Jak uniknąć komplikacji? Poznaj wszystkie kroki!
Cześć!


Z tej strony Katarzyna Kowal, założycielka platformy Momama. Jestem tu po to aby oswoić Twój lęk przed porodem ale także przekazać konkretne informacje, które pomogą Ci uniknąć komplikacji lub zmniejszyć ich ryzyko wystąpienia.

Wiele się mówi o trudnych porodach ale nikt tak naprawdę nie pyta “co się właściwie stało?”


Skąd się wzięły te komplikacje i jak JA mogę tego uniknąć?

Podczas mojej ostatniej głośnej Akcji Edukacji o ochronie krocza i komplikacjach dostałam od Was setki prawdziwych historii porodowych.
Jestem przyzwyczajona, bo każdego dnia przesyłacie mi przepiękne i pełne emocji historie (później Wam pokażę), ale te były inne.
Te były pełne strachu, niezrozumienia i poczucia winy.  Co ciekawe, wiele opisywanych porodów było z położniczego punktu widzenia całkowicie fizjologicznych.

Nieplanowane cesarskie cięcie to jest komplikacja ale to nie musi być trauma. Takie informacje powinna otrzymać każda kobieta w ciąży. To uświadomiło mnie jak mało z Was ma dostęp do sprawdzonej i rzetelnej wiedzy na tematy porodowe. Jak wiele traum powstaje z braku zrozumienia i odpowiedniego przygotowania.


Z tego materiału dowiesz się, jak uniknąć komplikacji i mieć dobre wspomnienia z porodu.


Jeżeli jesteś w ciąży i chcesz przejąć kontrolę nad swoim porodem to przeczytaj ten wpis do samego końca.
Obiecuję Ci, że po przeczytaniu tego materiału będziesz mogła skupić się na najtrudniejszej roli jaką jest macierzyństwo.

Co nazywamy komplikacjami?

Komplikacje to wszystkie nieprzewidziane zdarzenia i nieplanowane zabiegi podczas porodu.
To oznacza, że dla jednych cesarskie cięcie może być kompilacją a dla innych udanym porodem.
Wiele zależy od naszych oczekiwań i wiedzy na temat porodu. Nie mogę Wam zagwarantować, że Wasz poród będzie idealny ale mogę pomóc Wam uniknąć stresów, nerwowej atmosfery i nieporozumień na sali porodowej.

Do najczęstszych komplikacji zaliczamy: 

 

  • brak postępu porodu,
  • urazy krocza
  • kolizja pępowinowa,
  • porody zabiegowe (np. nieplanowane cesarskie cięcie)
Jak często występują komplikacje?
Komplikacje porodowe się zdarzają.
Ze statystyk wynika, że aż 30% porodów kończy się nieplanowanym cesarskim cięciem i aż 60% rodzących ma nacinane krocze.

Badania pokazują również, że najlepsze porody mają kobiety, które rodzą kolejne dziecko.

Dlaczego? Bo już tego doświadczyły i mają wiedzę, która pozwala im zachować spokój i dokonać słusznych wyborów, najlepszych dla siebie i dziecka, nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach. I wiecie co? To samo mówią nasze klientki, które rodziły pierwszy raz przygotowując się do porodu z platformą Momama.

Mówią, że zdobyta wiedza dała im pewność siebie i pozwoliła przejąć kontrolę nad swoim porodem, że są szczęśliwe niezależnie od przebiegu tego porodu.

Zobacz jak inne mamy uniknęły komplikacji!

Czy komplikacji można uniknąć?

Poród to zew natury i nie wszystkim sytuacjom jesteśmy w stanie zapobiec ale gdy już się pojawią to bądźmy na nie gotowe. Dobry poród to taki, który kontrolujesz i każda decyzja podjęta przez personel jest również Twoją. Dzięki temu będziesz pewna, że zrobiłaś wszystko co tylko mogłaś aby wydać na świat swoje maleństwo całe i zdrowe.

Dlatego właśnie postanowiliśmy, z zespołem naszych położnych i ginekologów, przekazać Wam najbardziej potrzebną wiedzę w przystępny sposób. Wszystko w tym wpisie, tak jest w naszych kursach, będzie przedstawione jasno, krok po kroku. Jeżeli pojawią się pytania, zawsze możesz do nas napisać. Na dole strony znajdziesz informacje gdzie nas znaleźć. 

Ważne jest abyś była świadomym uczestnikiem swojego porodu i niczego później nie żałowała.

Na co masz realny wpływ? 

  • Na postęp porodu
  • Na relacje z personelem
  • Na ochronę krocza
  • Na czas porodu
  • Na ból

Jak możesz pomóc sobie i dziecku ułatwić poród i uniknąć komplikacji?

Otóż jest bardzo wiele kroków, możesz je wykonać, aby Twój poród był pozytywnym przeżyciem, które będziesz pozytywnie wspominać.

A oto zestawienie wskazówek, dzięki którym przygotujesz się do porodu. Stworzone zostało przez nasze położne: znaną Wam już Darię Waszkiewicz – edukatorkę do spraw laktacji i wieloletnią pracowniczkę porodówki, a także Aleksandrę Przekwas, która również doskonale zna środowisko położnicze i jest świetnym seksuologiem.  Swoje uwagi dodała również Marta Mszanowska, która na co dzień pracuje w jednym z największych szpitali w Poznaniu.

Krok 1. Edukacja – od tego zaczyna się wszystko!

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej! Najbardziej przerażają tematy, o których nie wiesz. Im więcej zagadnień przyswoisz, tym trudniej będzie Cię zaskoczyć podczas porodu. 

Wiedza zmniejsza lęk związany z porodem lub cesarskim cięciem. Zmniejszenie lęku wpływa na obniżenie poziomu napięcia, co pomaga rodzącej się rozluźnić i zredukować stres a co za tym idzie minimalizuje odczuwanie bólu! (triada Reada). W skrócie: brak wiedzy powoduje większy strach, to powoduje większe napięcie, a większe napięcie powoduje większy ból.

Wiemy, jak wiele z Was korzysta ze szkoły rodzenia i bardzo nas to cieszy. Nie ma bardziej kompleksowego miejsca dla kobiety w ciąży. Dzięki uczestniczeniu w szkole rodzenia dowiesz się jak wygląda poród i zrozumiesz jego proces. Przygotujesz się zarówno do porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia, które według statystyk spotyka aż 30% kobiet, które tego nie planowały! Nauczysz się najlepszych pozycji, które pomogą ci uniknąć bardzo wielu komplikacji porodowych. Będzie Ci łatwiej jeśli poznasz niewiadome i zgłębisz sposoby na uniknięcie komplikacji.

Wiadomo, szkół rodzenia nie brakuje, dlatego zanim zdecydujesz się na którąś z nich, przejrzyj opinie, specjalistów i zakres kursów. To Ty masz czuć się zaopiekowana, a szkoła powinna spełniać Twoje wymagania. Od tego zależy Twoje przygotowanie, nastawienie, a nawet przebieg porodu. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić prawdziwość informacji znalezionych w Internecie, nie wszystkie strony prowadzone są przez specjalistów, uważaj na pułapki!

Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się gdzie znaleźć więcej informacji na temat porodu.

Krok 2. Przygotuj ciało na poród
Aktywność fizyczna podczas ciąży to przepis na ciążę bez bólu i aktywny poród.

Najnowsze badania jasno wskazują, że u  kobiet, które ćwiczyły w czasie ciąży, rzadziej występowały komplikacje. Dodatkowo Polskie Towarzystwo ginekologiczne wręcz zaleca umiarkowaną aktywność każdego dnia. Nawet jeżeli nigdy nie miałaś nic wspólnego ze sportem to pokochasz ćwiczenia w ciąży. Dlaczego?

Bo w końcu przestanie Cię wszystko boleć. Przestaniesz się czuć jak beczka, która ma ograniczoną ruchomość.
Nie dość, że odejdą bóle pleców, pachwin czy bioder, to jeszcze usprawnisz poród, ochronisz krocze i zmniejszysz ból.
Czy nadal potrzebujesz zachęty? Proszę bardzo:

Dzięki aktywności fizycznej w czasie ciąży Twoje ciało będzie bardziej sprawne a miednica bardziej mobilna. Pamiętaj, że ćwiczysz nie tylko dla siebie, ale również dla swojego Maleństwa, które na ostatnim etapie ciąży będzie lepiej wstawiało się w kanał rodny. To z kolei może zapobiec takiej komplikacji jak braku postępu porodu, z powodu niekorzystnego ułożenia dziecka w kanale rodnym. Dodatkowo ćwiczenia poprawiają ukrwienie. Twoje narządy, w tym macica, będą bardziej ukrwione co może zapobiec różnym krwotokom.

Jeśli dobrze wykorzystasz czas w ciąży na łagodne ćwiczenia, pomożesz chronić swoje krocze przed nacięciem czy pęknięciem, ponieważ aktywność fizyczna w ciąży zwiększa elastyczność tkanek krocza i przygotowuje miednicę. Odpowiednie ułożenie miednicy powoduje, że główka dziecka równomiernie naciska na Twoje krocze. Wszystkie te działania mają na celu ochronę twojego krocza i odbytu.

 

Jaka aktywność powinna znaleźć się w Twoim codziennym grafiku?

Wszystko zależy od Twoich możliwości, predyspozycji, wytrwałości i zaleceń lekarza. Pamiętaj, że ćwiczenia powinnaś wykonywać ze zmniejszoną intensywnością i kontrolą oddechu. Dla jednej z Was idealna będzie joga, bo przygotuje zarówno Twoje ciało, jak i umysł, a dla innych niezastąpione będą treningi na plecy. Wszystkie ćwiczenia, które są skierowane do kobiet w ciąży będą dla Ciebie dobre! Oczywiście pod warunkiem, że lekarz nie powie stanowczego NIE, jednak już niejednokrotnie udowodniliśmy, że reżim łóżkowy jest bardziej szkodliwy, niż minimalny ruch. Także delikatny stretching i zwiększanie zakresów ruchu przy minimalnej intensywności powinna wykonywać każda kobieta szykująca się na poród.

Zajęcia prowadzę na żywo na platformie momama.pl ale jeżeli szukasz bazy bezpiecznych treningów dla każdego i na każdym etapie ciąży, to również je tam znajdziesz.

Krok 3. Zmniejsz ból i napięcie
Ból, napięcie, lęk to częste przyczyny braku postępu porodu, który, jak już wiecie, prowadzi do wielu powikłań.

Może pojawić się blokada psychiczna, która również negatywnie wpływa na akcję porodową. Twoja głowa i nastawienie to połowa sukcesu. Ból może spowodować dodatkowe nadmierne napięcie w ciele, w tym mięśni dna miednicy i okolic bioder, co utrudni dziecku wstawić się w kanał rodny i może doprowadzić do dalszych komplikacji.

Poród boli, dlatego warto poznać naturalne metody łagodzenia dolegliwości.
Jest ich naprawdę sporo:
  • prawidłowy oddech,
  • aktywność podczas porodu,
  • pozycja wertykalna,
  • masaż relaksacyjny,
  • ciepłe i chłodne okłady,
  • elektrostymulacja TENS,
  • aromaterapia i muzykoterapia,
  • wizualizacja relaksacyjna.

Oczywiście możesz skorzystać również ze sposobów farmakologicznych, jednak spróbuj w pierwszej kolejności naturalnych metod. Więcej metod omawiamy podczas kursów szkoły rodzenia ale już teraz chciałabym abyś miała to na uwadze i koniecznie zapoznała się z metodami łagodzącymi ból.

Ból generuje napięcie co zwiększa ryzyko komplikacji.

Krok 4. Poród to ruch!

Jak powiedziała na naszym ostatnim webinarze Izabela Dembińska – poród to ruch.
Już wiesz, że aktywność w ciąży jest ważna ale teraz czas na aktywność podczas porodu.

Czas skurczu macicy powoduje rozwieranie szyjki macicy i przesuwanie się dziecka w dół kanału rodnego. Jeżeli do skurczu dołączysz odpowiedni ruch, wszystko będzie przebiegać sprawniej. Dzięki ruchowi podczas porodu pomagasz przede wszystkim dziecku. Odpoczynek łapiesz w przerwie między skurczami. Aktywność zapobiega takim komplikacjom, jak: brak postępu porodu oraz nieprawidłowe wstawianie się dziecka w kanał rodny.

Do aktywnego porodu możesz wykorzystać piłkę, na której będziesz biodrami kręcić ósemki. Dodatkowo siedząc wspierasz działanie grawitacji i dziecko przez napór główki na szyjkę macicy szybciej wstawia się w kanał rodny. Wszystkie te działania mają na celu przeciwdziałać utknięciu dziecka w kanale rodnym.

Przypominam, że aktywność fizyczna zwiększa również elastyczność tkanek na kroczu dzięki czemu jest ono bardziej wytzrymałe na rozciąganie i szybciej wraca do swojej poprzedniej formy, o czym Wam już wspominałam.

Najważniejsze, żebyś wiedziała, co Cię rozluźnia i sprawia, że czujesz się dobrze.
Krok 5. Odpowiednie pozycje, któe ułatwią poród.

Czy słyszałaś o pozycjach wertykalnych? Wiele się o nich mówi, ale pewnie jeszcze nie wszystkie z Was wiedzą, o co tu dokładnie chodzi. To proste! Pozycjami wertykalnymi nazywamy wszystkie przybierane przez Ciebie pozycje podczas porodu, poza tą leżącą, której już się nie zaleca. Tu wiele zależy od Twojej intuicji. Podczas zajęć na żywo na platformie momama.pl zawsze powtarzam: Rób to co czujesz i co pomaga Ci przyspieszyć akcję porodową. 

Liczne badania naukowe dowiodły, że pozycje wertykalne są niezastąpione podczas porodu.

O korzyściach pozycji wertykalnych już w zasadzie nie musimy przekonywać. Liczne badania naukowe dowiodły, że pozycje wertykalne pomagają poszerzyć kanał rodny, tak, aby główka dziecka miała wystarczająco dużo miejsca i przyspieszają moment rozwarcia szyjki macicy.
Siła grawitacji sprawia, że parcie jest łatwiejsze i skraca się czas porodu. Twoje dziecko również zyskuje dzięki pozycjom wertykalnym! Rzadziej dochodzi do niedotlenienia dziecka poprzez minimalizowanie ucisku naczyń.

W I okresie porodu, gdy skurcze mięśnia macicy nie są jeszcze tak bardzo intensywne lub jeden skurcz jest słabiej odczuwalny niż drugi, jedne są rzadsze – drugie są częstsze, to możemy wykorzystać kilka pozycji porodowych, które przyśpieszą nam tą czynność skurczową mięśnia macicy i w sposób naturalny z wykorzystaniem aktywności fizycznej możemy pomóc sobie i dziecku.

A co z Twoim kroczem?
Pozycje wertykalne pomagają zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza, dzięki równomiernie rozłożonemu naciskowi główki dziecka na tkanki krocza w II okresie porodu. A jak wiadomo, głębokie pęknięcie krocza lub odbytu, czy też nacięcie krocza jest komplikacją, która wymaga rehabilitacji.

Poniżej fragmenty z naszych filmów instruktażowych kręconych na sali porodowej pokazujących przykładowe pozycje wertykalne.
Dowiedz się co Cię czeka na sali porodowej.

Nie wszystkich komplikacji da się uniknąć. Mogą zdarzyć się takie, na które nie będziesz miała wpływu. Jednak jeśli je poznasz, łatwiej będzie Ci zaakceptować przebieg porodu i uniknąć traumy. Dlatego już teraz zachęcam Cię aby się z nimi zapoznać.

Gdzie znajdę sprawdzone informacje na temat porodu?
Czy Ty też widzisz teraz, że do porodu można się przygotować?

Mam nadzieję, że po dzisiejszym materiale czujesz mniejsze obawy przed porodem jesteś zmotywowana do dalszej nauki i chcesz aby ten dzień był dobrym przeżyciem dla Ciebie i dziecka. Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną, że do porodu można się przygotować i można zmniejszyć przed nim lęk, a co za tym idzie też odczuwany ból czy ryzyko komplikacji.

To tylko kilka z naszych metod przygotowania do porodu.  Jeżeli zgadzasz się z tym co Ci przedstawiłam i chciałabyś razem ze mną przygotować się do porodu to mam dla Ciebie rozwiązanie.

Dostęp do platformy dla kobiet w ciąży momama.pl gdzie masz nieograniczony dostęp do kursów szkoły rodzenia, obsługi noworodka czy treningów dla kobiet w ciąży. Dodatkowo organizujemy 2 razy w tygodniu spotkania na żywo gdzie motywujemy Cię do działania i rozwiewamy wszytskie Twoje wątpliwości.

Jeżeli podobał Ci się dzisiejszy wpis, to jest on dopiero początkiem, a to, co mamy Ci do zaoferowania to petarda! Jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom, to mam dla Ciebie coś, co bardzo Ci pomoże. Projekt, nad którym pracowałam wraz z 13 specjalistami w całej Polski to jedyne takie miejsce gdzie znajdziesz odpowiedzi na ponad 100 zagadnień związanych z porodem, laktacją czy noworodkiem. Wszystkie najpotrzebniejsze listy, najnowsze wytyczne a do tego 2 razy w tygodniu spotkania na żywo!

Jeżeli traktujesz poród, jako najważniejszy moment w swoim życiu i to powinnaś przygotować się do niego najlepiej, jak to możliwe.
Możesz to zrobić ze mną i moim zepołem specjalistów.