1. Strona główna
  2. Wyzwania
  3. Rozstępy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to swego rodzaju smugi na skórze, które pojawiają się najczęściej na brzuchu w późniejszych trymestrach ciąży, kiedy to brzuch szybko się powiększa, by pomieścić rosnące dziecko. U niektórych kobiet pojawiają się one również na pośladkach, udach, biodrach i piersiach. Rozstępy u różnych kobiet wyglądają różnie. Mogą być różowe, czerwonobrązowe, fioletowe lub ciemnobrązowe. A wpływ na to mają kolor i odcień Twojej skóry. Przez niektórych uznawane za nieestetyczne, przez innych za wyjątkowy symbol macierzyństwa i kobiecości, jednak co pewne, stanowią znaczącą zmianę w wyglądzie skóry.

Co powoduje rozstępy?

Jak sama nazwa wskazuje, rozstępy powstają w wyniku “rozstąpienia się”, czyli rozciągnięcia skóry. Zwykle uwidaczniają się, gdy kobieta szybko przybiera na wadze lub traci na wadze, a także w czasie ciąży, gdy brzuch i piersi rosną, w wyniku dynamicznego wzrostu dziecka. Pewną rolę może również odgrywać hormon kortyzol, którego poziom wzrasta w czasie ciąży. Osłabia on włókna elastyczne w skórze takie jak kolagen i elastyna w wyniku czego skóra jest mniej elastyczna i bardziej podatna na uszkodzenia.

Jak mogę stwierdzić, czy dostanę rozstępów?

Trudno przewidzieć, czy będziesz miała rozstępy, czy też nie. Co najmniej połowa kobiet w ciąży ma rozstępy, ale nikt nie może z całą pewnością stwierdzić, kto je dostanie, a kto nie. Istnieje jednak kilka czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia.

Badania sugerują, że znaczną rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne. Jeśli Twoja matka lub siostra miały rozstępy podczas ciąży, możesz przypuszczać, że zobaczysz je również u siebie. Choć to nie jest 100% warunek i możesz być wyjątkiem.

Ponadto, im bardziej Twoja skóra musi się rozciągać w czasie ciąży i im szybciej się to dzieje, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów. Z tego powodu bardziej prawdopodobne jest wystąpienie rozstępów, jeśli:

  • Szybko przybierasz na wadze.
  • Masz bliźniaki.
  • Nosisz duże dziecko.
  • Masz nadmiar płynu owodniowego.

Co mogę zrobić, aby zapobiec rozstępom w ciąży?

Niestety zrobić możesz niewiele. Ale właściwe nawodnienie, nawilżenie, masaż, ogólnie pielęgnacja skóry na pewno jej nie zaszkodzą! Koniecznie dbaj o przybieranie na wadze zgodne z normami, o których powie Ci Twój lekarz, ale które możesz też sprawdzić w tym artykule:

Przyrost masy ciała w ciąży – czego się spodziewać?

Nie ma gwarancji, że którykolwiek z kremów na rozstępy, balsamów i olejków, które rzekomo zapobiegają rozstępom, zadziałają. Badania większości opisanych składników w tych produktach dostępnych bez recepty nie przyniosły wyraźnie korzystnych wyników (jednak utrzymywanie dobrego nawilżenia brzucha w miarę wzrostu może zmniejszyć swędzenie). A to też ogromna ulga!

Czy rozstępy kiedykolwiek znikną?

Dobrą wiadomością jest to, że rozstępy zwykle stają się mniej widoczne około sześciu do 12 miesięcy po porodzie. Pigmentacja blednie i zazwyczaj stają się jaśniejsze niż otaczająca je skóra (kolor będzie się różnić w zależności od koloru skóry), ale ich tekstura pozostanie taka sama.

Czy jest coś, co mogę zrobić, aby później pozbyć się rozstępów?

Nie będziesz w stanie całkowicie ich wyeliminować, ale jeśli rozstępy po ciąży nadal Ci dokuczają, porozmawiaj z dermatologiem o sposobach ich zminimalizowania. Istnieje wiele opcji leczenia, w tym:

Pomocne mogą być leki miejscowe, takie jak tretinoina (Retin-A) i kwas glikolowy. Jednak Retin-A nie jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży i nie ma wiarygodnych informacji na temat ilości wydzielanej do mleka matki lub jego wpływu na karmione niemowlę, dlatego najlepiej unikać go podczas karmienia piersią.

Terapia laserowa. Istnieją pewne dowody na to, że zabiegi laserowe mogą pomóc przywrócić elastyczność skóry, a także zmienić pigmentację, dzięki czemu rozstępy lepiej pasują do reszty skóry. Laseroterapia polega na naświetlaniu rozstępów promieniowaniem podczerwonym i widzialnym czerwonym światłem. Może wymagać kilku sesji w ciągu kilku tygodni, aby trwale poprawić wygląd rozstępów o 20 do 60 procent, a także mogą być wymagane zabiegi pielęgnacyjne.

Wygląda na to, 

że to nierówny pojedynek i nie ma złotej listy sprawdzonych sposobów na rozstępy. Jednak mimo wszystko nawilżaj, masuj, dbaj o swoją skórę, a wdzięczność okażą Ci nie tylko włókna kolagenowe, ale całe Twoje ciało! Dbanie o siebie poprawia samopoczucie, poprawia komfort, poprawia każdy dzień, więc opiekuj się sobą najtroskliwiej!

Artykuły które mogą cię zainteresować