MINI KURS KARMIENIA PIERSIĄ

Lakta-tour czyli przewodnik po laktatorach

Witam Was ponownie w naszym mini kursie o przygotowaniu do laktacji. 

W tym materiale przybliżę Ci działanie laktatora, dzięki któremu usprawnisz proces laktacji.

Z tej strony Katarzyna Kowal czyli założycielka platformy dla kobiet w ciąży Momama, trenerka i edukatorka kobiet w ciąży i po porodzie oraz promotorka nowoczesnego położnictwa.

Jest mi niezmiernie miło patrzeć na Wasze zaangażowanie pod materiałem 1 i 2. To cudowne podziwiać jak wraz z Momamą przygotowujecie się do laktacji w łatwy i przystępny sposób.

Nie musicie szukać ani się przejmować bo wszystko robimy razem małymi kroczkami. W materiale 1 omawialiśmy przygotowanie do laktacji a w materiale 2 poszliśmy o krok dalej i poruszyliśmy bardzo ważny temat: problemy laktacyjne i sposób na ich zminimalizowanie. Dzisiaj pójdziemy jeszcze kolejny krok dalej i z tego materiału dowiesz się jak wybrać odpowiedni laktator.

Dlatego jeżeli nie zapoznałaś się jeszcze z materiałem 1 i 2 to koniecznie przeczytaj je teraz, pobierz wszystkie potrzebne materiały i wróć do tego materiału w kolejnym kroku. To niezwykle ważne abyś przerabiała je w odpowiedniej kolejności bo dzięki temu lepiej zrozumiesz temat, otrzymasz kompleksową wiedzę i nie popełnisz błędów.

Jednym z największych błędów popełnianych przez kobiety w ciąży to brak przygotowania i zaznajomienia się z procesem laktacji. Po porodzie nie ma czasu na szukanie wskazówek i wiedzy. Dlatego dzisiaj dowiesz się jak dobrać odpowiedni laktator, który jest niezbędny na drodze laktacyjnej każdej kobiety.

Przygotowałam ten materiał, bo w ostatniej ankiecie jako największą obawę po porodzie podałyście strach przed karmieniem.

Obiecuję Ci, że po zapoznaniu się z tym materiałem zmniejszy się Twój lęk przed karmieniem.

Otrzymasz fenomenalne i sprawdzone porady jakich nie znajdziesz nigdzie indziej.

Jak wiecie nasz zespół to aż 13 specjalistów. Ginekolodzy, położne, fizjterapeuci. Poprosiłam każdego z nich aby podzielił się swoim doświadczeniem, jakie laktatory sprawdzają się u kobiet. Mam nadzieję, że dzięki naszemu doświadczeniu nie popełnisz błędów i unikniesz zakupu niepotrzebnych gadżetów lub źle dobranych laktatorów.

Zresztą sami zobaczcie na opinie jakie od Was ostatnio dostałam!

Odpowiedz proszę na jedno ważne pytanie: Czy chcesz aby Twoja laktacja była przyjemnością, aby obyło się bez bólu i abyście wspólnie z dzieckiem mogli czerpać radość z tej niepowtarzalnej bliskości?

Zobacz ten materiał do samego końca i weź udział w bezpłatnych warsztatach, na które mam nadzieję, że już się zapisałaś bo drugiego takiego spotkania szybko nie będzie!

Badania pokazują, że w Polsce tylko 6% kobiet karmi swoje maleństwa wyłącznie piersią w pierwszym półroczu. To oznacza, że laktator to Wasz największy laktacyjny przyjaciel!

Dlatego zachęcam Was do edukacji. Na końcu tego materiału opowiem też jak możesz dołączyć do naszego kursu w niższej cenie.

Do czego służy laktator?

Laktator jest urządzeniem służącym do odciągania mleka z piersi. Podczas pracy wytwarza się podciśnienie, które zastępuje siłę ssania dziecka i wyciąga pokarm z piersi, który zbierany jest do specjalnego pojemnika lub bezpośrednio do butelki. Odciągnięte mleko możesz od razu podać maluchowi, ale możesz je również przechowywać w  lodówce lub zamrozić po przełożeniu do odpowiedniego woreczka lub pojemnika do przechowywania mleka.

Jaki laktator wybrać: ręczny czy elektryczny?

Te ręczne dzielą się na:

  • laktatory z pompką
  • laktatory gruszkowe 
  • laktatory tłokowe

Ręczne laktatory mają tę wadę, że do ich użytkowania potrzebne są Twoje ręce. A jak wiadomo, im więcej usprawnień, tym lepiej. Dlatego dziś dużo większą popularnością cieszą się laktatory elektryczne i to im poświęcimy ten materiał. 

Przy wyborze laktatora kieruj się poniższymi udogodnieniami

  • nakładka masująca,
  • regulacja siły ssania,
  • możliwość uruchomienia jedną ręką,
  • zapamiętywanie wybranych ustawień.
Kiedy laktator jest niezbędny?
  • gdy dziecko nie może zostać przystawione do piersi, np. z powodu wyjazdu mamy, 
  • podczas problemów z właściwym ssaniem, 
  • w trakcie hospitalizacji,
  • w przypadku zbyt dużej ilości pożywienia w piersiach. Nawał pokarmu zdarza się kilka dni po porodzie, wtedy maluszek ma problem z uchwyceniem twardej i nabrzmiałej brodawki. Sięgnij wtedy po laktator, który poprzez odciągnięcie nawet niewielkiej ilości mleka, zmiękczy pierś i ułatwi noworodkowi ssanie.

Jeśli nie jesteś pewna, czy przyda Ci się laktator, spytaj w szpitalu, w którym planujesz poród, czy udostępniają laktatory na oddziale. Będziesz mogła przetestować jego skuteczność i sprawdzisz czy to dla Ciebie.

Ja nie jestem zwolenniczką korzystania z używanych laktatorów, ale jeśli Ty zdecydujesz się na taki to zachowaj sam silnik/mechanizm a resztę, czyli dreny, butelki, lejki (tzw. zestaw osobisty) kup nowy na stronie producenta.

To Twoja pierwsza przygoda z laktatorem? Przeczytaj zatem jak prawidłowo dobrać lejek.

Najprościej jak się da, czyli za pomocą linijki lub centymetra. Zmierz w milimetrach średnicę brodawki sutkowej u jej podstawy (przez środek). Nie uwzględniaj otoczki. Na podstawie dokonanego pomiaru dopasuj odpowiedni rozmiar lejka. 

Jak to wygląda na przykładzie?

Jeżeli średnica Twojej brodawki to 16 mm, zalecany jest wybór lejka o rozmiarze 21 mm.

A teraz kilka najważniejszych informacji na temat wymiany elementów w laktatorze.

O tym, że laktator wymaga szczególnej pielęgnacji nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pokarm bezpośrednio z laktatora trafia do Twojego maluszka, więc musi być najwyższej jakości, czysty i bez bakterii.

Elementy, które musisz od czasu do czasu wymieniać to:
  • Zaworek- jeżeli używasz laktatora więcej niż 3 razy dziennie powinnaś tę część wymieniać co miesiąc, natomiast jeśli rzadziej to wystarczy co 2-3 miesiące. W przypadku laktatorów Medela z twardą częścią wystarczy wymienić go co 6 miesięcy.
  • Membrana- jeżeli używasz laktatora częściej niż 3 razy dziennie, powinnaś ten element wymieniać co 2-4 tygodnie, jeśli używasz rzadziej wystarczy co 2 miesiące.
  • Lejki i końcówki z lejkiem- w przypadku tych elementów wymiana wskazana jest raz na 6 miesięcy, oraz w momencie gdy zauważysz zniszczenie.
  • Łączniki- tu wymiana jest znacznie rzadsza i wystarczy, jeśli zrobisz to raz na 6 miesięcy, lub gdy elementy ulegną zniszczeniu.
  • Rurki- ten element wymieniasz zawsze gdy zauważysz uszkodzenie, lub gdy zauważysz w nich wilgoć, która nie znika, lub co gorsza, pleśń. Tutaj zaleca się wymianę co około 3-6 miesięcy.
Pamiętaj, że oprócz wymiany elementów, bardzo ważne jest ich czyszczenie i tu również musisz trzymać się pewnych zasad.

Po zakończeniu odciągania powinnaś zawsze umyć wszystkie akcesoria do odciągania mające kontakt z piersiami lub z pokarmem, takie jak butelki, zaworki lub lejki. Wysusz je dokładnie, aby były gotowe do kolejnego użycia.

  • W pierwszej kolejności opłucz akcesoria do odciągania wodą pitną, aby usunąć pozostałości białka z mleka.
  • Umyj wszystkie części w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
  • Ponownie opłucz części wodą pitną przez 15 – 20 sekund.
  • A co ze zmywarką? Możesz myć części laktatora w górnej jej szufladzie przy użyciu zwykłego detergentu. 
  • Osusz akcesoria czystą ściereczką lub pozostaw do wyschnięcia na czystym ręczniku.

Oczywiście oprócz laktatora bardzo ważna jest również Twoja higiena. Przed każdą sesją odciągania umyj ręce mydłem przez co najmniej 20 sekund, a następnie opłucz je i wytrzyj czystym ręcznikiem. Nie ma potrzeby mycia piersi, chyba że używasz kosmetyków nienadających się dla matek karmiących.

Wady laktatora

Jak każdy gadżet poporodowy, również laktator ma swoje wady i zalety. Wadą laktatora jest:

  • jego cena, za dobry trzeba zapłacić dość sporo, 
  • hałas podczas pracy, jednak te najnowsze modele są zdecydowanie cichsze,
  • minimalny ból, który może towarzyszyć ssaniu,
  • fakt, że laktator nigdy nie zastąpi piersi matki.
Zalety laktatora

Jeśli natomiast mówimy o zaletach urządzenia, to:

  • jest niezastąpiony, gdy dziecko nie potrafi ssać piersi, bo np. jest przeziębiony. Łatwiej podać dziecku odciągnięty pokarm butelką,
  • możesz odciągnąć nim pokarm “na zapas”, gdy np. wiesz, że na kilka godzin musisz rozstać się z maluszkiem,
  • laktator pomaga w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych, jak zastój, płaskie/wklęsłe brodawki, nawał czy zapalenie piersi, 
  • laktator jest niezbędny, gdy pokarmu jest zbyt wiele i dziecko nie opróżnia całej piersi,
  • laktator pomaga rozkręcić laktację. Gdy widzisz, że proces nie posuwa się do przodu, możesz wspomóc się laktatorem, który pobudzi Twoje piersi do pracy.
O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

Bardzo ważne jest również, abyś odpowiednio dobrała butelkę do karmienia. Wybierz szeroki smoczek, najlepiej w kształcie stożka, z małym przepływem. 

Warto wspomnieć, że są też inne metody dokarmiania ściągniętym mlekiem mamy. 

  • Drenem naklejonym przy brodawce- sns- system wspomagający karmienie. Mleko znajduje się w strzykawce lub w kubeczku wraz z ssaniem brodawki mamy. Ten sposób jest bardzo dobry przy mniejszych przyrostach, żeby stymulować laktację cały czas, a jednocześnie dokarmiać dziecko.
  • Podawanie na łyżeczce, w kubeczku lub przez strzykawkę. 

Już niedługo będziesz mogła dołączyć do kolejnej edycji naszego kursu, to co Ci pokazuję to zaledwie wierzchołek góry lodowej, na kursie szkoły rodzenia będziemy zgłębiać temat laktacji, pokażemy Ci jakie pozycje są najlepsze do karmienia i damy gotowe wskazówki naturalnych sposobów łagodzenia problemów laktacyjnych. Dowiesz się wszystkiego o pierwszych dniach po porodzie a co najważniejsze, dowiesz się wszystkiego o pielęgnacji i prawidłowej obsługi niemowlaka.

Wiem, że wydaje się Wam, że nie będziecie mieć czasu na przeglądanie materiałów dlatego dla naszych kursantów stworzyliśmy specjalną grupę wsparcia gdzie nasze położne przeprowadzą Cię przez cały kurs. Dodatkowo jeżeli masz teraz większe wydatki przygotowaliśmy dla Was Szkołę rodzenia w modelu miesięcznym/ subskrypcyjnym.

Mówiłam, że będzie możliwość dołączenia z niższej cenie. Zaraz po warsztatach będzie przygotowana specjalna oferta tylko dla Was. Oczywiście kurs jest dobrowolny i jeżeli masz czas aby śledzić fora i szukać wiedzy w kilku źródłach to też ok, tylko pamiętaj aby sprawdzać czy wiedza jest aktualna. To jest Twój wybór i Twoja droga przygotowania do laktacji.

Towarzyszysz nam podczas obecnie trwającego mini kursu o laktacji? Koniecznie już teraz dołącz do bezpłatnych warsztatów, które odbędą się już 18 stycznia o godzinie 11. Bardzo kompleksowo omówimy: 

  • jak przygotować się do karmienia piersią,
  • jaka jest poprawna technika przystawiania dziecka do piersi,
  • skąd się biorą problemy i jak ich uniknąć,
  • co robić w przypadku zastoju pokarmu,
  • jakie akcesoria ułatwią Ci karmienie piersią

to oczywiście nie wszystko!

To był tylko wstęp do naszych profesjonalnych BEZPŁATNYCH warsztatów  które odbędą się 18 stycznia, podczas których nasza położna i edukator ds laktacji przeprowadzi Cię przez najważniejsze kroki karmienia!
Zapisz się już dzisiaj klikając poniższy link