W tych pozycjach urodzisz bez komplikacji i bólu!
Cześć, z tej strony Katarzyna Kowal, czyli założycielka platformy dla kobiet w ciąży Momama, trenerka i edukatorka kobiet w ciąży i po porodzie oraz promotorka nowoczesnego położnictwa.
Jest mi niezmiernie miło, że mogę przekazać Wam wartościową wiedzę, która pomoże Wam urodzić sprawnie i bez komplikacji. To cudowne podziwiać jak wraz z Momamą przygotowujecie się do porodu w łatwy i przystępny sposób.
Nie musicie szukać ani się przejmować bo wszystko robimy razem małymi kroczkami.
Z tego materiału dowiesz się jak usprawnić poród, poprzez zastosowanie pozycji wertykalnych. Dzięki temu unikniesz błędów na sali porodowej.
Jednym z największych błędów popełnianych przez kobiety rodzące to brak przygotowania i zaznajomienia się z metodami usprawniającymi poród.
Podczas porodu nie ma czasu na tłumaczenie czy szukanie czegokolwiek. Dlatego dzisiaj pokażę Ci jak sprawić, aby poród przebiegł w sposób sprawny.
Zanim przejdziemy dalej odpowiedz proszę na jedno ważne pytanie:
Jak by to było gdyby Twój poród odbył się bez komplikacji, personel respektował Twoje prawa, twoje krocze zostało ochronione a dodatkowo wszystko przebiegło sprawnie?
To może się udać, wszystko zależy od Ciebie i Twojego przygotowania.
Obiecuję Ci, że po zapoznaniu się z tym wpisem, zmniejszy się Twój lęk przed porodem.
Dodatkowo na samym końcu powiem Ci, jak za darmo pobrać najważniejsze dokumenty i listy.
Najczęstszą obawą jaką mi podajecie jest ból porodowy. Boicie się także, że poród nie będzie przebiegał sprawnie i dojdzie do komplikacji. Ból porodowy możesz skutecznie minimalizować właśnie odpowiednimi pozycjami. Dzisiaj pokaże Ci jakie pozycje są najbardziej rekomendowane przez nasze położne.
Nie popełniaj błędu i przygotuj się do porodu już w trakcie ciąży. Unikniesz bądź znacznie zminimalizujesz ból, traumę i prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji okołoporodowych.
Czy odpowiednie pozycje mogą złagodzić ból?
Wszystko, co dzieje się z Twoim ciałem podczas porodu może powodować ból, począwszy od skurczy macicy, przez schodzenie dziecka do kanału rodnego, po napieranie główki na krocze. Ważne dla mnie jest, żebyś dowiedziała, że odpowiednimi pozycjami możesz pomóc sobie w każdej fazie porodu.
To, co cieszy mnie najbardziej, to ilość wiadomości, w których piszecie, że dzięki pozycjom wertykalnym nie tylko złagodziłyście ból ale udało Wam się urodzić sprawnie i ochroniłyście krocze. O metodach łagodzenia bólu mamy osobne webinary ale dzisiaj skupiamy się na jednej z nich: odpowiednie pozycje i praca ciałem. To dla mnie bardzo ważne, żebyście zapoznały się z tą wiedzą w trakcie ciąży i wykorzystały ją najlepiej jak to możliwe podczas porodu.
Liczne badania naukowe dowiodły, że pozycje wertykalne są niezastąpione podczas porodu. Poród w pozycji wertykalnej wymaga mniej wysiłku ze strony zarówno rodzącej kobiety, jak i dziecka. Dzięki temu mniej się będziesz stresować, co również pozytywnie wpływa na przebieg porodu bez bólu. Dodatkowo podczas pozycji wertykalnych ustawiasz miednicę w najlepszym dla siebie położeniu, co również pomaga radzić sobie z bólem.
Podczas porodu odgina się kość krzyżowa, która daje 2 centymetry więcej do obwodu kanału rodnego. Dlatego warto wykorzystywać do porodu inne pozycje niż leżąca na plecach. Ten sposób będzie Ci przyjacielem w II okresie porodu podczas parcia.
Muszę zaznaczyć, że nie ma jednej idealnej pozycji porodowej. Podczas naszych zajęć i treningów szkoły rodzenia momama staramy się Wam pokazywać jak najwięcej możliwości wykorzystania różnych sprzętów jakie znajdują się na sali porodowej (drabinki, materace, worki sako czy piłki) do tego abyście zdecydowanie łatwiej mogły radzić sobie z dolegliwościami bólowymi w trakcie porodu i wykorzystując te wszystkie pozycje porodowe ten poród ułatwiać.
Dlatego to ważne abyś sprawdziła wcześniej, w których pozycjach będzie Ci wygodnie a w których mniej wygodnie.
W I okresie porodu, gdy skurcze mięśnia macicy nie są jeszcze tak bardzo intensywne lub jeden skurcz jest słabiej odczuwalny niż drugi, jedne są rzadsze – drugie są częstsze, to możemy wykorzystać kilka pozycji porodowych, które przyśpieszą nam tą czynność.
Jak wiecie nasz zespół to aż 13 specjalistów. Ginekolodzy, położne, fizjoterapeuci.
Nasze materiały nagrywamy ze specjalistami z całej Polski. Dlatego wszystkie przyszłe mamusie, które chcą się przygotować do porodu zapraszam do obejrzenia fragmentu materiału z naszej szkoły rodzenia. Tam wybitna położna i nauczyciel akademicki Katarzyna Żelazko wraz z jedną z Was- Anetką – naszą klientką, która sama się do nas zgłosiła pokażą Wam najlepsze pozycje dla kobiety rodzącej i dziecka jakie możecie wykorzystać na sali porodowej zarówno w pierwszym jak i drugim okresie porodu.
Anetka, nasza ciężarna modelka była bardzo zaskoczona, jak wiele pozycji można przyjmować podczas porodu. Pamiętam, jak powiedziała, że spokojnie mogłaby w takich pozycjach spać lub odpoczywać a do tej pory poród kojarzył jej się tylko z bólem, dyskomfortem i dużym wysiłkiem.
A teraz zapraszam Cię do zapoznania się z najlepszymi pozycjami wertykalnymi.
To o czym dziś Ci mówię, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, na kursie szkoły rodzenia zgłębiamy temat porodu, pokazujemy Ci jakie pozycje są wskazane przy ochronie krocza a jakie całkowicie zabronione wg najnowszych wytycznych.
Oczywiście kurs jest dobrowolny i jeżeli masz czas aby śledzić fora i szukać wiedzy w kilku źródłach to też ok, tylko pamiętaj aby sprawdzać czy wiedza jest aktualna. To jest Twój wybór i Twoja droga przygotowania do porodu.