MINI KURS KARMIENIA PIERSIĄ
8 kroków do udanej laktacji
Nazywam się Katarzyna Kowal i jestem założycielką platformy dla kobiet w ciąży Momama. Jestem trenerką i edukatorką kobiet w ciąży i po porodzie oraz promotorką nowoczesnego położnictwa.
Witam Was na kolejnym już mini kursie momama! Tym razem zajmiemy się tematyką laktacyjną. Poprzednie akcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiłam nie zatrzymywać się i dalej szerzyć najnowocześniejszą wiedzę z tematyki okołoporodowej. Skorzystaj z bezpłatnej wiedzy i doświadczenia naszych położnych i lekarzy.
Akcja- laktacja czas start!
Każda kobieta w ciąży stoi przed decyzją na temat sposobu karmienia swojego maleństwa. Z ankiety przeprowadzonej na profilu momama wynika, że zdecydowana większość z Was obawia się karmienia piersią i że jest to dla Was niemały problem. Wiem również, że bardzo często obawiacie się, czy dacie radę, boicie się bólu, obrzęków piersi, braku pokarmu, bądź jego nawału. Obiecuję Wam, że po obejrzeniu tego kursu Wasze obawy zmniejszą się, nabierzecie pewności siebie i zmniejszy się poziom stresu związany z niewiadomymi laktacyjnymi.
To co już dziś możecie zrobić, to odpowiednio przygotować się i dowiedzieć jak najwięcej na temat laktacji. Zaplanowałaś karmienie piersią? Bardzo się cieszę, jednak pamiętaj, że zarówno poród, jak i macierzyństwo to zew natury. Musisz być przygotowana na najróżniejsze scenariusze!
Przygotuj się na każdą ewentualność i dowiedz się jak najwięcej zarówno na temat karmienia piersią, jak i butelką.
Chcesz rozpocząć macierzyństwo świadomie i bez komplikacji? Dołącz do akcji- laktacji i dowiedz się wszystkiego na temat karmienia maleństwa. Obiecuję Ci, że z tego cyklu dowiesz się jak:
- przygotować się do karmienia piersią,
- uniknąć problemów laktacyjnych,
- skompletować idealną wyprawkę laktacyjną,
- jakie są pierwsze kroki w karmieniu piersią.
Czy można przygotować się do karmienia piersią? Czy można uniknąć problemów laktacyjnych? Tak, a nawet trzeba! Dziś powiem Ci jak to zrobić.
Nasze obserwatorki już skorzystały z cennej wiedzy, teraz kolej na Ciebie!
To, co powtarzam moim obserwatorkom najczęściej, to oczywiście aktywne uczestnictwo w szkole rodzenia i pozyskiwanie wiedzy od sprawdzonych i doświadczonych specjalistów. To tam poznasz metody pobudzenia laktacji oraz
najczęstsze problemy laktacyjne i sposoby na ich złagodzenie/ uniknięcie. A teraz podam Ci listę najważniejszych rzeczy, jakich musisz dowiedzieć się przed porodem:
- co pomoże Ci pobudzić laktację,
- gdzie szukać wsparcia i odpowiedzi na wątpliwości laktacyjne,
- jakie gadżety będą niezbędne podczas karmienia,
- jakie objawy powinny niepokoić, a które są zupełnie normalne,
- jak poradzić sobie z natłokiem/nawałem a także niedoborem pokarmu,
- jak uniknąć zapalenia piersi, zastoju pokarmu, podrażnienia brodawek
Nieodpowiednie przygotowanie do procesu laktacji może doprowadzić do bólu i problemów. To w konsekwencji powoduje stres, który utrudnia dalsze funkcjonowanie i opiekę nad dzieckiem.
Jeśli Ty też chcesz bez komplikacji i bólu wejść w etap laktacji już teraz zapraszam Cię do skorzystania z tej wartościowej i darmowej wiedzy!
Już teraz dołącz do edukacji laktacyjnej i przygotuj się do ogromnego wyzwania, jakim jest karmienie dziecka. Zadbaj szczególnie o poniższe punkty:
1. Poznaj najczęstsze problemy laktacyjne. Dowiesz się jakie są metody domowe na łagodzenie podstawowych dolegliwości laktacyjnych i poznasz możliwości farmakologiczne. Dzięki wiedzy szybciej zareagujesz i unikniesz bólu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozpoznać ewentualne dolegliwości, takie jak:
- zapalenie piersi,
- zastój pokarmu,
- podrażnione brodawki,
- nawał pokarmu,
- ropień piersi lub bakteryjne oraz grzybicze zapalenie piersi.
2. Zrób rozeznanie w swojej okolicy i poszukaj dobrych specjalistów:
- położnej z tytułem doradcy laktacyjnego/edukatora do spraw laktacji,
- położnej środowiskowej,
- lekarza pediatry,
- fizjoterapeuty dziecięcego,
- neurologopedy
Dzięki temu będziesz mogła w każdym momencie zapytać o niepokojące Cię objawy i uzyskasz sprawdzoną i popartą badaniami odpowiedź. Dzięki temu unikniesz błędnych diagnoz z internetu i szybko powrócisz do pełnej sprawności, a Twoje dziecko będzie się zdrowo rozwijało.
3. Zainwestuj w odpowiednie gadżety laktacyjne. Dobry laktator, który ułatwi Ci karmienie i zbieranie pokarmu dla dziecka, kolektor pokarmu, który nie pozwoli zmarnować ani jednej kropli cennego mleka, lanolina czy nakładki. To tylko nieliczne artykuły z szerokiej gamy dostępnej na rynku. Możesz podpytać położną, bądź przejrzeć grupy społecznościowe i sprawdzić co sprawdziło się u innych mam. Bądź czujna, nie wszystkie gadżety są niezbędne, zanim kupisz dobrze to przemyśl.
4. Poznaj fizjologię laktacji i budowę piersi, dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować proces laktacji i ewentualne komplikacje. Dodatkowo od razu rozpoznasz niepokojące objawy i szybko na nie zareagujesz. W tym punkcie warto zaznaczyć, że rozmiar piersi nie wpływa na jakość laktacji. Możesz z powodzeniem wykarmić dziecko zarówno małymi, jak i dużymi piersiami.
5. Poznaj prawidłową technikę przystawiania dziecka do piersi. Jest kilka wytycznych, które dają sygnał, że dziecko nie jest odpowiednio przystawione do piersi:
- nie wkładaj brodawki na siłę do buzi dziecka – poczekaj, aż samo otworzy szeroko buzię. Wtedy główkę dziecka „nałóż” na pierś,
- niemowlę powinno obejmować większą część otoczki sutkowej ustami,
- górna i dolna warga powinny być wywinięte,
- policzki nie powinny się zapadać podczas ssania,
- nie powinnaś słyszeć odgłosu cmokania.
6. Dowiedz się jakie są objawy głodu u noworodka. To bardzo ważne, abyś od początku potrafiła rozróżnić, które zachowanie Twojego dziecka świadczy o głodzie. Gdy dziecko nie zostanie nakarmione na czas, zacznie płakać. Wczesnymi objawami głodu są:
- wkładanie paluszków i rączek do buzi,
- rozglądanie się,
- niespokojne poruszanie rączkami i nóżkami,
- szukanie piersi, szczególnie po delikatnym głaskaniu policzka,
- wysuwanie języka, mlaskanie, cmokanie.
7. Dowiedz się, jakie są wskaźniki skutecznego karmienia. Pozwalają one obiektywnie ocenić czy ilość produkowanego mleka jest wystarczająca. Do 5. dnia po porodzie następuje fizjologiczny spadek masy ciała dziecka. Utrata masy urodzeniowej nie powinna być większa niż 10%. Prawidłowa masa ciała powinna wrócić najpóźniej do 14. dnia życia. Do wskaźników zaliczamy:
- ilość karmień piersią w ciągu dnia,
- ilość karmień piersią w ciągu nocy,
- liczba stolców w ciągu doby,
- liczba mikcji w ciągu doby,
- dobowy przyrost masy ciała.