- Tydzień 1
- Tydzień 2
- Tydzień 3
- Tydzień 4
- Tydzień 5
- Tydzień 6
- Tydzień 7
Tydzień 1
Najważniejsze w tym tygodniu
Ogólnie przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, zaczynając od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. W praktyce ciąża trwa około 38 tygodni licząc od daty zapłodnienia. Ponieważ bardzo ciężko jest określić dokładną datę zapłodnienia, dla ułatwienia podajemy datę ostatniej miesiączki i ten pierwszy tydzień z okresem liczymy jako pierwszy tydzień ciąży.
Dzięki temu możemy w łatwy sposób obliczyć datę narodzin naszego dziecka! Oczywiście jest to tylko szacunkowa data porodu. Zazwyczaj poród przypada między 37 a 42 tygodniem ciąży. Od 23 tygodnia dziecko ma szansę przeżycia poza macicą- będzie wtedy wcześniakiem.1 miesiąc
1 trymestr
39 tygodni
Porady i zalecenia
Skonsultuj się ze swoimi lekarzami
Jeżeli chorujesz na choroby przewlekłe, przyjmujesz leki na stałe- skonsultuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o planowanej ciąży.
Zaplanuj wizytę u ginekologa
Zaleca się wykonanie USG narządów rodnych, cytologii oraz morfologii. Możliwe, że lekarz zleci Ci wykonanie dodatkowych badań
Zrelaksuj się
Przede wszystkim niczym się nie przejmuj. Zadbaj o siebie, spróbuj się wyciszyć. Nie czytaj za dużo o ciąży. Nie kupuj za dużo książek. My o wszystkim Cię poinformujemy w swoim czasie:) Skup się na sobie i na seksie ze swoim partnerem! Może czas na weekend tylko we dwoje?
Tydzień 2
Najważniejsze w tym tygodniu
2 tydzień to moment kiedy powstaje w Tobie nowe życie. Następuje owulacja i jeśli plemniki dotrą do komórki jajowej, rozpoczynasz swoja przygodę z ciażą!
1 miesiąc
1 trymestr
38 tygodni
Rozwój dziecka
Przygotowanie do rozwoju dziecka
W ciągu ostatnich kilku dni wzrost poziomu estrogenu i progesteronu spowodował zgrubienie błony śluzowej macicy w celu utrzymania zapłodnionej komórki jajowej. W tym samym czasie jajniki dojrzewały w wypełnionych płynem woreczkach zwanych pęcherzykami.
Komórka jajowa uwalnia się
Po owulacji komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka i jest przenoszone z jajnika do jajowodu. (Owulacja niekoniecznie występuje w środku cyklu. Może się zdarzyć w dowolnym czasie między 9 a 21 dniem dla kobiet z 28-dniowym cyklem.)
Podróż nasienia
W ciągu następnych 24 godzin jajo zostanie zapłodnione, jeśli jednemu z prawie 250 milionów plemników w ejakulacie uda się przepłynąć z pochwy przez szyjkę macicy, przez macicę do jajowodu i wniknąć do komórki jajowej. Około 400 plemników przeżywa 10-godzinną podróż do komórki jajowej, ale zwykle tylko tej, której uda się przedrzeć przez zewnętrzną błonę.
Geny łączą się
W ciągu następnych 10 do 30 godzin jądro plemnika łączy się z komórką jajową i łączą swój materiał genetyczny. Jeśli plemniki zawierają chromosom Y, Twoje dziecko będzie chłopcem. Jeśli chromosom X, będziesz nosiła dziewczynkę. Zapłodniona komórka jajowa nazywa się zygotą.
Implantacja
Komórka jajowa potrzebuje trzech lub czterech dni, aby przejść z jajowodu do macicy, dzieląc się po drodze na 100 lub więcej identycznych komórek. Po wejściu do macicy nazywa się ją blastocystą. Dzień lub dwa później zacznie zagnieżdżać się w macicy, gdzie nadal rośnie i dzieli się.
Zmiany u kobiety
Objawy owulacji
Mimo tego, że nie jesteś jeszcze w ciąży, możesz wykryć objawy owulacji. Nauka rozpoznawania objawów owulacji, może Ci pomóc zajść w ciąże poprzez lepsze planowanie seksu zaplanować kiedy uprawiać seks. Bądź czujna!
Śliski śluz szyjny
Śluz szyjki macicy to wydzielina z pochwy, którą czasami znajdujesz na bieliźnie. W dniach wokół owulacji będzie przezroczysta, śliska i rozciągliwa (jak surowe białka jaj).
Łagodne skurcze
Niektóre kobiety, w czasie owulacji, zauważają łagodne skurcze bóle brzucha lub jednostronny ból pleców.
Zwiększone libido
Możesz czuć się bardziej seksowna, a zapach twojego ciała może być bardziej atrakcyjny dla mężczyzn. Zdecydowanie podczas owulacji kobiety czują dużo większą ochotę na seks!
Wrażliwe piersi
Hormonalne zmiany wokół owulacji mogą sprawić, że twoje piersi będą bardziej pełne lub obolałe.
Zmiany szyjki macicy
Podczas owulacji szyjka macicy jest bardziej miękka, wyższa, bardziej wilgotna i bardziej otwarta. Możesz to sprawdzić sięgając do pochwy palcem. Żeby zbadać szyjkę macicy, musisz ją sprawdzać codziennie aby rozpoznać różnice.
Zwiększenie temperatury Twojego ciała
Możesz się pokusić o mierzenie temperatury każdego dnia rano, przed wstaniem z łóżka. W dzień przed owulacją podnosi się nieznacznie a następnie wzrasta po owulacji utrzymuje się do następnego okresu (mówimy tu o wzroście temperatury o ok 0,2-0,5 stopnia)
Porady i zalecenia
Rozpocznij suplementację
Już od 2 tygodnia warto przyjmować witaminy prenatalne . Upewnij się, że zawierają min. 400 mikrogramów kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko niektórych wad wrodzonych u dziecka.
Skontaktuj się ze swoim lekarzem
Wizyta kontrolna u ginekologa pozwala na upewnienie się, że jesteś w najlepszej kondycji do zajścia w ciąże. Przykładowo możesz się upewnić czy powinnaś przestać brać leki na receptę, leki bez recepty lub suplementy, które zażywałaś do dziś.
Rozważ badanie krwi
Ty i twój partner możecie udać się na badanie genetyczne pod kątem chorób dziedzicznych, aby sprawdzić, czy nie jesteście nosicielami chorób, które mogą zaszkodzić dziecku.
Znajdź czas na miłość
Uprawiajcie seks co drugi dzień, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Dowiedz się, ile czasu zajmuje zajście w ciążę – większość par potrzebuje więcej niż kilku prób, zanim mogą ogłosić, że dziecko jest w drodze.
Zadbaj o zdrowie
Wraz z partnerem zrezygnujcie z picia alkoholu, palenia papierosów oraz przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na czas owulacji. Plemniki dojrzewają nawet 3 miesiące, więc warto pomyśleć o tym już wcześniej.
Powodzenia!
Tydzień 3
Najważniejsze w tym tygodniu
Gratulacje, udało się! Plemniki dotarły! Twoje dziecko jest teraz małą kulką – zwaną blastocystą – złożoną z kilkuset komórek, które bardzo szybko się rozmnażają. Pierwszy trymestr to okres kiedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszystkie czynniki zewnętrzne. Staraj się teraz dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zrezygnuj z alkoholu, papierosów i używek. Dodatkowo ruszaj się i spędzaj czas na świeżym powietrzu.
1 miesiąc
1 trymestr
37 tygodni
Rozwój dziecka
Implantacja
Twoje rozwijające się dziecko jest małą kulką (zwaną blastocystą) złożoną z kilkuset komórek, które się namnażają i zagnieżdżają w wyściółce macicy. Komórki pośrodku staną się zarodkiem. Komórki na zewnątrz staną się łożyskiem czyli organem w kształcie naleśnika, który dostarcza Twojemu dziecku tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza odpady.
Czas na Hormony
Komórki, które staną się łożyskiem, wypompowują hormon ciążowy hCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową). Daje to sygnał jajnikom, aby przestały wypuszczać komórki jajowe i dalej wytwarzały progesteron, co zapobiega złuszczaniu się wyściółki macicy i przez jej małego pasażera (nie mamy okresu). Gdy w moczu pojawi się wystarczająca ilość hCG, otrzymasz pozytywny wynik testu ciążowego .
Wygodne gniazdko
Płyn owodniowy zaczyna gromadzić się w worku owodniowym. Amortyzuje on twoje dziecko w nadchodzących tygodniach i miesiącach.
Łączność z matką
Twoja mała blastocysta otrzymuje tlen i składniki odżywcze (i odrzuca odpady) przez prymitywny system krążenia złożony z mikroskopijnych tuneli, które łączą rozwijające się dziecko z naczyniami krwionośnymi w ścianie macicy. Łożysko ostatecznie przejmie to zadanie.
Zmiany u Ciebie
Brak objawów
Niektóre kobiety czują, że są w ciąży jeszcze przed wynikiem testu, ale większość raczej niczego nie zauważa. Jeśli masz objawy w 3 tygodniu, może to być również objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Wzdęcia i skurcze
Progesteron rozluźnia mięśnie w całym ciele, w tym również w przewodzie pokarmowym. Te rozluźnione mięśnie spowalniają trawienie, co może prowadzić do powstawania gazów i wzdęć , a także powodować dyskomfort w jelitach.
Bolesne piersi
Wiele kobiet twierdzi, że tkliwość piersi jaką czują w ciąży, jest podobne lub lekko mocniejsze do tego, jak bolały je piersi przed miesiączką.
Plamienie
Niektóre kobiety zauważają niewielką ilość plamienia. Nazywa się to krwawieniem z implantacji, ponieważ dzieje się to mniej więcej w czasie, gdy zapłodniona komórka jajowa wszczepia się do macicy. (Jeśli wraz z krwawieniem, odczuwasz ból, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką ciąży pozamacicznej ).
Wysoka temperatura ciała
Jeśli robiłaś wcześniej wykresy temperatury, powinna ona pozostać podwyższona w tym tygodniu.
Bóle brzucha
Proces wędrówki zygoty nie jest odczuwalny przez kobietę. Tak samo jak implantacja zarodka. Odczuwalne na tym etapie dolegliwości bólowe w dole brzucha wynikają z odbytej owulacji.
Porady i zalecenia
Kup test ciążowy
Pod koniec tego tygodnia możesz zobaczyć pozytywny wynik testu ciążowego . Jeśli wynik jest negatywny, nie zakładaj, że nie jesteś w ciąży – być może zrobiłaś test zbyt wcześnie . Testy są bardziej dokładne gdy minie data Twojej kolejnej miesiączki, czyli pod koniec tego tygodnia.
Ogranicz kawę
Gdy starasz się o dziecko lub jest prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży, ogranicz kawę do jednej filiżanki dziennie.
Zadbaj o zdrowie
W ciąży nie powinno się pić alkoholu ani palić papierosów.
Tydzień 4
Najważniejsze w tym tygodniu
W 4 tygodniu Twoje dziecko jest już zarodkiem złożonym z dwóch warstw umiejscowionym w głębi macicy. Zaczyna się również tworzyć łożysko. Twoje dziecko żywi się tym co tym, zadbaj o swoje zdrowie!
1 miesiąc
1 trymestr
36 tygodni
Twoje dziecko jest już wielkości ziarna maku
Rozwój dziecka
Mały zarodek
Twój zarodek składa się z dwóch warstw zwanych hypoblastem i epiblastem, z których w ciągu następnych 6 tygodni będą się rozwijać wszystkie narządy Twojego dziecka. Jest to czas, kiedy będzie najbardziej narażony na wszystko, co może zakłócić jego rozwój.
Łożysko
Zewnętrzne komórki zarodka osadzają się w błonie śluzowej macicy. W tej części tworzą się przestrzenie, do których wpływa krew, dzięki czemu będziesz w stanie dostarczyć rosnącemu dziecku wartości odżywcze i tlen.
Worek owodniowy i woreczek żółtkowy
Worek owodniowy zawiera płyn owodniowy, który otoczy twoje dziecko i zapewni mu amortyzację podczas wzrostu. Woreczek żółtkowy wytworzy pierwsze czerwone krwinki i naczynia krwionośne dziecka.
Zmiany u Ciebie
Brak objawów
Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.
Wrażliwe, opuchnięte piersi
Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.
Zmęczenie
Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.
Nudności lub wymioty
“Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.
Wysoka temperatura ciała
Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.
Plamienie
8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.
Porady i zalecenia
Zrób test ciążowy
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zrób test ciążowy. Aby mieć pewność i dokładniejszy wynik odczekaj kilka dni od planowanej miesiączki i powtórz test.
Umów się na badanie prenatalne
Jeśli wynik testu jest pozytywny, skontaktuj się z lekarzem lub położną i umów się na pierwsze badanie prenatalne. W międzyczasie możesz sprawdzić planowaną datę narodzin. Pamiętaj, że data jest przybliżona ponieważ do zapłodnienia mogło dojść 2 tygodnie przed lub po zakładanym zapłodnieniu.
Zadbaj o zdrowie
Przyjmuj kwas foliowy codziennie (najlepiej rozpocząć jego przyjmowanie w okresie, kiedy już planujesz ciążę) i staraj się dbać o siebie.
Jeśli próbujesz od dłuższego czasu, zgłoś się do lekarza
Jeśli próbujesz zajść w ciąże bez powodzenia przez rok lub dłużej (lub przez sześć miesięcy, jeśli masz ponad 35 lat), porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże on wykryć możliwe problemy z płodnością Twoje lub Twojego partnera.
Tydzień 5
Najważniejsze w tym tygodniu
Brak miesiączki, pozytywny test ciążowy, jesteś w ciąży! Twój malutki zarodek rośnie jak szalony i możesz zacząć odczuwać dyskomfort, taki jak obolałe piersi i zmęczenie.
2 miesiąc
1 trymestr
35 tygodni
Twoje dziecko jest już wielkości ziarna sezamu
Rozwój dziecka
Mała kijanka
W głębi Twojej macicy, w szalonym tempie rośnie maleńki zarodek i bardziej przypomina kijankę niż człowieka. Twój zarodek składa się teraz z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy – z których później powstaną wszystkie narządy i tkanki.
Mózg
Mózg , rdzeń kręgowy i nerwy dziecka tworzą się z cewki nerwowej, która zaczyna się rozwijać z górnej warstwy – ektodermy. Ta warstwa spowoduje także powstanie skóry, włosów, paznokci, gruczołów sutkowych i potowych oraz szkliwa zębów.
Serce
Serce i układ krążenia zaczynają się tworzyć w warstwie środkowej lub mezodermie. (W tym tygodniu maleńkie serce zaczyna bić i pompować krew.) Mezoderma utworzy również mięśnie, chrząstki, kości i tkankę podskórną dziecka.
Płuca i jelita
Trzecia warstwa, czyli endoderma, stanie się płucami , jelitami i wczesnym układem moczowym, a także tarczycą, wątrobą i trzustką. W międzyczasie łożysko i pępowina, które dostarczają pokarm i tlen Twojemu dziecku cały czas pracują
Zmiany u Ciebie
Brak objawów
Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje w tym tygodniu. W rzeczywistości większość wczesnych objawów ciąży zaczyna się dopiero po około 6 tygodniach.
Wrażliwe, opuchnięte piersi
Tkliwość piersi może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się od około 4 do 6 tygodni i trwa do pierwszego trymestru.
Zmęczenie
Dla wielu kobiet zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Niekóre kobiety prawie wcale nie zwalniają tempa.
Nudności lub wymioty
“Poranne” mdłości mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczyna się około 6 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się już po 4 tygodniach. Niektóre kobiety również mają skurcze.
Wysoka temperatura ciała
Jeśli z wykresów temperatury wynika, że jest ona podwyższone przez 18 dni z rzędu, prawdopodobnie jesteś w ciąży.
Plamienie
8-10 dni po owulacji możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.
Porady i zalecenia
Zanotuj datę ostatniego okresu
Zanotuj pierwszy dzień ostatniej miesiączki, aby Twój lekarz mógł ustalić termin porodu. Zacznij również sporządzać listę pytań, które chcesz mu zadać podczas pierwszej wizyty prenatalnej .
Zrób listę wszystkich swoich leków i suplementów (jeżeli zażywasz)
Zrób listę wszystkich leków i suplementów jakie zażywasz (na receptę i bez recepty). Lekarz prowadzący zdecyduje, czy możesz je dalej bezpiecznie zażywać.
Zbierz historię zdrowia rodziny
Porozmawiaj z krewnymi po obu stronach o historii medycznej rodzin. Twój lekarz będzie chciał wiedzieć, czy w którejkolwiek z twoich rodzin występują jakieś przewlekłe choroby lub nieprawidłowości genetyczne.
Wstrzymaj się z wizytą lub umów na dalszy termin
W piątym tygodnia ciąży bardzo często jeszcze nie mamy możliwości wizualizacji ciąży w badaniu USG. Dopiero bliżej skończonego 5. tygodnia ciąży jest możliwość zobrazowania drobnego pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Z tego powodu nie warto zgłaszać się do ginekologa zaraz po wykonaniu testu ciążowego i jego dodatnim wyniku – lepszym rozwiązaniem będzie poczekać jeszcze ok. 10-14 dni i dopiero wtedy wykonać badanie.
Tydzień 6
Najważniejsze w tym tygodniu
Nos, usta i uszy Twojego dziecka zaczynają nabierać kształtu. Możesz mieć poranne mdłości i plamienia.
2 miesiąc
1 trymestr
34 tygodni
Twoje dziecko jest już wielkości ziarna soczewicy
Rozwój dziecka
Bicie serca
Serce twojego dziecka bije prawie dwa razy szybciej niż twoje. Zobaczysz to już niedługo na badaniu USG. Możesz je również usłyszeć na dodatkowym badaniu dopplerowskim między 10 a 12 tygodniu
Oczy, nos, usta i uszy
Pojawiają się ciemne miejsca, w których zaczynają się tworzyć oczy i nozdrza dziecka . Pojawiające się również uszy są oznaczone małymi wgłębieniami po bokach głowy. W maleńkich ustach zaczynają się rozwijać struny głosowe i język.
Ręce i nogi
Ręce i nogi Twojego dziecka przypominają teraz małe wiosła. Kręgosłup rozciąga się a na jego końcu powstaje mały ogon, który zniknie za kilka tygodni.
Zmiany u Ciebie
Żadnych objawów?
Nie martw się! Wiele kobiet jeszcze nic nie czuje, choć większość objawów zaczyna się pojawiać właśnie w tym tygodniu.
Nudności lub wymioty
Poranne mdłości to nudności, które mogą wystąpić o każdej porze dnia. Zwykle zaczynają się około 6 tygodnia ciąży i prawdopodobnie ustąpią do końca pierwszego trymestru. Bądź dzielna!
Częste uczucie, że chce nam się siku
Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych, wczesnych objawów ciąży i zwykle zaczynają się po około 6 tygodniach.
Wahania nastroju
Wiele kobiet w ciąży odkrywa, zauważa nasilenie emocji między 6 a 10 tygodniem. Wahania nastrojów są prawdopodobnie spowodowane stresem, zmęczeniem i zmianami hormonalnymi. Na tym etapie, jest to oczywiste, że możesz mieć również uczucie paniki związane z zostaniem rodzicem! Nie stresuj się! My Ci we wszystkim pomożemy:)
Wrażliwe, opuchnięte piersi
Wrażliwość piersi może być jednym z Twoich pierwszych objawów ciąży. Podwyższony poziom hormonów przyspiesza przepływ krwi, co może powodować obrzęk , ból, mrowienie i niezwykłą wrażliwość na dotyk.
Zmęczenie
Dla wielu kobiet ciągłe zmęczenie jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Choć są kobiety, które prawie wcale nie zwalniają tempa. Nie ma dokładnych wyjaśnień, co powoduje zmęczenie we wczesnej ciąży, ale prawdopodobne jest, że przynajmniej częściowo są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne, rozpoczynające reorganizacje organizmu.
Plamienie
Może się zdarzyć, że zauważysz u siebie delikatne plamienie z dróg rodnych – nie musi ono oznaczać nic złego. Warto jednak, na tym etapie, potwierdzić ciąże – jeśli do tej pory nie miałaś wykonanego USG, a zauważasz plamienie, zgłoś się na takie badanie.
Porady i zalecenia
Uważaj, co jesz … i pijesz
Krąży wiele mitów na temat tego, co można bezpiecznie (lub nie) jeść i pić w czasie ciąży. Jest teraz idealny moment aby zapoznać się z wykładem i materiałami naszej dietetyczki Magdy!
Dowiedz się więcej o testach
Testy przesiewowe wykorzystują próbki krwi i ultradźwięki, aby ocenić szanse na zespół Downa i inne dolegliwości. Wyniki mogą pomóc Ci zdecydować, czy chcesz wykonać kolejne badania: biopsja kosmówki (CVS) czy amniopunkcję, aby dowiedzieć się więcej o możliwym stanie zdrowia Twojego dziecka.
Upewnij się, że twoje miejsce pracy jest bezpieczne
Niektóre zawody mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego rozwijającego się dziecka. Jeśli jesteś narażony na chemikalia, metale ciężkie (takie jak ołów lub rtęć), niektóre czynniki biologiczne lub promieniowanie, musisz jak najszybciej wprowadzić zmiany.
Pomoc na mdłości
Na mdłości i nudności może pomóc Ci imbir – możesz go spożywać jako dodatek do herbaty lub ssać pastylki z imbirem czy jeść ciastka z jego dodatkiem. Dodatkowo staraj się jeść mniej ale częściej np co 3 godziny. Jeżeli mdłości masz zaraz po pierwszym posiłku, możesz próbować jeść pierwszy posiłek zanim wstaniesz z łóżka (przed pionizacją).
Kwas foliowy
Pamiętaj, aby w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego (jeśli nie zaczęłaś go przyjmować do tej pory). Profilaktyczne stosowanie kwasu foliowego redukuje o ok. 70% ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.
Tydzień 7
Najważniejsze w tym tygodniu
Twoje dziecko – wciąż jeszcze zarodek z małym ogonkiem – tworzy ręce i stopy. Twoja macica zwiększyła rozmiar dwukrotnie.
2 miesiąc
1 trymestr
33 tygodni
Twoje dziecko jest już wielkości ziarenka groszku
Rozwój dziecka
Pierwsze mrugnięcie
Najbardziej intensywnie rozwija się głowa zarodka – intensywne podziały komórek w mózgu formują jego poszczególne części. Pojawia się już także zarys nosa i powiek. Główne części oka, które pozwalają Twojemu dziecku widzieć – rogówka, tęczówka, źrenica, soczewka i siatkówka – zaczynają się rozwijać w tym tygodniu i zaledwie kilka tygodni później będą już prawie w pełni uformowane.
Mamy brzuszek
Zaczyna się formować żołądek i przełyk twojego dziecka. Aktualnie pełni funkcję rurki, która przenosi pokarm z ust dziecka do żołądka.
Narządy trawienne
W tym tygodniu zaczyna się rozwijać wątroba i trzustka twojego dziecka.
Zmiany u Ciebie
Twoje ciało, podczas ciąży, zmienia się tak szybko, że trudno jest stwierdzić, czy nowy ból lub objaw jest „normalny”, czy też należy zadzwonić do lekarza lub nawet udać się na pogotowie. Sprawdź naszą listę symptomów, których nigdy nie powinnaś ignorować . I co najważniejsze: jeśli się martwisz, zaufaj swojemu instynktowi i uzyskaj pomoc.
Wrażliwy węch
Wiele kobiet w ciąży zauważa, że wiele zapachów powoduje u nich mdłości. Może to być efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu w twoim organiźmie.
Niechęć do jedzenia
Możesz nagle zauważyć, że niektóre potrawy, które lubiłeś, są teraz dla ciebie całkowicie odpychające. To kolejny efekt uboczny szybkiego wzrostu poziomu estrogenu.
Częste parcie na mocz (częstomocz)
Częste oddawanie moczu jest jednym z najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Na tym etapie prawdopodobnie jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które przyspieszają przepływ krwi do nerek, częściej wypełniając pęcherz.
Wahania nastroju
Twój partner może zauważyć zmiany w Twoim nastroju – możesz być bardziej drażliwa, a nawet płaczliwa – są to na szczęście przemijające dolegliwości.
Brak objawów?
Nie martw się! Niektóre kobiety nie czują prawie w ogóle zmian podczas ciąży. Ciesz się!
Porady i zalecenia
Jeśli krwawisz, natychmiast skonsultuj się z lekarzem
Plamienie jest stosunkowo częste we wczesnej ciąży. Nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak, ale czasami może to być pierwszy objaw poronienia lub ciąży pozamacicznej . Jeśli masz jakiekolwiek plamienie lub krwawienie, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym!
Dobrze się odżywiaj
Nie martw się, jeśli w pierwszym trymestrze nie jesteś w stanie utrzymać diety – nudności i stres mogą to utrudnić. Po prostu zrób wszystko, co możesz, aby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.
Nawadniaj się
Jeśli nie jesteś w stanie przyjmować posiłków, staraj się dużo pić – nie zmniejszaj ilości przyjmowanych płynów. Poleca się pić często, ale małymi porcjami, np. po 2 łyki co kilka minut.
Umów się do ginekologa
Jeśli do tej pory nie odwiedziłaś ginekologa, to czas najwyższy udać się na taką wizytę.
Wypoczywaj
Staraj się dużo wypoczywać. Jeśli masz chęć na drzemkę, nie walcz z tym. Polecamy spacer lub ćwiczenia oddechowe.