażliwy węch

  Wiele kobiet w ciąży zauważa, że wiele zapachów powoduje u nich mdłości. Może to być efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu w twoim organiźmie.

  Niechęć do jedzenia

  Możesz nagle zauważyć, że niektóre potrawy, które lubiłeś, są teraz dla ciebie całkowicie odpychające. To kolejny efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu.

  Częste parcie na mocz (częstomocz)

  Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Na tym etapie prawdopodobnie jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które przyspieszają przepływ krwi do nerek, częściej wypełniając pęcherz.

  Wahania nastroju

  Twój partner może zauważyć zmiany w Twoim nastroju – możesz być bardziej drażliwa, a nawet płaczliwa – są to na szczęście przemijające dolegliwości.

  Brak objawów?

  Nie martw się!  Niektóre kobiety nie czują prawie w ogóle zmian podczas ciąży. Ciesz się!

  Porady i zalecenia

  Jeśli krwawisz, natychmiast skonsultuj się z lekarzem

  Plamienie jest stosunkowo częste we wczesnej ciąży. Nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak, ale czasami może to być pierwszy objaw poronienia lub ciąży pozamacicznej . Jeśli masz jakiekolwiek plamienie lub krwawienie, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym!

  Dobrze się odżywiaj

  Nie martw się, jeśli w pierwszym trymestrze nie jesteś w stanie utrzymać diety – nudności i stres mogą to utrudnić. Po prostu zrób wszystko, co możesz, aby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

  Nawadniaj się

  Jeśli nie jesteś w stanie przyjmować posiłków, staraj się dużo pić – nie zmniejszaj ilości przyjmowanych płynów. Poleca się pić często, ale małymi porcjami, np. po 2 łyki co kilka minut.

  Umów się do ginekologa

  Jeśli do tej pory nie odwiedziłaś ginekologa, to czas najwyższy udać się na taką wizytę.

  Wypoczywaj

  Staraj się dużo wypoczywać. Jeśli masz chęć na drzemkę, nie walcz z tym. Polecamy spacer lub ćwiczenia oddechowe.