1. Strona główna
  2. Wyzwania
  3. Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja to…

Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja to…

Sprawdź, jakie są najlepsze pozycje do spania w ciąży

Jak spać w ciąży – na plecach, na boku (ale na prawym, czy lewym)? A może na brzuchu? Najczęściej zalecaną pozycją do spania w ciąży jest spanie na boku. Na plecach możesz spać na początku ciąży. W miarę jej postępu i powiększania się brzuszka może to jednak powodować problemy z kręgosłupem. Spanie na brzuchu jest w porządku, o ile jest to wygodne, ale prawdopodobnie nie potrwa to długo!

Spanie na boku to najlepsza pozycja dla Ciebie i Twojego dziecka, zwłaszcza gdy jesteś już w połowie ciąży.

Pozycja na boku powoduje stosunkowo najmniejszy nacisk na naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne. Innymi słowy, zapewnia najlepszy przepływ krwi do macicy. Oznacza to, że ​​Twoje dziecko otrzyma maksimum składników odżywczych i będzie dotlenione. Dobre krążenie pomoże również zmniejszyć potencjalny obrzęk, żylaki na nogach i hemoroidy.

Sen w ciąży – lepiej na prawym, czy na lewym boku?

Niektórzy specjaliści sugerują, abyś spała na lewym boku. Uważa się, że przepływ krwi do serca, macicy, nerek i do dziecka jest wtedy lepsze. Spanie na lewym boku zmniejsza również nacisk na dużą żyłę (dolną żyłę główną), która przenosi krew z nóg z powrotem do serca i utrzymuje krążenie. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że lewica jest lepsza od prawicy. Jako przyszła mama swobodnie przesuwaj się więc z boku na bok – niech będzie Ci po prostu wygodnie!

Nie sypiam na boku. Jak mogę “się przełączyć”?

Jeśli jesteś przyzwyczajona do spania na plecach lub na brzuchu, możesz spróbować przejść na bok na początku ciąży. Spanie jest wtedy jeszcze na ogół wygodne i łatwiej będzie Ci zaadaptować zmianę. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne:

  • układaj poduszki pod brzuchem, między nogami i za plecami,
  • leżąc na boku, oprzyj się plecami o poduszkę,
  • połóż się w pozycji półsiedzącej opierając się o kilka poduszek (ta pozycja może być pomocna, jeśli cierpisz na zgagę).

Czy w ciąży można spać na plecach?

Jeśli zazwyczaj śpisz na plecach (na wznak), możesz to robić przez cały pierwszy trymestr. W połowie ciąży Twoja macica staje się jednak cięższa i wtedy warto wybrać inną pozycję.

W czasie leżenia na plecach rosnąca macica uciska żyłę główną dolną. Ucisk teoretycznie może zakłócać krążenie krwi i dostarczanie składników odżywczych do łożyska, a tym samym rozwijającego się dziecka. U ciężarnej może to zaś powodować zmniejszenie przepływu krwi i w następstwie zawroty głowy, duszność lub przyspieszenie akcji serca. Pozycja na wznak może przyczynić się do wspomnianych wyżej problemów z krążeniem (żylaki, hemoroidy, obrzęki), a także wywoływać bóle mięśni i chrapanie. To z kolei wiąże się z ryzykiem wystąpienia bezdechu sennego.

Nie przejmuj się, jeśli będziesz zasypiać na boku i budzić się płasko na plecach. Zmiany ułożenia ciała w trakcie snu są całkowicie naturalne i nie powinny mieć poważnego negatywnego wpływu na zdrowie Twojego dziecka. Po prostu zmień pozycję i wróć do snu.

Spanie na brzuchu w ciąży – czy to bezpieczna pozycja?

Śpiąc na brzuchu nie zaszkodzisz ani sobie, ani dziecku. Jednoznacznie – tak, to bezpieczna pozycja. Na kolejnych etapach ciąży konieczne jest jedynie wprowadzanie pewnych zmian. Delikatne piersi i rosnący brzuch mogą sprawić, że pozycja na brzuchu będzie po prostu niewygodne. Mając na uwadze względy zdrowotne możesz spać twarzą do dołu tak długo, jak Ci to odpowiada.

Jeśli jesteś przyzwyczajona do układania się na brzuchu i nie chcesz tego zmieniać, spróbuj użyć specjalnej poduszki. Najlepiej sprawdzi się tutaj poduszka w kształcie pączka, która wesprze rosnący, ciążowy brzuch. Niektóre kobiety uważają, że pozwala im to wygodnie leżeć na brzuchu aż do trzeciego trymestru ciąży.

Jak spać w ciąży?

Nawet po znalezieniu wygodnej pozycji i idealnych poduszek do spania (pączek, rogal czy inne), dobry, zdrowy sen może być trudny do osiągnięcia. Objawy ciąży, takie jak ciągła potrzeba siusiania, nudności, zgaga i niespokojne nogi, mogą utrudniać dobry sen, a nawet prowadzić do bezsenności. Bez obaw, jest wiele strategii na poprawę snu, które możesz wypróbować. Sprawdź je poniżej.

Ogranicz kofeinę, pij więcej płynów rano i mniej wieczorem, zjedz lekką przekąskę przed snem i stosuj techniki relaksacyjne, takie jak joga, rozciąganie i głębokie oddychanie. Przed snem ustal kojącą rutynę i staraj się kłaść spać i wstawać codziennie mniej więcej o tej samej porze. Jeśli nic nie pomaga, zapytaj swojego lekarza o bezpieczne dla kobiet w ciąży leki na sen. Wyspana Ty to też wypoczęte maleństwo – warto o Was zadbać.

Jeśli szukasz sposobów na poprawę jakości swojego snu, koniecznie sprawdź te artykuły:

“Sprawdzone sposoby na relaks” – https://momama.pl/ogolne/photography-science/
“Zalety medytacji w ciąży” – https://momama.pl/ogolne/this-is-a-sticky-post/ 

Artykuły które mogą cię zainteresować