Czujesz ból w ciąży? Mam na to sposób!

Przez lata mojej kariery jako trener medyczny kobiet w ciąży, chyba najczęściej wymawianym zdaniem na pierwszej konsultacji jest do dziś: “Pani Kasiu, bolą mnie żebrabolą mnie pachwiny, boli mnie dół brzucha, bolą mnie pośladki, bolą mnie plecy…można by tak długo wymieniać i wymieniać.

Zdecydowanie ból to jest coś, co towarzyszy kobiecie już od pierwszych tygodni ciąży.
Co jeżeli Ci powiem, że tak nie musi być? Że nasze kursantki z każdym kolejnym treningiem odczuwają ulgę i przyjemne rozluźnienie?

Dlatego powstała platforma momama.pl, gdzie zebrałam ponad 13 specjalistów najlepszych w swoich dziedzinach z branży okołopołożniczej, którzy przekazali swoją wiedzę i jest ona teraz dostępna w Całej Polsce! W końcu!

Łatwo to brzmi ale teraz jak to wygląda w praktyce?

Ciężko abyś nagle została ekspertką fizjoterapii lub zaczęła się uczyć anatomii, jeżeli jednak masz dużo czasu i chcesz rozpocząć edukację w tym kierunku, to w Internecie znajdziesz dużo ciekawych materiałów, dotyczących zmiany postawy ciała u kobiety w ciąży oraz instrukcje wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Jeżeli jesteś osobą, która podchodzi do porodu zadaniowo, jesteś otwarta na nowe rozwiązania, chcesz aby Twój poród odbył się w najlepszy możliwy sposób, lubisz wiedzę, lubisz sobie ułatwiać, stawiasz na profesjonalizm– to polecam Ci obejrzeć jeden z naszych materiałów z kursu szkoły rodzenia gdzie opowiadam o zmianach ciała w ciąży.

Zważając na to, że przed Tobą i tak długa droga do zdobywania wiedzy o porodzie i noworodku, to uproszczę Ci szukanie informacji na temat ćwiczeń łagodzących ból w ciąży i udostępnię Ci 5 minutowy trening, który możesz wykonywać codziennie aby poczuć ulgę.

Proponuje Ci nie zwlekać, nie potrzebujesz do tego absolutnie nic, odsuń się parę kroków od ekranu i zacznij razem ze mną:

Chciałabym Cię również zaprosić  na nasz  wspólny Walentynkowy trening , który odbędzie się 14.02 o 11:00.
Link do wydarzenia na Facebooku:

Pewnie zastanawiasz się czy aktywność jest na pewno bezpieczna w każdym tygodniu ciąży?

Tak, a nawet wskazana. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. Tym będziesz mieć więcej siły podczas porodu i macierzyństwa. Jeżeli realizujesz treningi przygotowane specjalnie pod kobiety w ciąży, to śmiało możesz je realizować w każdym tygodniu ciąży.
Pamiętaj, że cały czas mówimy o aktywności przeznaczonej dla kobiet w ciąży prowadzone przez specjalistów wyszkolonych w treningu z ciężarnymi. Te treningi mają na celu przygotowanie ciała do porodu, poprawienie elastyczności i ukrwienia ciała. Nie mają na celu modelowania sylwetki. Tylko takie treningi będą na 100% bezpieczne w ciąży.

Jak często powinnam ćwiczyć aby był efekt?

WHO zaleca umiarkowaną aktywność fizyczną u kobiet w ciąży każdego dnia przez min. 30 minut. Ale z mojego doświadczenia i pracy z ciężarnymi mogę Wam powiedzieć, że nawet przy treningach raz w tygodniu widzę ogromną zmianą i progres. Też zależy wszystko od tego, kto prowadzi trening. Ja zawsze staram się Wam wszystko tłumaczyć, abyście każdego dnia wprowadzały zdrowe nawyki, dzięki którym unikniecie bólu.

Jakie ćwiczenia polecasz na początek?

To pytanie pada najczęściej, jak zacząć? kiedy zacząć? od czego zacząć? Na Wasze potrzeby stworzyłam nawet trening o nazwie: “zacznij tutaj”. Zacznij teraz, już, dzisiaj, bo po co się dalej męczyć? Zacznij od łagodnych ćwiczeń typu: stretching (z ang. rozciąganie) lub trening typu zdrowe plecy. Śmiało możesz zacząć od treningów, które podarowałam Ci wyżej.

Co jeżeli podczas ćwiczeń napina się brzuch?

Chcę Wam o tym napisać i Was tutaj uspokoić, bo często mi to zgłaszacie jako obawę czy problem. To jest całkowicie normalne i musisz mi zaufać, że podczas dobrze przygotowanych treningów nic, absolutnie nic złego nie może się stać Tobie czy dziecku, a to, że będziesz czuła różne napięcia czy ciągnięcia jest związane ze zmianami jakie zachodzą w Twoim ciele. W ciąży nie ćwiczymy mięśnia prostego brzucha, ale mięśni w okolicach brzucha jest dużo więcej i to całkowicie normalne, że będą się napinać podczas ćwiczeń.

Jakich ćwiczeń unikać?

Jeżeli znasz się na treningu i ćwiczyłaś do tej pory na własną rękę, to wyłącz ze swojego treningu ćwiczenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, albo te o zbyt wysokiej intensywności: klasyczne brzuszki, planki (deski), pajacykim, skipy czy ćwiczenia z dużym ciężarem.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę postaw na treningi z instruktorem. Upewnij się, że osoba prowadząca trening specjalizuje się i ma kwalifikacje w treningu kobiet w ciąży (to, że była w ciąży o tym nie świadczy).

Gdzie szukać treningów dla kobiet w ciąży?

I tutaj mam dla Ciebie niespodziankę i rozwiązanie Twoich problemów czy obaw związanych z ciążą czy porodem. Pewnie już słyszałaś o platformie dla kobiet w ciąży momama.pl. Jest to mój autorski projekt, który stworzyłam przez ostatnie lata wraz z WAMI (tak, to kobiety ciężarne, takie jak Ty pisały nam czego potrzebują). Początkowo była to platforma tylko z treningami przygotowującymi do porodu, dzisiaj to również największa szkoła rodzenia online w Polsce. Mogłabym Ci o niej opowiadać godzinami ale najlepiej jak sama ją sprawdzisz wybierając nasz pakiet miesięczny. Możesz pobrać wszystkie listy, obejrzeć materiały ze szkoły rodzenia, wziąć udział w treningu na żywo czy spotkaniu z położną.

Jeżeli chcesz przygotować się do porodu bez komplikacji, zadbać o siebie, czuć się dobrze w ciąży a co najważniejsze: po porodzie, to nie znajdziesz w tym momencie lepszego miejsca, które da Ci tyle dobrego w ciąży.
Dalej nie jesteś przekonana?
Zobacz co o nas przyszłe mamy które skorzystały z naszej platformy