1. Strona główna
  2. Wyzwania
  3. Przyrost masy ciała w ciąży – czego się spodziewać?

Przyrost masy ciała w ciąży – czego się spodziewać?

Przyrost masy ciała w ciąży tydzień po tygodniu

Dowiedz się, jaki jest zdrowy przedział wagowy podczas ciąży. Jeśli rozpoczynasz swoją ciążę z prawidłową wagą, możesz spodziewać się, że do 14. tygodnia ciąży Twoja waga się nie zmieni. Między 14. a 20. tygodniem wzrośnie o ok. 2,5 kg, następnie między 20. a 30. tygodniem znowu ok. 5 kg na plus. Okres 30.-36. tydzień to wzrost wagi o kolejne ok. 2,5 kg i później do końca ciąży (do 40. tygodnia) masa Twojego ciała powinna być już stabilna.

Ile powinnaś przytyć w ciąży?

Możesz skorzystać z naszego kalkulatora przyrostu masy ciała w ciąży, aby dowiedzieć się, ile powinnaś przybrać na wadze (na podstawie wzrostu i masy ciała sprzed ciąży) oraz czy mieścisz się w docelowym zakresie wagi.

Wykres przyrostu masy ciała w ciąży

Aby określić docelowy przyrost masy ciała, musisz znać swój wskaźnik masy ciała (BMI) sprzed ciąży. 

Twoje BMI przed ciążą Twój docelowy przyrost masy ciała w ciąży pojedynczej
Mniej niż 18,5 12,5–18 kg
18,5 do 24,9 11,5–16 kg
25 do 29,9 7–11,5 kg
30 lub więcej 5–9 kg

Orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej to 16 ‒ 20,5 kg.

Powyższe wytyczne dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży zostały wydane przez The National Academies of Sciences, Engineering and Medicine w 2009 roku i są nadal aktualne.

 

Co jeśli w ciąży przytyjesz więcej niż zalecana waga?

Przyrosty większe niż zalecane w czasie ciąży dają ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, w tym nadciśnienia ciążowego i stanu przedrzucawkowego. Mogą one skutkować przedwczesnym porodem.

Jeśli nie rozpoczynasz ciąży z niedowagą, zbyt duże przybranie na wadze zwiększa ryzyko:

  • porodu drogą cięcia cesarskiego,
  • cukrzycy ciążowej,
  • trudnego porodu,
  • rozpoczęcia kolejnej ciąży z nadwagą, zwiększającą prawdopodobieństwo powikłań.


Co jeśli w ciąży przytyjesz mniej niż zalecana waga?

Zbyt mała waga podczas ciąży, zwłaszcza kiedy zaczynasz z niedowagą, może oznaczać większe ryzyko urodzenia dziecka o niskiej wadze urodzeniowej (mniej niż 2,5 kg). Może to powodować późniejsze w tym trudności w karmieniu i niski poziom cukru we krwi dziecka. Maluch o niskiej masie urodzeniowej może również wymagać dłuższego pobytu w szpitalu.

Jednak w przypadku kobiet, które rozpoczynają ciążę z nadwagą większą niż 20 kg, niewielki przyrost masy ciała lub jej brak może obniżyć ryzyko powikłań w ciąży, takich jak nadciśnienie, stan przedrzucawkowy czy makrosomia. 

Jeśli masz nadwagę, porozmawiaj z lekarzem (najlepiej, zanim zajdziesz w ciążę) o sposobach zminimalizowania ryzyka, zwłaszcza jeśli masz schorzenie związane z otyłością, takie jak nadciśnienie lub cukrzyca.

Średni przyrost masy ciała w czasie ciąży

Zdaniem ekspertów połowa ciężarnych kobiet przybiera zalecaną wagę. Jednak wiele z nich tyje nieco więcej. Ostatnie badania wykazały, że 32% kobiet przybiera w ciąży na wadze w zalecanym zakresie, a 48% przybiera na wadze więcej, niż jest to rekomendowane.

 

Jak radzić sobie z tym, jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jeśli w przeszłości monitorowałaś swoją wagę (nawet bez stosowania diety), możesz mieć trudności z zaakceptowaniem faktu, że teraz przytyjesz. To normalne, że odczuwasz niepokój, gdy systematycznie przybierasz na wadze. Staraj się pamiętać, że pewien przyrost masy ciała jest ważny dla zdrowej ciąży, a dodatkowe kilogramy w dużej mierze znikną po urodzeniu dziecka.

Jeśli przybieranie na wadze Cię przygnębia, nie jesteś sama! Dowiedz się, jak inne przyszłe mamy radzą sobie z przybieraniem na wadze i odwiedź nas na Instagramie.

Jak schudnąć po porodzie?

Dobre wieści: stracisz około połowy przyrostu masy ciała już podczas pierwszych 6 tygodni po porodzie. Dziecko odpowiada za około 3,5 kg, a płyn owodniowy, łożysko, dodatkowe płyny ustrojowe i krew dodają kolejne 3-5 kg.

Co do reszty, pamiętaj, że przybranie na wadze zajęło 9 miesięcy, a utrata wagi może potrwać równie długo lub dłużej. Zdrowa dieta połączona z regularnymi ćwiczeniami to najlepszy sposób na zrzucenie dodatkowych kilogramów.

Nie zaczynaj jednak od razu ograniczać kalorii. Opieka nad noworodkiem wymaga dużo energii, a to oznacza, że dostarczenie organizmowi potrzebnych mu składników jest bardzo ważne. W rzeczywistości, jeśli karmisz piersią, będziesz potrzebować dodatkowych kalorii tak długo, jak długo będzie trwała ta wspólna przygoda.

Jeśli obawiasz się zbyt szybkiej utraty wagi, rozważ wizytę u dietetyka, który pomoże Ci wypracować zrównoważone nawyki żywieniowe.

Artykuły które mogą cię zainteresować